Kontokorent – jak funguje kontokorent a proč je nejdražší

0

Kontokorent – přečerpání účtu – klientům nabízí většina bank jako rezervu, když jim dojdou peníze.  Je to úvěr jako každý jiný. Drobný ale podstatný rozdíl je ovšem v tom, že se nesplácí měsíčně, ale jednou za 6 měsíců anebo 12 měsíců.

Z hlediska nákladovosti, patří i „malý“ kontokorent mezi suverénní jedničky mezi úvěry. Úroky spolu s poplatky se u něj běžně pohybují od 13 % do 22 a více % z čerpané částky. A problém je, že úrok je počítán z celkově vypůjčené částky, i když by dlužník třeba i splatil její podstatnou část.

Kontokorent u bank

Kontokorent banky většinou nabízejí ve výši až dvojnásobku pravidelných měsíčních příjmů klienta. Průměrná výše kontokorentního úvěru se v ČR pohybuje okolo 40 tisíc korun. Vůbec nejvyšší kontokorenty číhají na podnikatele. V jejich případě může jít i o miliony korun.

Možnost přečerpat účet je podle odborníků třeba vnímat jen jako případnou pohotovostní rezervu na účtu. Nikdy ne jako dlouhodobou provozní půjčku. Málokdo se toho drží a tak přichází o peníze. Špatně je i to, když klient banky čerpá kontokorent při placení debetní kartou.

Kontokorent vs. kreditka

Výhodnější je využít kreditní kartu, protože byť i v jejím případě platí na úvěr, má šanci úvěr uhradit v takzvaném bezúročném období [cca 50 dnů], kdy za čerpání úvěru bance nic neplatí. Musí si ale hlídat konec bezúročného období a dluh v předstihu alespoň dvou dnů uhradit. Naopak, když si půjčí tím, že přečerpá účet a skončí v kontokorentu, úrok platí od toho okamžiku, kdy si půjčil.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here