Přemýšleli jste o navýšení hypotéky? Pokud ano, možná jste zaspali dobu

0

Česká národní banka překvapila. Její nová regulace, která od letošního prvního října stanovuje maximální limity celkového zadlužení vůči čistému příjmu u žadatelů o hypotéku, platí za daných okolností i pro ty, kteří si hypotéku sjednali před letošním prvním říjnem. Neplatí pro všechny, ale jen pro ty, kteří chtějí stávající hypotéku navýšit. Což nelze jinak než jejím refinancováním.

Navýšení hypotéky patří k nejlevnějším způsobům, jak si na trhu s úvěry půjčit peníze. Banky přitom dnes běžně nabízejí bezúčelové navýšení hypotéky a některé z nich i účelové a neúčelové úvěry k hypotéce. Lidé navýšení hypotéky využívají zejména tehdy, když jim vyprší fixace úroků a oni hypotéku refinancují. Má to ale své podmínky. Tou první je souhlas banky, pro kterou je v tomto případě klíčová bonita dlužníka a hodnota nemovitosti. Jak to chodí u navýšení hypotéky v praxi se dozvíte v článku: Navýšení hypotéky je možné. Má to ale své pevně dané podmínky

Novinka u všech hypoték

Kdo chtěl v minulosti spolu s refinancováním hypotéky [třeba v době vypršení fixace] hypotéční úvěr navýšit hypotéku, musel bance doložit dostatečný příjem a od banky chtít pouze tolik peněz navíc, aby nepřekročil 80% LTV. Ve výjimečných případech 90% LTV. To už ovšem za vyšší úrok.

Od letošního prvního října se k těmto povinnostem ovšem přidává i další. Tou je povinnost dlužníka vejít se do Českou národní bankou stanovených limitů maximálního celkového zadlužení vůči čistému příjmu. A to platí i pro hypotéky sjednané před 1. říjnem 2018, ale jen v těch případech, kdy dlužník spolu s refinancováním požádá o navýšení hypotéky.

„Nedochází-li k navýšení částky úvěru, banky nejsou povinny postupovat u refinancování hypoték sjednaných před 1. říjnem tohoto roku podle nových pravidel pro ukazatele LTV, DTI a DSTI,“ vysvětlil guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Naopak banky budou postupovat podle nových pravidel vždy, když dlužník bude chtít hypotéku na byt nebo rodinný dům navýšit o více než 10 % či o více než 200 tisíc korun. A stejné je to i u úvěrů zajištěných rezidenčními nemovitostmi. I zde dlužníci budou podléhat nové regulace vždy, pokud budou chtít hypotéku navýšit o více než 200 tisíc korun či 10 % z jistiny.

Jak navýšit hypotéku

Z výše uvedeného vyplývá, že navýšení hypotéky není problém, pokud to dovolí hodnota zastavené nemovitosti, bonita dlužníka a míra jeho celkového zadlužení. Ale i za splnění těchto předpokladů navýšení hypotéky něco stojí a nemusí vždy klapnout. Jako řešení se pak může ukázat i takzvaný doplňkový úvěr k hypotéce. I zde ale platí omezení České národní banky a klíčová zůstává bonita dlužníka, jeho další zadlužení a hodnota nemovitosti. Více se dozvíte v článku: Doplňkový úvěr k hypotéce znamená další zástavu nemovitosti

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here