Pátek, 27. ledna 2023
Ekonomika_USA

Ekonomika USA dosáhla ve 4. čtvrtletí solidního růstu

0
Ekonomika USA ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 procenta. Analytici očekávali růst 2,3 až 2,6 procenta. Oproti třetímu čtvrtletí tempo růstu amerického hrubého domácího produktu ale kleslo o 0,3 procenta [3,2 %].
financi

Ministerstvo financí: V recesi jsme už teď. Zaměstnanost se udrží

0
Propad české ekonomiky o 0,5 procenta předpokládá pro letošní rok Ministerstvo financí ČR. Průměrnou inflaci za celý rok odhaduje ve výši 10,4 procenta. Nezaměstnanost pro letošek pak tipuje na průměrných 3,2 procenta.
velke_firmy

Vláda schválila stropy energií pro velké firmy

0
Vláda včera [25.1.] schválila pravidla podpor pro velké firmy zasažené vysokými cenami energií. Vztáhne na ně stejný cenový strop jako na domácnosti a malé a střední firmy. Potvrdil to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela [za STAN].
ekonomiku

Klesající ceny energií zvedly lednovou důvěru v ekonomiku

1
Důvěra v ekonomiku v lednu mírně stoupla jak u podnikatelů, tak spotřebitelů. Výrazněji se důvěra v ekonomiku zvedla u domácností. Nicméně i přesto zůstává hluboko pod dlouhodobými průměry. Uvedl to Český statistický úřad.
ETF

Burzovně obchodované fondy ETF slaví 30 let existence

0
Burzovně obchodované fondy [ETF] fungují už 30 let. Vůbec první ETF spatřilo světlo světa 22. ledna 1993 a kopírovalo index S&P 500. Vydala ho americká investiční společnost State Street.
EU

Statistika EU potvrdila rychlé zadlužování Česka

0
Česko je jedinou zemí EU, které loni ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl státní dluh. Jinak ve všech zemích Evropské unie a eurozóny dluh klesl. V unijních státech jej vlády snížily v průměru na 85,1 procenta a v zemích eurozóny na 93 procent.
evropským

Nad evropským průmyslem se stahují černá mračna

3
Pece francouzské sklárny Duralex, které od konce druhé světové války žhnuly doběla, loni v březnu vyhasly. Sklárnu neopustila ani jedna sklenička. Cena plynu na vytápění pecí je příliš vysoká. A podobně to vypadá s celým evropským průmyslem.
zadluzeni

USA narazily na limit zadlužení. V přepočtu dluží téměř 700 bil. Kč

9
Spojené státy ve čtvrtek večer [19.1.] vyčerpaly stanovený limit pro zadlužení, který činí 31,4 bilionu dolarů [cca 694,2 bil. Kč]. Demokraté a republikáni se nedokázali shodnout na jeho zvýšení. Zemi tak hrozí fiskální krize.
jadrova_inflace

Růst cen v Evropě zmírňuje, jádrová inflace ale hrozí dál

0
Nový rok přinesl do Evropy úlevu. Nezvykle mírná zima přispěla ke snížení cen plynu, které loni nebývale vzrostly a poslaly inflaci do rekordní výše. To je ale pryč a obecná míra inflace klesá. Problém nyní je, že roste jádrová inflace.
firmy

Technologické firmy oznamují plány na propouštění

0
Americký Microsoft oznámil regulačním úřadům propouštění asi deseti tisíců zaměstnanců do konce března. To je asi pět procent ze všech pracovníků. Místa ruší i další technologické společnosti, chystají se na dopady hospodářské krize.
EK

EK hledá cesty, jak bránit přesunu evropských firem do USA

6
Evropská komise letos připraví nový rámec pro státní pomoc evropským firmám. Cíl je, aby neodcházely do USA, které svým i zahraničním firmám nabízejí masivní subvence i daňové úlevy při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.
cinska_ekonomika

Čínská ekonomika loni rostla o tři procenta

0
Růst čínské ekonomiky loni zpomalil na tři procenta z více než osmiprocentního tempa v předchozím roce. Na vině je hlavně někdejší vládní politika nulové tolerance covidu-19 a problémy na čínském nemovitostním trhu.
hypotecni_trh

Hypoteční trh loni meziročně klesl o 64 procent

0
V roce 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 miliard korun. Z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard korun. Hypoteční trh tak oproti roku 2021 klesl o 63,6 procenta.
Oxfam

Oxfam: Covid i válku korporace zneužily pro zvyšování cen

1
Nůžky mezi chudými a bohatými se rozevírají. Velké korporace využily covid a válku na Ukrajině ke zvednutí cen. V analytické zprávě zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra v Davosu to uvádí organizace Oxfam.
Cina

Čína se letos opře o spotřebu Číňanů, tipují analytici

0
Čína má za loňský rok rekordní obchodní přebytek ve výši 877,6 miliardy dolarů [19,5 bil. Kč]. Rekordní byl i její obchod s Ruskem, který činil 1,28 bilionu jüanů [4,2 bil. Kč]. Čínský zahraniční obchod ale zpomaluje. Uvedl to čínský celní úřad.
Rusko

Pokles příjmů Rusko loni minul. Letos už ale přijde

8
Zatímco ještě loni Rusko masivně inkasovalo z prodeje ropy, plynu a dalších klíčových komodit, letos už bude všechno nejspíš jinak. Ceny strategických komodit klesly, globální ekonomika zpomaluje a sankce proti Rusku vstupují v platnost.
nemecka_ekonomika

Německá ekonomika loni rostla bezmála o dvě procenta

0
Německá ekonomika loni podle prvního odhadu Spolkového statistického úřadu [Destatis] rostla o 1,9 procenta. Po očištění o kalendářní vlivy zaznamenala 2% růst. Výsledek je nad očekávání německé vlády i analytiků.
inflace_USA

USA jdou správným směrem, inflace tam opět zpomalila

0
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadových 7,1 procenta. Inflace v USA klesá už šestý měsíc v řadě. Nad daty o vývoji inflace vyjádřil potěšení i prezident USA Joe Biden.
trzeb

Propad maloobchodních tržeb pokračoval i v listopadu

1
Tržby v maloobchodě v listopadu meziročně reálně klesly o 8,7 procenta, meziměsíčně propadly o 0,3 procenta. Jde o sedmý pokles maloobchodních tržeb v řadě. Uvedl to Český statistický úřad.
inflace

Inflace v prosinci klesla na 15,8 %. V lednu ale opět stoupne

0
Míra inflace loni v prosinci činila 15,8 procenta. Za celý loňský rok dosáhla 15,1 procenta. Naposledy Česko zažilo takto vysokou inflaci v roce 1993, kdy dosáhla 20,8 procenta. Tehdy se ale měnila celá daňová soustava.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »