Čtvrtek, 01. června 2023
mest_a_obci

Řekni, které dotace seškrtáš, žádá po vládě Svaz měst a obcí

0
Podle Svazu měst a obcí vládní takzvaný konsolidační balíček ohrozí ekonomiku už jen tím, že jim sníží příjmy. Města a obce zároveň ostře žádají, aby vláda zveřejnila, které národní dotace konkrétně seškrtá.
ceska_ekonomika

Česká ekonomika byla v 1. čtvrtletí na nule. Nerostla ani o 0,1 %

0
Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu [ČSÚ] v 1. čtvrtletí nerostla, jak původně uváděl ČSÚ, ale stagnovala. Může za to zejména pokles spotřeby domácností a nižší stav zásob.
OSVC

Ekonomové a sociologové odmítají návrh změn u OSVČ

0
Vládní balíček s navrhovaným zvýšením odvodů u živnostníků neomezí motivaci k takzvanému švarcsystému. Zvýhodnění OSVČ s vysokým příjmem a nízkými náklady či rozdíly v zátěži živnostníků a zaměstnanců neodstraní.
minimalni

Polsko opět zvedne minimální mzdu. Česko se k tomu nechystá

0
Polsko i v příštím roce kvůli vysoké inflaci dvakrát zvýší minimální mzdu. Potvrdila to ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová [PiS]. Česko, kde je minimální mzda nižší než v Polsku, se k obdobnému kroku nechystá.
Svejnar

Jan Švejnar: Vláda i ČNB selhala. Česká ekonomika stagnuje

15
„Česká vláda nebyla schopná zajistit, aby inflace klesla dost prudce. A neudělala nic, aby podpořila růst hrubého domácího produktu [HDP]. Když vám klesá HDP, roste vám dluh,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce profesor Jan Švejnar.
USA

USA rostly v 1. čtvrtletí o 1,3 %. Eurózoně hrozí stagnace i pokles

0
Zatímco HDP eurozóny nejspíš čeká revize výkonu za letošní 1. čtvrtletí směrem dolů, statistici revidovali výkon ekonomiky USA směrem nahoru. Důvod pro úpravu vývoje ekonomiky v eurozóně jsou horší zpřesněné výsledky ekonomiky Německa.
nemecka

Německá ekonomika v recesi ohrožuje výsledek celé eurozóny

0
Podle prvních údajů německého statistického úřadu Destatis německá ekonomika letos v prvním čtvrtletí stagnovala. Podle aktuálně zpřesněných údajů Destatis německá ekonomika nestagnuje, ale propadla se do recese.
Fitch

Agentura Fitch snižuje USA výhled ratingu na negativní

0
Americká ratingová agentura Fitch zhoršila výhled ratingu USA na negativní. Udělala to kvůli aktuálním a prozatím neúspěšným politickým jednáním o revizi dluhového stropu USA. Podle agentury roste riziko, že k dohodě nedojde včas.
setreni

Šetření vysokých cen potravin nic nepřineslo. Kde je problém?

0
Antimonopolní úřad včera [23.5.] zveřejnil výsledky šetření cen v potravinových řetězcích. A neshledal ani neobdržel zásadní indicie o existenci kartelové dohody. Také ale nevyloučil, že taková dohoda neexistuje. Kde je tedy problém?
ukrajince

80 procent polských firem zaměstnává Ukrajince

0
80 procent firem v Polsku zaměstnává Ukrajince. V jedné třetině polských firem pak tvoří Ukrajinci deset až 20 procent pracovní síly. Ukázal to průzkum polské personální agentury Gremi.
https://twitter.com/POTUS/status/1660798439171538945

Dluhový strop USA vážně ohrožuje celý svět

1
Jednání o navýšení dluhového stropu USA se nehnula z místa. To ani po včerejší schůzce amerického prezidenta Joe Bidena se šéfem Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Dluhový strop USA ohrožuje celosvětovou ekonomiku.
danich

Stát loni vybral na daních rekordní částky. Nejvíc na DPH

1
Stát loni vybral na daních do státního rozpočtu téměř 790 miliard korun. To je oproti předcházejícímu roku nárůst o 90 miliard korun. Rostly příjmy z většiny druhů daní. Stojí to v návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok.
wojnar

Wojnar: Regulatorní tlak na prosazování Green Dealu je obrovský

0
Regulatorní tlak na prosazování Zelené dohody EU je podle Bohdana Wojnara, člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, obrovský. „A najdeme celou řadu nešťastných aktivistických návrhů, které ztrácejí cit pro realitu,“ říká pro FinTag.cz.
akcie_CEZ

Vláda opět předvádí tržní veletoče. Akcie ČEZ letí dolů

0
Akcie skupiny ČEZ včera klesly o osm procent. Tržní hodnota skupiny tak klesla o 46 miliard korun. Důvodem je rozhodnutí vlády o změnách zákona, který snižuje potřebnou většinu hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev.
vyvoz

Německý vývoz do zemí sousedících s Ruskem roste i o tisíc procent

3
Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v letošním prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl. Množí se podezření z obcházení sankcí za válku na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Uvedla to agentura Reuters.
potraviny

Válka na Ukrajině zdraží potraviny i v příštím roce

1
Válka na Ukrajině nepřekreslila pouze světovou energetickou mapu, ale stále dopadá i do mezinárodního obchodu s potravinami. Zatímco politici řeší hlavně energie, pomalu ale jistě se rýsuje další problém. A tím jsou potraviny.
energeticke

Anketa: Osud energetické transformace určí vývoj cen energií

0
Tento pátek se uskuteční pátý ročník Ekonomického fóra v Kostelci nad Orlicí. Jeho hlavní téma je energetika. FinTag.cz přináší již nyní anketu od významných stakeholderů o tom, jak vnímají nutnost české energetické transformace.
balicek

Vládní balíček ohrožuje růst české ekonomiky, tvrdí firmy

0
Zástupci zaměstnavatelů po včerejším [15.5.] jednání tripartity vyjádřili zklamání z takzvaného úsporného balíčku. Ten v minulém týdnu představila vláda Petra Fialy [ODS]. To přesto, že vítají snahu vlády o zlepšení veřejných financí.
Polsko

Polsko boomuje jako žádná jiná země v EU, píší v Británii

20
„Polsko je na dobré cestě stát se supervelmocí střední Evropy,“ píše komentátor Daniel Johnson v britském listu The Telegraph. Tipuje, že Poláci budou již brzy bohatší než Britové.
ekonom

Než si pořídíte soláry, zateplete si dům, radí ekonom

0
Páté Ekonomické fórum Kostelec se blíží. Startuje tento pátek [19.5.]. Jeho hlavní téma je energetika. Fórum dlouhodobě předznamenávají debaty Alter Eko. Hostem poslední z nich byl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. 
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »