Neděle, 24. září 2023
minimálni

MPSV: Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 či 2100 Kč

0
Minimální mzda se má podle podkladů Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV] pro jednání tripartity od ledna 2024 zvednout o 1 600 Kč nebo 2 100 Kč. Odboráři prosazují růst o 2 200 korun, zaměstnavatelé se skokovým růstem nesouhlasí.
FED

FED včera nepřekvapil, když ponechal úroky beze změny

0
Nejočekávanější událostí týdne pro investory bylo včerejší [20.9.] zasedání americké centrální banky FED. A žádné překvapení se nekonalo. Měnový výbor FOMC ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta.
NRR

Vláda musí konsolidovat své vlastní hospodaření, upozornila NRR

1
Před nikoliv řádným rozpočtováním varuje aktuální Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí Národní rozpočtové rady [NRR]. Zástupci NRR i upozornili, že vláda Petra Fialy musí konsolidovat své vlastní hospodaření. 
globalni_dluh

Globální dluh přesáhl sedm biliard Kč. A vůči HDP dál roste

1
Celosvětový dluh letos ve druhém čtvrtletí vystoupal na rekordních 307 bilionů amerických dolarů. To je zhruba sedm biliard korun. Na růstu dluhu se podílely hlavně vyspělé země jako USA a Japonsko. Uvedl to Institut pro mezinárodní finance.
firem

Čistý přírůstek nových firem v ČR klesá třetí rok v řadě

1
Za prvních osm měsíců roku zaniklo v Česku 10 549 firem. To je nejvíc za poslední čtyři roky. A propad pokračoval i v srpnu, kdy se dostal na vůbec rekordní hodnotu. Dlouhodobě klesá i dynamika přírůstku nových firem.
alese_michla

Chceme být banda jestřábů, nebyla slova guvernéra Aleše Michla

0
Ke kuriózní opravě výroku guvernéra České národní banky Aleše Michla došlo dnes [18.9.] ve zprávě České tiskové kanceláře. Ta citovala Michla z nedělního diskuzního pořadu na CNN Prima News. V něm Michl neřekl, že ČNB chce být "bandou" jestřábů.
ECB

ECB překvapila. Úrokovou sazbu opět zvedla, a to na 4,50 %

1
Evropská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila podesáté za sebou. Zpřísňováním měnové politiky chce dostat pod kontrolu inflaci.
nemecky

Německý průmysl hlásí pokles HDP i brutální propad investic

1
Svaz německého průmyslu [BDI] zhoršil výhled ekonomiky Německa na letošní rok. Nově očekává propad hrubého domácího produktu o 0,4 procenta. To ale není jediná nedobrá zpráva od našich západních sousedů.
invalidni_duchod

Invalidní důchod mnozí berou i jen jako přilepšení k práci

4
Uznaná invalidita v jakémkoli stupni lidem v práci nebrání a úřady jim dávku nevezmou. Mohou totiž využít svůj zbývající potenciál a jít třeba kácet stromy do lesa. Invalidní důchod v ČR pobírá téměř 411 tisíc lidí, z toho 176 tisíc v 1. stupni invalidity.
koruna

Koruna dál oslabuje. Včera se dostala na dohled 24,55 za euro

1
Koruna včera oslabila vůči euru na svou nejslabší úroveň od poloviny loňského října, zatímco inflace v srpnu dosáhla 8,5 procenta. Co na to ČNB? Sníží úroky, jak jí doporučují někteří z analytiků?
Cina

Čína se v srpnu vymanila z deflace. Export jí ale nadále klesá

0
Spotřebitelské ceny v Číně se v srpnu vrátily k růstu, když meziročně stouply o 0,1 procenta po červencovém poklesu o 0,3 procenta. Uvedl to čínský statistický úřad. Čína se v červenci dostala do deflace poprvé za více než dva roky.
v_srpnu

V srpnu mírně zlevnilo jídlo, ale výrazně zdražily pohonné hmoty

1
Inflace v srpnu v Česku činila 8,5 procenta. Na pokračujícím zdražování se v srpnu podílely hlavně pohonné hmoty. Ty již tři měsíce po sobě zdražovaly. Data zveřejnil Český statistický úřad.
zemedelci

Zemědělci zaplatí více za půdu na dani i pachtovném

0
Zástupci Agrární komory ČR neočekávají, že obce sníží daň ze zemědělské půdy, jak jim umožňuje vládní konsolidační balíček. Naopak ji podle nich zvýší, jak jim vládní balíček i umožňuje. Řeč je o orné půdě, vinicích, chmelnicích a zahradách.
nezamestnanost

Nezaměstnanost v srpnu stoupla o 0,1 % na 3,6 %

0
Podíl nezaměstnaných v srpnu vzrostl meziměsíčně o 0,1 procenta, meziročně pak o 0,2 procenta. Ke konci srpna tak dosáhl 3,6 procenta. Uvedl to Úřad práce ČR. Upozornil, že i přes nárůst odešlo z jeho evidence v srpnu 33 tisíc lidí.
Filip_Kejla

Na útlumu Číny vydělává Amerika i Evropa, říká Filip Kejla

5
„Investiční stratégové měli dvě vize. Že ekonomika USA bude letos pod tlakem a vítěz bude Čína. Ale stal se pravý opak. To ukazuje, jak se odhaduje budoucnost,“ říká ve video debatě #VítěznéPortfolio Filip Kejla z finanční skupiny Investorees.
lukoil

Ruský Lukoil v Bulharsku asi skončí. Vyženou ho sankce EU

2
Největší ruská soukromá ropná společnost Lukoil nejspíš docela skončí v Bulharsku. Hrozí jí, že Bulharsko přijde o výjimku ze sankcí EU na dovoz ruské ropy. Jde o paradox. K hlavním odběratelům ruské ropy z Bulharska totiž patří Ukrajina.
bilance

Průmysl, stavebnictví i bilance se propadly do červených čísel

1
V červenci klesla v Česku meziročně i meziměsíčně průmyslová i stavební produkce. A vůbec poprvé letos vykázala propad česká obchodní bilance. Uvedl to Český statistický úřad. Ve všech případech ekonomové vyjadřují zklamání.
Lindner

Nejlepší způsob k překonání chudoby je práce, řekl Němcům Lindner

5
Německý ministr financí a šéf FDP Christian Lindner vyzval ke konsolidaci veřejných rozpočtů. A německý list Bild zveřejnil průzkum, podle kterého se více než polovina Němců domnívá, že v Německu se nevyplatí pracovat.
dopravcum

Dopravcům ubývá zakázek. Potvrzují zpomalení ekonomiky

0
Kamionovým dopravcům ubývá zakázek. Podle sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia to ukazuje na pokles celé ekonomiky. Velké výpadky podle sdružení panují v převozech spotřebního zboží, potravin a stavebních materiálů.

NKÚ: ČR zaostává ve všech hlavních ekonomických parametrech

1
Tři čtvrtiny zemí EU mají vyšší meziroční růst ekonomiky než Česká republika, která se stala sedmou nejpomaleji rostoucí unijní zemí. Uvádí to NKÚ ve svém Stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2022.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »