invalidity

Stejná diagnóza a jiné stupně invalidity. I to se stává, říká šéf ČSSZ

2
Stejná diagnóza a dva různé stupně invalidity. I s tím se lidé s invalidní penzí setkávají. Podle ústředního ředitele ČSSZ Františka Boháčka nejde o chybu v posudku. Nehodnotí se totiž jen diagnóza, ale i její dopady na konkrétní osobu.
duchodu

Správa důchodů přejde na nový IT systém v roce 2026

0
O správu důchodů by se měl od roku 2026 postarat nový informační systém České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] za stovky milionů korun. Nynější software je starší přes 40 let a správu a výplatu penzí i nemocenských dávek komplikuje.
narocne_profese

Náročné profese s výhodnějším důchodem určí ministerstvo

2
Náročné profese s nárokem na dřívější důchod bez jeho krácení projedná vláda v prvním čtvrtletí příštího roku. Seznam těchto profesí vyjde z analýzy ministerstva zdravotnictví o invaliditě a pracovní neschopnosti.
mzdy

Pikora: Těžko najdete zem, kde reálné mzdy klesly tak radikálně

2
„Po celý rok mzdy reálně klesají. Těžko hledáme zem, kde reálné mzdy ale poklesly tak radikálně,“ říká ve svém komentáři ekonom skupiny CFG Vladimír Pikora.
minimalni_mzda

Minimální mzda příští rok nejspíš stoupne na 18 900 korun

1
Vláda pravděpodobně zvýší příští rok minimální mzdu o 1 600 korun na 18 900 korun. Včera to uvedl v České televizi ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Minimální mzda je jedním z bodů dnešního jednání tripartity.
zelene_karty

Zelené karty skončí a povinné ručení bude i na koloběžky

0
Poslanci dnes [1.12.] schválili návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla v závěrečném čtení, nyní jde do Senátu. Norma rozšiřuje  povinně pojišťovaná vozidla, ruší zelené karty a zvyšuje limit pojistného plnění.
regulovane_ceny

Regulované ceny energií v roce 2024 stoupnou o desítky procent

1
Energetický regulační úřad [ERÚ] vydal cenová rozhodnutí pro elektroenergetiku a plynárenství pro rok 2024. Tato rozhodnutí každoročně stanovují regulované ceny elektřiny a plynu. 
Kalousek

Pojištění je tu na péči, ne na platy, upozorňuje premiéra Kalousek

1
Ani od premiéra Petra Fialy [ODS] slíbených 9,8 mld. korun se do platů a mezd zdravotníků přímo nepropíše, míní Miroslav Kalousek [TOP 09]. Peníze totiž půjdou ze zdravotního pojištění, a ty navyšují výkony, ne platy a mzdy.
DTI

ČNB dál mírní pravidla pro hypotéky. Deaktivovala DTI

0
Česká národní banka [ČNB] dál zmírnila pravidla pro poskytování hypoték. Od ledna už banky nebudou muset uplatňovat limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu DTI.
energie

Roste výše nedoplatků za energie, uvádí dodavatelé energií

2
Dlužníků, kteří neplatí za energie, oproti minulosti i přes výrazně vyšší ceny nepřibývá. Avšak roste suma nedoplatků v ročních vyúčtováních. Stoupá tak počet domácností, které se dostávají na hranici svých výdajových možností.
majitelu

Informacím o počtu majitelů ojetin se v Česku nedá věřit

1
Jaké nešvary panují na tuzemském trhu s ojetinami? Zatajování havárií, stáčení tachometrů i falšování země původu patří podle Cebia mezi časté klamy. Je tu ale i jeden nový, jímž jsou nepravdivé informace o počtu předchozích majitelů vozu.
Urok

Na vkladních výherních knížkách spořitelna dává 0% úrok

1
Práce finančních poradců se skládá ze dvou částí. První je práce s finančními produkty, druhá práce s lidmi. Hlavně ta druhá jim mnohdy přinese překvapení. Třeba, když zjistí, že jejich klienti drží peníze na produktu, kde je 0% úrok.
svoz_odpadu

Vyšší DPH za svoz odpadu zdraží popelnice. Ne ale všude a všem

1
Zatímco některé obce a města promítnou růst DPH na svoz odpadu z 15 na 21 % do zdražení či zhoršení dostupnosti služby občanům, tak jiné se snaží svým občanům i ulevit. Třeba zavedením čipů na popelnice, které počítají vývozy.
prispevek

Stát obere o státní příspěvek minimálně čtvrt milionu penzistů

27
Stát nejen zruší spořicím důchodcům státní příspěvek, ale vezme jim i ty, co už mají. Na situaci, kterou v oblasti penzijního spoření mění pravidla, upozorňuje Asociace penzijních společností ČR.
benzinu

Pohonné hmoty dál zlevňují. Cena benzinu je pod 38 Kč

1
Průměrná cena benzinu se poprvé od konce července dostala pod 38 Kč za litr. O 51 haléřů zlevnila i nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 38,20 koruny. To je nejméně za poslední dva a půl měsíce.
rodice

Rodiče dětí, jejichž učitelé budou stávkovat, nic nedostanou

5
Česká správa sociálního zabezpečení upozornila v souvislosti se stávkou 27.11. ve školských a dětských zařízení na podmínky nároku na ošetřovné. To by mohlo pokrýt finanční ztrátu rodičů, kteří kvůli stávce zůstanou doma s dětmi. Ale nepokryje.
Foto: Pixabay.com

Ceny za vodné a stočné opět vzrostou už příští rok

6
Lidé v Česku za vodné a stočné loni platili v průměru 87,1 Kč za metr krychlový bez daně z přidané hodnoty. S daní to bylo zhruba 95,8 koruny. Avšak sazba daně příští rok stoupne z deseti na dvanáct procent.
bydleni

Švýcaři se za nájemní bydlení nestydí. Vlastní bydlení je drahé

1
Reportér The New York Times Thomas Fuller zkoumal švýcarský trh s bydlením. A zjistil, že v době, kdy mnoho mladých lidí v Evropě i USA nemá na nákup vlastního bydlení, tak ve Švýcarsku o něm mnozí ani neuvažují.
hmotne_nouze

Účty si úřady práce prověří jen u příjemců dávek hmotné nouze

1
Banky úřadům práce poskytnou informace o pohybech na účtech jen u žadatelů o dávky hmotné nouze. Ostatních příjemců dávek sociálních podpor se tato změna nedotkne. Novela zákona již prošla Sněmovnou a nyní ji projedná Senát.
sluzby

Sociální služby od ledna podraží, MPSV zvyšuje limity

6
Horní strop platby za den pobytové služby v sociálním zařízení se od ledna zvýší o 25 korun na 305 korun a za celodenní stravu o 20 korun na 255 korun. Počítá s tím úhradová vyhláška vydaná Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR [MPSV].
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »