Neděle, 04. června 2023
DSTI

Zrušením DSTI jde ČNB naproti zájemcům o hypotéku i trhu

0
Česká národní banka od 1. července zmírnila podmínky pro získání hypotéky. Deaktivovala ukazatel DSTI [debt-service-to-income]. Ten měří celkovou výši měsíční splátky vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele.
rodiny

Vládní balíček: Průměrné rodiny zaplatí na daních nejvíc

0
Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České republiky. Nejvíce ale zasáhne rodiny s průměrnými příjmy a dětmi. Vyplývá to ze studie auditorské společnosti BDO.
DPS

Stát omezí předčasné důchody. Řešení je předdůchod v DPS

1
Ubývá lidí, kteří si v doplňkovém penzijním spoření [DPS] sjednávají měsíční splátky do 300 korun. Vyplývá to z Indexu penzijního spoření Partners za letošní první čtvrtletí. Ukazatel shrnuje data 9 000 nově uzavřených smluv.
stavebni_sporeni

Zájem o stavební spoření klesá. Důvod jsou vládní změny

0
Vláda ve svém úsporném balíčku počítá s ponížením státního příspěvku u stavebního spoření ze dvou tisíc ročně na tisícovku ročně. Dále zruší osvobození výnosů ze spoření od daně z příjmů. Výsledkem je už teď pokles zájmu o stavební spoření.
fotovoltaiky

ČEZ radí, jak si vybrat kvalitního dodavatele fotovoltaiky

0
Solární panely dobývají střechy českých domků. Instalační firmy nestíhají. Olej do ohně přilévá stát, který dotacemi na solární panely podporuje i nízkopříjmové domácnosti. Peníze se točí a boom fotovoltaiky táhne mnoho podvodníků.
zadosti_o

18 tisíc žádostí o důchod je po lhůtě. ČSSZ slibuje nápravu do června

0
Žádostí o přiznání důchodu ať už řádného, či předčasného neubývá. Naopak jich Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] přijímá stále více. Vedení Správy slibuje včasné odbavování žádostí do konce června. Po lhůtě jich je nyní 18 tisíc.
pojistne

Pojistné z dohod příští rok odvedou jen někteří dohodáři

0
Dohodáři začnou od příštího roku hradit častěji pojistné odvody. To v případě, že jejich příjem z jediné dohody o provedení práce přesáhne 25 % průměrné mzdy. U více než jedné uzavřené dohody limit určí 40 procent průměrné hrubé mzdy.
uradech

Vyšší platové třídy se na úřadech práce dočká 3 500 lidí

0
Zhruba 3 500 pracovníků na úřadech práce přejde letos z 9. do 10. platové třídy. Podle odpracovaných let si polepší o 1 700 až 2 600 korun. Vedení Úřadu práce ČR chce práci na pobočkách zatraktivnit a přilákat do nich více zájemců.
nahradni_vyzivne

Náhradní výživné stát zřejmě zavede nově na čtyři roky

1
Náhradní výživné by mohl stát vyplácet namísto současných dvou let až čtyři roky. Změnu v reakci na neúspěšnou vymahatelnost alimentů po dlužnících navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Novelu chce schválit zrychleně.
mobilnich_operatoru

1 299 a 653 korun: Tarify mobilních operátorů se moc neliší

0
Lidé přicházejí o nevýznamné částky, když nemění mobilní operátory. Z průzkumu srovnávače Ušetřeno.cz vyplynulo, že úspora při změně mobilního operátora činí až 851 korun ročně. U vícero služeb se pohybuje i kolem 1 820 korun ročně.
stavebni_sporeni

Stavební spoření přežilo. Samo o sobě už ale nezaujme

0
Vláda ve svém úsporném balíčku navrhla snížení státního příspěvku u stavebního spoření ze dvou tisíc korun na tisícovku. Úvěry ze stavebního spoření nově podmíní účelovostí využití peněz na nízkoenergetické projekty.
vysluhy

Vojáky, celníky a policisty obchází strach, že přijdou o výsluhy

226
„Na výsluhy vojáků se sahat nebude,“ prohlásila po ideové konferenci ODS ministryně obrany Jana Černochová. Za výsluhy vojáků, policistů, celníků a hasičů stát ročně vydá přes 12,5 miliardy korun. Výsluhy jsou navíc osvobozeny od daně z příjmů.
nemocenske

Nemocenské vyjde zaměstnance v průměru na 2 904 Kč za rok

0
Loni skončilo nemocenské pojištění v minusu osm miliard korun. Deficitní účet nemocenského pojištění řeší vláda zavedením pojistného pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta. Již dnes ale roční obrat dávek činí 40 miliard korun.
dalnicni

Dálniční známka zdraží na 2 300 Kč. A bude se i valorizovat

0
Od března příštího roku nejenže podraží roční dálniční známka o 800 korun na 2 300 korun, ale motoristé se po dálnici projedou i za jednodenní kupón ve výši 200 Kč. Desetidenní známka vyjde na 270 Kč a měsíční na 430 Kč. Letos v ČR přibyde 15,4 km dálnic.
vlada

Vláda: Vyšší daň pro firmy, OSVČ, nemocenské pojištění i DPH

0
Vláda dnes [11.5.] představila opatření na zlepšení stavu veřejných financí. Do nich patří zvýšení daně z příjmů na 21 % pro firmy, zvýšení odvodů OSVČ a vyšší spotřební daně. Vláda zároveň sníží DPH z 15 % na 12 procent u potravin.
dohodari

Stát si posvítí na dohodáře. Je jich hodně a neplatí pojistné

28
Stát se chystá nově evidovat dohodáře. Opatření má podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] zvýšit výběry na sociálním pojištění. Naznačil i úpravu limitů, do kterých by se pojistné u dohod neplatilo.
ubytovani

Ubytování pro uprchlíky stojí 590 mil. měsíčně. Stát chce šetřit

18
Od letošního července dostane od státu peníze na ubytování přímo uprchlík z Ukrajiny. Humanitární dávka tak neposlouží jen jako příspěvek na pokrytí základních potřeb uprchlíků, ale zahrne i náklady na bydlení.
pokutu

Finanční úřady letos odpustí pokutu za chybně podaná DAP

0
Za neelektronicky podané daňové přiznání nebo elektronicky ale v jiném formátu letos finanční úřady výjimečně neudělí pokutu. Tolerance se vztahuje na fyzické i právnické osoby. Na opožděně podaná daňová přiznání se výjimka nevztahuje.
bydleni

Bydlení ve vlastním stát odpískal, mladé natlačí do nájmů

6
Na podporu vlastního prvobydlení pro mladé lidi stát rezignoval. Namísto toho zafinancuje municipalitám a developerům výstavbu nájemních bytů pro samoživitelky a sociální domácnosti. O státní úvěry pro mladé byl přitom enormní zájem.
investicni_byty

Investiční byty tvoří 10 procent pronájmů, zjistila studie

0
V Česku je v nabídce zhruba 223 tisíc investičních bytů, které vlastní zhruba 71 tisíc majitelů. Na jednoho z majitelů připadá v průměru 3,1 bytu. Alespoň to vyplývá z aktuální studie společnosti Dataligence.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »