Pátek, 27. ledna 2023
predcasny_duchod

O předčasný důchod si loni požádalo 120 tisíc lidí

0
O předčasný důchod loni požádalo 120 tisíc lidí. Zhruba 40 tisíc z nich si ho už nechalo vyplácet. Ostatní si výplatu zatím odložili. Běžně do předčasné penze ročně chodí kolem 30 000 lidí.
online_drazby

Online dražby státem zabaveného majetku se stávají férovější

0
Online dražby majetku, který finanční úřady zabavily daňovým dlužníkům, se od letoška stávají férovější. Dražby už nekončí v přesně stanovený čas. Při příhozu v posledních pěti minutách se konec dražby posouvá o dalších pět minut.
povinneho_ruceni

Ceny povinného ručení spíš stagnují, havarijního rostou

0
V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná cena povinného ručení klesla o 57 korun. Kombinace povinného ručení a havarijního pojištění stoupla o 606 korun. Vyplývá to z dat skupiny Partners.
Slovensko

Češi pracující na Slovensku příspěvek na péči nedostanou

1
Příspěvek na péči nemocným lidem žijícím v Česku, kteří ale léta pracovali na Slovensku, kde si platili i pojištění, tamní úřady na rozdíl od jiných zemí EU nevyplácí. Na českou dávku nárok nemají. Proto u nás někteří doslova živoří.
valorizace_duchodu

Mimořádná valorizace důchodů není vůbec jistá

76
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v týdnu uvedl, že dojde-li letos k mimořádné valorizaci penzí, tak se v průměru odhadem zvednou o 750 až 1 000 korun. Ale i dodal, že mimořádná valorizace důchodů není vůbec jistá.
humanitarni

Vláda oseká humanitární dávku pro práceschopné Ukrajince

10
Česká republika v loňském roce vyplatila ukrajinským uprchlíkům na humanitární dávce 8,7 miliardy korun. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] náklady státu na humanitární dávku klesají. A prý ještě klesnou.
hypotecni_trh

Hypoteční trh loni meziročně klesl o 64 procent

0
V roce 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 miliard korun. Z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard korun. Hypoteční trh tak oproti roku 2021 klesl o 63,6 procenta.
pausalni_dan

O paušální režim požádala polovina z oprávněných živnostníků

21
K 13. lednu 2023 finanční úřady přijaly 31 500 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu. Registrovat by se ale mohlo díky navýšení ročního obratu na 2 miliony korun až 60 tisíc živnostníků. Ne pro každého je paušální daň výhodná.
davky

Dávky i penze přes složenky stojí miliardy korun

2
Každý rok stojí rozeslání penzí a sociálních dávek složenkami více než 250 milionů korun. Za posledních pět let náklady na rozesílání vyšly na 1,4 miliardy korun. Vyplývá to ze zjištění společnosti Kverulant.
pausalni

Dneškem končí možnost přihlásit se k paušální dani

0
Dnes je poslední den, kdy se podnikatelé hlásí k placení paušální daně. K paušální dani se živnostníci přihlašují k 10. lednu. Noví pak při zahájení činnosti. Daň musejí paušalisté zaplatit nejpozději do 20. ledna.
priznani

Blíží se čas na podání přiznání k dani z nemovitosti

0
Na podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí zbývají zhruba tři týdny. Nejzazší termín pro odevzdání dokumentu letos připadá na úterý 31. ledna. Zaplatit daň nebo její první splátku musí poplatníci do konce května 2023.
pro_uprchliky

MPSV navrhlo prodloužit podporu bydlení pro uprchlíky

0
Ministerstvo práce chystá novou dávku na podporu samostatného bydlení uprchlíků v bytech, to namísto solidárního příspěvku. Nový příplatek by stát posílal přímo vlastníkům či pronajímatelům bytů, a to soukromníkům, firmám a organizacím.
zdravotni_pojisteni

Za zdravotní pojištění si nyní připlatí OSVČ, OBZP i stát

0
Minimální záloha na zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné od ledna 2023 vzroste na 2 722 Kč měsíčně. Osoby bez zdanitelných příjmů zaplatí 2 336 Kč a stát za své pojištěnce zaplatí 1 900 korun za měsíc.
refinancovani

Refinancování ušetří peníze většině klientů, říká Ondřej Makovec

0
„Refinancování u nás lidem v průměru ušetří 55 tisíc korun na nákladech za svůj úvěr či úvěry,“ říká v rozhovoru pro FinTag.cz šéf oddělení spotřebitelských úvěrů české Max banky Ondřej Makovec. A najdou se i tací, kteří ušetří i 400 tisíc. 
Partners_banka

Nová Partners Banka sází výhradně na cloud a mobil

1
Nová Partners Banka má za sebou dva roky příprav i licenčního řízení u České národní banky. „Není vina centrální banky, že nám ten schvalovací proces trvá tak dlouho,“ říká v podcastu FinTag.cz lídr přípravného týmu banky Marek Ditz.
chytre_elektromery

Chytré elektroměry by změnily prodej elektřiny v Česku

13
Podle některých lidí by chytré elektroměry, které dokáží měřit aktuální spotřebu elektřiny, změnily tuzemských trh s elektřinou. To by ale nesměly být tak drahé. Více v rozhovoru s energetickým analytikem Ušetřeno.cz Janem Bérešem.
2023

Důchody, dávky i odvody: Jak se změní v roce 2023

1
Vyšší minimální platby na sociální a nemocenské pojištění pro živnostníky, o 1 100 korun vyšší minimální mzda pro zaměstnance a vyšší životní minimum pro příjemce sociálních podpor. To jsou některé změny přicházející s rokem 2023.
Irena_Jandikova

Platební kartu nepouštějte z ruky, říká Irena Jandíková

0
Podle šéfky retailového bankovnictví Max banky Ireny Jandíkové lidé z hlediska bankovních služeb nyní řeší dvě základní věci. Která z bank jim nejvíce zhodnotí peníze na účtech a pak i bezpečnost bezhotovostních plateb.
korun

Důchody se od ledna 2023 v základu zvýší o 140 korun

2
Pravidelná úprava důchodů od ledna 2023 zvýší částku v základní složce ze současných 3 900 koruna na 4 040, tedy o 140 korun všem. Procentní výměra, jež se odvíjí od výdělku příjemce dávky, poroste o 5,1 procenta.
podpojisteni

Podpojištění u nemovitostí přibývá, varují pojišťovny

0
Podpojištěných nemovitostí přibývá. Může za to inflace i liknavý přístup majitelů domů a bytů. „Ukázalo se, že jen třetina smluv je nastavena na správnou výši,“ říká k podpojištění v podcastu FinTag.cz ředitel ČAP Jan Matoušek.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »