Čtvrtek, 06. října 2022
jednotna_nabijecka

Jednotná nabíječka v EU se stala realitou

1
Unie sjednotila USB porty pro nabíjení elektronických zařízení. Do konce roku 2024 přejdou smartphony, tablety, herní konzole i fotoaparáty prodávané na trhu EU na nabíjecí port USB-C. Za dva roky bude jednotná nabíječka i na notebooky.
azbest

EK snížila limity pro azbest. Pocítí to stavební firmy

1
Povolený limit pro azbest na pracovišti navrhla EK snížit z 0,1 na 0,01 vlákna na centimetr krychlový. Opatření má před azbestem chránit hlavně řemeslníky pracující na starších stavbách, jež karcinogen obsahují.
Cine

Evropa říká ne otrocké práci v Číně zákazem dovozu

5
Evropská komise zveřejnila dlouho očekávaný plán zákazu dovozu výrobků vzniklých v prostředí nucených prací. Opatření míří proti Číně, evropští protičínští jestřábi ale požadují ještě přísnější sankce.
energii

EK navrhla povinné snížení spotřeby energií ve špičkách

1
Česká vláda představila obrysy podpory pro velkoodběratele energií. Pomoc firmám s menším odběrem energií má následovat. Vyjde z opatření, jež taktéž včera navrhla Evropská komise. Jaká jsou ta opatření?
polsky

Němci skrz EU okradli Poláky, řekl polský ministr

1
Maďarsko a Polsko doplácejí na svou politiku vůči EU. Proti politice EU se nyní navíc ostře vyslovil polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Podle něj podléhá německému blouznění.
rusu_c

Evropa je ve válce, ale Rusů v ní je jako nikdy předtím

16
Evropa je ve válce s Ruskem. Podle některých politiků a analytiků by si EU měla ujasnit, koho bude vlastně hostit. Zda Rusy, nebo Ukrajince.
EU

Cenová stabilita v EU dostává na frak, jinak to ale nejde

0
Politika Evropské centrální banky [ECB] ukazuje na hlavní potíž eurozóny, potažmo celé EU. Je to jednotná měna, ale rozdílné fiskální politiky. ECB se tak nutně mění v politickou instituci.
lithium

EK nejspíš klasifikuje lithium jako jed. A tím ho zdraží

2
EK nejspíš klasifikuje lithium jako jedovatou chemikálii kvůli jeho negativnímu vlivu na těhotenství. Těžaři lithia i výrobci baterií ale bijí na poplach. Dle nich to citelně zvýší cenu lithia.
motoru

EU podmínila osud spalovacích motorů syntetickými palivy

0
Rada pro životní prostředí EU jednala včera [28.6.] více než 16 hodin o balíku pěti návrhů zvaných Fit for 55. Řešila i otázku zákazu prodeje spalovacích motorů v roce 2035.
proti_covidu

Certifikátům o očkování proti covidu v EU ještě neodzvonilo

1
Evropské certifikáty o očkování proti covidu zůstávají v platnosti i po 30.6. 2022. Rozhodl o tom Evropský parlament společně s Radou Evropy. Členské státy dosud vydaly 1,8 miliardy certifikátů, po základním očkování platí devět měsíců.
azbest

EU zmodernizuje 220 milionů domů. Ale v mnohých je azbest

0
Evropa přechází na nízkouhlíkovou ekonomiku, miliony budov proto čeká rekonstrukce. Odboráři i politici bijí na poplach. Upozorňují na vážná rizika spojená s karcinogenním azbestem. A EU chystá pro azbest novou směrnici. 
Modernizacni_fond

Česko dostalo od unie další miliardy pro Modernizační fond

0
2,4 miliardy eur [cca 59,1 mld. Kč] na urychlení ekologické transformace aktuálně dostalo od Evropské komise sedm unijních zemí. Je mezi nimi i Česko.
embargo

Embargo na ruskou ropu se může snadno obrátit proti EU

1
Summit EU včera [31.5.] našel shodu pro embargo na dovoz ropy z Ruska. Embargo zakazuje dovoz ropy z Ruska po moři, ale ne ropovody. Výsledkem embarga tak může být jen vyšší cena ropy.
Dohodu_o_partnerstvi

EK ČR schválila Dohodu o partnerství i Technickou pomoc

0
Evropská komise schválila Česku Dohodu o partnerství a program Technické pomoci pro období 2021-2027. V jejím rámci Česko načerpá zhruba 527 miliard korun z evropských operačních programů.
WWF

WWF: Země EU vyjídají svět a plýtvají potravinami zároveň

2
Zemědělství EU přispívá k celosvětovému zásobování potravinami jen omezeně a je spíše drahým supermarketem. A to přesto, že EU patří k největším světovým vývozcům zemědělsko-potravinářských produktů.
na_Ukrajine

Aby mohly fungovat, budují si některé firmy na Ukrajině i kryty

0
Priority pro blížící se předsednictví Česka Radě Evropy představil Svaz průmyslu a dopravy ČR. Varuje před byrokratizací podnikání, jednotnou evropskou minimální mzdou. A potvrzuje, že hlavní téma českého předsednictví bude válka na Ukrajině.
Norsko

Norsko zdaleka není zajedno ve věci větších dodávek plynu EU

1
Norsko slibuje, že EU pomůže osvobodit se od závislosti na plynu z Ruska. Ne všichni tamější politici ale jsou v této věci zajedno. Norská levice zvýšení těžby plynu odmítá. Argumentuje ochranou životního prostředí.
Pavel_Hnat

Pavel Hnát: Dokud je válka, tak žádná tutovka neexistuje

0
Docent Pavel Hnát působí na VŠE v Praze. Ve videodebatě ABCD investora říká, že ho současné ekonomické problémy nepřekvapují. Zároveň je nedává za vinu pandemii covidu nebo válce na Ukrajině.
cesko

Česko asi dostane na uprchlíky z EU 14 miliard korun

0
Česko zřejmě získá od EU dalších 14 miliard korun do Národního plánu obnovy. A to přímo na zvládání uprchlické krize. Náklady na uprchlickou vlnu vláda zatím vyčíslila na cca 50 až 60 miliard korun.
valku

Rusko dává do války v přepočtu přes 21 mld. Kč denně

2
Rusko za válku na Ukrajině platí 900 milionů USD denně. To je v přepočtu více než 21 mld. Kč. V nich nejsou zahrnuty dopady sankcí proti Rusku. Aktuálně se přitom jedná o zákazu dovozu ropy z Ruska.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »