Neděle, 04. června 2023
OTB

Maďarsko žádá výmaz OTP ze seznamu sponzorů ruské války

0
Maďarsko odsouhlasí 500 mil. eur [cca 11,8 mld. Kč] na pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje [EPF] až poté, kdy Kyjev vyřadí maďarskou banku OTP ze seznamu sponzorů ruské války. Přístup Maďarska kritizoval prezident Petr Pavel.
ruskeho

EU stojí před rozhodnutím zákazu dovozu LNG z Ruska

2
I když se má za to, že ruský plyn plynovody do EU neproudí, není to pravda. Jen ho do ní neproudí tolik jako v minulosti. A jak píše americký The New York Times, EU nyní stojí před dalším rozhodnutím – zakázat dovoz ruského zkapalněného plynu.
cla

Trumpova cla na dovoz z EU jsou znovu ve hře

1
Bruselští a washingtonští vyjednavači stále řeší pětiletý spor z éry Donalda Trumpa. Ten uvalil cla na dovoz oceli a hliníku z Evropy. Bidenova administrativa je sice zmrazila, lhůta jejich zmrazení ale brzy skončí.
Akt_o_cipech

Akt o čipech za bilion EU schválila. Zatím má 78 miliard

1
Rada EU a Evropský parlament dosáhly předběžné politické dohody o podpoře výroby čipů v Evropě. Jde o takzvaný Akt o čipech [Chips Act], do kterého chce dát EU do konce desetiletí 43 miliard eur [cca 1 bil. Kč].
europoslanci

Europoslanci odhlasovali změny v ETS i uhlíkové clo

1
Evropští poslanci schválili [18.4.] ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu do roku 2034. Schválili i zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027.
jaderna

Jaderná energetika zažívá navzdory Německu boom

0
Německo v sobotu [15.4.] minutu před půlnocí odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu v Bavorsku a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra. Jaderná energetika u většiny evropských zemí ale nabírá na významu.
Ukrajinců

Česko evidovalo k 28. únoru celkem 649 303 Ukrajinců

2
Ministerstvo vnitra ČR k letošnímu 28. únoru evidovalo na území Česka celkem 649 303 Ukrajinců. Část z nich se ale již vrátila domů, říká v rozhovoru pro FinTag.cz ředitelka odboru azylové a migrační politiky MV ČR Pavla Novotná.
Nejvyssi_kontrolni_urad

Nejvyšší kontrolní úřad se obul do přínosů dotací

1
„Významné prostředky lze ušetřit změnou přístupu k systému dotací. Kontroly totiž prokázaly, že skutečný smysl dotací nahradil formalismus,“ uvádí ve výroční zprávě za loňský rok prezident NKÚ Miloslav Kala.
Evropske

Vláda Petra Fialy si jde pro úvěr k Evropské komisi

6
Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise v minimální výši 70 miliard korun [68,8 mld. Kč]. Shodla se na tom dnes [29.3.] vláda Petra Fialy na svém výjezdním zasedání v Jeseníku.

EU se shodla na nástroji proti ekonomickému vydírání

1
Unijní země a europoslanci se shodli [28.3.] na znění pravidel, které EU umožní v krajním případě sáhnout po zavedení odvetných cel a omezení dovozních licencí. Stvrdili tím nástroj proti ekonomickému vydírání. O něm se v EU dlouho diskutuje.
EU

Maďarsko, Lotyšsko a Česko: Kamarádi s nejvyšší inflací v EU

1
Průměrná inflace v zemích EU v únoru činila 9,9 procenta, inflace v Česku pak 18,4 procenta. Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat. Jeho čísla se přitom liší od údajů, které uvádí u české inflace Český statistický úřad.
EU

Země EU znovu otevřely téma koordinované fiskální politiky

1
Země EU se chtějí vrátit k dodržování společných fiskálních pravidel. Ta podle unijních ministrů financí ale mají odrážet aktuální ekonomickou realitu. Což značí, že podpořili pouze obecné principy reformy rozpočtových a dluhových pravidel.
jadernem_palivu

Evropa zůstává závislá na ruském jaderném palivu

1
Evropské země se relativně rychle zbavily závislosti na ruském plynu, uhlí a ropě. Stále však řeší jeden problém. A tím je závislost mnoha evropských zemí na ruském jaderném palivu. Jeho náhrada se totiž hledá o poznání složitěji.
pro_Ukrajinu

EU nejspíš o rok prodlouží obchodní výhody pro Ukrajinu

1
Evropská komise navrhla prodloužení obchodních výhod pro Ukrajinu o jeden rok. Obchodní výhody spočívají v pozastavení dovozních cel, kvót a obchodních ochranných opatření uložených na ukrajinský vývoz do zemí EU.
euro_7

Nová norma Euro 7 zdraží Fabii až o 200 000 korun

13
Evropský parlament definitivně schválil [14.2.] dohodu s členskými státy EU o nulových emisích v dopravě i novou normu Euro 7/VII pro automobily. Pokud normu schválí i země EU, nová auta podle výrobců výrazně zdraží.
zemedelci

Ukrajinští zemědělci válcují unijní zemědělský trh

11
Ukrajina před vpádem ruských vojsk dodávala na světový trh desetinu zemědělské produkce. Po napadení země Ruskem EU zřídila koridory solidarity pro vývoz její produkce. Nastal ale problém. Vývoz z Ukrajiny decimuje unijní zemědělce.
volby_do_EU

EP navrhuje nadnárodní kandidátku pro volby do EU

2
Evropský parlament projedná návrh na zavedení společných pravidel pro volby do EU. Europoslanci mimo jiné navrhují přidání celoevropského volebního obvodu a jedné nadnárodní kandidátky. Navrhují i jeden termín pro konání voleb.
spolecny_dluh_EU

Němci odmítli společný dluh EU na podporu průmyslu

11
Německé ministerstvo financí důrazně odmítlo nový společný dluh EU. Krok, který podporuje Francie a další jihoevropské země či předseda Evropské rady Charles Michel, není podle Berlína potřebný a vyslal by trhům špatný signál.
lukoil

Ruský Lukoil v EU dál kasíruje. Otázka ale zní, jak dlouho ještě

2
Po téměř roce od začátku ruské invaze na Ukrajinu se v EU většina ruských energetických společností dostala do pozice vyvrhelů. Je tu ale jedna výjimka. Jí je Lukoil, který dál pokračuje v dodávkách ropy a ropných produktů do Evropy.
EK

EK hledá cesty, jak bránit přesunu evropských firem do USA

8
Evropská komise letos připraví nový rámec pro státní pomoc evropským firmám. Cíl je, aby neodcházely do USA, které svým i zahraničním firmám nabízejí masivní subvence i daňové úlevy při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »