Pátek, 27. ledna 2023
spolecny_dluh_EU

Němci odmítli společný dluh EU na podporu průmyslu

0
Německé ministerstvo financí důrazně odmítlo nový společný dluh EU. Krok, který podporuje Francie a další jihoevropské země či předseda Evropské rady Charles Michel, není podle Berlína potřebný a vyslal by trhům špatný signál.
lukoil

Ruský Lukoil v EU dál kasíruje. Otázka ale zní, jak dlouho ještě

2
Po téměř roce od začátku ruské invaze na Ukrajinu se v EU většina ruských energetických společností dostala do pozice vyvrhelů. Je tu ale jedna výjimka. Jí je Lukoil, který dál pokračuje v dodávkách ropy a ropných produktů do Evropy.
EK

EK hledá cesty, jak bránit přesunu evropských firem do USA

6
Evropská komise letos připraví nový rámec pro státní pomoc evropským firmám. Cíl je, aby neodcházely do USA, které svým i zahraničním firmám nabízejí masivní subvence i daňové úlevy při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.
obnovu

Na obnovu školství na Ukrajině zašle EU 2,4 miliardy korun

0
Na rekonstrukce, obnovu a vybavení škol na Ukrajině letos zašle Evropská unie [EU] 100 milionů eur [cca 2,4 mld. Kč]. Dohodu o pomoci loni v prosinci podepsala Evropská komise [EK] s ukrajinskou vládou.
Exxon_Mobile

Exxon Mobil žaluje Evropskou unii kvůli windfall tax

1
Jedna z největších amerických firem, petrolejářský Exxon Mobil se sídlem v Texasu, žaluje u soudu v Lucembursku Evropskou unii za uvalení daně z neočekávaných zisků. Podle něj EU překročila své pravomoci, když na ropnou firmu daň uvalila.
Zeman

Zeman varoval před ztrátou suverenity České republiky

14
Prezident Miloš Zeman varoval ve svém posledním Vánočním poselství před ztrátou suverenity. Ztrátu suverenity České republiky spatřuje v diskutovaném zavedení takzvaného většinového hlasování v Radě Evropské unie.

Evropa zastropovala ceny plynu. Ale ne pro spotový trh

1
Členové vlády Petra Fialy [ODS] v čele s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou [STAN] jako svůj velký úspěch uvádějí dohodu zemí Evropské unie o zastropování ceny plynu v příštím roce. Jde ale skutečně o úspěch?
prumyslu

Čeští politici podrazili nohy českému průmyslu i spotřebitelům

54
Rada Evropské unie a zástupci Evropského parlamentu [EP] se shodli na reformě obchodu s emisními povolenkami. Zatímco evropští politici, včetně těch českých, vyjadřují spokojenost, návrh kritizují zástupci tuzemského průmyslu.
evropského

Němci snížili věk voličů pro volby do Evropského parlamentu

2
Již v roce 2024 budou do Evropského parlamentu [EP] smět volit Němci od 16 let věku. Zákon poté, kdy ho schválil Německý spolkový sněm, tento pátek schválila i Spolková rada. Pro volby do Německého spolkového sněmu snížení věku neplatí.
migrantu

Dobrovolná solidarita zemí EU ve věci migrantů selhává

4
Sto migrantů si dosud mezi sebou předaly členské země EU na základě mechanismu dobrovolné solidarity dojednaného před pěti měsíci. Uvedla to eurokomisařka zodpovědná za otázky migrace Ylva Johanssonová.
COP27

COP27: Závazek maximálního oteplení planety o 1,5 °C žije  

1
V egyptském Šarm aš Šajchu skončila v neděli po vleklých vyjednáváních 27. konference OSN o změně klimatu COP27. Výsledek je vratká dohoda na dalším pokračování v boji proti globálnímu oteplování.  
madarsko

Maďarsko překvapilo návrhem na spolupráci s Íránem

2
Maďarsko jde víc a víc proti hlavnímu evropskému proudu. Tento týden jeho vrcholoví představitelé apelovali na prohloubení spolupráce s Íránem. Zároveň odmítli další zadlužování Evropy kvůli financování Ukrajiny.
velke_podniky

Velké podniky se dočkaly. EK schválila Dočasný krizový rámec

0
Velké podniky v Česku, na které se nevztahuje zastropování cen energií, stát podpoří částkou až 30 miliard korun. Evropská komise schválila [15.11.] program Dočasného krizového rámce na podporu české ekonomiky.
fiskalni

EK slevuje u společných pravidel pro fiskální politiku

2
Evropská komise plánuje upravit rozpočtová a dluhová pravidla Evropské unie, aby lépe odrážela fiskální situaci jednotlivých zemí. Ty se po pandemii covidu a nově válce na Ukrajině a jejích dopadů potýkají s vysokými deficity a zadlužením.
ukrajiny

Financování Ukrajiny bude pokračovat i v příštím roce

3
Státy Evropské unie půjčí Ukrajině příští rok 18 miliard eur [cca 437 mld. Kč] na pokrytí základních potřeb státu. Včera to po jednání ministrů financí členských zemí potvrdil český ministr financí Zbyněk Stanjura.
suroviny

Evropa má suroviny k těžení, ale netěží je. Proč?

6
Evropská unie ví o své závislosti na zásobování strategickými surovinami. Chce je proto těžit na svém území. Avšak naráží na odpor lidí tam, kde chce suroviny těžit.
Balkanskou_cestou

Balkánskou cestou do Evropy opět proudí tisíce migrantů

0
Balkánskou cestou do EU přichází třikrát více lidí než loni a desetkrát více než v roce 2018. Na pražské konferenci o migraci to uvedla eurokomisařka Ylva Johanssonová.
sankce

Evropské sankce na Rusy v praxi příliš nefungují

0
„Sankce na ruské oligarchy v praxi fungují méně, než by mohly,“ říká v rozhovoru pro FinTag.cz analytik společnosti Datlab Jiří Skuhrovec. Potíž leží v obtížném prokazování jejich majetku mimo Rusko.
z_ukrajiny

EU prodlouží dočasnou ochranu uprchlíkům z Ukrajiny

0
Ukrajinští váleční uprchlíci získají dočasnou ochranu v zemích EU na další rok, minimálně do března 2024. V Česku čeká Ukrajince přeregistrace kvůli čerpání pojištění.
EU

EU vyškolí ukrajinské vojáky a hledá peníze na válku

3
Další finanční podpora pro Ukrajinu, výcvik ukrajinských vojáků v zemích EU, společné nákupy energií a další sankce vedené proti Rusku. To jsou hlavní body, na kterých se shodli evropští politici na neformálním summitu konaném v Praze.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »