ekonomika

Ekonomika EU ve 3. čtvrtletí stagnovala. Americká ekonomika roste  

0
Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí stagnovala. Ve zpřesněné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomika nerostla ani v meziročním srovnání, ačkoliv odhad zveřejněný v polovině listopadu uváděl růst o 0,1 procenta.
potravin

Očekávat zlevnění potravin bylo naivní, tvrdí ekonomové

3
Vláda projedná ceny potravin v Česku. Donutilo ji k tomu oznámení řetězců, že od příštího roku zdraží potraviny o deset a více procent. To přesto, že vláda proklamovala pokles cen potravin kvůli nižší dani z přidané hodnoty. 
mzdy

Růst průměrné hrubé mzdy i nadále zaostává za inflací

1
Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v ČR proti stejnému období předchozího roku stoupla o 7,1 procenta. Reálně ale kvůli vysoké inflaci klesla o 0,8 procenta. Medián mezd činil 37 492 korun. Uvedl to Český statistický úřad.
minimalni_mzda

Minimální mzda příští rok nejspíš stoupne na 18 900 korun

1
Vláda pravděpodobně zvýší příští rok minimální mzdu o 1 600 korun na 18 900 korun. Včera to uvedl v České televizi ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Minimální mzda je jedním z bodů dnešního jednání tripartity.
v_cesku

Velká část Ukrajinek a Ukrajinců pracuje v Česku načerno

22
Víc než pětina ukrajinských uprchlic v Česku, které tu pracují, nemá písemnou pracovní smlouvu. A mnohé další pracují na dohody o pracovní činnosti či provedení práci s limitovaným výdělkem, které je zbavují povinnosti odvádět pojistné.
rozpoctu

Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl o 60 mld. Kč

1
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci listopadu deficitem 269,1 miliardy korun. To je o 58,4 miliardy vyšší schodek než v říjnu. Jde o druhé zvýšení schodku poté, co čtyři měsíce klesal.
ceska_ekonomika

Česká ekonomika nevzkvétá. Vyvíjí se naopak nejhůře v EU

9
Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů ČSÚ mezičtvrtletně klesla o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. To jsou výrazně horší hodnoty, než uváděl úřad ve svém odhadu v říjnu.
regulovane_ceny

Regulované ceny energií v roce 2024 stoupnou o desítky procent

1
Energetický regulační úřad [ERÚ] vydal cenová rozhodnutí pro elektroenergetiku a plynárenství pro rok 2024. Tato rozhodnutí každoročně stanovují regulované ceny elektřiny a plynu. 
EGAP

Státní EGAP utlumuje aktivity v Rusku a posiluje je na Ukrajině

1
Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost [EGAP] pojistila od ledna do konce října vývoz českých firem za 47,3 miliardy korun. To je nejvíc za posledních devět let. V nárůstu se podle vedení EGAP promítá vysoká míra rizika.
Amundi

Riziko inflace zažehnáno není, varují analytici Amundi

0
Zpomalení vyspělých ekonomik a možná hospodářská recese v USA. Inflace nad inflačními cíli centrálních bank po celý rok a důraz na hodnotové akcie a dluhopisy. Tak by se dal shrnout globální investiční výhled pro příští rok společnosti Amundi.
elektromobilu

Elektromobily v Česku netáhnou. Prodeje ale klesají napříč trhy

2
Zatímco v Evropské unii činí podíl elektromobilů na prodejích nových vozů 13,2 procenta, tak v Česku je to pouhých 2,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních statistik serveru Čistá doprava a České leasingové a finanční asociace.
Ukrajina

Ukrajina navrhuje vyřadit ruský vývoz železa a železné rudy do EU

4
Podle studie Institutu Kyjevské školy ekonomické Ukrajina dokáže plně nahradit vývoz ruského surového železa a železné rudy. To i proto, že Rusko dál zůstává významným světovým vývozcem surového železa i železné rudy.
dluhu

Populismus nejspíš dál zvedne hodnotu globálního dluhu, varuje IIF

1
Institute of International Finance [IFF] v návaznosti na svou zprávu o globálním dluhu varoval před jeho dalším růstem kvůli populismu. Znovu konstatoval, že zadlužení mnoha zemích zůstává nad úrovní pandemie covidu.
hmotne_nouze

Účty si úřady práce prověří jen u příjemců dávek hmotné nouze

1
Banky úřadům práce poskytnou informace o pohybech na účtech jen u žadatelů o dávky hmotné nouze. Ostatních příjemců dávek sociálních podpor se tato změna nedotkne. Novela zákona již prošla Sněmovnou a nyní ji projedná Senát.
inflace

Inflace v ČR zůstává oproti průměru EU víc než dvojnásobná

2
Míra inflace v Evropské unii v říjnu klesla na 3,6 procenta. V České republice ale dosáhla 9,5 procenta a byla druhá nejvyšší ze zemí sedmadvacítky. Nejvyšší inflaci mělo s hodnotou 9,6 procenta už jen Maďarsko.
cestovni_ruch

Cestovní ruch v letošním 3. čtvrtletí překonal rok před pandemií

1
Cestovní ruch v Česku v letošním třetím čtvrtletí překonal předcovidový rok 2019. Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism ve třetím čtvrtletí eviduje v Česku celkem 7,9 milionu turistů.
ekonomika_eu

Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí znovu stagnovala

1
Ekonomika EU v letošním třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů stagnovala. Ve své zpřesněné zprávě to oznámil statistický úřad Eurostat. Jde o horší výsledek než v jeho prvotním odhadu. V něm úřad ještě hovořil o mírném růstu.
solus

V registru dlužníků Solus rostou počty nových záznamů

0
Celkový počet lidí s dluhem po splatnosti zapsaným ve 3. čtvrtletí se snížil pouze o dva tisíce osob na 406 tisíc. Tak hodnotí situaci splácení úvěrů sdružení Solus, které provozuje stejnojmenný registr fyzických osob v prodlení ve splácení. 
financi

Ministerstvo financí: Dopady ozdravného balíčku budou mírné

2
Česká ekonomika se letos pohybuje na hraně recese. Příští rok přijde obrat. Za letošek česká ekonomika klesne asi o 0,5 procenta. Alespoň tak hodnotí aktuální situaci nová Makroekonomická prognóza Ministerstva financí ČR.
inflace

Inflace dál zpomaluje. Potraviny ale v říjnu opět zdražily

1
Spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta. Rostly ceny většiny potravin, ale mírně klesly ceny energií. Meziročně spotřebitelská inflace v říjnu stoupla o 8,5 procenta. To bylo o 1,6 procentního bodu více než v září.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »