drevo

Češi jsou hlupáci. Místo, aby surové dřevo zpracovali, tak ho vyváží

4
Česko je roky největším unijním vývozcem surového dřeva. Obchod s českým dřevem v praxi často vypadá tak, že se surové dřevo vyveze do zahraničí, tam ho firmy zpracují a s vysokou marží prodají zpět do Česka.
dani

Města a obce viní vládu z podvodu v rozpočtovém určení daní

1
Po Svazu měst a obcí odmítá návrh zákona Ministerstva financí ČR [MF ČR] na přerozdělování sdílených daní i Sdružení místních samospráv. I jemu vadí hlavně změna výpočtu u obyvatel. Podle něj se nově odvine příjem ze sdílených daní.
cla

USA zavádějí cla na produkci z Číny, kterou doma samy podporují

0
Administrativa Joea Bidena oznámila nová cla a zvýšení těch stávajících na vybrané dovozy z Číny. Ve všech případech jde o produkci, kterou USA samy podporují z veřejných zdrojů na svém území.
inflace

Inflace skokově stoupla na 2,9 procenta. Zdražily hlavně potraviny

0
Spotřebitelské ceny v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta. Meziročně spotřebitelská inflace stoupla o 2,9 procenta. Což bylo o 0,9 procentního bodu více než v březnu [+2 %].
nedoplatku

Lepší výběr daní se nekoná. Objem nedoplatků stoupl na 110,4 mld. Kč

0
Objem daňových nedoplatků loni vzrostl meziročně o 3,7 miliardy na 110,4 miliardy korun. Uvedla to vláda v návrhu státního závěrečného účtu.
prace

Český trh práce „není pro starý“, říkají lidé starší 55 let

1
Přes 85 procent [85,2 %] Čechů starších 55 let má za to, že jejich věk jim brání při hledání nového zaměstnání. Docela je o tom přesvědčeno 46,7 procenta lidí. Zjistil to průzkum na vzorku šesti stovek lidí starších 55 let. 
CBA

ČBA: Mzdy porostou, ale i tak letos zůstanou na úrovni roku 2018

0
Česká ekonomika letos poroste o 1,4 procenta. Alespoň to odhadují ekonomové České bankovní asociace ve své aktuální makroekonomické prognóze. Růst mezd tipují na šest procent.
trzby_v_maloobchode

Tržby v maloobchodě v březnu překvapily vyšším růstem

0
Tržby v maloobchodě v březnu reálně meziročně stouply o 6,1 % a meziměsíčně o 1,3 %. Podle ekonomů data předčila očekávání. Důvod k oslavě ale není. Loni v březnu totiž tržby v maloobchodě klesly o bezmála deset procent.
stranam

Od roku 1995 vyplatil stát politickým stranám 17 miliard korun

1
Loni dostalo nejsilnější tuzemské politické hnutí ANO ze státního rozpočtu 140 030 000 korun. Předloni to bylo 139 663 334 korun a o rok dříve 290 244 000 korun. ANO tak za poslední tři roky od státu vyinkasovalo přes půl miliardy korun.
v_breznu

Průmysl i stavebnictví byly v březnu opět v červených číslech

0
Průmyslová produkce letos v březnu meziročně reálně klesla o 2,7 procenta, meziměsíčně o 1,6 procenta. Ještě větší propad v březnu vykázala stavební produkce, ta klesla o 8,3 procenta meziročně a meziměsíčně o 7,8 procenta.
hokeji

Mistrovství světa v hokeji má Česku vydělat kolem dvou miliard

1
S blížícím se Mistrovstvím světa IIHF v ledním hokeji v Praze a v Ostravě [10.5. až 26.5.] roste počet rezervací ubytování v Česku. Jen na první víkend šampionátu si lidé zamluvili v Praze už 86 procent a v Ostravě 75 procent ubytovacích kapacit.
statniho_rozpoctu

Deficit státního rozpočtu v dubnu stoupl o 48,1 miliardy korun

0
Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci dubna deficitem 153,1 miliardy korun. To je o 48,1 miliardy korun více než letos v březnu. O vývoji státního rozpočtu ke konci letošního dubna informuje Ministerstvo financí ČR.
centralni

Centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta

0
Bankovní rada České národní banky [ČNB] dnes [2.5.] snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta. Základní úroková sazba se tak dostala na nejnižší úroveň od počátku května 2022.
firmach

V českých výrobních firmách klesá výroba i nové zakázky. Část propouští

0
Index nákupních manažerů [PMI] v českých firmách klesl v dubnu na 44,7 bodu z březnových 46,2 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem zpracovatelského sektoru. Uvedla to společnost S&P Global.
duchodova_reforma

Důchodová reforma přehledně: Podle premiéra Fialy je i sociálně citlivá

1
„Naše důchodová reforma je sociálně citlivá,“ řekl dnes [30.4.] premiér Petr Fiala [ODS] při představování vládou schválené takzvané důchodové reformy.  Pravdu měl, ale jen částečně. Některé změny totiž jdou i proti budoucím důchodcům. 
HDP

Česko přestává být pro smích, tvrdí ekonomové. HDP konečně roste

0
Český hrubý domácí produkt [HDP] vzrostl letos v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Růst HDP táhla hlavně spotřeba domácností. Podle ekonomů jsou aktuální výsledky mírně proinflační.
nemecke_ekonomiky

Propad německé ekonomiky pociťuje celá Evropa, píše Reuters

1
Problémy německé ekonomiky znepokojují sousedy Německa, a to od Švýcarska až po Polsko. Problémy má samozřejmě i Česko. Někteří zahraniční ekonomové Berlín vyzývají k reformám, aby se krize dál nešířila. Uvádí to agentura Reuters.
duvera_v_ekonomiku

Důvěra v ekonomiku v dubnu stoupla u spotřebitelů i podnikatelů

0
Růst důvěry v ekonomiku mezi spotřebiteli z předchozích tří měsíců pokračoval i v dubnu. Zlepšení vykázal i ekonomický sentiment podnikatelů. Jde tak o druhé souhrnné zvýšení důvěry za sebou. Uvedl to Český statistický úřad [ČSÚ].
zemi

Cizinci z vyspělých zemí budou moci v ČR pracovat bez povolení

0
Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA zřejmě nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení nebo zaměstnanecké karty. Vstup na trh práce by měli mít lidé z těchto zemí volný.
HDP

Státní dluh za I. čtvrtletí je na rekordu. Deficit vůči HDP rostl i loni

2
Český státní dluh v letošním prvním čtvrtletí stoupl o 109,9 miliardy korun na rekordních 3,221 bilionu korun. Deficit veřejných financí loni vzrostl na 3,7 procenta hrubého domácího produktu [HDP]. O rok dříve byl 3,2 procenta HDP.
- Reklama -
reklama

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »