Britská ekonomika překvapila solidním růstem o 0,7 procenta

33
britska_ekonomika
Foto: Pixabay.com

Britská ekonomika zrychlila v prvním čtvrtletí růst na 0,7 procenta z 0,1 procenta ve čtvrtém čtvrtletí loni. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes [15.5.] zveřejnil britský statistický úřad [ONS].

Za růstem, který předčil očekávání analytiků, stojí zejména sektor služeb. Což potvrdili i statistici ONS, kteří ale upozornili na to, že čtvrtletně přidala i průmyslová produkce. A rostly investice firem. Služby, na které je britská ekonomika tradičně orientovaná, přidaly v letošním prvním čtvrtletí 0,7 procenta. V březnu přidaly 0,4 procenta a únoru 0,3 procenta.

Vývoj britského HDP

[Zdroj: Office of National Statistics]

„Průmyslová výroba za první tři měsíce vzrostla o 1,1 procenta. A to přesto, že v březnu klesla o 0,7 procenta po růstu o 1,7 procenta v únoru 2025,“ uvedl britský statistický úřad.

Naopak stavební produkce v prvním čtvrtletí stagnovala, byť v březnu meziměsíčně přidala 0,5 procenta po růstu o 0,2 procenta v únoru 2025.

„Libra vůči americkému dolaru mírně posílila, ale nezdá se, že by celková zpráva změnila ekonomické pozadí v kontextu možných rozhodnutí Bank of England. Proto byla reakce na měnovém páru mírná,“ uvedl pro Fintag analytik XTB Tomáš Vranka.

Inflace v Británii klesá. Obavy budí nejistota

Britská centrální banka zkraje května podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Dva členové výboru byli pro snížení až o půl procentního bodu a dva členové chtěli úroky ponechat tak, jak jsou. Obavy bankéřů pramení z toho, že zvýšení cel ze strany Spojených států a dalších zemí poškodí britský hospodářský růst. Mezitím ale došlo k dohodě mezi USA ohledně cel. Což se stalo den před tím, než se USA dohodly na podobě cel s Čínou.

Británie do celní války s Čínou u elektroaut nejspíš nepůjde

Dohoda USA s Británií vypadá tak, že britské zboží do USA se zdaní 10% clem, zatímco americké zboží do Británie 1,8% clem. Přičemž původní clo na americké zboží činilo 5,1 procenta.

Se snižováním sazeb začala britská centrální banka loni v srpnu, od té doby základní úrok snížila čtyřikrát, vždy o čtvrt procentního bodu. Inflace v Británii v březnu klesla na 2,6 procenta z únorových 2,8 procenta. Vzhledem ke zvyšování daní a poplatků u cen plynu, elektřiny a vody v zemi centrální banka ale očekává její skokový růst až na 3,5 procenta.

Co říkají politici a další statistiky

„Dnešní údaje o růstu ukazují sílu a potenciál britské ekonomiky,“ uvedla britská ministryně financí Rachel Reevesová na sociální síti X.

Zdůraznila, že v letošním prvním čtvrtletí rostla ekonomika Spojeného království rychleji než ekonomika Spojených států, Kanady, Francie, Itálie a Německa.

„Na pozadí panující globální nejistoty provádíme správná rozhodnutí v národním zájmu. Ale musíme dělat více. Měnit a podporovat ekonomiku, abychom zlepšili životní podmínky pracujících,“ doplnila.

Britský HDP a podíly jednotlivých sektorů na něm / služby / výroba / stavebnictví

[Zdroj: Office of National Statistics]

O tom, že britská ekonomika v poslední době vykazuje mírně lepší výsledky, než vykazují země EU svědčí nedávná statistika společnosti Allianz Trade. Podle ní v roce 2024 počet společností, které se nacházely v insolvenci, celosvětově stoupl meziročně o 10 procent oproti předchozímu roku.

Británie LNG koupí z USA, i kdyby ho měla vozit přes půl světa

Klíčový podíl na celosvětovém růstu insolvencí přitom měla Západní Evropa. V ní dvě třetiny sledovaných odvětví zaznamenaly nárůst počtu insolvencí. A zatímco země eurozóny zaznamenaly nárůst počtu insolvencí v průměru o 19 procent, Británie o pět procent. Naopak ve Francii počet insolvencí rostl o 17 procent, v Německu o 23 procent a Itálii o 45 procent.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here