Čtvrtek, 09. února 2023
valku

Ukrajina válku nejspíš nevyhraje, ale Rusko také ne

1
Válku na Ukrajině nejspíš ukončí jedna ze dvou možností. Je to dohoda o příměří, nebo politická dohoda o míru, případně kombinace těchto dvou způsobů, jimiž se většinou ukončují války, které nemají absolutního vítěze.
na_Ukrajine

Rand Corp.: Válka na Ukrajině oslabuje USA proti Číně

3
„Důsledky dlouhé války na Ukrajině, sahající od hrozby jaderné eskalace až po hospodářské škody, zdaleka převyšují její možné přínosy,“ shrnuje dění na Ukrajině zpráva americké poradenské Rand Corporation. FinTag.cz přináší její třetí část.
valky

Rand Corp.: Dobrý konec války na Ukrajině je nepravděpodobný

9
„Konec války, kdy by Ukrajina získala kontrolu nad celým svým územím, je velmi nepravděpodobný,“ konstatuje ve zprávě k aktuální situaci na Ukrajině americká poradenská firma Rand Corporation. FinTag.cz předkládá její druhou část.
dolaru

Tomáš Kudla: FED dnes rozhoduje o dalším osudu dolaru

1
Dnes nás čeká další ostře sledované zasedání amerického Federálního rezervního systému. Znovu rozhodne o tom, kam se posunou americké úrokové sazby. Otázka zní, zda rozhodne i o dalším osudu dolaru.
valce

Rand Corporation: Jak se vyhnout dlouhé válce

3
Jak to skončí? Otázka, která se vynořuje o rusko-ukrajinské válce už delší dobu. Válčí se na linii dlouhé bezmála tisíc kilometrů a jednání o ukončení konfliktu skončila loni v květnu. Aktuální situaci na Ukrajině rozebírá americká společnost Rand Corporation.
firem

Většina západních firem v Rusku dál podniká

0
Od začátku války na Ukrajině ke konci loňského listopadu odešlo z ruského trhu jen 8,5 procenta firem registrovaných v EU a skupině ekonomicky vyspělých zemí G7. Vyplývá to z analýzy švýcarského institutu IMD.
evropským

Nad evropským průmyslem se stahují černá mračna

3
Pece francouzské sklárny Duralex, které od konce druhé světové války žhnuly doběla, loni v březnu vyhasly. Sklárnu neopustila ani jedna sklenička. Cena plynu na vytápění pecí je příliš vysoká. A podobně to vypadá s celým evropským průmyslem.
humanitarni

Vláda oseká humanitární dávku pro práceschopné Ukrajince

10
Česká republika v loňském roce vyplatila ukrajinským uprchlíkům na humanitární dávce 8,7 miliardy korun. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] náklady státu na humanitární dávku klesají. A prý ještě klesnou.
Oxfam

Oxfam: Covid i válku korporace zneužily pro zvyšování cen

1
Nůžky mezi chudými a bohatými se rozevírají. Velké korporace využily covid a válku na Ukrajině ke zvednutí cen. V analytické zprávě zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra v Davosu to uvádí organizace Oxfam.
Rusko

Pokles příjmů Rusko loni minul. Letos už ale přijde

8
Zatímco ještě loni Rusko masivně inkasovalo z prodeje ropy, plynu a dalších klíčových komodit, letos už bude všechno nejspíš jinak. Ceny strategických komodit klesly, globální ekonomika zpomaluje a sankce proti Rusku vstupují v platnost.
nemovitosti

Ceny nemovitostí klesají a zřejmě ještě klesat budou

2
Ceny většiny nemovitostí v regionech i velkých městech klesají. Podle realitních makléřů o 20 až 30 procent. Propady cen hlásí i reality ve velkých městech. A snižování cen podle ekonomů zdaleka není u konce.

Evropa zastropovala ceny plynu. Ale ne pro spotový trh

1
Členové vlády Petra Fialy [ODS] v čele s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou [STAN] jako svůj velký úspěch uvádějí dohodu zemí Evropské unie o zastropování ceny plynu v příštím roce. Jde ale skutečně o úspěch?
CNB

ČNB ani nyní sazby nezvedla. Inflace v ČR je pátá nejvyšší v EU

0
Bankovní rada České národní banky na dnešním jednání opět ponechala základní úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na sedmi procentech, diskontní sazba na šesti a lombardní sazba na osmi procentech.
prumyslu

Čeští politici podrazili nohy českému průmyslu i spotřebitelům

54
Rada Evropské unie a zástupci Evropského parlamentu [EP] se shodli na reformě obchodu s emisními povolenkami. Zatímco evropští politici, včetně těch českých, vyjadřují spokojenost, návrh kritizují zástupci tuzemského průmyslu.
uprchlikum

52 % Slováků se staví negativně vůči uprchlíkům z Ukrajiny

2
Většina Slováků má negativní postoj vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Vyplynulo to z průzkumu tamější nevládní organizace Globsec. Podle zástupců organizace to má více důvodů. Jedním z nich je „neschopná“ slovenská vláda.
uradu_prace

Krize úřadů práce: Jurečkovi nevadí náměstkyně sedící na dvou židlích

4
Vedení úřadů práce pod taktovkou generálního ředitele Viktora Najmona po poslancích sněmovního Výboru pro sociální politiku ostře zkritizoval i ministr práce Marian Jurečka. Podle opozičních poslanců má ale i on máslo na hlavě.
Ameriku

Politico: Nenadávej na Ameriku, když sám máš křivá ústa

9
Evropa vězí až po krk v problémech. Její ekonomika balancuje na hranici recese a není unijního státu, který by neprohluboval zadlužení. Roste sociální napětí a rétorika evropských politiků se mění. Za potíže může Putin, ale i Amerika.
bytove_nouzi

Výsledek bytové politiky státu: 270 tisíc lidí v bytové nouzi

4
Bez střechy nad hlavou v Česku žije 12 tisíc lidí. V azylových domech přebývá téměř 6 tisíc lidí a na ubytovnách přes 12 400 lidí. Výjimkou mezi nimi nejsou ani děti a senioři starší 65 let, kterých v nich přibývá. V bytové nouzi v Česku žije přes 270 tisíc lidí.
LNG

LNG nezdražujeme my, ale vaši obchodníci, tvrdí Američané

10
Cena amerického zkapalněného zemního plynu je v Evropě čtyřikrát vyšší než na opačné straně Atlantiku. Má to své důvody. Patří k nim jak omezení dodávek zemního plynu z Ruska, tak politika firem, které LNG do Evropy dovážejí.
ropy

Ukrajina znovu zdraží tranzit ruské ropy do Evropy

5
Ukrajina oznámila, že od ledna zdraží poplatky za tranzit ruské ropy do Maďarska a na Slovensko o více než 18 procent na 13,60 eura [cca 331 Kč] za tunu. Vyšší poplatky se podle analytiků dotknou i České republiky.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »