Neděle, 24. září 2023
NRR

Vláda musí konsolidovat své vlastní hospodaření, upozornila NRR

1
Před nikoliv řádným rozpočtováním varuje aktuální Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí Národní rozpočtové rady [NRR]. Zástupci NRR i upozornili, že vláda Petra Fialy musí konsolidovat své vlastní hospodaření. 
globalni_dluh

Globální dluh přesáhl sedm biliard Kč. A vůči HDP dál roste

1
Celosvětový dluh letos ve druhém čtvrtletí vystoupal na rekordních 307 bilionů amerických dolarů. To je zhruba sedm biliard korun. Na růstu dluhu se podílely hlavně vyspělé země jako USA a Japonsko. Uvedl to Institut pro mezinárodní finance.
Si

Propad čínské ekonomiky testuje postavení Si Ťin-phinga

1
Čínský prezident Si se snaží udržet čínskou ekonomiku na vzestupné trajektorii, zbavit ji závislosti na realitním trhu a kouřících továrních komínech. Měly by ji hnát inovace a spotřeba lidí. Ale to by se musel vzdát touhy vše ovládat.
duchodu

Valorizace penzí: Do důchodu se vyplatí jít příští rok, ne letos

1
„Nyní vychází důchody přiznané v roce 2024 vyšší než valorizované důchody přiznané do konce roku 2023,“ uvádí v analýze na FinTag, zda odejít do důchodu letos, nebo příští rok Jiřina Holubová ze společnosti Freedom Financial Services. 
alese_michla

Chceme být banda jestřábů, nebyla slova guvernéra Aleše Michla

0
Ke kuriózní opravě výroku guvernéra České národní banky Aleše Michla došlo dnes [18.9.] ve zprávě České tiskové kanceláře. Ta citovala Michla z nedělního diskuzního pořadu na CNN Prima News. V něm Michl neřekl, že ČNB chce být "bandou" jestřábů.
dotaci

Výkrmy kuřat jsou bez dotací ve ztrátě, uvádí studie

1
Výkrmy kuřat by bez dotací na každém kilogramu kuřete loni prodělaly 2,38 Kč. S dotacemi dosahují zisku 0,68 Kč. Vyplývá to ze studie Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Ukrajinci

Ukrajinci žalují Česko, když jim nedá dočasnou ochranu

16
České soudy se v několika případech přiklonily na stranu Ukrajinců, jimž české ministerstvo vnitra neudělilo dočasnou ochranu, protože se tito Ukrajinci registrovali v jiných státech. Upozornila na to Organizace pro pomoc uprchlíkům.
koruna

Koruna dál oslabuje. Včera se dostala na dohled 24,55 za euro

1
Koruna včera oslabila vůči euru na svou nejslabší úroveň od poloviny loňského října, zatímco inflace v srpnu dosáhla 8,5 procenta. Co na to ČNB? Sníží úroky, jak jí doporučují někteří z analytiků?
CNB

Zrušení úročení rezerv bank u ČNB zaplatí klienti bank

1
Zrušení úročení povinných minimálních rezerv bank u České národní banky, které centrální banka oznámila minulý týden [7.9.], povede ke zdražení úvěrů či snížení úročení vkladů klientů. Shodují se na tom analytici.
obrany

Příběh o Gripenech zdarma je lež, tvrdí ministerstvo obrany

5
Ministerstvo obrany zveřejnilo materiál, jímž odmítá informace o tom, že by Česku Švédské království nabídlo k dalšímu uživání letouny Gripen zdarma. To v minulých dnech několikrát uvedl například předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
nemecka

Čína zazářila na mnichovském autosalonu, na úkor Německa

4
Název „Made in Germany“ po celá desetiletí signalizoval vrcholnou automobilovou technologii a design. Nyní se však automobilky Německa ocitají na chvostu globálního závodu ve výrobě elektroautomobilů. A bylo to znát i na mnichovském autosalonu. 
Filip_Kejla

Na útlumu Číny vydělává Amerika i Evropa, říká Filip Kejla

5
„Investiční stratégové měli dvě vize. Že ekonomika USA bude letos pod tlakem a vítěz bude Čína. Ale stal se pravý opak. To ukazuje, jak se odhaduje budoucnost,“ říká ve video debatě #VítěznéPortfolio Filip Kejla z finanční skupiny Investorees.
domacnosti

Od roku 2020 roste počet domácností, jež netvoří rezervy

1
Podíl domácností, které mohou vytvářet alespoň nějaké úspory, klesl za poslední tři roky o jedenáct procent. Zatímco ještě v roce 2020 si spořilo 74 procent českých domácností, dnes jich je 63 procent.
vladni

Pikora: Vládní ozdravný balíček je podvod na voliče

12
Hlavní ekonom CFG Vladimír Pikora se zamýšlí nad aktuální podobou vládního takzvaného ozdravného balíčku. Současná struktura balíčku podle něj ukazuje na to, že Česku vládnou „malé strany“. Více v jeho komentáři na FinTag.
obce

Daň z nemovitosti vzroste. Obce a města se s vládou hádají o výnos

7
Daňové změny, které navrhuje vládní konsolidační balíček, připraví velká města o stamiliony a malá města a obce o desítky milionů. To způsobí odložení nebo zastavení mnoha obecních investic. Před opatřením varuje Svaz měst a obcí ČR.
ceske

Analytici komentují nová data o vývoji české ekonomiky

1
Analytici na FinTag.cz komentují nová zpřesněná data Českého statistického úřadu o vývoji české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí.
Bordeaux

Vinaři v Bordeaux dostávají dotace, aby skončili

1
Během uplynulých desetiletí spotřeba červeného vína ve Francii rychle klesala. Na žebříčku obliby spotřebitelů ho překonalo pivo a jiné nápoje. Vinaři z prestižní oblasti Bordeaux teď klučí tisíce hektarů svých vinic.
FED

Růst HDP komplikuje náš boj s inflací, uvedl šéf FEDu Powell

0
„Pod zataženou oblohou se řídíme podle hvězd,“ řekl ve svém včerejším projevu šéf americké centrální banky FED Jerome H. Powell na tradičním sympoziu centrálních bankéřů o hospodářské politice v Jackson Hole.
Trump

Trump navrhuje 10% cla na dovozy. Čína by na tom asi vydělala

1
I přes hrozící soudní spory svolal bývalý prezident USA Donald Trump své ekonomické poradce, aby vytyčil svoji hospodářskou taktiku do nadcházejících prezidentských voleb. S poradci poobědval a probral ekonomický plán své předvolební kampaně.
chudoba

Uprchlické rodiny v Německu zmáhá dětská chudoba

2
Uprchlické rodiny v Německu zmáhá dětská chudoba. Téma chudých dětí rezonuje i ve vládní koalici. Zatímco Zelení usilují o více peněz pro chudé děti, svobodní demokraté chtějí jejich rodiče podpořit při vstupu na trh práce.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »