Čtvrtek, 01. června 2023
rodiny

Vládní balíček: Průměrné rodiny zaplatí na daních nejvíc

0
Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České republiky. Nejvíce ale zasáhne rodiny s průměrnými příjmy a dětmi. Vyplývá to ze studie auditorské společnosti BDO.
Pikora

Vláda Petra Fialy jsou hasiči bez ladu a skladu, píše Pikora   

7
K nedělní [28.5.] debatě ekonomů v pořadu Otázky Václava Moravce se vyjádřil ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora. K tématu, proč je v Česku draho a ekonomika neroste, přidal další užitečné postřehy.
uhelne_elektrarny

Uhelné elektrárny skončí za pár let. Co bude pak, se neví

1
Uhelné elektrárny v Česku, které se podílí na celkové produkci elektřiny ze 40 procent, doslouží do pěti let. Plnohodnotnou náhradou za ně může být jen zemní plyn. Shodli se účastníci 5. ročníku Ekonomického fóra v Kostelci nad Orlicí.
narodni

Po vládě lže lidem už i Národní rozpočtová rada

2
Takzvaný ozdravný balíček mění výši daně z přidané hodnoty [DPH] i u léků. A i když většina léků prokazatelně přejde z 10% do 12% sazby DPH, zástupci vlády tvrdí, že léky zlevní. Bohužel se k nim nově přidal člen Národní rozpočtové rady Petr Musil.
setreni

Šetření vysokých cen potravin nic nepřineslo. Kde je problém?

0
Antimonopolní úřad včera [23.5.] zveřejnil výsledky šetření cen v potravinových řetězcích. A neshledal ani neobdržel zásadní indicie o existenci kartelové dohody. Také ale nevyloučil, že taková dohoda neexistuje. Kde je tedy problém?
https://twitter.com/POTUS/status/1660798439171538945

Dluhový strop USA vážně ohrožuje celý svět

1
Jednání o navýšení dluhového stropu USA se nehnula z místa. To ani po včerejší schůzce amerického prezidenta Joe Bidena se šéfem Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Dluhový strop USA ohrožuje celosvětovou ekonomiku.
transformovane_penzijni_fondy

Analýza: Transformované penzijní fondy peníze nenesou

1
Transformované penzijní fondy peníze nenesou. Klienti penzijních společností, kteří si v nich spoří na penzi a sází na garantovanou jistotu nezáporného zhodnocení, za posledních deset let reálně prodělávají okolo 20 procent.
investicni

Marcel Vanduch: I investiční ETF platformy mají svůj marketing

1
Jsou investiční platformy ETF skutečně vždy o tolik výhodnější než podílové fondy tak, jak tvrdí jejich zástupci? Portfolio manažer Partners investiční společnosti Marcel Vanduch si to nemyslí.
potraviny

Válka na Ukrajině zdraží potraviny i v příštím roce

1
Válka na Ukrajině nepřekreslila pouze světovou energetickou mapu, ale stále dopadá i do mezinárodního obchodu s potravinami. Zatímco politici řeší hlavně energie, pomalu ale jistě se rýsuje další problém. A tím jsou potraviny.
vladni

Komentář: Vládní balíček značí hlavně zdražení a nic moc navíc

2
Na detailní hodnocení vládního Ozdravného balíčku je zatím příliš brzy. I když i to jistě přijde. Nicméně už teď je jasné, že vláda jako lék na své špatné hospodaření nenabízí nic jiného než zdražení a další přítěže pro firmy a podnikatele.
dohodari

Stát si posvítí na dohodáře. Je jich hodně a neplatí pojistné

28
Stát se chystá nově evidovat dohodáře. Opatření má podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] zvýšit výběry na sociálním pojištění. Naznačil i úpravu limitů, do kterých by se pojistné u dohod neplatilo.
hazardu

Hybridní formy hazardu unikají regulaci. Jako třeba loot boxy

0
Česko udělalo v posledních deseti letech výrazný pokrok v regulace hazardu, když nastavilo přísnější pravidla. Nový zákon o hazardních hrách zavedl od roku 2017 mnoho efektivních opatření. Patologické hraní Čechy ale i tak dál ohrožuje.
Cesko

Česko je ve slepé uličce, ukázal střet Michla s Fialou

5
Včerejší slovní střet guvernéra České národní banky Aleše Michla s premiérem Petrem Fialou obnažil neutěšenou situaci, v níž se nachází česká ekonomika, veřejné finance a v konečném důsledku celé Česko.
bydleni

Bydlení ve vlastním stát odpískal, mladé natlačí do nájmů

6
Na podporu vlastního prvobydlení pro mladé lidi stát rezignoval. Namísto toho zafinancuje municipalitám a developerům výstavbu nájemních bytů pro samoživitelky a sociální domácnosti. O státní úvěry pro mladé byl přitom enormní zájem.
ruskeho

EU stojí před rozhodnutím zákazu dovozu LNG z Ruska

2
I když se má za to, že ruský plyn plynovody do EU neproudí, není to pravda. Jen ho do ní neproudí tolik jako v minulosti. A jak píše americký The New York Times, EU nyní stojí před dalším rozhodnutím – zakázat dovoz ruského zkapalněného plynu.
ekonomika

Ekonomika už sice v recesi není, ale ani nikterak nevzkvétá

0
Včerejší předběžné výsledky českého HDP překvapily analytiky, když místo očekávaných červených čísel nabídly 0,1% růst. Ekonomika opět pojede, shodovali se analytici. Zástupci českého průmyslu ale nabízí i jinou verzi reality.
sudan

Súdán hrozí přelitím bojů do dalších zemí

0
Boje mezi stranami dvou vrchních generálů uvrhlo Súdán do nebezpečí, které hrozí  důsledky daleko za hranicemi země. Konflikt má již nyní devastující účinky na ostatní země Středního východu a Afriky, od Libanonu, Sýrie až po Libyi a Etiopii.
Ceske_posty

Rozprodej majetku České pošty začal. Nabízí se Valtice i Vinohrady

1
I když poslanci ještě ve středu [19.4.] rokovali na mimořádné schůzi ve Sněmovně o způsobu chystané restrukturalizace České pošty [ČP], státní podnik už na internetu v centrech českých městech nabízí své lukrativní budovy k prodeji.
duchod

Na předčasný důchod už mohou budoucí generace zapomenout

2
Namísto slibovaného zahrnutí doby studia do náhradní doby pojištění pro důchod, vláda Petra Fialy podmínky pro čerpání penze, respektive předčasné penze zpřísňuje. Plánuje ji zkrátit na tři roky a podmínit 40letou dobou pojištění.
prispevek_na_bydleni

Příspěvek na bydlení dá stát i na drahý pronájem. Klidně i 10 tisíc

30
Příspěvek na bydlení překresluje zavedené zvyklosti. Drahé nájemní bydlení zpřístupňuje lidem, kteří by si jinak museli najít levnější bydlení, případně druhou práci. A do nevýhodné pozice staví i ty, kteří se rozhodli vzít si hypotéku.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »