Pátek, 27. ledna 2023
Ekonomika_USA

Ekonomika USA dosáhla ve 4. čtvrtletí solidního růstu

0
Ekonomika USA ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 procenta. Analytici očekávali růst 2,3 až 2,6 procenta. Oproti třetímu čtvrtletí tempo růstu amerického hrubého domácího produktu ale kleslo o 0,3 procenta [3,2 %].
ETF

Burzovně obchodované fondy ETF slaví 30 let existence

0
Burzovně obchodované fondy [ETF] fungují už 30 let. Vůbec první ETF spatřilo světlo světa 22. ledna 1993 a kopírovalo index S&P 500. Vydala ho americká investiční společnost State Street.
evropským

Nad evropským průmyslem se stahují černá mračna

3
Pece francouzské sklárny Duralex, které od konce druhé světové války žhnuly doběla, loni v březnu vyhasly. Sklárnu neopustila ani jedna sklenička. Cena plynu na vytápění pecí je příliš vysoká. A podobně to vypadá s celým evropským průmyslem.
zadluzeni

USA narazily na limit zadlužení. V přepočtu dluží téměř 700 bil. Kč

9
Spojené státy ve čtvrtek večer [19.1.] vyčerpaly stanovený limit pro zadlužení, který činí 31,4 bilionu dolarů [cca 694,2 bil. Kč]. Demokraté a republikáni se nedokázali shodnout na jeho zvýšení. Zemi tak hrozí fiskální krize.
jadrova_inflace

Růst cen v Evropě zmírňuje, jádrová inflace ale hrozí dál

0
Nový rok přinesl do Evropy úlevu. Nezvykle mírná zima přispěla ke snížení cen plynu, které loni nebývale vzrostly a poslaly inflaci do rekordní výše. To je ale pryč a obecná míra inflace klesá. Problém nyní je, že roste jádrová inflace.
firmy

Technologické firmy oznamují plány na propouštění

0
Americký Microsoft oznámil regulačním úřadům propouštění asi deseti tisíců zaměstnanců do konce března. To je asi pět procent ze všech pracovníků. Místa ruší i další technologické společnosti, chystají se na dopady hospodářské krize.
EK

EK hledá cesty, jak bránit přesunu evropských firem do USA

6
Evropská komise letos připraví nový rámec pro státní pomoc evropským firmám. Cíl je, aby neodcházely do USA, které svým i zahraničním firmám nabízejí masivní subvence i daňové úlevy při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.
cinska_ekonomika

Čínská ekonomika loni rostla o tři procenta

0
Růst čínské ekonomiky loni zpomalil na tři procenta z více než osmiprocentního tempa v předchozím roce. Na vině je hlavně někdejší vládní politika nulové tolerance covidu-19 a problémy na čínském nemovitostním trhu.
Oxfam

Oxfam: Covid i válku korporace zneužily pro zvyšování cen

1
Nůžky mezi chudými a bohatými se rozevírají. Velké korporace využily covid a válku na Ukrajině ke zvednutí cen. V analytické zprávě zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra v Davosu to uvádí organizace Oxfam.
Cina

Čína se letos opře o spotřebu Číňanů, tipují analytici

0
Čína má za loňský rok rekordní obchodní přebytek ve výši 877,6 miliardy dolarů [19,5 bil. Kč]. Rekordní byl i její obchod s Ruskem, který činil 1,28 bilionu jüanů [4,2 bil. Kč]. Čínský zahraniční obchod ale zpomaluje. Uvedl to čínský celní úřad.
Rusko

Pokles příjmů Rusko loni minul. Letos už ale přijde

8
Zatímco ještě loni Rusko masivně inkasovalo z prodeje ropy, plynu a dalších klíčových komodit, letos už bude všechno nejspíš jinak. Ceny strategických komodit klesly, globální ekonomika zpomaluje a sankce proti Rusku vstupují v platnost.
nemecka_ekonomika

Německá ekonomika loni rostla bezmála o dvě procenta

0
Německá ekonomika loni podle prvního odhadu Spolkového statistického úřadu [Destatis] rostla o 1,9 procenta. Po očištění o kalendářní vlivy zaznamenala 2% růst. Výsledek je nad očekávání německé vlády i analytiků.
inflace_USA

USA jdou správným směrem, inflace tam opět zpomalila

0
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadových 7,1 procenta. Inflace v USA klesá už šestý měsíc v řadě. Nad daty o vývoji inflace vyjádřil potěšení i prezident USA Joe Biden.
trzeb

Propad maloobchodních tržeb pokračoval i v listopadu

1
Tržby v maloobchodě v listopadu meziročně reálně klesly o 8,7 procenta, meziměsíčně propadly o 0,3 procenta. Jde o sedmý pokles maloobchodních tržeb v řadě. Uvedl to Český statistický úřad.
cinskych_firem

Americké a evropské peníze do čínských firem jdou přes daňové ráje

0
Americké a evropské investice do čínských firem z velké části směřují přes firmy v daňových rájích. Ty si v nich zřizují velké čínské firmy. Zahraniční napojení na čínská aktiva je tak zřejmě mnohem větší, než ukazují oficiální statistiky.
euro

Obchodníci v Chorvatsku po přijetí eura zdražili

12
V Chorvatsku se po zavedení eura množí stížnosti na náhlé zvyšování cen potravin a služeb. Podle příspěvků na internetových fórech se výrazné zdražování týká hlavně kaváren, rychlého občerstvení, pekáren a obchodů s potravinami.
v_SRN

Zaměstnanost v SRN byla loni rekordní. Zemi prospěli cizinci

0
Loni bylo v Německu v průměru zaměstnáno 45,6 milionu lidí, což je rekord od roku 1990. Jedním z hlavních důvodů růstu zaměstnanosti bylo přistěhovalectví zahraničních pracovníků. Uvedl to německý statistický úřad.
Exxon_Mobile

Exxon Mobil žaluje Evropskou unii kvůli windfall tax

1
Jedna z největších amerických firem, petrolejářský Exxon Mobil se sídlem v Texasu, žaluje u soudu v Lucembursku Evropskou unii za uvalení daně z neočekávaných zisků. Podle něj EU překročila své pravomoci, když na ropnou firmu daň uvalila.
Chorvatsko

Chorvatsko má euro a je v Schengenu. Pocítí to i Češi

59
Chorvatsko od 1. ledna 2023 vstoupilo do schengenského prostoru. Díky tomu se i cesty Čechů do oblíbené prázdninové destinace obejdou bez hraničních kontrol. Současně Chorvatsko zavádí euro, které nahradí používané kuny.
americke

Vývoj v Číně tvrdě doléhá na americké firmy  

1
Šíření nákazy covidu v Číně a z toho plynoucí problémy dohánějí americké globální firmy. Jde hlavně o ty firmy, které mají v Číně podstatnou část výrobních kapacit. Naopak ze současné situace těží výrobci vakcín proti covidu.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »