Cinsky_HDP

Čínský HDP v letošním prvním kvartále přidal 5,3 procenta

0
Čínský hrubý domácí produkt [HDP] v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 5,3 procenta. Ve srovnání s loňským čtvrtým čtvrtletím čínský HDP vzrostl o 1,6 procenta. S odvoláním na čínské statistiky to uvedla agentura AFP.
hypoteky

ECB nepřekvapila, dolar posílil a pokles úroků u hypoték už brzdí

0
Evropská centrální banka na svém zasedání [11.4.] úroky nezměnila. Mezitím Amerika ale překvapila růstem inflace a dolar posílil vůči euru. V Česku inflace zůstala na 2% hodnotě a došlo k dalšímu poklesu úroků u hypoték. Ten ale brzdí.
Dominik_Proch

Dominik Proch: Make in India, přeloženo jako Vyrábějte v Indii

0
„Indie svůj potenciál postupně naplňuje. Jedná se bezesporu o velkou ekonomiku, která se mění vnitřně a i strukturálně,“ říká v rozhovoru pro FinTag k blížícím se volbách v Indii ekonom z Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Dominik Proch.
Volvo_Cars

Čínská Volvo Cars jde vyrábět do Valaliky na Slovensku

1
Slovensko získalo souhlas regulačních orgánů EU s poskytnutím státní podpory 267 milionů eur [cca 6,8 mld. Kč] na výstavbu továrny společnosti Volvo Cars nedaleko Košic. Švédskou automobilku většinově vlastní čínský Geely Holding.
LNG

Rusko posiluje vývoz LNG do Evropy přes stanici Portovaja

0
Ruská plynárenská společnost Gazprom vypravila první zásilku zkapalněného zemního plynu [LNG] z nakládkového místa Portovaja na pobřeží Baltského moře do Španělska. Na vývoz ruského LNG do Evropy se nevztahují západní sankce. 
Francie

Rusko ztrácí ve vývozu zbraní. Dominují USA, ale úspěšná je i Francie

0
Francie odsunula Rusko v pomyslném žebříčku největších vývozců zbraní na třetí příčku. Za posledních pět let zvýšila svůj podíl na celosvětovém exportu zbraní ze 7,2 procenta na jedenáct procent. Pozici v obchodu se zbraněmi posílily Spojené státy.
japonska

Japonská centrální banka opustila politiku záporných úroků

0
Japonská centrální banka [BOJ] dnes [19.3.] jako poslední na světě upustila od záporných úroků. Základní úrokovou sazbu zvýšila poprvé po 17 letech. To z minus 0,1 procenta do pásma nula až 0,1 procenta.
oceli

Česko loni vyrobilo nejméně oceli v historii. Klesl vývoz i spotřeba

1
Výroba surové oceli v Česku loni dosáhla 3,4 milionu tuny. To je nejnižší hodnota v historii země. Oproti roku 2022 klesla produkce oceli v Česku o 21 procent, to je 800 tisíc tun. Výroba surové oceli meziročně propadla v celé Evropské unii. 
Rusko

Rusko plánuje nové železniční tratě do Íránu a Turecka

2
Celá staletí byl obchod s Evropou hlavním pilířem ruské ekonomiky. Válka na Ukrajině situaci ale změnila. A tak se Rusko orientuje na jiné země. Mezi ně patří hlavně Čína a Indie. Má to však i háček, jímž jsou obchodní trasy. 
cina

Jak to přijde, že Čína ovládla trh solárů?

0
Čína je lídr solárního průmyslu. Jen loni instalovala více solárních panelů než USA za celou jejich historii. Na polovinu srazila i cenu solárních panelů, a tak zvedla jejich vývoz o bezmála 40 procent a zdvojnásobila vývoz solárních komponent. 
britska

Vláda snížila daně. Britská ekonomika se vrátila k růstu

0
Britská ekonomika se letos vrátila k růstu poté, kdy si koncem loňského roku prošla technickou recesí. Hrubý domácí produkt [HDP] Británie se ale teď v lednu meziměsíčně zvýšil o 0,2 procenta po prosincovém poklesu o 0,1 procenta.
John_O'Toole

Vznikla nám tu technologická ekonomika, říká John O’Toole

0
„I když jsme teprve na začátku tohoto vývoje, podle mě jsme už vstoupili do fáze technologické ekonomiky,“ říká v podcastu FinTag asset manažer společnosti Amundi John O‘Toole. A nejen to, Česku doporučuje euro.
Evropa

Evropa je vydána na milost cenám energií. USA jsou nezávislé

1
„Německá ekonomika není nejhorší, ale má velký problém. A ne jako Francouzi nebo Španělé, ale jen jako Němci,“ říká v rozhovoru FinTag na téma vývoj na finančních trzích v letošním roce asset manažer společnosti Amundi John O‘Toole.
Cina

Čína oznámila významné posílení výdajů na zbrojení

0
Čína chce letos zvýšit výdaje na obranu o 7,2 procenta oproti loňskému roku. S odkazem na dokumenty, které má schválit dnes [5.3.] zahájené jednání čínského parlamentu, o tom informovaly agentury Reuters a AFP.
Indie

Indie rychle roste. Investory tlačí do výroby v zemi

0
Ekonomika Indie loni ve čtvrtém kvartále meziročně vzrostla o 8,4 procenta. Mezičtvrtletně přidala 10,1 procenta. Uvedl to statistický odbor tamější vlády. 8,4% růst indické ekonomiky je nejvyšší za posledních šest kvartálů.
euro

Mít euro je jen další malý krok, říká asset manažer John O’Toole

2
„Vždy, když odstraníte rozdílové náklady a jste součástí něčeho většího, přinese to mnoho výhod,“ odpovídá v rozhovoru pro FinTag asset manažer společnosti Amundi John O’Toole na otázku, zda má Česko přijmout, nebo nepřijmout euro.
akciovy_trh

Analýza: Akciový trh je optimističtější, než odpovídá realitě

0
„V současnosti je akciový trh iracionální a nereaguje na měnící se fundamenty, které mu nehrají do karet," uvádí k aktuálnímu dění na finančních trzích analytik společnosti BHS Timur Barotov. Více v jeho komentáři na FinTag.
clearingoveho_centra

City of London uspěla v boji o pozici clearingového centra

0
Bezmála osm let vzalo, než našli unijní politici s kolegy ze Spojeného království dohodu o tom, které finanční operace po brexitu zůstanou v Británii. Boj se vedl zejména o to, zda si City of London udrží pozici evropského clearingového centra.
Izraele

Do válčícího Izraele dál jezdí turisté. Ekonomika ale varuje

1
Izraelská ekonomika loni ve 4. čtvrtletí kvůli válce s palestinským hnutím Hamás klesla o 19,4 procenta. Za celý rok ekonomika Izraele udržela růst, když přidala dvě procenta. Ještě předloni ale rostla o 6,5 procenta. 
o_tranzitu

EU odmítla pokračování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu

1
Evropská unie nemá zájem o prodloužení smlouvy o tranzitu ruského zemního plynu přes území Ukrajiny dál do Evropy. Řekla to komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová. Podle ní unie nic takového nepotřebuje. 
- Reklama -
reklama

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »