Neděle, 04. června 2023
minimalni

Polsko opět zvedne minimální mzdu. Česko se k tomu nechystá

0
Polsko i v příštím roce kvůli vysoké inflaci dvakrát zvýší minimální mzdu. Potvrdila to ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová [PiS]. Česko, kde je minimální mzda nižší než v Polsku, se k obdobnému kroku nechystá.
USA

USA rostly v 1. čtvrtletí o 1,3 %. Eurózoně hrozí stagnace i pokles

0
Zatímco HDP eurozóny nejspíš čeká revize výkonu za letošní 1. čtvrtletí směrem dolů, statistici revidovali výkon ekonomiky USA směrem nahoru. Důvod pro úpravu vývoje ekonomiky v eurozóně jsou horší zpřesněné výsledky ekonomiky Německa.
nemecka

Německá ekonomika v recesi ohrožuje výsledek celé eurozóny

0
Podle prvních údajů německého statistického úřadu Destatis německá ekonomika letos v prvním čtvrtletí stagnovala. Podle aktuálně zpřesněných údajů Destatis německá ekonomika nestagnuje, ale propadla se do recese.
Fitch

Agentura Fitch snižuje USA výhled ratingu na negativní

0
Americká ratingová agentura Fitch zhoršila výhled ratingu USA na negativní. Udělala to kvůli aktuálním a prozatím neúspěšným politickým jednáním o revizi dluhového stropu USA. Podle agentury roste riziko, že k dohodě nedojde včas.
ukrajince

80 procent polských firem zaměstnává Ukrajince

0
80 procent firem v Polsku zaměstnává Ukrajince. V jedné třetině polských firem pak tvoří Ukrajinci deset až 20 procent pracovní síly. Ukázal to průzkum polské personální agentury Gremi.
https://twitter.com/POTUS/status/1660798439171538945

Dluhový strop USA vážně ohrožuje celý svět

1
Jednání o navýšení dluhového stropu USA se nehnula z místa. To ani po včerejší schůzce amerického prezidenta Joe Bidena se šéfem Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Dluhový strop USA ohrožuje celosvětovou ekonomiku.
danich

Stát loni vybral na daních rekordní částky. Nejvíc na DPH

1
Stát loni vybral na daních do státního rozpočtu téměř 790 miliard korun. To je oproti předcházejícímu roku nárůst o 90 miliard korun. Rostly příjmy z většiny druhů daní. Stojí to v návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok.
vyvoz

Německý vývoz do zemí sousedících s Ruskem roste i o tisíc procent

3
Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v letošním prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl. Množí se podezření z obcházení sankcí za válku na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Uvedla to agentura Reuters.
potraviny

Válka na Ukrajině zdraží potraviny i v příštím roce

1
Válka na Ukrajině nepřekreslila pouze světovou energetickou mapu, ale stále dopadá i do mezinárodního obchodu s potravinami. Zatímco politici řeší hlavně energie, pomalu ale jistě se rýsuje další problém. A tím jsou potraviny.
energeticke

Anketa: Osud energetické transformace určí vývoj cen energií

0
Tento pátek se uskuteční pátý ročník Ekonomického fóra v Kostelci nad Orlicí. Jeho hlavní téma je energetika. FinTag.cz přináší již nyní anketu od významných stakeholderů o tom, jak vnímají nutnost české energetické transformace.
Polsko

Polsko boomuje jako žádná jiná země v EU, píší v Británii

20
„Polsko je na dobré cestě stát se supervelmocí střední Evropy,“ píše komentátor Daniel Johnson v britském listu The Telegraph. Tipuje, že Poláci budou již brzy bohatší než Britové.
ekonom

Než si pořídíte soláry, zateplete si dům, radí ekonom

0
Páté Ekonomické fórum Kostelec se blíží. Startuje tento pátek [19.5.]. Jeho hlavní téma je energetika. Fórum dlouhodobě předznamenávají debaty Alter Eko. Hostem poslední z nich byl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. 
cinske

Čínské firmy místo akvizic posilují v zahraničí vlastní výrobu

0
Čínské investice v Evropě se loni propadly o 22 procent na 7,9 miliardy eur [cca 185 mld. Kč]. To je vůbec nejnižší hodnota za posledních deset let. Čína ale masivně investuje do výroby baterií v EU.
prumysl

Německý průmysl v březnu prudce propadl, včetně zakázek

1
Průmyslová výroba v Německu meziměsíčně klesla o 3,4 procenta. Je to více, než se čekalo. Údaj zveřejnil německý statistický úřad. I když za celý kvartál průmysl rostl, březnový propad oživil obavy z recese v největší evropské ekonomice.
Evropska_centralni_banka

Evropská centrální banka zvedla úrokové sazby na 3,75 %

0
Evropská centrální banka včera [4.5.] zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Rada guvernérů rozhodla o zvýšení úroků posedmé za sebou, i když opět zvolila nižší tempo zvyšování.
urokove_sazby

FED zvedl sazby na 5,25 %, ale i změnil rétoriku

0
Měnový výbor americké centrální banky včera na závěr dvoudenního zasedání zvýšil základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do pásma pět procent až 5,25 procenta. Podle analytiků jde možná o poslední letošní zvýšení.
ruskeho

EU stojí před rozhodnutím zákazu dovozu LNG z Ruska

2
I když se má za to, že ruský plyn plynovody do EU neproudí, není to pravda. Jen ho do ní neproudí tolik jako v minulosti. A jak píše americký The New York Times, EU nyní stojí před dalším rozhodnutím – zakázat dovoz ruského zkapalněného plynu.
EU

Z Asie za čas mohou lidé jezdit do EU jako do skanzenu

2
„Evropští politici mluví hodně košatě, ale nemluví příliš konkrétně,“ říká v debatě ABCD investora zástupce privátního bankovnictví J&T Banky Roman Koděra. Za příklad dává nedávno schválený program na podporu čipů v EU.
prace

Trh práce změní nástup technologií a principy ESG

0
V následujících pěti letech se změní zhruba čtvrtina pracovních míst. Na trhu práce ubyde pozic úředníků a administrativních pracovníků. Přibude zdravotníků, sociálních pracovníků, ale třeba i specialistů na samořízená a elektrická auta.
obili

Ukrajinské obilí rozložilo unijní trh, píše The New York Times

1
Uplynul už více než rok od okupace Ukrajiny a překvapivě silná a jednotná podpora evropských zemí se drolí. Netýká se to ani tak vojenské podpory, jako takzvaných koridorů, jimiž vyváží Ukrajina obílí a další zemědělské produkty.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »