
S letními prázdninami lidé rádi vymění politiku za dovolenou. To platí i pro vládní poslance, kteří si vzali dva měsíce prázdnin. A to přesto, že si denně stěžují na to, že důležité zákony kvůli obstrukcím opozice už nestihnou schválit.
Že by nejen chodili do práce, kdy je to potřeba, ale v té práci i pracovali a nutné zákony schvalovali, je asi nenapadlo. Což ale neznamená, že by nedělali nic. Mají plné ruce práce, protože se blíží volby. A tak se nechávají fotit a sem tam obšťastní nějakého toho člověka na náměstí vybraného českého města. Jsou tu ale i důležitější věci.
Velice důležitou věcí i nadále zůstává bitcoinová kauza. O ní se s nástupem prázdnin ale tak nějak přestalo mluvit. Opozice ji občas zmíní, jinak se ale zdá, že je s ní amen. Že důležitá už není a všechno je podchycené. Kauzu šetří orgány činné v trestním řízení, nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix [ODS] rozhodla, že dá z našich peněz miliony na nezávislé audity a najala nezávislého odborníka. A i ten šetří [kauzu]. A tím to, kdy stát propral špinavé bitcoiny z nelegálního tržiště se zbraněmi, prostitucí, drogami a falešnými dokumenty, pro teď jako by končí.
Ministři jsou spokojení, rozdávají úsměvy na filmovém festivalu v Karlových Varech a třeba takový Pavel Blažek [pozastavené členství v ODS] si jako poslanec spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou [ODS] ještě před prázdninami ve Sněmovně zahlasoval pro osvobození převodů podílů z kryptoměn nad 40 milionů korun. Prostě pohoda.
Avšak pohoda jak pro koho, chce se říci. A to proto, že se musí vzpomenout, jak dopadla jiná zásadní věc, která postihla Česko v čase minulém. Řeč je o tragické střelbě na Filozofické fakultě UK. Průběh jejího vyšetřování, a hlavně jeho výsledky by nás měly varovat nejen kvůli nim samým, ale i v případě bitcoinové kauzy.
Česká pohoda je nebezpečná
To proto, že tragédie se stala na konci roku 2023, ale veřejnost dodnes nemá věrohodné informace, proč k ní vůbec došlo. A nemá ani věrohodné informace o tom, kdo a co selhalo. A že selhalo, dokazuje už jen to, že policie v reakci na nebezpečí vyklidila docela jinou budovu, než měla. To se může stát, ale tragédii i tak doteď provází řada nezodpovězených otázek, jak se dnes tak pěkně říká, když se stane něco, co se stát nemělo.
Spolek Šalamoun: Jiřikovský šel z vězení bez nutných náležitostí
Ví snad někdo něco? Dozvěděl se snad někdo něco důležitého a zásadního z oficiálních míst než jen to, že ze strany bezpečnostních složek byl zásah na fakultě jenom a jenom v pořádku. Máme informace o tom, co selhalo, když k tomu vůbec došlo, a co se zlepšilo, aby k tomu už dojít nemohlo? Ne, nemáme, nevíme. Tragédie je pryč a odpovědní lidé od ní dál dávají ruce pryč. A bohužel jim to prochází. A nejenže prochází, ale „nezodpovězené otázky“ kumulují další hrozné věci.
Tak například: Vedení univerzity si vyplatilo rekordní odměny, protože mělo, jak uvedlo, velice náročné období. To přesto, že i ono nese za tragédii odpovědnost. Ministerstvo vnitro dalo miliardy ze státního rozpočtu do programu ochrany měkkých cílů, aniž by ale došlo k lepšímu zabezpečení, byť i jediné české školy. Prostě i přes tuto hroznou tragédii jsme tam, kde jsme byli před ní. Jak co se týče policie a naplnění jejího hesla pomáhat a chránit, tak ochrany měkkých cílů.
V kauze špinavých bitcoinů jede dál Stanjura, ale nově i Benda z ODS
To, že se něco zamete pod koberec, ale přece ještě neznamená, že je od toho pokoj. Naopak. K obětím tragédie přibyla další, matka jedné ze zavražděných studentek. Paní Lenka Šimůnková přitom dlouhodobě upozorňovala, že v případě tragédie selhal stát na mnoha frontách. Podobně jako v bitcoinové kauze…
Všichni mluví o pravdě, ale pravda „je daleko“
Smutné je, že ani tato zkušenost české svědomí neprobudí. Kdyby se probudilo, těžko by se například pracovníci veřejnoprávní televize, kterým Lenka Šimůnková nestála ani za to, aby veřejnost informovali o jejím úsilí vnést světlo do dění na fakultě a ani o její tragické smrti, oháněli “pravdou”, když se postavili proti jednomu z kandidátů na ředitele České televize. Kandidátovi, který se odvážil říci, že odvádějí mizernou práci.
Naopak ti stejní si řeknou přes vládní poslance, kterým dlouhodobě nadbíhají, o více peněz od lidí. A tak projde zvýšení koncesionářských poplatků, aniž by se v České televizi cokoli zlepšilo. Přičemž čeští filmaři, kteří s Českou televizí spolupracují, se následně rozplývají nad tím, že konečně došlo k reformě financování “naší/jejich” televize. To, že Česká televize pořádně nezveřejní ani své hospodaření, nikoho z nich ani nevzruší. Pohoda…
Podobně se u nás řeší i ta bitcoinová kauza, kde ministr Stanjura nezveřejní varování svých úředníků před praním špinavých peněz. A to proto, že mu to doporučily orgány činné v trestním řízení. Kdo to doporučil jim, nevíme. Filip Benda, který stanovisko údajně zašantročil na více než 40 dní, takže o něm ministr Stanjura údajně nevěděl, dál zůstává šéfem kabinetu ministra financí, protože jinak je to dobrý pracant, jak řekl Stanjura. Premiér Petr Fiala [ODS] to zarámuje tím, že se stala chyba, ale jinak je všechno v nejlepším pořádku, protože Blažek skončil jako ministr. Pohoda…
Česká pohoda se s námi táhne jako smrad
Oprávněně můžete namítnout, že výše uvedený text nemá téma a tříští se v obecné rovině, že nemá hlavu ani patu. A budete mít dozajista pravdu, ale i tak snad vypovídá o tom, jak se my v Česku vypořádáváme s problémy, které nás potkávají. Totiž, jak se komu hodí.
V případě bitcoinové kauzy se stačí jen podívat na paní Evu Decroix z ministerstva spravedlnosti. I když se za její stranou a kolegy táhne puch špinavých bitcoinů, je samý úsměv. Odpovědnost, sebereflexe, přiměřené vystupování k dané situaci, ale jděte. Je to veselá holka, jak o sobě řekla, a teď navíc ministryně spravedlnosti, tak od ní víc ani nečekejte. A že je s českým právem na štíru, jak se ukázalo, koho to zajímá? Zarputile plní obrazovky televizí, monitory počítačů, něco říká do novin, takže klid, a hlavně pohoda.
Komentář: Vláda opravdovou odpovědnost za bitcoinovou kauzu nepřijala
Ale ona to pohoda není, protože, jak psal už Ferdinand Peroutka, nepotrestané zlo plodí další zlo. To psal v době, kdy se po druhé světové válce pro změnu zametaly pod koberec násilné excesy českých lidí na Němcích. A psal to i přesto, že odsun Němců po válce považoval za jediný možný a správný krok. A tak to vypadá, že my Češi si v tom našem problémovém konání rochníme. Vlastně proč ne. Vždyť třeba poslancům, včetně Pavla Blažka a jeho kolegy ministra financí Stanjury, už za pár měsíců vyplatíme tučné odstupné. Prostě pohoda…
Daniel Tácha