Pondělí, 28. listopadu 2022

Němci zpřísnili výplatu dávky v nezaměstnanosti, ale i ji zvedli

2
Německý Spolkový sněm tento týden schválil rozsáhlou reformu výplaty dávek v nezaměstnanosti. Němci do práce nikoho nutit nebudou. Ale tomu, kdo o práci nebude mít zájem, dávky poníží.

Vláda schválila přednost pro mimořádné nákladní vlaky 

4
Vláda schválila postup pro využití nákladních mimořádných vlaků v obecném zájmu. V praxi to značí, že tyto mimořádné nákladní vlaky budou mít přednost před vlaky osobními. Přednost pro vlaky schvaluje ministerstvo dopravy.
windfall_tax

Poslanci „pozměňovákem“ schválili windfall tax

0
Na energetické, petrolejářské i těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z neočekávaných zisků. Dnes ji jako pozměňovací návrh ministra financí v daňovém balíčku schválila Sněmovna.
zakon

Projednávaný zákon o tržní síle vzbuzuje kontroverzi

0
Senátoři se mají zabývat novelou zákona o významné tržní síle. Zákon ale vzbuzuje kontroverze. Ostře se v jeho věci vymezila Potravinářská komora ČR spolu s Agrární komoru ČR.
rozpocet_2023

Sněmovna v prvním kole schválila „válečný rozpočet 2023“

1
Poslanci včera [26.10.] schválili v prvním čtení státní rozpočet 2023. Deficit má být podle návrhu vlády 295 miliard korun. Opozice schodek nazvala „baťovským“, je totiž na úrovni rovných 300 miliard korun.
jednotna_nabijecka

Jednotná nabíječka v EU se stala realitou

1
Unie sjednotila USB porty pro nabíjení elektronických zařízení. Do konce roku 2024 přejdou smartphony, tablety, herní konzole i fotoaparáty prodávané na trhu EU na nabíjecí port USB-C. Za dva roky bude jednotná nabíječka i na notebooky.
o_vyznamne_trzni_sile

Zákon o významné tržní síle doznal zásadních změn

1
Sněmovna ve třetím čtení schválila novelu zákona o významné tržní síle. Ta rozšiřuje kontrolu nekalých obchodních praktik na více subjektů v maloobchodě. A to i ty s obratem nad 51 milionů korun ročně.
rozpoctu

Deficit státního rozpočtu se vládě vymyká z rukou

14
Nárůst deficitu státního rozpočtu pro letošní rok přidal na tempu. Schodek nebude 280 miliard Kč, ale ani 330 miliard, nýbrž 375 miliard Kč. Jde o další z razantních zvýšení schodku státního rozpočtu 2022 za sebou.
podnikani

MPSV slíbilo nový zákon o sociálním podnikání

0
Návrh zákona o sociálním podnikání by měla vláda dostat koncem letoška. Normu chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pravidla pro fungování sociálních podniků by mohla začít platit od ledna 2024.
lekari

Posudkoví lékaři zrychlí. Pomohou sestry i záchranáři

2
Zdravotní stav žadatelů o příspěvek na péči či invalidní důchod budou od příštího roku spolu s posudkovými lékaři nově hodnotit i zdravotní sestry, fyzioterapeuti nebo záchranáři. Zkrátily by se tím čekací doby na vyřízení žádosti.
investicnich_pobidkach

Novela o investičních pobídkách má nedostatky

0
MPO navrhlo zrušení povinnosti předkládat vládě žádost o každou investiční pobídku. Včera skončil termín, dokdy se k návrhu novely o investicních pobídkách vyjadřovali stakeholdeři.
MMR

MMR odmítlo kritiku, že zpackalo stavební zákon

0
Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo kritiku Hospodářské komory ČR a České komory architektů, že z již tak kompromisní podoby nového stavebního zákona udělalo legislativní paskvil.
stavebni

MMR zabilo nový stavební zákon, tvrdí HK ČR

1
Česko patří k zemím, kde získat stavební povolení vezme nejvíc času. Výsledek je zanedbaná infrastruktura, nedostatek bytů i komerčních nemovitostí. Situaci měl změnit nový stavební zákon.
migranty

Italské úřady smějí zadržovat lodě s migranty

3
Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu italských úřadů a německé nevládní organizace Sea Watch ve věci přístupu k migrantům z Afriky do EU na lodích. Verdikt soudu slaví obě strany jako „vítězství“.
RSD

ŘSD se změní ve státní podnik. Lépe dosáhne na úvěry

0
Vláda schválila změnu příspěvkové organice Ředitelství silnic a dálnic na státní podnik. Vláda si od změny slibuje lepší fungování ŘSD i snadnější přístup k financím.
ministri

Ministři životního prostředí EU dnes řeší spalovací motory

2
Ministři životního prostředí zemí EU dnes rozhodnou, zda podpoří plán EK na snížení emisí CO2 u automobilů a nákladních aut na nulu už od roku 2035. Firmy z automotive na ně apelují, aby vzali rozum do hrsti.
uhelne_elektrarny

Při nedostatku plynu pojedou uhelné elektrárny

1
Vláda znovu novelizovala energetický zákon. Změna umožní předcházení stavu nouze v teplárenství. A to tím, že krátkodobě ponechá v provozu uhelné elektrárny, které by se jinak odstavovaly kvůli překročení emisního limitu.
ministerstvo

Ministerstvo financí v rozpočtu 2023 seškrtalo nejeden resort

0
Ministerstvo financí představilo pracovní návrh státního rozpočtu na příští rok. V něm plánuje schodek ve výši 295 miliard korun. Mnohým resortům návrh významně ponižuje rozpočet.
kultury

Ministr kultury navrhl snížení pobídek pro filmaře o polovinu

0
Ministr kultury Martin Baxa omezí filmové pobídky na nejvýše 150 milionů korun na projekt za rok. Letos je na ně vyčleněno 800 milionů korun. Ministr chce dát ale jen polovinu.
poslanci

S energetickým zákonem poslanci schválili i změny v ERÚ

0
Poslanci schválili novelu energetického zákona. Ta mění fungování zásobníků plynu, dodavatelů poslední instance a Energetického regulačního úřadu.. Další novela přijde ještě koncem června.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »