Pondělí, 02. října 2023
invalidnich

Řízení o invalidních důchodech a příspěvcích na péči možná zrychlí

0
Řízení o invalidních důchodech a příspěvcích na péči by mohla od příštího roku zrychlit. Poslanci chtějí sjednotit agendu posudkových lékařů pod jednu střechu. A nově se mají všechny žádosti vyřizovat v pořadí, ve kterém přišly do systému.
euro

Emisní limity výfukových plynů nejspíš nestoupnou. Zůstane EURO 6

0
Návrh nové emisní normy EURO 7 bude nakonec mírnější, než původně navrhovala Evropská komise. Shodli se na tom ministři unijních států na včerejším [25.9.] zasedání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu.
Ukrajinci

Ukrajinci žalují Česko, když jim nedá dočasnou ochranu

16
České soudy se v několika případech přiklonily na stranu Ukrajinců, jimž české ministerstvo vnitra neudělilo dočasnou ochranu, protože se tito Ukrajinci registrovali v jiných státech. Upozornila na to Organizace pro pomoc uprchlíkům.
penze

Sněmovna schválila e-žádosti o penze i změny výplatních termínů

0
Poslanecká sněmovna včera [13.9.] dala zelenou online žádostem o penze i sjednocení výplatních termínů důchodů. Změny zavádí novela o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.
TV

Vyšší TV a rozhlasový poplatek dopadne i na mobily a počítače

14
Měsíční televizní poplatek se od ledna 2025 zvýší o 25 korun na 160 korun. Za rozhlas si posluchači připlatí 10 korun a nově zaplatí 55 korun. Roční příjmy České televize se zvýší o 1,412 mld. korun, Českého rozhlasu o 626 milionu korun.
trvaly_pobyt

O trvalý pobyt v ČR letos žádá rekordní počet cizinců

14
Letos si o trvalý pobyt v ČR podle ministerstva vnitra požádá rekordních 30 tisíc cizinců. Novinka je, že žadatelé o dlouhodobý pobyt si od ledna zaplatí za zkoušku z českého jazyka sami. Nyní jim poukazy na ni proplácí resort vnitra.
poslanci

Poslanci sociálního výboru se přeli o agendu pracovních agentur

2
Opoziční poslanci se ostře ohradili proti návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV] přesunout agendu pracovních agentur z Úřadu práce ČR [ÚP ČR] pod ministerstvo. A postrádají omezení doby agenturního pracovníka u jedné firmy.
navrat

Vláda připravuje zvláštní program pro návrat Ukrajinců

3
Česko připraví speciální program pro dobrovolný návrat uprchlíků na Ukrajinu. Poskytlo by jim při něm pomoc a hradilo některé náklady. O podobě podpory rozhodne vláda. Vyčlení na ni peníze a pak projekt spustí.
penzijnim_sporeni

Ne všechny změny v penzijním spoření budí nadšení. Potíž je v DIP

4
V doplňkovém penzijním spoření [DPS] si aktuálně odkládá peníze na stáří už 40 procent všech účastníků III. pilíře důchodového systému. DPS ale čekají zásadní změny. Dotknou se jak státního příspěvku, tak nabídky nových penzijních fondů.
policejni

Antimonopolní úřad nově využije i policejní odposlechy

0
Novela zákona o ochraně hospodářské soutěže [ZOHS] zpřístupnila Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS] policejní odposlechy telekomunikačního provozu. Novela ZOHS vstoupila v platnost 29. července.
vychovne

Výchovné k penzím skončí, plánuje ministr Jurečka

103
Od ledna 2023 zavedené výchovné po roce 2025 nahradí takzvané fiktivní odvody za dobu péče o dítě či osobu blízkou a společný základ manželů. Oba parametry by se zohlednily při výpočtu penzí a zmenšily rozdíly mezi důchody mužů a žen.
duchody_se

Důchody se o 400 Kč navýší v základu, zásluha má stopku

28
Důchody se od ledna 2024 navýší v základní složce zhruba o 400 korun, přesné číslo ukáží statistická data zveřejněná 4. září. Procentuální neboli zásluhová část penzí neporoste. Reálné mzdy totiž klesají.
Narodni_plan_obnovy

Národní plán obnovy s žádostí o půjčku zamířil do Bruselu

0
Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo Evropské komisi revidovaný Národní plán obnovy. Jeho realizaci podmiňuje sjednání půjčky ve výši necelých 140 miliard korun. Komise má na zhodnocení českého návrhu dva až tři měsíce.
sporeni

Proměna úvěrů ze stavebního spoření dostala první obrysy

1
Ministerstva financí a životního prostředí a stavební spořitelny podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti financování energetických úspor domácností. Dokument určuje budoucí využití úvěrů ze stavebního spoření.

Odebrání státního příspěvku ze spoření se penzistům nelíbí

16
Odebrání státního příspěvku k penzijnímu spoření starobním důchodcům je další krok oslabující důvěru lidí ve stát. I důchodci se totiž chtějí zajistit na dobu, kdy se o sebe nebudou schopni postarat.
EU

EU má novou strategii proti Číně. SRN o izolaci Číny nestojí

1
Evropská komise minulý týden zveřejnila návrh obchodní doktríny oslabující možnosti Číny k tomu, aby ovlivňovala evropskou ekonomiku. Dále brání firmám z EU, aby do Číny vyvážely strategické technologie, které by země zneužila.
statni

O státní příspěvek ve spoření na penzi přijde skoro milion lidí

28
Jednou z vládou schválených změn ve třetím důchodovém piliři je i odebrání státního příspěvku těm účastníkům penzijního spoření, kteří si dál spoří v penzijních fondech se státním příspěvkem, ale už i pobírají starobní důchod.
sporeni

Vláda projedná změny státního příspěvku u spoření na penzi

0
Vláda projedná úpravy státní podpory penzijního spoření. Ministerstvem financí navržený zákon zvyšuje spodní hranici měsíčního vkladu pro poskytování státní podpory a zvyšuje podporu při vyšších úložkách.
na_bydleni

Načerpat příspěvek na bydlení od státu bude jednodušší

3
Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci by už brzy nemuseli úřadu práce dokládat své náklady na energie. Úředníci by si je zjistili sami od dodavatelů plynu a elektřiny. Příspěvků stát vyplácí 248 200.
OSVC

Ekonomové a sociologové odmítají návrh změn u OSVČ

0
Vládní balíček s navrhovaným zvýšením odvodů u živnostníků neomezí motivaci k takzvanému švarcsystému. Zvýhodnění OSVČ s vysokým příjmem a nízkými náklady či rozdíly v zátěži živnostníků a zaměstnanců neodstraní.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »