Středa, 22. března 2023
dan_z_nemovitosti

Starostové odmítají plán vlády na zvýšení daně z nemovitosti

9
Sdružení místních samospráv podpořilo starosty, kteří nesouhlasí se zvažovaným zvýšením daně z nemovitých věcí. Starostové o plánu vlády hovoří i jako idiotsky nesystémovém. O úpravě výnosů daně uvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura.
senatni

Senátní výbory nedoporučily změnu valorizace penzí

1
Senátní výbory dnes [7.3.] nepodpořily vládní novelu o nižší valorizaci penzí. Proti byli i někteří senátoři z klubů vládních stran. Pokud novelu neschválí ani Senát jako celek při středeční schůzi, její včasné přijetí do 22. března by to vážně ohrozilo.
zmrazeni_platu

Poslanci pětikoalice odmítli jednat o zmrazení svých platů

161
Koaliční poslanci odmítli zařadit na program jednání Sněmovny návrh opozice na pětileté zmrazení poslaneckých platů. Vláda přitom nyní prosazuje snížení mimořádné valorizace penzí s tím, že je třeba předcházet hospodářským škodám v rozpočtu.
penale

Úřady letos odpustí penále u sociálního pojištění i daní

0
Od července do listopadu 2023 nabídnou úřady vyrovnání dluhů na sociálním pojištění bez penále a exekuce. Pokud dlužník v „milostivé době“ splatí jistinu, úřad mu odpustí postihy. Obdobně se dají splatit daňové nedoplatky.
2023

Důchody, dávky i odvody: Jak se změní v roce 2023

1
Vyšší minimální platby na sociální a nemocenské pojištění pro živnostníky, o 1 100 korun vyšší minimální mzda pro zaměstnance a vyšší životní minimum pro příjemce sociálních podpor. To jsou některé změny přicházející s rokem 2023.
s.r.o.

Založení s.r.o. online nově nabízí Portál občana

0
Na webu Portál občana přibyla služba založení společnosti s ručením omezeným online. Odkaz „Založení SRO online“ je v sekci „na úřad online“. Funkcionalita podle Notářské komory ČR zájemce o založení s.r.o. spojí okamžitě s notářem.
energy_drinky

Byznys s energy drinky je zralý na regulaci, tvrdí lékaři

2
S otravou alkoholem končí v nemocnicích přes dva tisíce dětí ročně. V posledních letech často v kombinaci s energetickým nápojem. Po energy drincích navíc děti rychle tloustnou. Řešení podle lékařů spočívá v regulaci prodeje energy drinků.
ledna_2023

Minimální mzda od ledna 2023 vzroste nejspíš o 1 100 Kč

4
Minimální mzda by se od ledna 2023 mohla zvýšit o 1 100 korun a zároveň by se zvedly jen dvě z osmi zaručených mezd. Navrhuje to ministerstvo práce a sociálních věcí. Odbory chtějí zvýšení o 2 tisíce korun, firmy maximálně o tisíc korun.

Němci zpřísnili výplatu dávky v nezaměstnanosti, ale i ji zvedli

2
Německý Spolkový sněm tento týden schválil rozsáhlou reformu výplaty dávek v nezaměstnanosti. Němci do práce nikoho nutit nebudou. Ale tomu, kdo o práci nebude mít zájem, dávky poníží.

Vláda schválila přednost pro mimořádné nákladní vlaky 

4
Vláda schválila postup pro využití nákladních mimořádných vlaků v obecném zájmu. V praxi to značí, že tyto mimořádné nákladní vlaky budou mít přednost před vlaky osobními. Přednost pro vlaky schvaluje ministerstvo dopravy.
windfall_tax

Poslanci „pozměňovákem“ schválili windfall tax

0
Na energetické, petrolejářské i těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z neočekávaných zisků. Dnes ji jako pozměňovací návrh ministra financí v daňovém balíčku schválila Sněmovna.
zakon

Projednávaný zákon o tržní síle vzbuzuje kontroverzi

0
Senátoři se mají zabývat novelou zákona o významné tržní síle. Zákon ale vzbuzuje kontroverze. Ostře se v jeho věci vymezila Potravinářská komora ČR spolu s Agrární komoru ČR.
rozpocet_2023

Sněmovna v prvním kole schválila „válečný rozpočet 2023“

1
Poslanci včera [26.10.] schválili v prvním čtení státní rozpočet 2023. Deficit má být podle návrhu vlády 295 miliard korun. Opozice schodek nazvala „baťovským“, je totiž na úrovni rovných 300 miliard korun.
jednotna_nabijecka

Jednotná nabíječka v EU se stala realitou

1
Unie sjednotila USB porty pro nabíjení elektronických zařízení. Do konce roku 2024 přejdou smartphony, tablety, herní konzole i fotoaparáty prodávané na trhu EU na nabíjecí port USB-C. Za dva roky bude jednotná nabíječka i na notebooky.
o_vyznamne_trzni_sile

Zákon o významné tržní síle doznal zásadních změn

1
Sněmovna ve třetím čtení schválila novelu zákona o významné tržní síle. Ta rozšiřuje kontrolu nekalých obchodních praktik na více subjektů v maloobchodě. A to i ty s obratem nad 51 milionů korun ročně.
rozpoctu

Deficit státního rozpočtu se vládě vymyká z rukou

14
Nárůst deficitu státního rozpočtu pro letošní rok přidal na tempu. Schodek nebude 280 miliard Kč, ale ani 330 miliard, nýbrž 375 miliard Kč. Jde o další z razantních zvýšení schodku státního rozpočtu 2022 za sebou.
podnikani

MPSV slíbilo nový zákon o sociálním podnikání

0
Návrh zákona o sociálním podnikání by měla vláda dostat koncem letoška. Normu chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pravidla pro fungování sociálních podniků by mohla začít platit od ledna 2024.
lekari

Posudkoví lékaři zrychlí. Pomohou sestry i záchranáři

2
Zdravotní stav žadatelů o příspěvek na péči či invalidní důchod budou od příštího roku spolu s posudkovými lékaři nově hodnotit i zdravotní sestry, fyzioterapeuti nebo záchranáři. Zkrátily by se tím čekací doby na vyřízení žádosti.
investicnich_pobidkach

Novela o investičních pobídkách má nedostatky

0
MPO navrhlo zrušení povinnosti předkládat vládě žádost o každou investiční pobídku. Včera skončil termín, dokdy se k návrhu novely o investicních pobídkách vyjadřovali stakeholdeři.
MMR

MMR odmítlo kritiku, že zpackalo stavební zákon

0
Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo kritiku Hospodářské komory ČR a České komory architektů, že z již tak kompromisní podoby nového stavebního zákona udělalo legislativní paskvil.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »