Pravidelná valorizace všech důchodů přinese jejich zvýšení od ledna 2026 v průměru o 656 až 672 korun. Průměrný starobní důchod tak podle odhadu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] dosáhne částky 21 850 korun.
O lednové řádné valorizaci starobních, pozůstalostních a invalidních důchodů informuje v tiskové zprávě MPSV.
„Podle našeho kvalifikovaného odhadu půjde u průměrného starobního důchodu o 656 až 672 korun, přesné číslo budeme znát na začátku září. Průměrný starobní důchod by tak měl v lednu 2026 dosáhnout necelých 21 850 korun,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].
Současný odhad růstu důchodů podle ministra vychází z údajů o růstu cen domácností penzistů. Nicméně rychlejší růst důchodů stále brzdí pomalý růst reálných průměrných mezd, u nichž se stále nedorovnaly jejich poklesy z předchozích let.
„Stále platí, že už teď, stejně jako každý rok, jsou důchody nejvyšší v historii,“ podotýká přesto ministr Jurečka.
Důchody od ledna 2026 stoupnou o 672 Kč
I od letošního ledna se příjemci důchodů dočkali jejich pravidelného navýšení, kdy v průměru v základu rostly o 290 korun. Zásluhová část dávky se zvýšila o 0,4 procenta. Základní část penzí, která je stejná pro všechny příjemce dávky, se od ledna 2025 zvýšila o 290 korun. Tato takzvaná solidární složka důchodu odpovídá deseti procentům průměrné mzdy a pro letošek činí 4 690 korun. V průměru tak důchody od letošního ledna rostly o 356 korun.
Letos vydá stát na důchody zhruba 706 miliard korun a účet důchodového pojištění podle odhadu MPSV vykáže deficit 18,3 miliardy korun.
Do předčasné penze půjdou už jen lidé se 40letou dobou pojištění
Letos v lednu se navýšení důchodů v jejich procentuální části prvně netýkalo příjemců předčasných důchodů přiznaných po 30. září 2023. Nově se u předčasných důchodů navyšuje pouze základní výměra. Pokud podle České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] nepřešli tito příjemci do řádné starobní penze do konce kalendářního roku 2024. Na předčasné penze přiznané před říjnem 2023 se změny nevztahují. U nich došlo k navýšení v obou částech.
„Nevalorizuje se procentní výměra předčasných starobních důchodů, včetně případného výchovného, které byly přiznány od data po 30. září 2023 a jejichž příjemci nedosáhli nejpozději dne 31. 12. 2024 důchodového věku,“ potvrzuje ČSSZ.
Papírové oznámení o zvýšení důchodu si penzisté nově zaplatí
Dalším zpřísněním u předčasných důchodů je o pět let vyšší účast na důchodovém pojištění jako podmínka pro přiznání dávky. Lidé žádající o předčasný důchod musí splnit 40letou účast na pojištění. A dále se zkrátila doba, od které jej mohou lidé čerpat, to nikoli o pět let dříve, ale nejdříve tři roky před dosažením zákonem určeného věku pro odchod do důchodu. Navíc důchod se jim trvale poníží o 1,5 procenta za každých 90 dnů dřívějšího odchodu. A na čas i přijdou o každoroční zvýšení zásluhové, to je procentuální části dávky.
Příjemci takzvaného výchovného, to je dávky 500 korun za každé vychované dítě vyplácené od ledna 2023, si od ledna 2025 roku také polepšili, a to o tři koruny. Výchovné je totiž součástí procentuální části důchodu, a tudíž se na něj vztahuje valorizace.
–VRN–
Mandatorní výdaje byly podle bl.ínka Nečase jen projedené peníze.