Sobota, 30. září 2023
invalidnich

Řízení o invalidních důchodech a příspěvcích na péči možná zrychlí

0
Řízení o invalidních důchodech a příspěvcích na péči by mohla od příštího roku zrychlit. Poslanci chtějí sjednotit agendu posudkových lékařů pod jednu střechu. A nově se mají všechny žádosti vyřizovat v pořadí, ve kterém přišly do systému.
davek

Zneužívání dávek je v ČR marginální, řekl nový šéf úřadů práce

11
Nedávno jmenovaný ředitel Úřadu práce ČR [ÚP ČR] Daniel Krištof se ve funkci zaměří na digitalizaci sociálních dávek i samotných úřadů práce tak, aby ubylo administrativy. Zároveň uvedl, že zneužívání dávek je v ČR marginální problém.
dluhy

Dluhy na sociálním pojištění mimořádně uhradilo 143 tisíc OSVČ

0
Dluhy na sociálním pojištění vedené u České správy sociálního zabezpečení v Milostivém létě III vyrovnalo 143 tisíc živnostníků a 32 tisíc zaměstnavatelů. Při úhradě dluhu do konce listopadu úřad odpustí penále.
na_peci

Příspěvek na péči podle MPSV poroste, ale ne v lednu

1
Navýšení a rozšíření příspěvku na péči slibuje Ministerstvo práce a sociálních věcí [MPSV] přes rok. Nyní tvrdí, že se vládní koalice na úpravě shodla a ke zvýšení příspěvku dojde v polovině příštího roku.
invalidni_duchod

Invalidní důchod mnozí berou i jen jako přilepšení k práci

4
Uznaná invalidita v jakémkoli stupni lidem v práci nebrání a úřady jim dávku nevezmou. Mohou totiž využít svůj zbývající potenciál a jít třeba kácet stromy do lesa. Invalidní důchod v ČR pobírá téměř 411 tisíc lidí, z toho 176 tisíc v 1. stupni invalidity.
pojistovny

Domkaři pozor! Pojišťovny mají kalkulačku na hodnotu domu

1
Inflace vyhání ceny nemovitostí vzhůru. Lidé je ale mají podpojištěné, což je obvykle překvapí až při pojistné události. Česká asociace pojišťoven otevřela jednoduchou aplikaci pro výpočet orientační pojistné hodnoty rodinného domu.
zdravotni_pojistovnu

Kdo chce jinou zdravotní pojišťovnu, má čas do konce září

0
Povinnost být zdravotně pojištěn ukládá zákon. Pojištěnec si může vybírat ze sedmi zdravotních pojišťoven, které v České republice působí. Každý, kdo chce od ledna 2024 změnit zdravotní pojišťovnu, musí tak učinit nejpozději do soboty 30. září.
vladni

Důchodci si od ledna polepší všichni stejně, o 360 korun

6
Všechny důchody se od ledna 2024 zvýší všem jejich příjemcům o 360 korun. Jde o částku, kterou si důchodci zvýší základní část dávky. Procentuální tedy zásluhová část penzí od ledna nevzroste. Reálné mzdy v Česku totiž klesají.
vychovne

Výchovné k penzím skončí, plánuje ministr Jurečka

103
Od ledna 2023 zavedené výchovné po roce 2025 nahradí takzvané fiktivní odvody za dobu péče o dítě či osobu blízkou a společný základ manželů. Oba parametry by se zohlednily při výpočtu penzí a zmenšily rozdíly mezi důchody mužů a žen.
duchody_se

Důchody se o 400 Kč navýší v základu, zásluha má stopku

28
Důchody se od ledna 2024 navýší v základní složce zhruba o 400 korun, přesné číslo ukáží statistická data zveřejněná 4. září. Procentuální neboli zásluhová část penzí neporoste. Reálné mzdy totiž klesají.
studenti

Status státního pojištěnce si studenti hlídají sami

0
Studenti středních i vysokých škol po ukončení studia zdravotní pojišťovně oznamují, že pokračují ve studiu. V opačném případě platí stát pojistné za středoškoláky do 31. srpna, za vysokoškoláky měsíc po závěrečné zkoušce.
pobocky

Doručovatelé už ukládají penze na nezrušené pobočky pošty

1
Zrušení 300 poboček České pošty od 1. července výplatu důchodů v hotovosti neohrozí. Při zrušení pobočky uloží doručovatel od 3. července důchod na nové ukládací poště. V hotovosti vyplácí sociální správa skoro 650 tisíc penzí.
Stat

Stát včera selhal v podpoře rodin s malými dětmi

41
Domácnosti závislé na rodičovském příspěvku nechal stát živořit, když se rozhodl zvýšit rodičovský příspěvek o 50 tisíc korun na 350 tisíc korun až od ledna 2024 narozeným dětem. Ostatní rodiče malých dětí si musí poradit sami.
zadosti_o

ČSSZ eviduje 12 tisíc žádostí o důchod po termínu

1
I když Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] hlásí úspěchy v odbavování žádostí o penze po 90denní zákonné lhůtě, stále na úřadech přebývá přes 12 tisíc žádostí po zákonné době pro jejich vyřízení.
pracovni_neschopnosti

Nejkratší doba pracovní neschopnosti je v Praze

0
Nejdelší neschopenky loni čerpali lidé v Moravskoslezském kraji, kde jejich průměrná délka trvala 31 dnů. Naopak nejkratší pracovní neschopnosti připadají na Prahu, kde na jednu neschopenku připadá 23,9 dne. Průměr ČR je 26,3 dne.
nemoci_z_povolani

Počet uznaných nemocí z povolání loni stoupl o 23 procent

0
Uznaných nemocí z povolání loni meziročně přibylo o 23 procent na celkem 7 383 připadů. Z toho jich 6 737 připadá na covid-19. Letos očekávají lékaři další nárůsty. Od ledna se jako profesní nemoci nově uznávají nemoci bederní páteře.
pojisteni

Vláda otáčí ve věci otevření sociálního pojištění Ukrajincům

76
Vláda Petra Fialy [ODS] mění názor ve věci volného přístupu uprchlíků z Ukrajiny do českého systému sociálního pojištění. Zatímco donedávna její zástupci uváděli, že sociální systém Ukrajincům otevřou, nyní tvrdí, že jim ho zřejmě neotevřou.
zdravotnictvi

Změny u dohodářů vážně zasáhnou zdravotnictví i sociální služby

8
Novela zákoníku práce měnící podmínky práce u pracovních dohod vážně ohrožuje chod zdravotnictví i sociálních služeb. Právě na dohodářích totiž často stojí služby pohotovostí, hospiců i pečovatelských služeb. Úpravu žádá evropská směrnice.
zadosti_o

18 tisíc žádostí o důchod je po lhůtě. ČSSZ slibuje nápravu do června

0
Žádostí o přiznání důchodu ať už řádného, či předčasného neubývá. Naopak jich Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] přijímá stále více. Vedení Správy slibuje včasné odbavování žádostí do konce června. Po lhůtě jich je nyní 18 tisíc.
pojistne

Pojistné z dohod příští rok odvedou jen někteří dohodáři

0
Dohodáři začnou od příštího roku hradit častěji pojistné odvody. To v případě, že jejich příjem z jediné dohody o provedení práce přesáhne 25 % průměrné mzdy. U více než jedné uzavřené dohody limit určí 40 procent průměrné hrubé mzdy.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »