Čtvrtek, 09. února 2023
Invalidni

Invalidní důchodce výchovné nedostává, jen starobní

0
Pět set korun za každé vychované dítě přiznají úřady pouze starobním penzistům. Nikoli těm, kteří pobírají invalidní důchod. Počkat si proto musí až na dosažení důchodového věku nebo i předčasného důchodu. Teprve pak o výchovné žádají.
urady_prace

Jurečka: Úřady práce nefungovaly už při mém nástupu

8
Pozdě odbavované žádosti o sociální dávky, agresivní klienti, nespokojení zaměstnanci, vysoká fluktuace a mnoho práce. Tak dnes fungují některé pobočky úřadů práce. Krizi v nich se nedaří mírnit ani současnému vedení resortu práce.
penale

Úřady letos odpustí penále u sociálního pojištění i daní

0
Od července do listopadu 2023 nabídnou úřady vyrovnání dluhů na sociálním pojištění bez penále a exekuce. Pokud dlužník v „milostivé době“ splatí jistinu, úřad mu odpustí postihy. Obdobně se dají splatit daňové nedoplatky.
povinneho_ruceni

Ceny povinného ručení spíš stagnují, havarijního rostou

0
V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná cena povinného ručení klesla o 57 korun. Kombinace povinného ručení a havarijního pojištění stoupla o 606 korun. Vyplývá to z dat skupiny Partners.
Slovensko

Češi pracující na Slovensku příspěvek na péči nedostanou

1
Příspěvek na péči nemocným lidem žijícím v Česku, kteří ale léta pracovali na Slovensku, kde si platili i pojištění, tamní úřady na rozdíl od jiných zemí EU nevyplácí. Na českou dávku nárok nemají. Proto u nás někteří doslova živoří.
zdravotni_pojisteni

Za zdravotní pojištění si nyní připlatí OSVČ, OBZP i stát

0
Minimální záloha na zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné od ledna 2023 vzroste na 2 722 Kč měsíčně. Osoby bez zdanitelných příjmů zaplatí 2 336 Kč a stát za své pojištěnce zaplatí 1 900 korun za měsíc.
2023

Důchody, dávky i odvody: Jak se změní v roce 2023

1
Vyšší minimální platby na sociální a nemocenské pojištění pro živnostníky, o 1 100 korun vyšší minimální mzda pro zaměstnance a vyšší životní minimum pro příjemce sociálních podpor. To jsou některé změny přicházející s rokem 2023.
korun

Důchody se od ledna 2023 v základu zvýší o 140 korun

2
Pravidelná úprava důchodů od ledna 2023 zvýší částku v základní složce ze současných 3 900 koruna na 4 040, tedy o 140 korun všem. Procentní výměra, jež se odvíjí od výdělku příjemce dávky, poroste o 5,1 procenta.
podpojisteni

Podpojištění u nemovitostí přibývá, varují pojišťovny

0
Podpojištěných nemovitostí přibývá. Může za to inflace i liknavý přístup majitelů domů a bytů. „Ukázalo se, že jen třetina smluv je nastavena na správnou výši,“ říká k podpojištění v podcastu FinTag.cz ředitel ČAP Jan Matoušek.
zvyseni

Zvýšení sociálních dávek si vezme další miliardu korun

5
Od příštího roku opět porostou přídavky na dítě, porodné i pěstounský příspěvek. Polepší si i dlužníci a neplatiči výživného, jelikož s 5,2% nárůstem životního minima vzroste i nezabavitelná částka. Výdaje státu se zvýší o další miliardu korun.
vyplata_duchodu

Přehledně: Výplata důchodů o Vánocích a změny v roce 2023

26
Důchody splatné v sobotu 24.12. Česká správa sociálního zabezpečení vyplatí v pátek 23.12. 2022. Naopak o jeden až dva dny se posune výplata důchodů se splatností 2. ledna 2023, které se na účty připíší 3.1. nebo 4.1. 2023.
precasny_duchod

O předčasný důchod zažádalo za dva měsíce víc lidí než za celý rok

0
O předčasný důchod za říjen a listopad požádalo 41 600 lidí. O dřívější odchod do penze běžně žádá cca 30 tisíc lidí za celý rok. Za boomem žádostí stojí zpráva ministerstva práce o výhodnosti letos přiznaných penzí oproti těm v příštím roce.
nemocenske_pojisteni

Nemocenské pojištění se OSVČ od ledna 2023 zvýší na 168 Kč

0
Nemocenské pojištění v minimální částce se živnostníkům od ledna 2023 zvýší ze 147 korun nově na 168 korun. Zvolit si mohou i vyšší odvod, o to více dostanou při pracovní neschopnosti trvající déle než 14 dnů.
duchodcu

MPSV chce slevu pro pracující důchodce i příplatek za home office

0
Připravovaná novela zákoníku práce počítá se slevou na pojistném při zaměstnání důchodců a lidí těsně před penzí. Navrhuje i povinný příspěvek zaměstnavatelů na úhradu nákladů, například na energie, ve výši 2,80 Kč lidem, kteří pracují z domova.

Češi raději pořádně pojistí domácnost než sami sebe

0
Pokud by Češi měli tisíc korun, které by mohli dát jen do pojištění, 34 procent by je dalo do pojištění domácnosti. 28 procent by je či větší část sumy [19 %] dalo do životního pojištění. Celou tisícikorunu by do životního pojištění dalo devět procent lidí.
dávky

Od ledna 2023 stát znovu přidá lidem na bydlení i na děti

6
Od ledna 2023 se zvýší přídavky na děti a změn dozná i příspěvek na bydlení. I v Praze bude platit 30% hranice nákladovosti pro nárok na dávku. A jedná se o zvýšení životního a existenčního minima. I ty ovlivňují výše dalších sociálních podpor.
priznani_duchodu

O přiznání důchodu ještě letos se dá požádat i online

0
O předčasný důchod s datem přiznání do konce roku 2022 mohou lidé požádat odesláním formuláře online. Pracovník okresní správy sociálního zabezpečení se pak ozve s datem k osobnímu vyplnění žádosti. Na úřadech je totiž plno.
o_duchod

Budoucí penzisté můžou o důchod žádat letos, je to výhodnější

0
Budoucí penzisté by měli zvážit podání žádosti o starobní důchod ještě v letošním roce, i když na něj mají nárok až v roce příštím. Žádosti podané do 31.12. se počítají podle letošních parametrů. A ty jsou i o stovky korun výhodnější.
humanitarni_davku

V září v Česku čerpalo humanitární dávku 141 000 uprchlíků

6
Počet ukrajinských uprchlíků, kteří v Česku pobírají humanitární dávku 5 000 korun, v září činil 141 000. V květnu to bylo 237 000 lidí. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečka nyní v Česku pobývá 320 000 uprchlíků.
pausalni_dan_2023

Paušální daň se od ledna 2023 zvýší na 6 208 Kč

1
Paušální daň se od ledna 2023 zvýší o 214 korun na 6 208 korun. Letos platí živnostníci v paušálním režimu 5 994 korun. K paušální dani se podnikající živnostníci přihlašují k 10. lednu, noví pak při zahájení činnosti.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »