Neděle, 02. října 2022
podpory

Výdaje MPSV na penze, dávky i pomoc strmě rostou

0
Český sociální systém nebezpečně mohutní. Ještě letos si žádá hlavně na pokrytí sociálních podpor dalších sedm miliard korun. V rozpočtu na rok 2023 má resort dostat oproti letošku o 115,3 miliardy navíc, bezmála 900 miliard korun.
peci

Zdravotní pojištění platí cca půlka pracujících Ukrajinců

0
Za zdravotní péči o ukrajinské azylanty vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR přes tři čtvrtě miliardy korun. Reálné náklady ale budou vyšší. Zařízení pojišťovně dohlašují zdravotní péči o Ukrajince. Pojistné si z výdělku hradí 54 tisíc z nich.
penze

Penze od ledna vzrostou na 45,9 % průměrné mzdy

2
Pevná složka důchodů od ledna 2023 vzroste o 140 korun, procentní část o 5,1 procenta. Penzistům, jež vychovali děti, pak k měsíční penzi stát nově přidá 500 Kč za každé dítě. Průměrný starobní důchod v Česku vzroste na 19 500 korun.
pridavky_na_deti

Přídavky na děti se od ledna zvýší průměrně o 200 korun

0
Přídavky na děti se od příštího roku zvýší o 30 procent, v průměru o 200 Kč na 1 300 korun. Zároveň vzrostou částky životního a existenčního minima, a to alespoň o 5 %. Což rozšíří počty lidí s nárokem na některé sociální dávky.
vychovne

Výchovné 500 Kč obdrží ženy automaticky, muži žádají

4
Za každé vychované dítě dostanou české penzistky od ledna 2023 k důchodu 500 korun navíc. O nic žádat nemusí, úřad jim důchod navýší automaticky. Pokud o dítě pečoval více muž, pak si o výchovné ale žádá sám.
na_penzi

Ministerstvo financí plánuje nižší příspěvky na penzi

31
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] nedávno uvedl, že je třeba zatraktivnit spoření na penzi. Výsledek je návrh ministra financí Zbyňka Stanjury [ODS] na celkové snížení státních příspěvků u spoření na penzi. 
zivotniho_pojisteni

Simplea rozjela 100% online sjednání životního pojištění

0
Pojišťovna Simplea spustila aplikaci pro sjednání životního pojištění plně online. Stala se tak první pojišťovnou na českém trhu, která online sjedná plnohodnotné životní pojištění bez operátora call centra a dalších omezení.
nahrady

Náhrady po úrazu i nemoci z povolání stoupnou

0
Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících se od září znovu zvýší.
slevu

Předdůchod odepírá slevu na manžela/ku. A to je problém

0
Předdůchod z doplňkového penzijního spoření se započítává do posuzovaného příjmu pro nárok na slevu na manžela či manželku. Veřejný ochránce práv označil přístup za absurdní, finanční správa změnu výkladu odmítá.
pet_tisic_na_dite

Pět tisíc na dítě dostanou nejdříve ti s přídavky na děti

0
Příspěvek pět tisíc korun na dítě dostanou automaticky a jako první domácnosti pobírající přídavky na dítě. Ostatní o něj musí žádat prostřednictvím formulářů. Ty budou aktivní 15. srpna. Peníze na účet jim přijdou do konce září.
od_ledna_2023

Penze se od ledna 2023 v průměru zvýší o 150 a 700 Kč

2
Čeští penzisté si od ledna polepší v průměru o 850 korun, základní výměra poroste o 150 Kč, procentní o 700 Kč. Ženy s přiznaným důchodem dostanou navíc 500 Kč za vychované dítě.
milostiveho_leta

Peníze v 2. kole milostivého léta se odesílají až 1. září

0
Peníze exekutorovi v druhém kole milostivého léta se posílají nejdříve 1. září 2022. Nikoli dříve, jak upozorňují odborníci. V opačném případě se peníze použijí i na úhradu úroků a penále dle standardních pravidel.
valorizace_penzí

Jurečka: Valorizace penzí nedovoluje přidat všem stejně

37
„Mimořádná valorizace penzí nedovoluje dát všem stejně," říká v podcastu FinTag.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyjadřuje se i k jednání s odbory o zvýšení platů lidem ve veřejné sféře.  
cervence

Vláda snížila dávky běžencům i upravila odměny ubytovatelům

4
Měsíční dávka pro ukrajinské běžence se od července sníží o 380 Kč na 4 620 Kč. Děti do 18 let dostanou 3 320 korun na měsíc. Nově si polepší někteří ubytovatelé Ukrajinců. Dosud v Česku získalo vízum dočasné ochrany skoro 385 tisíc běženců.
z_prace

Na dětský tábor dostanou zaměstnanci volno i peníze

0
Z práce se kvůli účasti na táborech pro děti smí zaměstnanec uvolnit až na tři týdny v roce. Za jeden týden zaměstnanec dostane dokonce náhradu mzdy. Tu zaměstnavateli následně refunduje Česká správa sociálního zabezpečení.
penze

Výše penze Čechy neděsí, zjistil průzkum finančních poradců

0
Češi se bojí inflace a ztráty zaměstnání. Jak ale uvádějí zástupci České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování, Češi přehlížejí riziko největší, a tím je výše starobní penze.
prijmy

Důchody letos kvůli inflaci vzrostou v průměru o 2 500 Kč

9
Letos již potřetí v řadě porostou příjmy důchodců, a to v celkovém průměru o 2 500 korun. Kvůli vysoké inflaci dojde k navýšení jejich procentní části nejen v červnu, ale nově ještě v září. Opět si polepší ti s vyššími důchody.
povinne_ruceni

Ukrajinci mají nově povinné ručení zdarma na šest měsíců

21
Česká kancelář pojistitelů prodloužila ukrajinským motoristům prchajícím před válkou povinné ručení zdarma na území Česka ze dvou na šest měsíců. Podle jejích zástupců má ČKP dost peněz na mimořádné výdaje. 
zivnostnik

Živnostník vs. zaměstnanec: Odvody i nároky u ČSSZ se liší

0
Důchodové pojištění si v Česku platí 5,3 milionu ekonomicky aktivních osob, z toho přes 720 tisíc živnostníků. Ve správě odvodů a nárocích na dávky panují rozdíly. Navíc za zaměstnance vyřídí agendu zaměstnavatel, živnostník se stará sám.
kratkodobe_osetrovne

ČSSZ: Krátkodobé a dlouhodobé ošetřovné není totéž

0
Krátkodobé ošetřovné zčásti nahradí výpadek příjmu kvůli nemoci či úrazu dítěte. Oproti tomu dlouhodobé ošetřovné řeší i zajištění péče o staršího člena rodiny po propuštění z nemocnice nebo při paliativní péči.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »