Čtvrtek, 01. června 2023
zdravotnictvi

Změny u dohodářů vážně zasáhnou zdravotnictví i sociální služby

6
Novela zákoníku práce měnící podmínky práce u pracovních dohod vážně ohrožuje chod zdravotnictví i sociálních služeb. Právě na dohodářích totiž často stojí služby pohotovostí, hospiců i pečovatelských služeb. Úpravu žádá evropská směrnice.
zadosti_o

18 tisíc žádostí o důchod je po lhůtě. ČSSZ slibuje nápravu do června

0
Žádostí o přiznání důchodu ať už řádného, či předčasného neubývá. Naopak jich Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] přijímá stále více. Vedení Správy slibuje včasné odbavování žádostí do konce června. Po lhůtě jich je nyní 18 tisíc.
pojistne

Pojistné z dohod příští rok odvedou jen někteří dohodáři

0
Dohodáři začnou od příštího roku hradit častěji pojistné odvody. To v případě, že jejich příjem z jediné dohody o provedení práce přesáhne 25 % průměrné mzdy. U více než jedné uzavřené dohody limit určí 40 procent průměrné hrubé mzdy.
plnou_predcasnou_penzi

Stát určí další profese s nárokem na plnou předčasnou penzi

0
Náročné profese s nárokem na plnou předčasnou penzi vymezí odborná zdravotně-sociální komise podle zdravotní zátěže, jako je hluk, prach či vibrace. Změny mají být součástí důchodové reformy a platit od roku 2025.
majetkove_testovani

Stát chystá majetkové testování příspěvku na bydlení a revizi podpor

25
Stát chystá majetkové testování příspěvku na bydlení. Zvýšit plánuje rodičovský příspěvek i příspěvky na péči ve všech jeho stupních. Hovoří se také o zrušení některých sociálních podpor. A neutěšená je stále situace na úřadech práce.
nemocenske

Nemocenské vyjde zaměstnance v průměru na 2 904 Kč za rok

0
Loni skončilo nemocenské pojištění v minusu osm miliard korun. Deficitní účet nemocenského pojištění řeší vláda zavedením pojistného pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta. Již dnes ale roční obrat dávek činí 40 miliard korun.
duchodoveho

Do rekordního deficitu letos míří i deficit důchodového pojištění

0
Nejen státní rozpočet, ale i systém důchodového pojištění vykazuje v posledních měsících hluboký deficit. První pilíř, takzvaný průběžný pilíř důchodového systému vykázal za letošní první čtvrtletí schodek 25,7 miliardy korun.
o_duchody

O důchody si lidé už letos požádají online. I ubyde výplatních termínů

0
O důchody všech typů budou lidé od letošního prosince žádat nově i online. Osobní vyřízení zůstane nadále zachováno, navíc nebude vázáno na pobočku v místě bydliště. V následujících letech dojde k redukci výplatních termínů penzí.
OSVC

Zvýšené odvody pro OSVČ prospějí státu, nikoliv OSVČ

0
Vláda zvažuje vyšší odvody na sociálním pojistném u osob samostatně výdělečně činných [OSVČ]. Tvrdí, že OSVČ tak dosáhnou na vyšší penze. Při bližím pohledu se ale ukazuje, že OSVČ jen více odvedou státu. Penzi o moc vyšší mít nebudou.
duchod

Na předčasný důchod už mohou budoucí generace zapomenout

2
Namísto slibovaného zahrnutí doby studia do náhradní doby pojištění pro důchod, vláda Petra Fialy podmínky pro čerpání penze, respektive předčasné penze zpřísňuje. Plánuje ji zkrátit na tři roky a podmínit 40letou dobou pojištění.
prispevek_na_bydleni

Příspěvek na bydlení dá stát i na drahý pronájem. Klidně i 10 tisíc

30
Příspěvek na bydlení překresluje zavedené zvyklosti. Drahé nájemní bydlení zpřístupňuje lidem, kteří by si jinak museli najít levnější bydlení, případně druhou práci. A do nevýhodné pozice staví i ty, kteří se rozhodli vzít si hypotéku.
s_vyplatou

Přetížená ČSSZ přednostně odbavuje penze s výplatou

0
Loňský boom žádostí o předčasné důchody kvůli jejich výhodnosti prodloužil průměrnou dobu vyřízení penzí na 99 dnů. Ze zákona má ČSSZ žádosti odbavit do 90 dnů. To ale neplatí. A tak ČSSZ přednostně řeší žádosti o důchod i s výplatou.
Karel_Trpkos

Karel Trpkoš: Zlepšení na úřadech práce je za mě brutální

13
Pověřený ředitel Úřadu práce ČR Karel Trpkoš vede úřad osm týdnů a už hlásí samé úspěchy. Dávky lidem odcházejí rychleji, úředníci mají více peněz a finance na provoz mají i úřady práce. Opozice ale nesouhlasí. Trpkoše nazývá "fakt supermanem".
prispevek_na_peci

Nečerpáte příspěvek na péči? Pak na domov seniorů zapomeňte

6
I když zákon o sociálních službách nárok na příspěvek na péči jako podmínku pro přijetí do sociálního zařízení neupravuje, poskytovatelé přiznání dávky většinou požadují. Bez něj se lidé do zařízení jen těžko dostávají.
ukrajinska_auta

I ukrajinská auta se začnou v Česku zřejmě evidovat

1
I ukrajinská auta se zřejmě začnou povinně zapisovat do evidence vozidel. Změnu přináší novela zákona o azylu. Ukrajinští řidiči jsou nyní za dopravní přestupky jen těžko postižitelní. Opozice vládní návrh kritizuje za jeho pozdní prosazení.
dilcim_duchodem

O výchovné žádají i lidé s dílčím důchodem. Mají na něj nárok

0
Na 500 korun za každé vychované dítě mají od letošního ledna nárok rovněž seniorky či senioři, kteří pracovali a platili pojistné nějaký čas v zahraničí. O přepočet si ale lidé s dílčím důchodem u sociální správy sami žádají.
nemocenske

Nemocenské pojištění možná přejde do zdravotního pojištění

4
Změny v systému sociálního a zdravotního pojištění, kdy by nemocenské dávky spadly pod zdravotní pojištění, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] podporuje. Nyní se analyzují data resortů práce a zdravotnictví. V jednání je zavedení karenční doby.
na_peci

Jurečka navrhl i více než dvojnásobný příspěvek na péči

36
Pravidelnou úpravu příspěvku na péči ve všech stupních závislosti navrhuje v chystané novele o sociálních službách Ministerstvo práce a sociálních věcí [MPSV]. Na dva tisíce korun chce resort zvýšit příspěvek na péči v prvním stupni závislosti.
od_dubna

Od dubna musí firmy ČSSZ hlásit i dohodáře z Ukrajiny

1
Od dubna musí zaměstnavatelé sociální správě nově ohlašovat i takzvané ukrajinské dohodáře s udělenou dočasnou ochranou. Povinnost jim ukládá novela lex Ukrajina, kterou ve středu 22. března podepsal prezident republiky.
socialni_pojisteni

Úlevu na sociální pojištění nově čerpá 57 000 pracovníků

0
Zaměstnavatelé požádali za první měsíc o snížení odvodů na sociální pojištění u částečných úvazků pro víc než 57 tisíc pracovníků. Zvýhodnění kratších úvazků pro vybrané pracovníky platí od letošního února.
- Reklama -

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »