zdravotni_pojisteni

Zdravotní pojištění: Nejméně platí stát, nejvíce ti nejméně movití

0
Ke snížení odvodové zátěže domácností s nízkými příjmy by pomohlo snížení minimálního vyměřovacího základu zdravotního pojištění. Alespoň to tvrdí analytici z PAQ Research. Zároveň i upozorňují na chyby v Česku.
pojisteni

Na stipendia lékařů i činnost úřadů půjdou peníze z pojištění

0
Z veřejného zdravotního pojištění se mají nově hradit i stipendia pro lékaře v předatestačním vzdělávání. Změnu přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění Ministerstva zdravotnictví ČR.
umrti_duchodce

Při úmrtí důchodce vratku penze určuje její výplatní den

1
V nároku na důchod při úmrtí jeho příjemce sehrávají roli doslova i dny a hodiny. Pokud důchodce zemře ve výplatní den a později, pak dávku nevrací. V opačném případě vzniká přeplatek a sociální správa si penzi nárokuje zpátky v plné výši.
na_poplatnika

Sleva na poplatníka jako daňový bonus by prospěla nejchudším

0
Pracující s nejnižšími příjmy často plně nevyužijí daňovou slevu na poplatníka. V ročním zúčtování si daň sníží i jinými úlevami. Ekonomové PAQ Research navrhují, aby se sleva na poplatníka převedla do bonusu, jako je tomu u slevy na dítě.
predduchod

Předdůchod není příjmem u příspěvku na bydlení. A má i další výhody

3
Měsíčně vyplácený předdůchod ze státem podporovaného doplňkového penzijního spoření [DPS] nezahrnují úřady práce do příjmů při posuzování nároku na příspěvek na bydlení. Podle odborníků je to další z mnoha výhod předdůchodů.
zaplatit

Příspěvky od pojišťovny: Když má VZP ČR zaplatit, nastává problém

0
O příspěvky z fondu prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR je letos prý mimořádný zájem. I to je důvod, proč lidé pojištěni u VZP dostanou příspěvek i po 30denní lhůtě, v níž slibuje pojišťovna zaplatit příspěvek. 
prehledu

OSVČ se blíží termín podání Přehledu pro zdravotní pojišťovnu

0
Přehled o výši daňového základu podávají osoby samostatně výdělečně činné své zdravotní pojišťovně nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy měly podat daňové přiznání finančnímu úřadu. Nedoplatek hradí do osmi dnů od podání.
na_peci

Koalice: Změny v příspěvku na péči zůstanou tak, jak jsme je udělali

1
Změny v návrhu na růst příspěvku na péči od letošního července koaliční poslanci odmítají. Ale podle opozice i zástupců zdravotně postižených vládou prosazované změny přinesou jen další rozval zdravotní posudkové služby.
narocne_profese

Náročné profese: Plný důchod dostane dříve asi 120 tisíc lidí

5
Náročné profese s nárokem na starobní penzi až o pět let dříve bez jejího krácení se od ledna 2025 dotknou asi 120 tisíc lidí. Půjde například o kováře, svářeče, zedníky, ale i některé zdravotní sestry a sociální pracovnice v osobní péči.
dohodari

Pojistné začnou dohodáři odvádět až příští rok, oznámil Jurečka

3
Povinnost odvádět z dohod o provedení práce sociální a zdravotní pojištění se zřejmě posune z letošního 1. července na leden 2025. Dohodáři se u České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] ale začnou registrovat již od letošního července.
postizenym

Vláda Petra Fialy sebere postiženým vratku DPH na auta

11
Nenavýšení příspěvku na péči v 1. stupni a mírné zvýšení ve 2. stupni není jediný krok vlády v neprospěch zdravotně postižených. Příští rok ministerstvo financí postiženým zruší vratku DPH u auta. A i neplatí sleva na poplatníka u pečujících.
pracujici_duchodci

Pracující důchodci nebudou platit sociální pojištění, navrhla koalice

1
Zvyšování penze za práci v důchodu zřejmě nahradí nulové odvody na sociální pojištění u pracujících důchodců. Opatření, které je součástí důchodové reformy, uleví sociální správě při přepočtech penzí a udrží více důchodců na trhu práce.
duchodu

Sociální správa odmítá kritiku přiznávání invalidního důchodu

8
Žadatelé o přiznání invalidního důchodu často poukazují na to, že o nich posudkoví lékaři rozhodují, aniž by je spatřili. A praxe ukazuje i na to, že mnozí chodí do plné práce i berou invalidní důchod, zatímco ti, kteří skutečně potřebují pomoc, dostanou jen pár korun.
nezbytnou_peci

Na EHIC dostanou lidé v cizině jen nezbytnou péči, ostatní si platí

1
Ani kartička zdravotního pojištěnce není při úrazu nebo nemoci v zemích Evropské unie všespásná. Smluvní zdravotní pojišťovna proplatí jen nezbytnou péči v cizině. A dále jen to, na co má nárok místní pojištěnec veřejného zdravotního systému.
duchodova_kalkulacka

Důchodová kalkulačka frčí, má i desetitisíce přihlášení denně

0
Přehled o době pojištění a předběžné výši důchodu zobrazí důchodová kalkulačka České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] průměrně dvěma tisícům uživatelů za den. Někdy se počty přihlášení ale přehoupnou až k desítkám tisíc za den.
pojisteni

Lidé uzavírají životní pojištění. Uvědomují si zdravotní rizika

0
Životní pojištění uzavírají častěji lidé do 49 let věku. Ochraňují tak své blízké. Uvědomují si zdravotní rizika, jež v praxi často přináší i náhlý a výrazný propad příjmu. Potíž je to pak hlavně u těch lidí, na jejichž příjmu domácnost závisí. 
davky

Pracujte a stát vám dá ještě vyšší dávky, vymyslel ministr Jurečka

8
Zavedením nové dávky státní sociální pomoci, která sloučí dvě běžné a dvě nouzové dávky, si až o jednotky tisíc polepší domácnosti s pracujícími členy. Na dávky bude mít nově nárok i rodina s čistým příjmem ve výši 40 000 korun. 
zdravotnich_pojistoven

I firmy chtějí vidět do hospodaření zdravotních pojišťoven

0
Zaměstnavatelé by měli posílit své zastoupení v orgánech zdravotních pojišťoven, aby měli kontrolu nad penězi, které do systému posílají. Rovněž by měli s pojišťovnami spolupracovat na zdravotních programech pro své pracovníky.
prevod_nemocenske

Převod nemocenské pod zdravotní pojišťovny navrhuje i NERV

0
Jedním z navrhovaných opatření Národní ekonomické rady vlády [NERV] v oblasti zdravotnictví, které by vedlo k ekonomickému růstu, je převod nemocenské pod pojišťovny. Ty by měly firmám zasílat i údaje o důvodech pracovní neschopnosti.
pro_lidi

NERV navrhuje nižší pojistné odvody pro lidi s nízkými výdělky

0
K oživení ekonomiky by podle Národní ekonomické rady vlády pomohlo snížení pojistných odvodů pro lidi s nejnižší mzdou. Ideálně nižší sazbou na zdravotní pojištění, aby jim opatření nesnížilo budoucí důchody.
- Reklama -
reklama

POSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

- Reklama -
Translate »