
Ceny zemědělských výrobců i v červnu meziročně přidaly přes deset procent. Zdražování, které začalo na začátku letoška, dál pokračuje. A jsou to i vyšší ceny v zemědělství, které v Česku dál zdražují potraviny.
Meziročně byly podle aktuálních dat Českého statistického úřadu [ČSÚ] ceny v zemědělské výrobě vyšší o 13,4 procenta. V dubnu meziroční zdražení v oboru dosáhlo 15,7 procenta. To stejné tempo i v květnu. Letos v březnu se v zemědělství rovněž zdražovalo, ale stále šlo „jen“ o více než o osm procent.
„Teď v červnu jsou meziročně ceny v zemědělství vyšší o 13,4 procenta, a že to vypadá lépe než před měsícem, je především výsledkem vysokého srovnávacího základu,“ komentuje aktuální data hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Za dobrou zprávu nepovažuje ani červnový meziměsíční pokles cen v zemědělství o 0,1 procenta. Podle něj v zemědělství se stále ještě čeká na efekt letošní úrody. A tak ani nemá smysl snížení cen za jeden měsíc nijak přeceňovat. Za pravdu mu dává údaj z května, kdy ceny v zemědělství klesly o mnohem výraznějších 1,5 procenta.
„Jedná se o ceny, za něž zemědělci prodávají svoji produkci k dalšímu zpracování nebo již do obchodní sítě. Proto růst těchto cen zpravidla předznamenává vzestup cen potravin – jak zpracovaných, tak nezpracovaných – v obchodech,“ doplňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Na zdražování potravin upozorňuje i poradce premiéra
Podle něj se letos v zemědělství zdražuje už stejně rychle jako v roce 2023. To, že éra zdražování potravin v Česku nekončí, připouští i hlavní ekonom BHS a ekonomický poradce premiéra Petra Fialy [ODS] Štěpán Křeček.
„Vzhledem ke skokovému růstu cen zemědělských výrobců, který se přenáší do cen potravinářů, lze očekávat další zdražování potravin na pultech obchodů. Největší tlak na zvyšování cen lze předvídat u výrobků z masa a mléka,“ říká.
Podle ČSÚ v červnu zdražila produkce v rostlinné výrobě o 10,8 procenta. Výrazně zdražilo ovoce o 25,1 procenta, olejniny o 23,0 procenta a obiloviny o 15,0 procenta. V živočišné výrobě se zvýšily ceny o 16,5 procenta. Zdražily hlavně vejce o 39 procent, skotu o 31 procent a mléka o 19,9 procenta.
Zdražování v zemědělství odpovídá i růst cen v potravinářském průmyslu. Tam v červnu rovněž rostly ceny. Tentokrát o 4,1 procenta. U mléčných výrobků stouply o 11,9 procenta. U zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 4,4 procenta. Na druhé straně ceny ostatních potravinářských výrobků se snížily o 3,1 procenta. V květnu stouply ceny potravinářů o 3,2 procenta.
„Po loňském zlevnění o 2,9 procenta letos zatím potraviny zdražují, od ledna do května meziročně o 4,8 procenta. Za celý rok zdraží o zhruba šest procent, právě i kvůli rostoucím cenám zemědělských výrobců,“ uvedl už dříve Kovanda.
Co na vývoj cen říkají zemědělci
Zemědělci nad zdražováním v zemědělství sami kroutí hlavou. Tvrdí, že je ke zdražování nutí okolnosti.
„To nezdražujeme my, to zdražuje všechno kolem nás,“ říká pro FinTag Petr Heráň ze Středočeského kraje.
Doplnil, že zdražují energie, náklady na hnojiva, stejně tak krmiva. Zdražují zemědělské stroje i další vybavení. Rostou náklady na kvalitní pracovní sílu. Významnou roli ve finanční kondici zemědělců podle něj hrají i dotace.
„Bez dotací se neobejdeme,” potvrdil Petr Heráň.
Právě evropské dotace mají podle Evropské komise doznat významných změn už ve víceletém finančním rámci pro roky 2028 až 2034. Evropský zemědělský rozpočet bude nově součástí takzvaného superfondu. Tento superfond zahrne více dotačních cílů a o rozdělení peněz z něj rozhodnou členské státy.
Touto změnou EK de facto zruší dosavadní dvoupilířový systém, kdy peníze směřují buď na investice, nebo na přímé platby. Což v praxi podle tuzemské Agrární komory ČR nepřinese nic jiného než méně peněz pro evropské zemědělce. Analytici dodávají, že pokud se ke strukturálním problémům v evropském zemědělství přidají problémy například ve struktuře českého maloobchodu či nejistota na globálních trzích, očekávat nějaké výrazné zlevnění potravin do budoucna nelze.
–RED–