Léků na průjmová onemocnění je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09] v České republice dostatek. Jeho slova podporují stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL] i České gastroenterologické společnosti ČLS JEP.
I podle jejich zástupců je léčiv na průjmy v Česku nyní dostatek a nehrozí jejich úplný výpadek z trhu. A to přesto, že opakovaně chybí lék Endiaron, jehož výrobce Opella Healthcare Czech Republic SÚKLu oznámil úplné ukončení dodávek do Česka.
„Léčiv na řešení cestovatelských průjmů je v České republice dostatek, a to s různými typy léčivých látek,“ vyvrací obavy z výpadku těchto léků na trhu ředitel lékového ústavu Tomáš Boráň.
Výpadek známého léku na střevní potíže Endiaron ale potvrdila i vedoucí oddělení komunikace polské firmy Opella Renata Olejowská.
„Výrobu léku Endiaron nebylo možné obnovit z toho důvodu, že náš registrovaný dodavatel léčivé látky cloroxin ukončil činnost. Navzdory všemu úsilí jsme nenalezli žádného nového výrobce cloroxinu,“ vysvětlila mluvčí.
Endiaron je účinný na průjmy způsobené viry, ale už nezabírá na průjmy vyvolané určitými původci onemocnění. Podle SÚKLu nepůsobí třeba na Campylobacter a salmonelu.
Co o dostupnosti léků na průjmy říkají lékárníci
Dostupnost léčiv na průjmy i přes výpadek klíčové účinné látky pro Endiaron potvrzují i lékárníci. V tomto případě je to mluvčí České lékárnické komory [ČLnK] Veronika Orendášová a mluvčí největšího lékárenského řetězce Dr. Max Michal Petrov.
Podle lékárníků jsou k dispozici jak takzvaná absorbencia typu medicinálního uhlí, která absorbují toxiny, tak léky obsahující antimotilikum loperamid. Ty zklidňují peristaltiku střev a snižují nutkání na stolici. Léky s účinnou látkou racecadotril pak zabraňují nadměrnému vylučování vody do střev. Další přípravky může lékař předepsat na recept.
Podle Tomáše Boráně jsou dostupné jiné léky s různými účinnými látkami. U léků na průjmy podle něj nehrozí, aby se výpadek jedné účinné látky obsažené ve více druzích léků stal jedním z důvodů nedostupnosti celé lékové skupiny. Přesto zmiňuje jako důvod ukončení dodávek Endiaronu to, že se výrobci nepodařilo najít nového dodavatele látky cloroxin. Podle předsedy České gastroenterologické společnosti ČLS JEP Ilji Tachecího ani to ale není problém.
„V lékárnách je nyní k dispozici široká nabídka léčiv vhodných pro různé typy průjmových onemocnění, včetně léků pro děti,“ tvrdí.
Co říkají lékaři. Užívání léků na průjmy
Ministr Válek dění na trhu s léky na průjmy uvedl do souvislosti s obdobím letních dovolených do zahraničí i v České republice.
„Doporučujeme lidem dbát na prevenci, a to především v podobě dodržování základních hygienických pravidel,” řekl.
Když už prevence selže, SÚKL doporučil lidem, aby konzultovali výběr léčiv s lékárníkem a nespoléhali na neprověřené přípravky z neoficiálních zdrojů. Podle odborníků je vhodné mít s sebou při cestování základní léky na průjem.
Přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN v Motole Milan Trojánek říká, že v léčbě průjmových onemocnění je klíčové zajistit příjem tekutin.
„Cestovatelům se však snažíme vysvětlit, aby se vyhýbali zbytečnému užívání antibiotik nebo některých střevních dezinficiens. Jejich nesprávné použití se spojuje s nežádoucími účinky nebo dalšími riziky,“ říká přednosta.
Rozhodně nedoporučuje preventivní užívání takových přípravků – léky by se měly nasazovat cíleně a podle aktuální potřeby, uzavřel.
–DNA/ČTK–
Čecháček asi příliš nevěří, že ? Gembler válek je pro někoho důvěryhodný ?