
Republikány ovládaný Senát USA včera [1.7.] schválil zákon republikánského prezidenta Trumpa o daních a výdajích. Senátoři hlasovali v poměru 50 ku 50. O schválení návrhu následně rozhodl svým hlasem viceprezident J. D. Vance.
Rozsáhlý daňový a výdajový balíček, podle Trumpa velký krásný zákon, nyní poputuje ke schválení zpět do Sněmovny reprezentantů, neboť Senát v návrhu učinil změny. Sněmovna reprezentantů by o něm měla hlasovat už dnes, ve středu 2. 7. Trump pro schválení zákona stanovil konečný termín na Den nezávislosti 4. července. Včera však uvedl, že termín i prodlouží. Republikánské kongresmany vyzval, aby zůstali jednotní a návrhu ve Sněmovně reprezentantů dali svůj hlas.
Návrh zákona o 940 stranách obsahuje klíčové priority Trumpovy administrativy, jako jsou prodloužení daňových škrtů z roku 2017, nové daňové úlevy pro lidi s vyššími příjmy, zvýšení výdajů na armádu a zabezpečení hranic. Jeho součástí jsou i Trumpem již v předvolební kampani snížené daně z příjmů pro firmy.
Zákon ale i redukuje programy potravinové pomoci a zdravotního pojištění Medicaid. A omezuje potravinové a zdravotní dávky pro nejchudší Američany. Nestranický Rozpočtový úřad Kongresu [CBO] již i zveřejnil analýzu, podle které by v důsledku přijetí zákona přišlo o zdravotní pojištění 11,8 milionu Američanů. A varoval, že balíček za dobu deseti let zvýší deficit země o téměř 3,3 bilionu dolarů [cca 69,3 bil. Kč].
Deník The Washington Post poznamenal, že schválení návrhu by znamenalo největší škrty v americkém sociálním zabezpečení za poslední desítky let.
Jak vypadalo hlasování v Senátu
Senát hlasoval o změnách návrhu od pondělí až do úterního rána místního času. Republikáni, kteří mají ve 100členném Senátu s 53 křesly těsnou většinu, si nemohli dovolit ztratit více než tři hlasy. Proti schválení návrhu hlasovali právě tři republikánští senátoři, a sice Thom Tillis ze Severní Karolíny, Susan Collinsová z Maine a Rand Paul z Kentucky. Collinsová uvedla, že hlasovala proti především kvůli obavám ohledně škrtů v programu zdravotního pojištění Medicaid.
Republikánští senátoři v zákulisních jednáních přesvědčovali své váhající kolegy, aby získali potřebnou podporu ve finálním hlasování. Dlouhé hodiny debatovali s republikánskou senátorku Lisou Murkowskiovou z Aljašky, která se snažila mimo jiné zajistit, aby obyvatelé Aljašky a dalších států byli ušetřeni některých škrtů v programu potravinových lístků. A to bylo podle agentury AP přijato. Přestože její snahy o zvýšení úhrad v rámci Medicaid selhaly, Murkowskiová nakonec hlasovala ve prospěch Trumpova zákona.
Elon se drží svých zásad, ale v reálném světe se jimi vždy řídit nedá
Trump schválení návrhu v Senátu označil za výhru. Největším vítězem jsou podle jeho slov Američané, kteří budou mít nižší daně, vyšší mzdy, bezpečné hranice a silnější a mocnější armádu, napsal Trump na sociální síti Truth Social. Jen málo republikánů se však zdálo být plně spokojeno s konečným zněním návrhu. To jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu, píše AP.
Velký krásný zákon: Co na něj říkají demokraté
Republikáni v hlasování o změnách vzdorovali snahám demokratů zpochybnit prvky legislativního balíčku včetně daňových úlev nebo škrtů v programu Medicaid a federálních potravinových programech. Lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer po schválení balíčku prohlásil, že Američané si toto hlasování zapamatují.
„Američané si budou pamatovat zradu republikánů a budou za tuto zradu platit po celé generace,“ řekl demokratický senátor.
„J. D. Vance dal rozhodující hlas škrtům v programu Medicaid po celé zemi. Absolutní a naprostá zrada pracujících rodin,“ napsala demokratická kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová po schválení návrhu na sociální síti X.
–ČTK/RED–
Je to svým způsobem legrace. Ne, to se se stalo, ale jak se některé věci vysvětlují. Možná by si někdo mohl říct, že se jedná o formalitu, ale není tomu tak. Jde o zásadní přístup k věci, který zase zpětně formuje myšlení a to myšlení vytváří naše činy. Ty činy pak opět nějak myšlenkově posuzujeme, takže není jedno, jak myšlení funguje. O tom se dnes přesvědčují tvůrci umělé inteligence, že jsou na větvi z některých jejich výsledků, které vůbec neočekávali.
…..J. D. Vance dal rozhodující hlas…..
1) Běžná věc, které jsem si všiml i ve sportovní oblasti. Dva týmy, třeba ve fotbale, dlouhé desítky minut platnají nohami tak, že nejsou schopni dokopat míč do žádné z branek. A to jsou na hřišti dokonce dvě. Pak se to v závěru čirou náhodou, protože brankář přes své spoluhráče neviděl, jednomu protivníkovu útočníkovi podaří. Výsledek 1:0. A nyní ten myšlenkový pochod. Tento hráč údajně vyhrál zápas. Realita je však taková, že tento hráč jen vsítil gól a od prvního výkopu, společně s ostatními skoro dvaceti hráči, dlouhé desítky minut na hřišti jen plantal nohami. A to, že zápas jeho tým vyhrál, je dáno tím, jak se výhra, či prohra týmu ve fotbale posuzuje. Kdyby bylo pravidlo, že rozdíl musí být dvě branky, zápas by tým nevyhrál.
2) Případ z politiky, kdy takto nachytal pan Babiš své, v řadě případů moc nepřemýšlející, příznice (ne že by příznicvi ostatních stran o politice přemýšleli nějak o moc více). Řekněme, že je sto stran, ať to vynikne. Jedna strana dostane dva hlasy, další strana nedostane žádný a zbývajících devadesát osm stran dostane po jednom hlasu. Šéf strany, která dostala hlasy dva, rozhlásí, že jeho strana vyhrála volby. Má totiž na rozdíl o jiných stran dokonce hlasy dva ze sta. Že devadesát osm hlasů ji nechtělo a bylo hozeno jiným, o tom se neuvažuje a nepřemýšlí se o tom.
3) USA a Trumpův krásný zákon? Jasně, stejná logika. Zřejmě kdyby se J. D. Vance nenarodil, Trump by neprosadil žádný zákon.
Když voliči uvažují tímto způsobem i před tím, než někomu hodí hlas, tak se vlastně GD a dalším jevům v politicem jako jsou bitcoiny a různá hnízda, nebo nově dar několik miliónů od manželky Moniky, která si chlapa vzala, protože má prachy, ani moc nedivím. Zkrátka jak volič uvažuje, tak politik jedná. Politici jsou větší pragmatici, než si voliči myslí.
Donald Trump pokračuje v plnění domácích úkolů, které dostal od Chabadu Lubavitch při svém ritu u hrobu rebeho Menachem Mendel Schneersona vloni v říjnu. Destrukce USA a amerického dolaru běží pod Trumpovou kuratelou naplno i na počátku prázdnin a bere s sebou všechno a všechny, především nejchudší, nejslabší, ale rovněž Trumpovy podporovatele a donedávna spojence.
Podle listu The New York Times má dolar za sebou nejhorší začátek roku za více než půl století. Měna Spojených států oslabila za posledních šest měsíců o více než 10 % ve srovnání s košem měn hlavních obchodních partnerů země. Tentokrát je seismickou událostí snaha prezidenta Trumpa přetvořit světový řád pomocí agresivních cel a izolacionističtější zahraniční politiky. Kombinace Trumpových obchodních návrhů, obav z inflace a rostoucího vládního dluhu zatěžuje dolar, který je navíc bičován pomalu klesající důvěrou v roli Spojených států v centru globálního finančního systému. Státy mezi sebou raději obchodují ve fiat měnách nebo za zlato. Zejména ty z globálního jihu. Jenže, to je jenom jedna část rovnice. Tou druhou je státní deficit, který Donald Trump nejen definitivně nesnížil, ale naopak se rozhodl ho dále prohloubit o další téměř 4 biliony USD.
Elon Musk v posledním rozhovoru ve videu výše prohlásil, že Amerika velmi rychle směřuje k bankrotu poté, co provedl Donald Trump s novým zákonem o státním rozpočtu nazvaném “One Big Beautiful Bill” (Velký překrásný zákon). Splátky úroků ze státního dluhu přesáhly letos 1 bilion USD, což je mimochodem celý rozpočet amerického ministerstva obrany a tajných služeb.
A již okolo roku 2028 by to mohly být dva biliony USD jen na úrocích každý rok. Za dalších pár let 3 biliony na úrocích, a to prostě žádný rozpočet, ani ten americký, prostě ustát nemůže. Povede to k bankrotu, varuje Musk. Ale Trump prý o škrtání nechce ani slyšet, s výjimkou škrtání ve školství, ve zdravotnictví a v sociální péči. Zákon je tak otřesný, že v úterý během hlasování v Senátu proti němu zvedli ruku dokonce 3 republikáni. Zákon, označovaný jako „One Big Beautiful Bill“, totiž prošel Senátem těsným poměrem 51:50. Tento rozsáhlý balík rozpočtů zahrnuje prodloužení daňových škrtů z roku 2017, zvýšení rozpočtu na bezpečnost hranic a armádu o 350 miliard dolarů, ale také škrty v programech zdravotní péče pro sociálně nejslabší Medicaid v objemu 625 miliard USD a potravinové pomoci pro nejchudší od tzv. potravinových bank (SNAP), které přijdou o 300 miliard USD, což vyvolalo značné zhnusení i mezi příznivci MAGA. Trump seškrtá dokonce i studentské půjčky pro chudší studenty, a to v objemu 351 miliard USD. Podle analýzy Kongresového rozpočtového úřadu (CBO) by zákon mohl přidat na státním dluhu přes 3,9 bilionu dolarů a zvýšit počet lidí bez zdravotního pojištění o 11,8 milionu do roku 2034, čímž by se USA v otázce dostupnosti zdravotní péče dostaly dokonce až za země rovníkové Afriky. Není divu, že zákon již dostal přezdívku One Big Bullshit Bill. Ti ostatní, co nic nebudou vlastnit, ale prý budou šťastní. To je plán Klause Schwaba na tzv. ekonomiku nového věku. A ten proces se z USA kopíruje do ČR.