Evropská unie se dohodla s USA. Nerovně nastavená cla končí

2955
USA
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odpovídá na otázky novinářů o nově uzavřené celní dohodě s USA. / Foto: Redakce FinTag

USA uzavřely dohodu o clech s EU, řekl americký prezident Donald Trump po včerejším [27.7.] jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Součástí dohody jsou cla ve výši 15 % na dovoz zboží z EU do USA.

Součástí dohody s Evropskou unií podle Trumpa je i to, že unie odsouhlasila nákup energií, hlavně LNG, za 750 miliard dolarů [cca 15,7 bil. Kč]. EU se podle něj také zavázala k vyšším investicím, konkrétně o 600 miliard dolarů [cca 12,5 bil. Kč], do amerického vojenského vybavení.

Americký prezident to uvedl po skončení jednání, které se uskutečnilo na Trumpově golfovém hřišti v Turnberry v západním Skotsku. Tam byli von der Leyenová i eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.

V jednáních o clech s Čínou i EU jsme na správné cestě, říká ministr Bessent

Celní sazba na dovoz z EU by měla podle Trumpa činit 15 procent a stejná sazba by se vztahovala na automobily. Dohoda se nicméně podle dostupných informací nevztahuje na léčiva. Stejně tak i pokud jde o ocel a hliník, cla zůstávají, dodal Trump. Podrobnosti ani jedna ze stran zatím nevyjasnila.

Spojeným státům se dosud podařilo dosáhnout dohod s Británií, Japonskem, Indonésií a Vietnamem, ačkoli jeho administrativa nedodržela slib „90 dohod za 90 dní“. Dohoda s EU je velmi významná vzhledem k tomu, že USA a EU jsou vzájemně největšími obchodními partnery a podílejí se ze třetiny na světovém obchodu.

Šéfka EK dohodu vítá

Obchodní dohoda Evropské unie se Spojenými státy vytváří jistotu a stabilitu pro podniky na obou stranách Atlantiku, řekla šéfka Evropské komise [EK] Ursula von der Leyenová po jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Patnáctiprocentní clo platí podle šéfky unijní exekutivy na dovoz většiny zboží do USA včetně automobilů, polovodičů, ale i léčiv, jak uvedla v rozporu se slovy Trumpa. Jednání s americkým prezidentem označila za tvrdé, obtížné, ale spravedlivé.

Von der Leyenová: Podrobnosti dohody >

Podle von der Leyenové je třeba si uvědomit, že původně měla začít od 1. srpna platit třicetiprocentní cla. Tak vysoká cla navrhl americký prezident ve svém dopise, který zaslal před dvěma týdny unijním představitelům.

„Dnešní dohoda vytváří jistotu v nejistých dobách. Přináší stabilitu a předvídatelnost pro občany a podniky na obou stranách Atlantiku,“ uvedla šéfka Komise. Jedná se o dohodu mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

„Obchodujeme v objemu 1,7 bilionu eur ročně. Společně jsme trh s 800 miliony lidí a tvoříme téměř 44 procent světového HDP,“ dodala.

Trumpova cla přináší do rozpočtu USA rekordní částky

Upřesnila, že unijní a američtí vyjednávači dosáhli dohody i ohledně nulové sazby cel na mnoho strategických produktů.

„Jde o letadla a jejich součástky, některé chemikálie, některé zemědělské produkty, přírodní zdroje a kritické suroviny. A budeme nadále pracovat na tom, abychom do tohoto seznamu přidali další produkty,“ dodala šéfka Komise.

Nákup amerického LNG

Předsedkyně Komise dále potvrdila, že Evropská unie posílí spolupráci s USA v oblasti energetiky.

„Nákupy amerických energetických produktů diverzifikují naše zdroje a přispějí k energetické bezpečnosti Evropy. Ruský plyn a ropu nahradíme významnými nákupy amerického LNG, ropy a jaderných paliv,“ prohlásila von der Leyenová.

LNG nezdražujeme my, ale vaši obchodníci, tvrdí Američané

A následně upřesnila, že tyto nákupy energie jsou rozděleny do tří let, což znamená 250 miliard dolarů [cca 2,5 bil. Kč] ročně během Trumpova funkčního období.

„Stále máme příliš mnoho ruského LNG, které se dostává do Evropské unie, a také ruský plyn a ropu, které už nechceme. Chceme se absolutně zbavit ruských fosilních paliv. Proto vítáme možnost nakupovat dostupnější a lepší LNG ze Spojených států,“ uvedla šéfka EK.

EU zasadila další ránu Putinovi, říká. Obchod s ruským LNG ale nezakázala

 

Další jednání USA s Británií

Británie letos v květnu jako první uzavřela dohodu o snížení cel s USA. Dohoda potvrdila kvóty a celní sazby na britské automobily a zrušila cla na britský letecký průmysl. Ponechala v platnosti cla na ocel. Americká cla na britskou ocel jsou v současnosti nastavena na 25 %, což je méně než 50% clo, které USA uplatňují na ocel z jiných zemí.

Zachování výroby oceli je národní zájem, zdůrazňuje britská vláda

Novinka je, že britský premiér Keir Starmer se dnes ve Skotsku setká s americkým prezidentem Trumpem. Ten tam tráví čtyřdenní soukromou návštěvu. Podle britských médií bude Starmer mimo jiné usilovat o snížení amerických cel na britskou ocel. Zajímá ho i situace v Pásmu Gazy poté, kdy se přerušila jednání o příměří. Setkání se uskuteční v Trumpově golfovém klubu v Turnberry v západním Skotsku.

Británie LNG koupí z USA, i kdyby ho měla vozit přes půl světa

Sám Trump po příletu do Skotska uvedl, že v obchodní dohodě mezi USA a Spojeným královstvím nic nechybí. Poznamenal, že se Starmerem projedná i jiná témata než již dojednanou dohodu.

–ČTK/RED–

4 KOMENTÁŘE

  1. Velmi důležitý bude pohled evropského voliče na tuto dohodu. Jestli mu neunikne to, jak se věc má. Že cílem toho všeho je, aby se výroba vracela na území USA. Nemusí jít nutně vždy o uzavření podniku stávajícího, to se zvažuje po ekonomické linii, ale může to znamenat to, že se už nový nepostaví, i když v plánu byl. A tím se nerozjede a lidi nezaměstná. Stávající zaměstnavatelé se pak třeba nemusí tolik snažit, aby měli zaměstnanci pocit, že je dobře platí. Stejně nemají kam odejít. A pak také, že ve všeobecnosti se cla se rozprostřou do celé ekonomiky, i mezi ty, kteří tam nevyváží a že když budou lidé chtít stejnou mzdu, budou muset „hákovat“ o trochu víc, protože o to navíc udělané doplní rozpočet USA. To je základ pohledu.
    A ten pohled byl měl pozorně vyhlížet i to, zda naše slavná a ekonomicky vyšinutá EU tyto nové potíže (i když to doposud dělalo potíže hlavně USA, ne EU) nebude náhodou chtít „ulehčit“ vyhlašováním dalších smělých klimatických cílů plných dalších nákladných povinností pro podniky. Tedy sledovat tak, jako dělá policie v západních zemí EU, že má každého teroristy před jeho úspěšným činem neomylně v hledáčku. Tak i tohle vše by mělo být před volbami v hledáčku každého voliče.
    Myslím to samozřejmě tak, že volič by měl mít v tomto směru rozhodně ještě lepší výsledky, než má policie v západních zemích. I když musím uznat, že poté, co přestala z personálních důvodů tolik sledovat ruské špióny, že se jim v oblasti potírání terorismu docela daří. Určitě si povolali si na pomoc pamětníky z bývalé NDR, jak to ještě vylepšit a výsledky jsou vidět. Volič by neměl zůstat pozadu. Měl by se ve vlastním zájmu inspirovat. U minulých voleb do EU tomu tak bohužel nebylo.

  2. Připadá mi to jako ve scénce, kdy byl Luděk Sobota vedoucí výpravy žáků do Zoo a řekl: Nechci slevu zadarmo. Ale – politika je umění možného.

  3. Krajské listy, článek od Štěpána Cháb … popsal co vyznavačka NSDAP vondelejno vlastně domluvila. Zbohatne USA na úkor Evropy … tj. ve zkratce. Tak si to myslím i já. Trump je prostě tkz. střelec a vše dělá pro občany USA … na rozdíl od českých amorálních čučkařů z nynější ne.vlády i hradu ! — Chába je borec z Vysočiny, který se dá číst, taky by měl být více na „světle“. Jenže v nynější politické i mediální tmě to nejde

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here