Inflace za červen je skoro na trojce. Dál zdražují služby a potraviny

24
inflace
Foto: Redakce FinTag

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu [ČSÚ] spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta a meziroční inflace stoupla o 2,9 procenta. Nadále zdražují služby a potraviny. 

Ještě v květnu činila meziroční inflace 2,4 procenta. Meziměsíčně v květnu spotřebitelské ceny rostly o 0,5 procenta. Dnešní data tak podle analytiků potvrzují zesílení inflačních tlaků, ke kterému došlo v poslední době. Inflaci i nadále táhne především silná poptávka domácností a růst cen potravin.

„K nim se přidalo také zvýšení cen pohonných hmot spojené s červnovou eskalací na Blízkém východě. Data jsou mírně nad naší prognózou, a to kvůli vývoji cen potravin,“ říká analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Koruna reagovala na zprávu o inflaci krátkodobým posílením k euru, rychle se však vrátila na hodnotu 24,62 za euro.

Vývoj kurzu koruny dnes 4.7. 2025

[Zdroj: xStation 5]

Potraviny, alkohol a tabák v červnu meziročně zdražily o 5,5 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v květnu. Ceny za zboží se zvýšily v úhrnu o 1,6 procenta, což bylo také zrychlení proti květnovému růstu o 0,9 procenta. Za služby včetně vodného lidé v červnu zaplatili meziročně o pět procent víc, za květen statistici u této kategorie hlásili růst o 4,9 procenta.

„Hlavní nejistotou zůstanou ceny potravin, kde přetrvává významné oboustranné riziko, a možná zvýšená volatilita mezi jednotlivými měsíci,“ doplňuje Polanský.

Inflace za červen: Co uvádí statistici a analytici

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka výrazný červnový nárůst inflace nepřekvapuje: „O tento skok se postaral především nízký srovnávací základ z loňského června, kdy ještě zlevňující potraviny prudce stlačily inflaci na dvě procenta.“ 

Upozorňuje na pokračující růst cen služeb a potravin: „Druhý inflační trend představují potraviny, kde rovněž nedochází v důsledku zvyšujících se nákladů k žádnému uklidnění.“

Předběžný odhad přírůstku indexu spotřebitelských cen v %, 06/2025
Stálé váhy
roku 2022 [‰]
Změna proti stejnému období
předchozího roku
Změna proti
předchozímu měsíci – předběžný odhad
květen 2025 červen 2025 červen 2025
Úhrnný index spotřebitelských cen 1000,0 2,4 2,9p 0,3p
Úhrnný index spotřebitelských cen bez:
  energií 877,1 3,7 4,1p 0,3p
  energií a nezpracovaných potravin 832,2 3,4 3,7p 0,3p
  energií, potravin, alkoholu a tabáku 615,0 3,2 3,4p 0,3p
  zpracovaných potravin, alkoholu a tabáku 782,8 2,0 2,4p 0,3p
Potraviny, alkohol a tabák 262,1 4,8 5,5p 0,1p
  zpracované potraviny, alkohol a tabák 217,2 3,9 4,7p 0,2p
  nezpracované potraviny 44,9 9,2 9,6p -0,3p
Energie1 122,9 -6,2 -5,0p 0,0p
Služby2 380,2 4,9 5,0p 0,5p
Zboží3 619,8 0,9 1,6p 0,1p

[1 Zahrnuje i pohonné hmoty. / 2 Zahrnuje i vodné. / 3 Nezahrnuje vodné / Zdroj: ČSÚ]

Inflaci podle Petra Dufka v tuto chvíli brzdí pouze energie v podobě zlevňování elektřiny a zemního plynu. Dosud nejvyšší meziroční inflace letos byla v lednu, kdy dosáhla 2,8 procenta. V dubnu naopak klesla na sedmileté minimum a činila 1,8 procenta.

Informace o České národní bance

Prognóza České národní banky [ČNB] očekávala červnovou inflaci na úrovni 2,8 procenta. Nelze proto očekávat, že by ČNB pospíchala se snižováním základních úrokových sazeb. Tomu odpovídá zápis z posledního jednání bankovní rady z minulého týdne. Dvoutýdenní repo sazba na něm byla jednomyslným rozhodnutím ponechána na úrovni 3,5 procenta.

Významným zdrojem obav ve směru vyšší inflace dle zápisu zůstává jádrová inflace. V rámci ní bankovní rada vnímá jako rizikový především vývoj cen nemovitostí, avšak někteří radní upozorňovali rovněž na zvýšenou dynamiku cen služeb bez imputovaného nájemného,“ komentuje zápis ekonom Komerční banky Jaromír Gec.

ČNB vede žebříček důvěryhodnosti. Členové vlády ho uzavírají

Ve výčtu proinflačních rizik podle něj ale nechyběla ani fiskální politika nebo ceny potravin, respektive zemědělských výrobců.

„Prostor pro další pokles úrokových sazeb ve zbytku letošního roku hodnotili E. Zamrazilová a J. Seidler jako velmi omezený, což podpořil i J. Frait. Ten ale současně s J. Procházkou a K. Kubelkovou upozornil také na protiinflační rizika spojená s případným ochlazením globální ekonomiky,“ doplňuje.

Podle Gece poslední komunikace ČNB celkově naznačuje, že by se úrokové sazby mohly na současné úrovni v nejbližších měsících udržet. Tomu odpovídá inflace za letošní červen ve výši 2,9 procenta. Vyšší byla inflace naposledy v prosinci 2024, kdy meziročně činila rovná tři procenta.

–RED–

1 komentář

  1. Za dobu téhle loutkové hrůzovlády klesla hodnota peněz o třetinu. A to se opovažují znovu jít do voleb.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here