Americký Merck kupuje britskou Veronu. Ta vyrábí lék na CHOPN

83
Merck
Sídlo americké společnosti Merck / Foto: Archiv FinTag

Americká farmaceutická společnost Merck koupí za deset miliard dolarů [cca 210 mld. Kč] britského výrobce léků Verona Pharma. Ten se zaměřuje hlavně na léčbu chronické obstrukční plicní nemoci [CHOPN]. Merck to oznámil v tiskové zprávě.

Dohoda je největší akvizicí Mercku od roku 2023. Merck nabídl za jednu akcii ve formě depozitní poukázky ADS firmy Verona Pharma 107 dolarů [cca 2 251 Kč]. To značí ve srovnání s úterní závěrečnou cenou prémii 23 procent.

Cena akcií společnosti Verona na americké burze od konce loňského roku

[Zdroj: xStation 5]

Akcie Verony před dnešním oficiálním zahájením obchodování ve Spojených státech ale i vykazovaly růst o více než 20 procent. Podle údajů společnosti LSEG je tržní kapitalizace Verony zhruba 7,39 miliardy dolarů [cca 155 mld. Kč]. Tržní kapitalizace Mercku činí 204 miliardy dolarů [cca 4,3 bil. Kč].

Merck dlouhodobě spoléhá na svůj lék na rakovinu Keytruda, tržby z jeho prodeje loni činily 30 miliard dolarů [cca 631 mld. Kč]. V roce 2028 přípravku nejspíš skončí patentová ochrana. Merck proto zintenzivnil uzavírání nových obchodů, aby si rozšířil zdroje tržeb.

Americký Pfizer investuje do čínské vakcíny proti rakovině

Společnost Verona je známá hlavně díky inhalačnímu nesteroidnímu léku Ohtuvayre určenému pro pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí [CHOPN]. Ten již schválila americká léková agentura FDA pro použití ve Spojených státech.

Nemocí CHOPN trpí téměř 16 milionů Američanů. Více než 96 procent z celkových výnosů v objemu 76 milionů dolarů [cca 1,6 mld. Kč] společnosti Verona za letošní první čtvrtletí pocházelo právě z přípravku Ohtuvayre. Podle analytiků by mohly do roku 2035 roční tržby z prodeje přípravku dosáhnout čtyř miliard dolarů [cca 84 mld. Kč]. Akvizice navíc urychlí uvedení přípravku na trhy mimo USA.

O společnosti Verona a CHOPN

CHOPN se objevuje obvykle u osob starších 40 let. Podle odhadů lékařů se v této věkové skupině celosvětově vyskytuje až u deseti procent populace. S onemocněním se spojují další zdravotní komplikace. Jako jsou srdeční a cévní potíže, poruchy metabolismu, zmiňovaná rakovina a záněty plic.

Německý Merck kupuje za 3,9 mld. USD americkou SpringWorks

Pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí rychle přibývá po celém světě. Jen v Česku se s CHOPN léčí asi 190 tisíc pacientů, dalších asi 400 tisíc lidí podle odhadů s nemocí žije, aniž by o ni ale věděli. CHOPN lékaři považují již za prekancerózu. To je stav předcházející vzniku maligního nádoru.

Rostoucí trend pacientů s CHOPN přisuzují lékaři špatnému ovzduší a kouření, to i pasivnímu, kdy lidé vdechují kouř na ulici nebo kdekoli jinde od kuřáků. Významnou roli v rozvoji CHOPN sehrává podle lékařů i pracovní prostředí. Nemocí trpí častěji lidé pracující v prašném nebo jinak zatíženém ovzduší.

Eli Lilly posiluje v modifikacích DNA. Kupuje Verve Therapeutics

„Mezi hlavní společné příznaky většiny plicních postižení patří kašel a dušnost. Základním plicním vyšetřením je spirometrie a rentgenové vyšetření hrudníku. Což jsou nezatěžující a nebolestivé metody,“ popisuje zjevné příznaky nemoci Stanislav Kos, pneumolog a člen výboru Českého občanského spolku proti plicním nemocem [ČOPN].

Současná léčba sice zatím nedokáže CHOPN zcela vyléčit, ale účinně zmírňuje obtíže pacientů. To značí dušnost a kašel, a také zabraňuje progresi nemoci. Při současném růstovém trendu by mohl jen v Česku stoupnout počet pacientů v příštích dvaceti letech na více než 207 tisíc.

CHOPN ohrožuje více ženy než muže. Důvod je, že ženské plíce jsou křehké a k plicním nemocem obecně náchylnější. Podle pneumologů platí i to, že u žen, které kouří a zároveň jedí uzeniny, se riziko rozvoje nemoci extrémně zvyšuje.

Nákup Verony je pro Merck významná akvizice

Nákup britské společnosti Verona je pro Merck největší akvizicí od roku 2023, kdy za 10,8 miliardy USD [cca 227 mld. Kč] koupil firmu Prometheus Biosciences. Letos v červnu list Financial Times informoval, že Merck i jedná o převzetí švýcarské biotechnologické společnosti MoonLake Immunotherapeutics za více než tři miliardy dolarů [cca 63 mld. Kč]. V březnu Merck podepsal licenční smlouvu za dvě miliardy dolarů [cca 42 mld. Kč] na lék na srdeční onemocnění s firmou Jiangsu Hengrui Pharmaceuticals.

Vývoj kurzu akcií společnosti Merck od roku 2021

[Zdroj: xStation 5]

Podle analytiků nákup společnosti Verona nijak nepřekvapuje. To proto, že biotechnologická firma Summit Therapeutics, která spolupracuje s čínskou Akeso Inc. na léku proti rakovině plic, má lepší výsledky. Podle klinických studií účinná látka ivonescimab překonala v Číně výsledky léku Keytruda od Mercku.

„Podle zákulisních informací Summit Therapeutics navíc jedná s farmaceutickým gigantem AstraZeneca o licenční dohodě na svůj přípravek ivonescimab určený k léčbě rakoviny plic. Potenciální hodnota partnerství může dosáhnout až 15 miliard dolarů, přičemž součástí by měly být miliardové platby předem i následné milníkové platby v případě úspěšného vývoje a komercializace,“ uvedl pro FinTag analytik XTB a spolupracovník redakce Tomáš Vranka.

BioNTech přebírá CureVac. Uspět chce s mRNA proti rakovině

Pokud by k dohodě došlo, jednalo by se již o druhou více-miliardovou licenční smlouvu v oblasti onkologie v krátkém období. Naposledy Bristol-Myers Squibb oznámila dohodu s BioNTech v hodnotě až 11,1 miliardy dolarů [cca 231 mld. Kč].

–ČTK/DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here