Akcie Tesly zažívají pořádně drsnou horskou dráhu. Určující pro jejich vývoj přitom nejsou ani tak hospodářské výsledky. Mnohem více je ovlivňují kroky zakladatele automobilky a majoritního akcionáře Elona Muska.
Po loňském raketovém růstu ceny akcií Tesly přišla ostrá korekce. Akcie automobilky spadly o více než 50 procent. Následně se znovu odrazily a připsaly si téměř 70% zisk.
„Na začátku roku trh negativně reagoval na eskalaci obchodních válek pod vedením Donalda Trumpa. Co však investory znepokojilo ještě víc, bylo to, že se Elon Musk začal aktivně zapojovat do politiky – a to právě po boku Trumpa. Místo toho, aby řešil vývoj nových modelů nebo výrobu, věnoval svůj čas vládním aktivitám,” vysvětluje pro FinTag analytik XTB a spolupracovník redakce Tomáš Vranka.
Vývoj ceny akcií automobilky Tesla od konce loňska doteď
[Zdroj: Investiční aplikace XTB]
Situace se ale změnila poté, kdy Musk oznámil, že se stáhne z politiky a začne se věnovat podnikání. Akcie reagovaly růstem. Avšak “pohoda” netrvala dlouho. Musk se stal ostrým kritikem Trumpových změn v oblasti daní, obecně americké dlouhodobě deficitní fiskální politiky.
Rozchod s Trumpem a krásný nový zákon
Výsledek: I když Elon Musk sehrál v Trumpově předvolební kampani a několik měsíců po ní klíčovou roli, vztahy mezi oběma zprvu byznysmeny a až poté politiky ochladly.
„Důvodem byl návrh nového zákona, který nejspíš zásadně navýší americký státní dluh. Musk se s Trumpem pustil do ostré výměny názorů na sociálních sítích. A vypadá to, že spor bude dál eskalovat,” říká Tomáš Vranka.
Trumpův velký krásný zákon prošel Senátem o hlas J. D. Vance
Jakkoli jde v jejich sporu o principy, jde i o peníze. Trump totiž prosadil Muskem tolik kritizovaný takzvaný „velký krásný zákon“. Ten mimo jiné zahrnuje zrušení či omezení dotací na zelenou energii. Což se dotýká i Tesly. Změny se týkají nejen přímých dotací na elektroauta, ale i emisních kreditů. I ty automobilce pravidelně přinášely stovky milionů dolarů.
„Bez nich by byla firma naposledy dokonce ve ztrátě,” říká analytik Vranka.
Daňové úlevy pro bohaté, méně péče pro chudé

Trumpův zákon jako celek zvýhodňuje vyšší příjmové skupiny. Prodlužuje nebo zavádí nové daňové úlevy. Snižuje daně z příjmů velkým korporacím. Což není nic, co by Trump nesliboval už ve své volební kampani. Zároveň ale omezuje například přístup ke zdravotní péči pro méně majetné Američany. A celkové náklady těchto změn odhaduje americký rozpočtový úřad na 3,3 bilionu dolarů [cca 70 bil. Kč] během 10 let [viz tabulka Náklady a výdaje, které přináší Trumpův velký krásný zákon vpravo, pozn. red.]
Spor mezi Trumpem a Muskem o tento zákon vyústil dost překvapivě. Po až zahořklých Muskových výlevech na jeho sociální síti X, oznámil, že založí novou politickou stranu – America Party. Podle něj jsou totiž republikáni a demokraté to samé. Musk má za to, že je to jedna parta „vejlupků“. Trump naopak považuje takový krok za směšný. A povede k dalšímu chaosu, uvedl.
„Pánové se poškorpili, což už dnes překvapí jen málokoho. Problém ale je, že Muskovy kroky se znovu promítly do ceny akcií Tesly. Ty hned v pondělí spadly o zhruba sedm procent,” vysvětluje Vranka.
Podle něj se investoři obávají několika věcí. Je to další zhoršení Muskových vztahů s Trumpem. A pak to, že Musk se nevzdá politiky. Bude se snažit v ní uspět na úkor péče o byznys. Navíc v době, kdy Teslu čím dál více válcuje čínská konkurence a automobilka čelí i interním problémům.
Podle analytiků i politických komentátorů Elon Musk svými kroky přesto znovu dokazuje, že je nejen vizionářem, ale už i silným hráčem na politické scéně.
„Jeho rozhodnutí založit vlastní stranu může mít dalekosáhlé důsledky – nejen pro americkou politiku, ale i pro samotnou Teslu a její investory. Bude zajímavé sledovat, kam se situace vyvine dál,” říká Tomáš Vranka.
Samozřejmě, že se nabízí i otázka, proč to všechno Musk vlastně dělá.
Volba Muska: Proč to všechno Elon dělá?
Možnou odpověď na tuto otázku nedávno nabídl Muskův otec Errol na návštěvě moskevského ekonomického fóra.
„Elon se drží svých zásad, ale v reálném světe se jimi vždy řídit nedá,“ řekl Muskův otec a dodal: „Někdy je potřeba ustoupit a hledat kompromis.“
Zároveň uvedl, že jak Trump, tak jeho syn Elon byli v posledních měsících pod velkým tlakem a stresem. Vyjádřil i naději, že spory obou mužů se časem srovnají. Jak ale ukazuje současný vývoj, zatímco Trump tím, že vyhrál volby, přece jenom došel určitého klidu, Musk při pohledu na americkou politickou scénu klidu nedošel. A je dál ve stresu.
Elon se drží svých zásad, ale v reálném světe se jimi vždy řídit nedá
A až další měsíce ukáží, zda to Musk myslí se svou účastí v politice opravdu vážně. Ukáží, jakou cestu si zvolí. Zda špinavou politiku, jak ji on sám vnímá, nebo „čistý byznys“. Burza mu ukazuje, že B je správně. Na druhé straně jde stále o Muska, pro kterého není nic nemožné. A pokud si vzal slogan „Amerika na prvním místě“ skutečně za svůj, nejspíš se ho bude snažit naplnit v „reálném světě“.
Musk odhalil mrtvé duše v čerpání penzí a dávek. Trump mu důvěřuje
Jsou tu ale i bohaté zkušenosti lidí z byznysu, kteří vstoupili do politiky, aby ji změnili k lepšímu. Například šéf hnutí ANO Andrej Babiš svého kroku podle svých slov lituje dodnes. Přesto se politiky nejspíš nikdy nevzdá. Politika značí moc a nástroj ke změně věcí. A nejspíš bude návyková. Jsou tu ale i jiné příklady byznysmenů, které politika lákala, ale dokázali jí odolat.
„Jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem v životě udělal, bylo, že jsem nešel do politiky. I když jsem měl hned několik dobrých nabídek. Jsem rád, že jsem se toho vyvaroval, protože jsem viděl za svůj život mnoho i velice kvalitních lidí, kteří do té politiky šli, aby udělali něco dobrého. Nakonec ale nic dobrého většinou stejně neprosadili a z politiky odešli jen zneuctěni a pošpiněni. Politika je vyplivla jako kus onuce,” uvedl již před několika lety pro FinTag čestný prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.
A co z toho všeho plyne? Plyne z toho to, že Elonova volba je skutečně nezáviděníhodná.
Daniel Tácha