USA zmírnily pravidla vývozu čipů pro AI. Platí to i pro Česko

24
cipu
Grafický čip, karta, Hopper Nvidia s velikostí paměti 640 GB a 535 tensorovými jádry. Cena na trhu: 6 328 426 Kč bez daně z přidané hodnoty, s daní 7 657 395 Kč / Foto: Redakce FinTag

USA oznámily zrušení „AI Diffusion Rule“. To bylo nařízení, které omezovalo vývoz čipů pro umělou inteligenci [AI] do mnoha států světa včetně Česka. Dnes o tom informovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu [MPO].

Většina firem, které vyvíjí a vyrábí polovodiče pro AI je z USA. O omezení vývozu těchto čipů z USA pro AI rozhodla administrativa prezidenta Joea Bidena. Sledovala tím to, aby tyto technologické čipy zůstaly mimo dosah Ruska a Číny. Mezi země, kterých se omezení týkalo, patřilo i Česko.

„S návrhem, ve kterém jsme ještě za Bidenovy administrativy byli zařazeni do takzvaného Tier 2, jsme nesouhlasili. Já osobně jsem o tom v březnu ve Washingtonu jednal se členem kabinetu Trumpovy administrativy Jamiesonem Greerem odpovědným za obchod,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Přístup k nejmodernějším AI čipům je klíčový pro rozvoj technologií, datové infrastruktury a konkurenceschopnost evropského i českého průmyslu.

„Svému americkému protějšku Howardu Lutnickovi jsem pak odeslal žádost o přehodnocení zařazení. Rozhodnutí Spojených států o zrušení AI Diffusion Rule proto vítám,“ uvedl Vlček.

Rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa podle jeho názoru potvrzuje, že USA vnímají Česko jako spolehlivého partnera s robustním exportním systémem. Zároveň tento krok otevírá prostor pro mezinárodní spolupráci a podporu výzkumu a vývoje AI.

USA rozdělily země EU ve vývozu čipů do více skupin

Administrativa Joea Bidena rozhodla o tom, kam a jak vyvezou Spojené státy čipy vhodné pro systémy AI, na začátku tohoto roku. Pár dnů předtím, než se úřadu ujal Donald Trump. Sledovala tím nejen to, aby se čipy pro AI nedostaly do Ruska či Číny, ale aby se vývoz a vývoj AI soustředil do spřátelených států. A dále, aby se tamější podniky přizpůsobily americkým standardům.

Regulaci vývozu a vývoje definovaly USA do tří geografických okruhů. Státy v první oblasti, ve které byly země jako Kanada, Británie, Francie, Německo nebo Norsko s Finskem, měly volné podmínky. Byly bez omezení.

Spojené státy omezí vývoz čipů pro AI do České republiky

Naopak Česko se podle mapy zveřejněné agenturou Bloomberg nacházelo ve druhé kategorii a vztahovaly se na něj omezení. V tomto okruhu byly ze zemí EU také Rakousko, Polsko a Slovensko. Z dalších států do něj USA zařadilo Mexiko, většinu jihoamerických zemí, velkou část Afriky a Indii. Nejpřísnější omezení Spojené státy vztáhly na Rusko, Čínu, KLDR, Írán a Venezuelu.

To, že USA činí rozdíly v zemích Evropské unie, ve svém prohlášení tehdy zkritizoval eurokomisař pro obchod a hospodářskou bezpečnost, interinstitucionální vztahy a transparentnost Maroš Šefčovič.

„Znepokojila nás přijatá opatření USA proti vývozu pokročilých čipů AI do vybraných členských států EU a jejich firem,“ uvedl tehdy.

USA si dál hlídají své technologické výhody

Bílý dům tehdy v prohlášení uvedl, že umělá inteligence se rychle stává ústředním nástrojem, pokud jde o bezpečnost a ekonomickou sílu.

„V nesprávných rukou mají výkonné systémy umělé inteligence potenciál zhoršit významná národní bezpečnostní rizika. Mimo jiné tím, že umožňují vývoj zbraní hromadného ničení, podporují silné útočné kybernetické operace a napomáhají porušování lidských práv, jako je hromadné sledování,“ uvedla Bidenova administrativa ve svém vyjádření.

Je více žádoucí, aby lidé mysleli kriticky, říká expert na AI

To se podle ní děje i s pomocí amerických technologií. Mnohé z aktivit jsou pak přímo namířeny proti zájmům Spojených států.

„Abychom posílili národní bezpečnost a ekonomickou sílu USA, je nezbytné, abychom tuto kritickou technologii nepřenesli do zahraničí. A aby světová umělá inteligence běžela na amerických kolejích,“ uvedl Bílý dům.

USA již dříve zastavily dodávky pokročilých čipů užívaných v oblasti AI do Číny a jiných zemí, aby těmto státům zabránily v pokroku umělé inteligence a v oblasti sofistikovaných počítačů, které jsou klíčové i pro vojenské odvětví. Například společnosti Nvidia a Intel na předchozí opatření reagovaly vytvořením speciálních čipů pro čínský trh, které si zachovaly vysoký výpočetní výkon, ale omezily rychlost komunikace.

Když Trump neřeší Zelenského s Putinem, dělá byznys pro USA

V této politice Amerika pokračuje dál. Například nyní, kdy americký prezident Donald Trump uzavřel mnoho obchodních dohod v zemích Perského zálivu, k nim patřily i dodávky čipů pro AI Blackwell od americké společnosti Nvidia. Uzavřené dohody ale zajišťují USA kontrolu nad fyzickým i cloudovým přístupem k saúdskoarabským datovým centrům. A to právě proto, aby se předešlo únikům dat a technologií do Číny a Ruska.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here