Bouře se přehnala. Warren Buffett vyslyšel Trumpa a nakupuje

4138
Warren_Buffett
Věštec z Omahy Warren Buffett / Foto: Gates Fundation

Zatímco mnozí ekonomové ještě nedávno věštili nevyhnutelnou recesi v USA, tržní vývoj i makrodata ukazují na jiný obrázek. Sentiment se zlepšuje a volatilita klesá. Potvrzuje to i Warren Buffett, který „vstal z mrtvých“ a znovu nakupuje. 

Akcie zažily v USA v dubnu jeden z nejprudších propadů za posledních 75 let, ale následně se rychle vzpamatovaly. Nyní vyvstávají dvě klíčové otázky: Budeme svědky přestřelení trhu nahoru? A jaký vývoj ukazuje pro dnešní dny historie?

Aktuální dění na trzích ve svém novém videu i textu na FinTag rozebírá investiční analytik a spolupracovník redakce Petr Novotný. A ten píše: Mnozí investoři letos očekávali propad, ten se zatím ale nekoná. Místo toho přišel prudký růst trhů. Nasdaq přidal během posledního týdne sedm procent. Cyklické akcie překonaly defenzivní čtvrtý týden po sobě. Po dramatickém poklesu akcií, jednom z nejprudších za posledních 75 let, trhy zaznamenaly silné zotavení.

V praxi to znamená, že navzdory varování většiny ekonomů se recese v Americe nekoná. Inflace klesá, obchodní napětí mezi USA a Čínou polevilo a pravděpodobnost recese znovu klesla na 30 procent z 50. Apetit investorů potvrzuje i trh kryptoměn, kterému v posledním týdnu kralovalo ethereum. To dokonce překonalo sílící bitcoin. Prolomilo důležitou technickou hladinu 200denního klouzavého průměru. A přidávaly i komodity, zejména pak ropa, která minulý týden překonala hranici 62 USD [cca 1 440 Kč] za barel. Naopak zlato zažilo nejhorší týden od loňských amerických voleb.

Warren Buffett nakupuje, i když potichu

Minulý týden přinesl další zajímavé informace. Legendární investor Warren Buffett, jenž se chystá letos do penze, prostřednictvím své společnosti Berkshire Hathaway znovu mění své portfolio. Zcela opustil pozici v Citigroup a snížil podíl v Bank of America. Naopak výrazně navýšil investice do energetické společnosti Occidental Petroleum a producenta a distributora alkoholu Constellation Brands.

Hotovost v portfoliu Berkshire Hathaway v mld. USD

[Zdroj: Bloomberg]

Nejzajímavější je však jeho utajený nákup, který podle všeho představuje miliardovou investici – podobně jako v případě pojišťovny Chubb v loňském roce. Jméno společnosti po dohodě s regulátory zatím nezveřejnil, aby předešel zvýšené volatilitě během nákupů. Nyní tedy víme jen to, že má z čeho nakupovat. Což dokazuje jeho hotovostní polštář, který se aktuálně „nafoukl“ na 350 miliard dolarů [cca 7,8 bil. Kč].

Trhy ve znamení Trumpových rad

Letos se ukázalo, že nejlepší investiční tipy nepřišly od analytiků, ale od prezidenta Donalda Trumpa. Ten dvakrát veřejně vyzval k nákupu akcií – a pokaždé následoval prudký růst trhu. Poprvé se tak stalo 9. dubna, kdy Trump na profilu své platformy Truth Social [doporučujeme se přihlásit a sledovat, pozn. red.] napsal: „THIS IS A GREAT TIME TO BUY!!!“ Téhož dne navíc oznámil pozastavení recipročních cel na 90 dní. Což vedlo k bezprecedentnímu růstu indexu S&P 500 o 9,5 procenta. To byl mimochodem největší jednodenní růst od roku 2008.

Vývoj akcií S&P 500 – největší 6týdenní růst od krizových minim covidu

[Zdroj: Bloomberg]

Podruhé Trump zafungoval jako tržní katalyzátor 8. května, když na tiskové konferenci prohlásil: „You better go out and buy stock now.“ V období mezi těmito dvěma událostmi index S&P 500 posílil celkově o 14 procent. To byl vůbec jeden z nejsilnějších růstů v rámci Trumpova prezidentského období. Trump tak svými veřejnými prohlášeními nejen překvapivě efektivně načasoval trh, ale zároveň výrazně ovlivnil tržní náladu.

Klíčové indikátory, které nyní sledujme

Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů zůstává klíčovým ukazatelem. Pokud překročí hranici 4,5 procenta, historicky to znamená výrazné zpomalení růstu akcií. Současná situace na trzích proto nabízí jak příležitosti, tak rizika. Zatímco akciové trhy vykazují nečekanou sílu, je třeba mít na paměti, že rostoucí výnosy dluhopisů mohou tento růst brzdit.

Amerika už nemá nejvyšší rating AAA. Mění to ale něco?!

Avšak utajené nákupy Warrena Buffetta naznačují, že zkušení investoři vidí příležitosti v konkrétních sektorech, nikoli v trhu jako celku. Pro obezřetné investory by mělo být nyní prioritou sledovat vývoj úrokových sazeb, volatility a výnosů dluhopisů.

A ještě: Zatímco někteří investoři očekávají další růst, historická data neposkytují zrovna optimistický výhled. Analýza 16 významných 20% poklesů od roku 1950 ukazuje, že mediánový vývoj trhu od tohoto bodu byl v následujícím roce spíše klesající. To naznačuje, že i přes krátkodobé oživení může přijít další fáze korekce. Trhy sice dokážou překvapit, ale statistika hovoří spíše pro opatrnost.

Petr Novotný, investiční analytik a spolupracovník redakce

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here