Zdražují zemědělci i potravináři. Dál roste inflace ve službách 

124
inflace
Foto: Redakce FinTag

V dubnu se znovu zdražovalo v zemědělství a stavebnictví. A znovu zrychlila inflace ve službách pro podniky. Naopak ceny v průmyslu klesly. Ty klesají tři měsíce za sebou. Uvádí to nová statistika Českého statistického úřadu [ČSÚ].

Dnes zveřejněné výsledky výrobní inflace potvrzují dřívější trendy. Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v dubnu vzrostly o 3,2 procenta a meziročně byly vyšší o 15,7 procenta. Už v březnu činila meziměsíční inflace v zemědělství 2,2 procenta.

„Nepříjemnou zprávou je další růst cen v zemědělství, který se dotýká jak rostlinné, tak živočišné výroby. Je to další předzvěst zdražování potravin na českém trhu,“ komentuje dubnové výsledky hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Ceny meziměsíčně stouply jak v rostlinné [+3,2 %] tak i živočišné výrobě [+2,5 %].

„Meziroční růst, číslo 15,7 procenta, vypadá skoro děsivě, avšak musíme vzít v potaz, že loni touto dobou v zemědělství klesaly ceny více než o 13 procent. Změnit aktuální trend může snad jen silná úroda nebo případný nárůst dovozů,“ doplňuje Dufek.

Ceny v zemědělství dál pokračují v růstu. A potraviny dál zdraží

Hlavní ekonom společnosti Investika Vít Hradil komentuje inflaci v potravinářském průmyslu: „Tam ceny meziměsíčně stouply o výrazných 0,7 procenta a ve spojení s inflací v zemědělství předznamenávají pravděpodobný tlak na zdražování potravin pro spotřebitele.“

To potvrzuje i ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Tvrdí, že kombinace zdražování v zemědělství a potravinářském sektoru „může vytvářet tlak na další zvyšování spotřebitelských cen potravin“. Také ale dodává, že konečné spotřebitelské ceny i mají oproti zdražování v prvovýrobě náskok. Což by jejich další růst mohlo mírnit.

Šuntflace je horší než smrskflace. Řeč je o cenách a kvalitě potravin

„Oproti průměru roku 2019, tedy ve srovnání s předpandemickým obdobím, byly ceny zemědělských výrobců letos v dubnu vyšší o 36,4 procenta. Ceny průmyslových výrobců o 35,8 procenta a spotřebitelské ceny potravin o 39,1 procenta,“ doplňuje.

V průmyslu dál panuje útlum, ceny klesají i v automotive

Ceny průmyslových výrobců klesly meziměsíčně o 0,8 procenta, meziročně o 1,3 procenta.

„V průmyslu se zlevňuje, a to nejenom díky zlevňování energií, ale zejména v důsledku tlaku slabé poptávky. Ostatně je to vidět právě na vývoji cen v jednotlivých oborech, jak ceny kopírují vývoj zakázek,“ říká Petr Dufek.

Meziroční pokles cen tuzemských průmyslových výrobců v dubnu zrychlil z -0,3 procenta na -1,3 procenta. K urychlení tempa poklesu došlo v dubnu také v meziměsíčním vyjádření, a to z březnových -0,3 procenta na dubnových -0,8 procenta.

„Vliv na to měly snižující se ceny energií v čele s levnější ropou. Její dovoz i zlevňoval silnější kurz koruny vůči dolaru. Elektřina meziměsíčně zlevnila o 4 %,“ říká Martin Gürtler.

Průmysl, stavebnictví v březnu přidaly. V přebytku zůstává i bilance

Zrychlení meziročního cenového poklesu se v dubnu týkalo rovněž zpracovatelského průmyslu [z -0,4 % na -0,9 %]. Meziměsíčně klesly o 0,2 procenta. Významně k tomu přispěl chemický průmysl, kde ceny meziměsíčně klesly o výrazných [-2,7 %]. Vliv zde pravděpodobně měla již zmíněná levnější ropa.

Osmý měsíc v řadě se pak snižovaly ceny ve výrobě základních kovů, kde působí levnější energie, ale i celkový útlum tohoto odvětví. Meziměsíční pokles cen zaznamenal také automobilový průmysl [-0,2 %].

Inflace ve stavebnictví a službách pro podniky

Inflace dál zesiluje ve stavebnictví, avšak tam analytici růst cen ještě pořád považují za vcelku umírněný. Ceny stavebních prací v dubnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta a meziročně stouply o 3,6 procenta.

„Vzhledem k překážkám, s nimiž se tento obor v důsledku omezených kapacit musí vypořádat, na nějaké zlevňování není čas ani prostor,“ tvrdí Petr Dufek.

Digitalizace stavebního řízení stála 330 milionů. Do hry vstupuje NKÚ

Stavební práce zdražují rychleji než stavební materiály. V dubnu byly ceny stavebních prací meziročně vyšší o 3,6 procenta, v březnu rostly o 3,3 procenta. Stavební materiály pak byly oproti loňsku dražší pouze o 0,7 procenta.

Ceny ve stavebnictví zřejmě tlačí vzhůru oživení na nemovitostním trhu, které by ale v případě stavebních materiálů mělo být tlumeno nižšími výrobními náklady,“ myslí si Martin Gürtler.

Inflace v dubnu meziměsíčně mírně klesla o 0,1 procenta

Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 1,0 procenta a meziročně byly vyšší o čtyři procenta. Podle Víta Hradila to dokládá, že hlavní inflační hrozbou dál zůstává sektor služeb. Cenový růst ve službách potvrzuje i ekonom Martin Gürtler. Ve službách se meziročně zdražovalo už v březnu o 3,7 procenta.

–DNA–

2 KOMENTÁŘE

  1. A to ještě až půjde Fiala od válu, tak těsně před odchodem jistě masivně podpoří Ukrajinu. A přijdou termíny účinnosti některých opatření v rámci Green Dealu. Mají vzrůst i výdaje na zbrojení.

    • S tím zbrojením nemějte obavy. Na ta dvě procenta to není zvýšení, to je normál, ke kterému se ČR jako členská země zavázala. Pokud to doposud šulila, tak má naspořeno. A pokud ne, protože to předchozí vlády, včetně této současné, rozházely mezi obyvatele (už například plánují zvýšení mzdových tarifů lidí placených z daní plynoucích z ekonomické činnosti, aniž by měli v plánu snížit jejich počet), no tak ti to vrátí. Sice nedobrovolně, ale pytel peněz je jen jeden, takže vrátí. No a na těch pět procent, jak se o tom, myslím v Bruselu, „rozpažoval“ bývalý komunista náš prezident, že když se EU rozhodne, že to podpoří, tak na to prostě peníze nejsou. A nejen že nejsou, ale vyhledově ještě víc nebudou, protože průmysl jede do kopru. Když člověk zabrousí po síti, tak pořád naráží na informace, že tam zavřeli výrobu, jinde zase že je to tutovka, že letos končí. Jako třeba v Hustopečích a dvě stě lidí si bude za rostoucí nezaměstnanosti hledat nové místo. Ti pak určitě odvedou „více“ daní! Pochybuji, že by se nikdo z nich alespoň na chvíli nepříhlásil na úřadu práce, aby si sosl z daní, ze sekce podpory v nezaměstnanosti. Což by se rozhodně nestalo, kdyby firma jela dál.
      A ten GD, tam to bude mít ve škodních událostech ještě značnou setrvačnost, to máte pravdu.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here