USA pošlou Ukrajině další dodávku zbraní, aby se mohla bránit. V noci na dnešek to na okraj setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil americký prezident Donald Trump.
„Pošleme více zbraní. Musíme. Musí být schopni se bránit,“ odpověděl Trump na otázku novinářů, zda USA poskytnout Ukrajině další zbraně.
Řekl také, že je nespokojen s přístupem k ukončení války na Ukrajině ruského prezidenta Vladimira Putina. Trump poznamenal, že Ukrajina nyní čelí velmi tvrdým ruským útokům a že umírá příliš mnoho lidí.
Trumpovo vyjádření přichází týden poté, kdy USA oznámily, že pozastavily některé zbrojní dodávky Ukrajině včetně střel protivzdušné obrany. To tehdy Trump odůvodnil tím, že jeho předchůdce Joe Biden dal Ukrajině v minulosti příliš mnoho zbraní a že nyní je třeba zajistit, aby jich měly dostatek USA. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si na to předvolalo druhého nejvýše postaveného diplomata na velvyslanectví USA v Kyjevě. Vytklo mu, že o pozastavení dodávek amerických zbraní úřad předem neinformoval.
„Oznámené pozastavení amerických zbrojních dodávek Ukrajině povzbudí Rusko,“ řekl ministr zahraničí Andrij Sybiha.
Tomáš Chadzivasilis: Rumuni jsou prozápadní. Z podpory Ukrajiny profitují
Ukrajina je podle něj připravena si i koupit, nebo pronajmout prostředky protivzdušné obrany. Upozornil na velké množství střel, dronů a leteckých pum, kterými Rusko v poslední době na Ukrajinu útočí.
„Jednoznačně potřebuje posílit protivzdušnou obranu,“ uvedl.
Trump následně hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který telefonát označil za nejlepší a nejvíce produktivní z dosavadních jednání s ním. Podle Trumpa hovořili o spolupráci při posílení ochrany ukrajinského nebe. Probírali i možnosti společné výroby v obranném průmyslu a o společných nákupech a investicích.
Předtím si Trump telefonoval s Putinem. Rozhovor ale šéf Bílého domu označil za zklamání, neboť v otázce možného příměří nepřinesl pokrok. Zároveň naznačil, že by mohl zpřísnit protiruské sankce.
Další dodávky zbraní potvrdil i Pentagon
Obnovení dodávek obranných zbraní Ukrajině po Trumpovi oznámilo i americké ministerstvo obrany, napsala agentura Reuters. Přerušení zbrojních dodávek, které zaskočilo ukrajinské představitele i spojenecké země, se týkalo střel systému protivzdušné obrany Patriot, přesné munice GMLRS do raketometů, řízených střel Hellfire či munice do houfnic.
„Evropa nemá obranné rakety do systému Patriot. A ty jsou pro nás klíčové,“ uvedl v této souvislosti ukrajinský prezident Zelenskyj v minulém týdnu, kdy na Ukrajinu nalétaly drony a balistické střely v rekordních počtech.
Prezident USA Donald Trump tehdy vůbec poprvé vysvětlil, proč pozastavil dodávky střel protivzdušné obrany Patriot a další přesné munice na Ukrajinu. Podle nich „je málo a všichni je chtějí“.
„Podíváme se, zda můžeme dát nějaké k dispozici. […] Je velmi těžké je sehnat,“ uvedl.
Karoline Leavittová, mluvčí Bílého domu, zastavení dodávek těchto střel a dalších zbraní na Ukrajinu vysvětlila tím, že Amerika upřednostnila své národní zájmy.
„Toto rozhodnutí jsme učinili, aby s ohledem na revizi ministerstva obrany o naší vojenské podpoře a asistenci jiným zemím po celém světě dostaly přednost americké zájmy,“ řekla a zdůraznila, že dodávky na Ukrajinu přislíbila administrativa Joea Bidena, ale ne Trumpova.
List Politico uvedl, že za rozhodnutím pozastavit dodávky zbraní na Ukrajinu stojí náměstek amerického ministra obrany Elbridge Colby. Ten totiž při revizi počtu zbraní a munice v amerických vojenských skladech zjistil, že zásoby dělostřelecké munice, protileteckých střel a přesné munice výrazně klesly.
Válka na Ukrajině vymetla sklady v Evropě i USA
K zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu se Donald Trump vyjádřil i pro agenturu AP: „Dali jsme jim hodně zbraní, ale dali jsme jim tak hodně zbraní, a stále spolupracujeme, až Biden vyprázdnil naši zemi tím, že jim dával zbraně. A my musíme zajistit, že jich pro nás samotné bude dostatek,“ vysvětlil krok USA prezident Trump.
Dodal, že USA nadále Ukrajině pomáhají. Obecně k možnému urovnání války na Ukrajině ale řekl, že z toho, jak se celá věc vyvíjí, šťastný a spokojený určitě není.
„Nejsem šťastný ohledně toho,“ zopakoval.
Trump dlouhodobě upozorňuje na to, že každý měsíc na Ukrajině zemře tisíce ukrajinských a ruských vojáků. Další tisíce odcházejí z války se zraněnými. Nedávno uvedl, že na Ukrajině už padlo milion ruských a 700 tisíc ukrajinských vojáků.
–ČTK/RED–
V americké historii nebyli jen dva prezidenti darebáky – Kennedy a Washington. Oba byli zavražděni. Trump mezi takové jako ti dva nepatří. Nejdříve naslibovával něco civilizovaného, proto se jej pokusili zavraždit. Nakonec se musel ukázat jako darebák. Také jako lhář, falizej, slibotechna, excentrický nafoukanec a poslušný poskok globální židovské mafie. Jistěže Američané na Ukrajinu budou dodávat zbraně a budou provádět logistickou podporu a další škodlivé činnosti. I když kdo má tři z pěti pohromadě už vidí, že brzký konec nacistického státu se blíží. I Black-Rock upustil od svých zlodějských záměrů na Ukrajině. Naštěstí Trump dělá kroky s cílem plnit cíl globálního prediktora – aby Spojené státy klekly (kleknutí dluhového dolaru), nejdříve se dostávaly do mezinárodní izolace, a po velkých krvavých demonstracích bude zbytek Spojených států přetransformován na národní víceazimutový stát. Ani za 200 let se Spojené státy nestaly normálně fungujícím státem.