Alzheimer centrum pod 150 lůžek se nevyplatí stavět, říká šéf PFFL

662
PFFL
CEO investičního fondu Property Fund for Living Martin Fojtík / Foto: PFFL

„Budujeme Alzheimer centra po celé České republice. Jsme jediný fond, který skutečně navyšuje počet lůžek,“ říká v podcastu FinTag CEO investičního fondu Property Fund for Living [PFFL] Martin Fojtík.

PFFL je fondem kvalifikovaných investorů, který splňuje podmínky regulace České národní banky. Hlavním cílem fondu je investovat do budování sítě Alzheimer center, domovů se zvláštním režimem.

„Byli jsme první, od toho se odvíjí to, kam jsme se za čtyři roky dostali. Aktuálně stavíme pět nových center po celé České republice. A do portfolia získáme do konce letošního roku tři Alzheimer centra. To znamená, že zhruba do dvou let budeme v našem investičním fondu na kapacitě 2,5 tisíce lůžek,“ říká v podcastu FinTag Martin Fojtík.

Nyní má PFFL ve fondu tři Alzheimer centra, která neprovozuje, ale pronajímá etablovaným provozovatelům pobytových sociálních služeb. Je to Alzheimer centrum v Holicích [185 lůžek] na Pardubicku. To provozuje společnost Sanatorium Topas.

Další centra má v Kamenici nad Lipou u Pelhřimova. Tam obhospodařuje 112 lůžek společnost Alzheimer Home, divize skupiny Penta Hospitals CZ. Nejnovějším přírůstkem fondu PFFL je Alzheimer centrum v Boskovicích se 142 lůžky. Jeho provoz rovněž zajišťuje Alzheimer Home.

„Aktuálně pracujeme na výstavbě tří nových zařízení v Ostravě, Novém Jičíně a ve Znojmě. Dále budujeme centra v Českých Budějovicích a Nymburce. Další dvě zařízení připravuje v Praze a Plzni a chystáme dvě akvizice v Libereckém kraji,“ vyjmenovává Fojtík.

Dnes má PFFL pod správou zhruba 550 milionů korun. Do deseti let chce mít fond v portfoliu šest až osm tisíc lůžek ve zhruba 50 zařízení.

Jaké Alzheimer centrum se vyplatí v Česku

Pokud se bavíme o ideálním počtu lůžek z hlediska návratnosti, tak u nových center nám to vychází tak, že nejideálnější jsou centra o kapacitě 140 lůžek plus. Ono to má několik faktorů. V první řadě je to personál,“ vysvětluje v podcastu FinTag Fojtík.

Fond PFFL staví Alzheimer centra za třetinu nákladů veřejné sféry

Centra, která fond připravuje do svého portfolia, se staví vždy do určitého tvaru. Je to buď tvar písmene I, L nebo U. Centra mají tři, čtyři patra, maximálně pět pater. 140lůžkové zařízení potřebuje 80 až 100 zaměstnanců. Z 95 procent k nim patří ženy, pečovatelky, zdravotní sestry, hlavní sestry a management. A pak je zapotřebí technický personál, který se stará o objekt, jeho provoz a zahradu.

„My dneska máme koeficient personálu, který používáme na počet klientů. A víme, že kvalitní službu můžete poskytovat, když je ten koeficient minimálně 0,8 personálu na jednoho klienta. Ta zařízení, pokud jsou menší, tak tolik na té výstavbě neušetříte, ale toho personálu tam pořád potřebujete 0,8,“ vysvětluje Fojtík.

„Takže, když si počítáte počet personálu proti nákladům na výstavbu, versus náklady na akvizici a náklady na provoz, tak zjistíte, že cokoli pod 140 lůžek při dnešních nákladech nedává smysl,“ doplňuje.

Co se týče akvírovaných center, fond postupuje na základě počtu lůžek, poměrem mezi kupní cenou a nájmem a také stářím a kvalitou objektu.

Spolupráce s provozovateli center

PFFL spolupracuje na provozu svých Alzheimer center s největšími poskytovateli sociálních služeb. Z nájmu mu plyne zisk a zhodnocení investice do nemovitosti. Proto fond hledá stabilní a dlouhodobé partnery.

„Provozovatele centra tendrujeme vždy na začátku akvizice toho území. To znamená, že jakmile víme, že chceme nějaké území koupit, tak v ten moment začínáme řešit, kdo tam bude centrum provozovat. Tendrujeme ty největší hráče na tuzemském trhu. Požadujeme, aby s námi ten nájemce podepsal smlouvu na provoz nejméně na 10 let,“ říká v podcastu FinTag Martin Fojtík.

Služby pro seniory s Alzheimerovou nemocí přitahují další investory

Tvrdí, že fond pracuje výhradně s kvalitními a prověřenými provozovateli. PFFL primárně spolupracuje se třemi partnery. Je to skupina Penta a její divize Alzheimer Home, což je dneska největší síť poskytovatelů pobytových sociálních služeb pro osoby s Alzheimerovou chorobou. A dále společnost SENIOR-KOMPLEX a Sanatorium Topas.

„My vždycky říkáme, že jsme konzervativní, dlouhodobý fond a dodávám, že jsme něco jako perpetuum mobile, protože ta demografická křivka je neúprosná,“ říká Fojtík.

Vláda volá investory na stavbu domů pro seniory. Premiér jde příkladem

Doba, kterou musí investor ve fondu setrvat, je minimálně tři roky. Následně může z fondu vystoupit, to za nulový poplatek. Zhodnocení investic se pohybuje mezi 7 až 8 procenty ročně. Více o fondu a provozu Alzheimer center v Česku si poslechněte v podcastu FinTag, na který odkazují bannery v článku.

Daniel Tácha

Martin Fojtík je zkušený investor a podnikatel s bohatou historií v oblasti realit a investičního financování. Jako podílník a CEO investičního fondu PFFL se zaměřuje na budování sítě moderních Alzheimer center v České republice. Tím aktivně přispívá k rozvoji sociální infrastruktury a dostupné péče o seniory.

Zároveň je spoluvlastníkem společnosti Gruberry Capital, která se specializuje na kofinancování bytových developerských projektů a podporuje rozvoj rezidenčního trhu. Jeho kariéra je spjata s realitním sektorem. Vybudoval jednu z největších realitních kanceláří v Česku, která v době svého vrcholu zaměstnávala přes čtyři stovky realitních makléřů.

Martin Fojtík stál u zrodu jednoho z nejnavštěvovanějších realitních portálů v České republice Sreality.cz – ve společnosti Seznam.cz. Na starosti měl produktový a obchodní rozvoj platformy.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here