Nový program Covid – Gastro – Uzavřené provozovny, který včera [4.1.] schválila vláda, podpoří všechny provozovny, jež musely kvůli mimořádným opatřením od října omezit činnost nebo úplně zavřít. Podávat žádosti bude možné od 15. ledna. 

Podpora se v rámci aktuálně připravované 1. výzvy z programu bude poskytovat za období od 14. října 2020 do 10. ledna 2021. A to jako dotace na provoz a udržení podnikatelské činnosti. Patří sem osobní náklady, náklady na materiály, služby, odpisy, daně a poplatky, splátky úvěrů, režijní náklady, aj.

Podpora je určena všem podnikatelům, kteří zaměstnávají pracovníky v restauračních provozech, maloobchodních prodejnách, v osobních, vzdělávacích a rekreačních službách,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček [za ANO].

Parametry programu jsou dle něj výsledek diskuzí se zástupci podnikatelských asociací a sdružení. Nový program počítá s tím, že podpoří provozovny po dny, kdy měly zavřeno.

Co nabízí Covid – Gastro – Uzavřené provozovny

Na každého zaměstnance v pracovním poměru, případně spolupracující OSVČ, bude možné čerpat 400 korun na den. Pokud například o dotaci požádá stravovací zařízení s deseti zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, dostane provozovatel 4 000 korun za den. To je 120 tisíc korun za měsíc. Za období uzavření – tedy za 74 dnů – je to celkem 296 tisíc korun.

„Žádosti bude možné podávat prostřednictvím informačního systému Ministerstva průmyslu a obchodu, přes jeho webové stránky, na který jsou už podnikatelé zvyklí. Například z programu Covid – Nájemné. Potřebnou výzvu předpokládáme zveřejnit 15. ledna, doba na podání žádosti bude nejméně 30 dnů,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Schválená podpora respektuje dočasný rámec Evropské komise [EK]. Podle něj lze v tuto chvíli poskytovat v souvislosti s koronavirem dotace až do výše 800 000 EUR. Aby bylo možné peníze vyplácet z evropských zdrojů, program je třeba notifikovat u EK. To MPO již řeší ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS].

Nový program pro uzavřené provozovny je v gesci MPO

Program Covid – Gastro – Uzavřené provozovny bude spravovat MPO, dotace se bude poskytovat podle zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Základní podpůrné programy pro podnikatele nezávisle na oboru podnikání v souvislosti s pandemií koronaviru v současné době jsou: Antivirus, Covid – Nájemné, Kompenzační bonus Ministerstva financí ČR [MF ČR] a nový program Covid – Gastro – Uzavřené provozovny.

Program COVID gastro má pomoci stravovacím zařízením

Přehled veškeré pomoci pro firmy a OSVČ nabízí MPO zde. Informace lze mimo jiné získat také na celostátní telefonní lince 1212.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here