Brno postaví multifunkční halu za 3,3 mld. Kč. Pomůže mu NRF

416
Brno
Vizualizace: Arch.Design

Brno může začít stavět multifunkční halu. Tento týden získalo potřebné pravomocné územní rozhodnutí a stavební povolení. Hala vyroste v areálu současného výstaviště a půjde o projekt s investicí kolem 3,3 miliardy korun.

Multifunkční hala u brněnského výstaviště nabídne kapacitu až 13 300 lidí v případě koncertů, 13 250 fanoušků u hokejových zápasů a 12 000 návštěvníků na tenisová, volejbalová, basketbalová, futsalová či florbalová utkání. Objekt bude mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží a nabídne 150 krytých parkovacích stání.

Město nestaví jen samotnou halu, ale revitalizuje také část svého území poblíž centra. V blízkém okolí arény budou nové páteřní a další místní komunikace, chodníky a přístřešky MHD. Celkově má vzniknout až 1 300 parkovacích míst. Ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic se připravuje výstavba velkého městského okruhu.

Národní rozvojový fond pomůže s financováním

Město průběžně také řeší financování výstavby haly, jež vyjde přibližně na 3,3 miliardy korun. Vedení města si plánuje vzít více než dvou miliardový úvěr. Část si půjčí přímo město Brno, část městská společnost Arena Brno, která kvůli stavbě haly vznikla, a část Brněnské komunikace, jež mají na starost výstavbu parkoviště. S financováním stavby má Brnu pomoci Národní rozvojový fond [NRF]. Ten vlastní a spravuje státní rozvojová banka – Českomoravská záruční a rozvojová banka [ČMZRB].

Multifunkční hala v Brně by mohla být jedním z prvních projektů, jež bude Národní rozvojový fond financovat,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

Jsme odsouzení, abychom NRF využívali, říká ředitel ČMZRB

To potvrzuje primátorka města Brna Markéta Vaňková: „Už tři čtvrtě roku jednáme s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou a Národním rozvojových fondem o vhodném modelu financování.“ uvedla.

Zapojení kraje a Národní sportovní agentury

S financováním městu má pomoci také Jihomoravský kraj a Národní sportovní agentura. Členové rady města a kraje jednají o podpoře projektu ve výší přes 200 milionů korun. Jedním z důležitých dokumentů, které bude město Brno přikládat k žádosti o dotaci, jakmile bude vypsán vhodný titul, bude memorandum, které stvrdí spoluúčast kraje.

„Brno i jižní Morava objekt s odpovídající kapacitou, technickým zázemím a dopravním napojením určitě potřebuje a využije – nejen pro sport, ale i pro kulturu,“ tvrdí hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Přispět by pak měla také Národní sportovní agentura.

„Novému šéfovi Národní sportovní agentury, panu Neusserovi, jsme arénu, ale i další plánovaný rozvoj naší sportovní infrastruktury představili nedávno při jeho návštěvě Brna,“ sdělil radní města Brna Petr Kratochvíl, který má projekt na starosti.

Za projektem stojí sdružení A Plus

Multifunkční halu u brněnského výstaviště projektuje sdružení firem A PLUS a Arch.Design. Zastavěná plocha objektu bude 16 698 m2, obestavěný prostor pak 475 000 m3. Na realizaci samotné výstavby arény a souvisejících investičních akcí se podílejí městské společnosti Brněnské komunikace, Veletrhy Brno, Dopravní podnik města Brna, Arena Brno a Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Dopravní podnik města Brna pokračuje v rozšiřování a modernizaci smyčky Lipová a v projektu lanovky ke kampusu. Veletrhy Brno začínají v souvislosti s výstavbou haly a nového dopravního řešení v západní části areálu realizovat několik staveb, mezi které patří i tři nové vstupní brány.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here