
Loňský očištěný čistý zisk Skupiny ČEZ, rozhodující pro dividendu, činil 31,8 miliardy korun. To je meziročně o tři miliardy méně. Platná dividendová politika tudíž indikuje dividendu 35 až 47 korun na akcii.
Což znamená, že skupina vyplatí akcionářům 19 až 25 miliardy korun. Dnes [13.3.] to v tiskové zprávě oznámila skupina ČEZ.
„Tak nějak klasika… Celý rok skepse… Dividenda 2025 [za 2024 47 a teoreticky až 59 Kč/akcii]. Soukromí akcionáři okradeni spoluvlastníkem – vládou ČR – šmejdem s hrnci a to zcela bezdůvodně o dalších 60 Kč/akcii. Stát si jako 70% vlastník mohl stejné příjmy zajistit v souladu se zákony a mimo krizi – výplatou dividendy,“ okomentoval nejen dnešní výsledky ČEZu drobný akcionář společnosti Michal Šnobr.
„Celkové zdanění jediné společnosti činí 60 procent… Zbytek Česka, malí, tlustí, bohatí i chudí daní 21 procenty,“ doplnil.
ČEZ loni poslal státu 126 mld. Kč. Pokořil i žebříček plátců daně z příjmů
Další akcionář ČEZ, finanční analytik Jiří Tyleček, v nedávné debatě zase upozornil na dramatický propad cen akcií polostátního ČEZu ve chvíli, kdy vláda oznámila záměr uvalit na energetické firmy, rafinérie a banky daň z neočekávaných příjmů.
„Kdyby tady nebyla ta debata, tak akcie jsou dnes ještě výš. Těmito diskuzemi ale přišli lidé, investoři, kterých není málo, o peníze. I já jsem se snažil zajistit proti problémům investicí do ČEZu, ale pak přišla vláda s diskuzemi o windfall tax a zaplakal jsem nad výdělkem,“ uvedl Tyleček s otázkou, zda je toto spravedlnost.
Provozní zisk před odpisy [EBITDA] skupiny ČEZ loni dosáhl 137,5 miliardy korun. To je meziročně o 12,6 miliardy korun více. Zvýšení EBITDA způsobilo zejména ukončení povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby v České republice. To, jak uvádí ČEZ ve své zprávě, zatížilo výsledky skupiny v roce 2023 částkou ve výši deseti miliard korun.
Další peníze stát od ČEZu dostal na dani z příjmu a dani z mimořádných zisků [viz v článku výše, pozn. red.]. Pro rok 2025 Skupina ČEZ očekává EBITDA 125 až 130 miliard korun a očištěný čistý zisk 25 až 29 miliard korun.
Co říká Skupina ČEZ
„Výsledky hospodaření předčily naše očekávání. Patříme mezi 20 % nejlepších společností na světě v hodnocení ESG, už 84 % našeho provozního zisku před odpisy pochází z bezemisní činnosti.“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
ČEZ dá miliardy za 20 % Rolls-Royce SMR. Zní hlasy, že platí hodně
Nejvýznamnější akvizicí Skupiny bylo v roce 2024 převzetí 55,21% podílu ve společnosti GasNet, to je největší distributor plynu v ČR. Do hospodaření ČEZ se tato akvizice pozitivně promítá od 1. září 2024. Do celoročního provozního zisku před odpisy přinesla za čtyři měsíce téměř čtyři miliardy korun.
„Infrastruktura GasNet bude hrát důležitou roli při transformaci české energetiky,“ uvádí skupina ve své zprávě.
„Máme za sebou úspěšný jaderný rok, který přispěl k zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Vedle pokračující přípravy výstavby velkých jaderných bloků jsme učinili významný krok i v oblasti malých modulárních reaktorů a zajistili jsme nové dodávky neruského jaderného paliva pro elektrárny Temelín i Dukovany,“ doplnil Beneš.
Investice skupiny a výroba elektřiny
Investice Skupiny ČEZ loni dosáhly 56,8 miliardy korun. To je meziroční růst o 11,1 miliardy korun. Investice rostly zejména do obnovitelných a jaderných zdrojů a do distribučních sítí v souvislosti s transformací energetiky.
ČEZ Distribuce investovala v roce 2024 více než 20 miliard korun [+3 mld. Kč meziročně]. Za tím stojí hlavně vliv zákaznických požadavků na připojení nových obnovitelných zdrojů.
Vývoj ceny akcie Skupiny ČEZ / 13.3. 2025 / cca 10:00
[Zdroj: xStation]
Zatímco obnovitelné zdroje v rámci skupiny loni vyrobily o tři procenta elektřiny více, zejména díky nadprůměrným hydrologickým podmínkám, výroba jaderných zdrojů poklesla o dvě procenta. Za to mohou plánované odstávky elektrárny Temelín. Výroba z emisních zdrojů meziročně klesla o dvě procenta.
Čistý zisk Skupiny ČEZ klesá. Beneš povede podnik další čtyři roky
Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce zůstala meziročně na stejné úrovni 33,7 TWh. Klimaticky a kalendářně přepočtená spotřeba elektřiny vzrostla o 0,7 procenta na 34,5 TWh. Distribuce plynu na území GasNet, které pokrývá cca 80 procent ČR, meziročně nepatrně vzrostla o jedno procento na 59,2 TWh.
–RED–
No a teď to vraťte lidem .Udávám,že nashromážděné peníze z plateb,které si vymysleli jsou peníze dańového poplatníka.Elektrárny si Češi vybudovali pro sebe,ne pro nějaké veksláky.
“ okomentoval nejen dnešní výsledky ČEZu drobný akcionář společnosti Michal Šnobr.
„Celkové zdanění jediné společnosti činí 60 procent… Zbytek Česka, malí, tlustí, bohatí i chudí daní 21 procenty,“ doplnil. To nevěděl do čeho jde , a teď roní slzy ?
Ne, protože akcie si koupil ještě před tímto lupičským zdaněním. Vám by se líbilo, kdybyste platil daň z příjmů 45% a Váš soused jen 15%?
Je třeba získat ČEZ opět pod 100% kontrolu státu.Srazit cenu akcií (legálně),což lze,vytvořit tlak na „Šnobry“ a jemu podobné aby prodali své akcie státu.Nejen s ohledem na vyplácení dividend,ale i s ohledem na jednodušší proces rozhodování ,například o investicích a podobně.Prostě francouzský model.Bude klid.
Vážený pane, bylo by dobré si prostudovat francouzský model a neplácat hlouposti. Bohužel v tomto případě se k Čezu stát chová jako největší lupič a tratí na tom současně i akcionáři, a to jak velcí, tak nejvíce ti nejmenší, kteří si uložili své finance do vládou doporučených a garantovaných akcií. Bohužel není možné jak se chová stát se svou nepředvidatelnou politikou, kdy v jeden den má akcie Čezu hodnotu 1.200,-Kč za akcií, což odpovídá skutečné realné hodnotě majetku a večer po vystoupení p. Rakušana, který oznámí záměr zestátnění Čezu, ačkoliv je to v rozporu s unijním právem Vám klesne hodnotě na 700,- Kč za akcii. V jeden okamžik tato vláda shodila hodnotu majetku Čezu o 400 miliard, tak se nechová vlastník. Já jako drobný akcionář jsem přišel díky televizní komedii p. Rakušana a Stanjury o 100 tisíc korun za 5 minut. Myslíte, že je za to budu chválit. A ztrátu vykazují i velcí hráči, kteří vlastní akcie, ať již je to Black Rock, p. Tykač, penzijní fondy naše i zahraniční, kde mají vložené své celoživotní úspory i důchodci, kteří slepě věřili, v náš akciový trh a Pražské burze.
Tak akcie prodejte a nebudete muset plakat-na špatném hrobě.Snížil bych jejich cenu osobně podobnými kroky a prohlášeními na absolutní minimum a pak odkoupil za hubičku od naříkálků jako Vy.Protože takový jako Šnobr a Vám podobní jste brzda rozvoje,investic a jen komplikujete rozhodování o budoucnosti a možnostech ČEZU.
Osobně si myslím, že klid by zavládl jen do doby, než by skončil zplundrovaný a zdevastovaný jako Česká pošta. A pak by nastal ten pravý šrumec, protože bez energie a navíc levné energie je finito. Problémem takových firem je právě přílišný vliv státu, navíc státu, který jede z větší části hospodářskou politiku komunistických stran. To je pak každá dobrá rada drahá.