Inflace v dubnu meziměsíčně mírně klesla o 0,1 procenta

19
inflace
Aktuální vývoj inflace je jistě dobrá zpráva pro Českou národní banku. Podle některých ale jenom na první pohled… / Foto: Redakce FinTag

Inflace v Česku letos v dubnu meziměsíčně klesla o 0,1 procenta a meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 1,8 procenta. Ve svém předběžném odhadu to dnes uvedl Český statistický úřad [ČSÚ]. Definitivní údaje zveřejní ČSÚ 13. května. 

„Inflace konečně pod dvojkou,“ komentuje výsledky hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Upozorňuje na to, že meziroční inflace se téměř po sedmi letech vrátila pod cílovou hranici dvou procent. O pokles inflace se podle něj zasloužily především pohonné hmoty. Ty jsou ve srovnání s loňským dubnem téměř o 15 procent levnější.

„Pozitivní vliv mají i ceny energií pro domácnosti, které zlevňují. Nicméně i nadále jsou výrazně dražší než před rokem 2022,“ doplňuje.

Za celkově pozitivním výsledkem se ovšem podle hlavního ekonoma skrývají i přetrvávající negativní tendence.

„Tou první je pokračující rychlý růst cen ve službách, které meziročně zdražily o 4,7 procenta. Druhým nepříjemným trendem je pak pokračující zdražování potravin,“ říká.

Posledním a o nic méně významným faktem je podle něj to, že se rozšiřuje mezera mezi celkovou inflací a jádrovou inflací. Jádrová inflace, na kterou má centrální banka nějaký vliv, totiž nadále setrvává na úrovni 2,9 procenta.

Vývoj inflace jako příznivá zpráva pro centrální banku

„Nečekané,“ komentuje dubnovou inflaci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Zdůrazňuje, že naposledy byla v meziročním vyjádření nižší v březnu 2018. Analytici podle něj přitom nyní v dubnu očekávali inflaci mírně nad dvěma procenty.

„Oproti březnu zmírnil meziroční růst cen potravin a zvýraznil se propad cen energií. Takže ani o něco vyšší cenový nárůst v oblasti služeb příznivý obrázek nezkalil,“ říká.

Meziměsíčně v dubnu výrazně zlevnily:
  • Energie: -0,9 %.
  • Potraviny, alkohol a tabák: -0,7 %.
  • Spotřební zboží: -0,3 %.

O 0,2 % zdražily služby. Meziročně klesly ceny energií [-6,3 %]. Rostly naopak u zboží [+0,2 %], potravin, alkoholu a tabáku [+3,3 %] či u služeb [+4,7 %].

Lukáš Kovanda doplňuje, že vzhledem k poklesu inflace lze očekávat, že na svém zasedání tento týden bankovní rada České národní banky [ČNB] sníží úrokové sazby.

Ale ani to nemusí být jisté. Jak totiž říká Petr Dufek: „ČNB dostala před dubnovým zasedáním poslední číslo z ekonomiky, které není až tak příznivé, jak se na první pohled jeví. Inflační tlaky přetrvávají, i když je dokonale maskují levnější pohonné hmoty a některé další energie.“

 Co se dělo na trzích

„Česká koruna v bezprostřední reakci oslabila z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,97,“ popisuje dnešní reakci koruny na zprávu o inflaci hlavní ekonom Investika Vít Hradil.

I přidává svůj názor na vývoj inflace v Česku: „Skokový pokles meziroční inflace z březnových 2,7 na aktuálních 1,8 procent je do značné míry způsoben efektem srovnávací základny, když před rokem v dubnu výrazně meziměsíčně zdražily potraviny a alkohol, zatímco letos byl vývoj opačný.“

Analytici: Inflace se na cílová 2 % letos nejspíš nedostane

Nejnovější data podle něj nepředstavují z pohledu inflačního vývoje až takový šok, jak by se mohlo na první pohled zdát. I když je podle jeho názoru meziměsíční cenový pokles na dubnové poměry nezvykle příznivý, je to dáno hlavně nespolehlivými položkami, jako jsou potraviny, energie a pohonné hmoty.

„Pokud tyto kategorie odmyslíme, narostla cenová hladina meziměsíčně zhruba o 0,3 procenta, což už tak úžasně nevypadá. Bez zajímavosti není ani pokračující zdražování služeb. A to navzdory tomu, že v dubnu obvykle probíhá pokles cen rekreací,“ říká s tím, že i tak je výhled do budoucnosti, co se týče inflace, relativně příznivý.

A je přesvědčený, že bankovní radě ČNB aktuální zpráva o inflaci na jejím blížícím se zasedání uvolní ruce ke snížení sazeb o 0,25 procenta.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here