Když Trump neřeší Zelenského s Putinem, dělá byznys pro USA

45
Trump
Prezident Donald Trump v Saúdské Arábii / Foto: Daniel Torok

Americký prezident Donald Trump a saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán podepsali dohodu o strategickém hospodářském partnerství za stovky miliard dolarů. Stalo se to včera při návštěvě prezidenta Trumpa v Saudské Arábii.

Součástí jsou dohody jsou smlouvy o investicích v energetickém, těžebním, obranném, leteckém, stavebním nebo i farmaceutickém průmyslu. Dle dohody investice Saúdů pro americké firmy dosáhnou hodnoty minimálně 600 miliard dolarů [cca 13,4 bil. Kč]. Ve své zprávě o cestě prezidenta Trumpa o tom informuje Bílý dům.

„Strategické partnerství mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií posiluje od setkání krále Abdulazize Al Saúda a prezidenta Franklina D. Roosevelta na palubě křižníku SS Quincy, které letos navíc i oslavilo 80leté výročí,” stojí mimo jiné ve zprávě Bílého domu.

Saúdská Arábie těží z drahých energií

Saúdská Arábie je jedním z největších obchodních partnerů Spojených států na Blízkém východě. Přímé saúdské investice ve Spojených státech dosáhly v roce 2023 celkové výše 9,5 miliardy dolarů [cca 211,6 mld. Kč]. Směřovaly zejména do dopravního, nemovitostního a automobilového sektoru. Loni dosáhl vzájemný obchod mezi USA a Saudskou Arábii celkové hodnoty 25,9 miliardy dolarů [cca 577 mld. Kč]. Vývoz USA do Království Saúdská Arábie činil v přepočtu zhruba 294 miliard korun, dovoz z Království 283 miliard korun. Obchodní přebytek USA činil 9,8 miliardy korun.

Součástí aktuálně podepsané dohody mezi USA a Saudskou Arábií jsou konkrétní investice. Mnohé z nich se podepsaly na ekonomickém investičním fóru, které se při příležitosti návštěvy amerického prezidenta v Rijádu konalo.

Co obsahuje dohoda mezi Trumpem a Salmánem

Například dohoda o prodeji amerického vojenského materiálu Saúdům dosahuje hodnoty téměř 142 miliard dolarů [cca 3,2 bil. Kč]. Zahrnuje dodávky moderní vojenské techniky od více než desítky amerických zbrojařských firem. Zakázky se týkají letectva, protivzdušné a protiraketové obrany, mořské a pobřežní bezpečnosti, modernizace pozemních sil a komunikačních systémů. Dohoda počítá také s výcvikem saúdskoarabských vojáků.

Investice v USA od Trumpova nástupu přesáhly pět bilionů USD

Američané se zároveň se Saúdskou Arábií domluvili na vývozu plynových turbín a energetických řešení konglomerátu General Electric v celkové hodnotě 14,2 miliardy dolarů [cca 316 mld. Kč]. Došlo i na prodej civilních letadel Boeing 737-8 za 4,8 miliardy dolarů [cca 107 mld. Kč]. Katarské aerolinky Qatar Airways přitom už letos v březnu oznámily, že jednají se společností Boeing [ale i Airbus, pozn. red.] o nákupu až 150 letadel s dvěma uličkami, která mají rozšířit a obnovit flotilu stárnoucích strojů pro dálkové lety.

Boeing hlásí 75% růst tržeb za prodej komerčních letadel

Saúdská společnost DataVolt se zase zavázala investovat 20 miliard dolarů [cca 445,6 mld. Kč] do datových center, umělé inteligence a další infrastruktury ve Spojených státech. Současně uzavřela dohodu o společných investicích v přepočtu za zhruba 1,8 bilionu korun s americkými společnostmi Alphabet, Oracle, Salesforce, AMD a Uber do nových technologií a řešení v obou zemích. Saúdský ropný gigant Saudi Aramco zase oznámil memorandum o porozumění s americkým producentem zkapalněného zemního plynu [LNG] NextDecade a se společností Sempra.

Po Saudi Aramco uvede na burzu Saúdská Arábie i další firmy

Americké společnosti Hill International, Jacobs, Parsons a Aecom se dle dohody budou podílet na výstavbě mezinárodní letiště krále Salmána. Což má být jedno z největších letišť na světě o rozloze přibližně 57 kilometrů čtverečních. Plán letištně zahrnuje šest paralelních vzletových a přistávacích drah včetně stávajících terminálů pojmenovaných po králi Chálidovi. Firmy uzavřely smlouvu i výstavbě parku krále Salmána. Ten se plánuje v centru Rijádu a kromě zelených ploch počítá i se 110 metrů vysoké pyramidě.

Dohoda mezi USA a Saudskou Arábií obsahuje ale i další projekty. Například ve zdravotnickém sektoru stanoví investice ve výši 5,8 miliardy dolarů [cca 129 mld. Kč], včetně výstavby závodu saúdského investora na výrobu infuzních roztoků v Michiganu.

Trump ví, s kým má dělat byznys. I podpořil Sýrii

Prezident Trump v Rijádu včera zahájil svou čtyřdenní cestu po třech zemích Perského zálivu. Doprovázejí ministři financí a obchodu Scott Bessent a Howard Lutnick. Součástí mise jsou rovněž američtí podnikatelé Elon Musk, Mark Zuckerberg či Sam Altman.

Elon Musk, který znovuotevřel X Trumpovi, asi dostane pokutu od EK

Už na letišti v Rijádu amerického prezidenta přivítal faktický vládce Saúdské Arábie korunní princ Muhammad bin Salmán. Ten je od září 2022 I saúdskoarabským premiérem. Ve svých 29 letech ale už působil jako ministr obrany země.

K jeho silné pozici přispívá i předsednická funkce ve Výboru pro ekonomické a rozvojové záležitosti. Díky ní má přímý vliv na státní ropnou společností Saudi Aramco. Což je největší ropná společnost na světě z hlediska těžby i zásob ropy.

Cesta prezidenta Trumpa do Saúdské Arábie ale nemá jen ekonomický rozměr. Trump včera v Rijádu rovněž uvedl, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Nové syrské vládě dokonce i popřál hodně štěstí a vyjádřil naději, že se jí podaří stabilizovat situaci v zemi, která prošla dlouhou občanskou válkou.

„Nařídím ukončení sankcí proti Sýrii, abych jí dal šanci stát se velkou. […] Je její čas zazářit,“ uvedl Trump.

Budoucnost Sýrie zůstává dál nejistá. Turci jsou ale na koni

Syrský ministr zahraničí Asaad Šíbání jeho slova ocenil pro agenturu Reuters a Trumpovo rozhodnutí označil za zásadní obrat na cestě ke stabilitě a soběstačnosti země po letech ničivé války. Spojené státy v minulosti stejně jako mnoho dalších západních zemí zavedly sankce proti režimu syrského diktátora Bašára Asada. V prosinci se však jeho režim během několika dnů nečekaně zhroutil, když islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám dobyli Damašek. / Dnes se americký prezident Trump v Rijádu setkal i se syrským vůdcem Ahmadem Šarou.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here