Evropská komise [EK] se chystá udělit pokutu v možné výši přes miliardu dolarů [cca 23 mld. Kč] sociální síti X vlastněné miliardářem a blízkým spolupracovníkem amerického prezidenta Donalda Trumpa Elonem Muskem.
Napsal to ve čtvrtek [3.4.] deník The New York Times [NYT] s odvoláním na několik nejmenovaných činitelů Evropské unie. Finanční sankce má být prvním velkým trestem za nedodržení nových unijních pravidel, která jsou součástí boje proti dezinformacím a nelegálním příspěvkům na internetu.
Elon Musk zkritizoval francouzský soud za rozhodnutí o Le Penové
Je tu ale i další vysvětlení. Podle některých unijních představitelů by se mohli stát američtí internetoví giganti jako Meta, Google či X terčem odvety EU za nová americká cla, která Trump vyhlásil tento týden ve středu. Dovoz z unie má zasáhnout reciproční clo ve výši 20 procent, politici z evropských zemí však chtějí před případnou odvetou nejprve vyjednávat o možných kompromisech.
Co ví NYT o pokutě pro X? Moc toho není…
Podle zdrojů NYT v případě sítě X Komise pečlivě zvažovala, zda bezprecedentní pokuta nepovede k dalšímu zhoršení vztahů s americkým prezidentem Trumpem. Ten Muska po svém nástupu do funkce jmenoval šéfem vládní skupiny odpovědné za snižování vládních výdajů. Sám Musk se o regulacích EU vyjadřuje ostře kriticky a dá se očekávat, že v případě udělení pokuty se obrátí na unijní soud, který může případ řešit až několik let.
Útoky na sociální síť X přišly i z Ukrajiny, uvedl její majitel Musk
Podle jednoho ze zdrojů amerického deníku by mohl Brusel pokutu vyhlásit v létě. Šlo by o první velký postih v rámci nařízení o digitální službách. To sociálním sítím ukládá odstraňovat nelegální obsah a aktivně postupovat proti dezinformacím. Unijní činitelé ovšem podle NYT podotýkají, že chtějí dát Muskovi šanci, aby svůj přístup ke zmíněným požadavkům změnil a pokutě se vyhnul.
Nejdřív hrál Musk o Twitter. Teď si Twitter pohraje s Muskem
Musk po svém vstupu do sítě dříve známé jako Twitter propustil pracovníky, kteří měli kontrolu obsahu příspěvků na starosti. Propustil i vedení společnosti. Poukázal na to, že většina z nich aktivně podporuje demokraty. Což se, a to je ten problém, podle něj odráželo ve výběru příspěvků, které se na síti Twitter zobrazovaly.
Co udělal Musk, když převzal sociální síť
Na konci roku 2022, kdy Musk síť za v přepočtu zhruba bilion korun koupil a vyhodil čtyři klíčové manažery, Musk tweetoval: „Ptáček je volný“. Okamžitě také nabídl návrat na síti Donaldu Trumpovi, kterému předchozí vedení sítě zmrazilo profil.
„Zůstávám na Truth. Mám ji raději a líbí se mi, jak funguje, mám rád Elona, ale na Truth zůstávám,“ odmítl tehdy ještě Donald Trump.
Ten akorát procházel mnoha soudy a nebylo jisté, zda vůbec půjde do prezidentských voleb. Po zavření svého účtu na Tweeteru si založil svou vlastní síť Truth. Ta je aktivní dodnes a dodnes ji využívá.
Musk tehdy vyhodil i hlavní právničku a šéfku strategie Twitteru Vijayi Gaddeoovu. Byla to právě Gaddeová, která Trumpovi „zavřela účet“. Zároveň tím šla na ruku demokratům. Své rozhodnutí vysvětlila důležitostí „zachování občanskoprávní diskuse“.
„Odchod Gaddeové je katastrofa,“ uvedl tehdy spoluzakladatel neziskové organizace Accountable Tech Jesse Lehrich.
Nezávislost médií leží ve schopnosti říci ne, tvrdí Petr Masopust
Podle něj Gaddeová platila za „morální kompas a jasnozřivého vůdce týmu“, který rozhodoval o všem. Zejména pak o dodržování zákona proti porušování lidských práv ze strany autoritativních režimů i o porušování integrity voleb a nenávistných projevů v USA.
Musk naopak prohlásil, že si přeje méně pravidel o tom, co mohou lidé na platformě zveřejňovat a co nikoli. Inzerentům slíbil, že se webová stránka „neutrhne ze řetězu“. Veřejným prostorem probleskly i zprávy o tom, že chce účast na síti zpoplatnit 20 americkými dolary ročně. To je cca 500 korun.
–DNA/ČTK–