
V prezidentských volbách v Rumunsku vyhrál proevropský kandidát a zastánce další podpory Ukrajiny Nicušor Dan. Komentátor britského listu The Spectator Neil Clark ale má za to, že jeho vítězství předznamenává konec demokracie.
Více v jeho komentáři na FinTag: Pokud se hlasování v prvním kole vyvine špatným směrem, zrušte druhé kolo. Pokud má „špatný kandidát“ stále šanci vyhrát volby, pošlete na něj policii, aby ho zadržela minimálně do té doby, než se stačí registrovat k volbám dalším. Pokud ani to nezabere, účast ve volbách mu zakažte. Následně uspořádejte volby další, tentokrát se silnějším „nezávislým“ kandidátem, který s masivní mediální podporou dokáže porazit spojence „špatného“, ale populárnějšího kandidáta, kterého jste zakázali. Přesně to se stalo v Rumunsku.
EU i Ukrajinci si oddechli. Volby v Rumunsku vyhrál jejich člověk
Pokud „demokratické hodnoty“ vítězí nad demokracií, pak se vylučují kandidáti, kteří podle názoru mocných, těch, kteří rozhodují, zastávají „špatné postoje“.
Demokratické hodnoty?
No, kdyby se to, co se stalo v Rumunsku, stalo v „oficiálně nepřátelské zemi“, buďte si jistí, že to ti, kteří jsou aktuálně u moci u nás, s nadšením odsoudí. Ale když se to stane v členském státě EU nebo NATO, slovy Leslie Nielsenové z knihy „Nahá zbraň“, je to jen případ, jenž nestojí za pozornost. Naše pokrytectví je skutečně bezbřehé.
Kdo měl být prezidentem v Rumunsku, ale není jím
Mužem, který by měl být nyní rumunským prezidentem, kdyby se skutečné demokracii „demokraté“ nestavěli do cesty, by byl Călin Georgescu. Zvítězil v prvním kole původních prezidentských voleb v Rumunsku. A zdálo se, že má víc, než dobře našlápnuto k vítězství i v kole druhém. U lidí byl populární z mnoha důvodů… Pak však rumunský ústavní soud učinil bezprecedentní krok. Pouhé dva dny před druhým kolem původních prezidentských voleb loni v prosinci, tyto volby zrušil s odvoláním na zpravodajské informace, které tvrdily, že volby ovlivnilo vměšování ze zahraničí, zejména prostřednictvím videí na TikToku.
USAID se angažovala i v Rumunsku, kde soud anuloval výsledky voleb
A tak další rada zní: Pokud ani zrušení prvního kola voleb nezabere, pokud se volby nevyvíjejí tak, jak si představujete, uchylte se k drastickému kroku a volby rovnou zrušte celé. A to i klidně 48 hodin před konáním jejich druhého kola.
Samozřejmě, že k tomu musíte mít pádné důvody a neprůstřelné argumenty. I když vlastně ani to ne, jak se stalo nakonec v Rumunsku. Což ostatně letos 25. dubna potvrdil i Rowan Ings z oddělení BBC pro globální dezinformace.
„Rumunské úřady stále neposkytly žádné konkrétní důkazy o ruském [či čínském, pozn. red.] vměšování do voleb, což mnoho Rumunů frustruje,“ uvedl doslova.
Co z toho plyne v případě Rumunska?
Plyne z toho to, že nemusíte podporovat ani schvalovat všechny, nebo dokonce žádné kroky či prohlášení zaříznutého kandidáta na prezidenta Georgesca, ale i nakonec i vy musíte uznat, že to, co se stalo v prosinci v Rumunsku, bylo nehorázné. Totiž zrušení druhého kola prezidentských voleb, protože kandidát, který by je pravděpodobně vyhrál, je kritik EU i NATO, což je, buďme upřímní, skutečný důvod, proč se volby v Rumunsku zrušily, je všechno jiné, než projevem DEMOKRACIE!
A pokud by se vám moje výše uvedené tvrzení zdálo přece jen málo, protože je jen moje, ocituji Elenu Lasconi, což byla Georgescuova víc než proevropská soupeřka v prvním kole, v v němž jí Rumuni dali „pěkná“ 2,7 procenta hlasů.
„Rozhodnutí ústavního soudu je nezákonné, amorální a drtí samotnou podstatu demokracie, vůli lidu, která se projevuje hlasováním ve volbách,“ prohlásila.
Ale záleží na tom? Nezáleží! Letos v únoru rumunská policie Georgesca zadržela rovnou na cestě k registraci jeho kandidatury do odložených prezidentských voleb. Nejoblíbenějšímu politikovi v Rumunsku rovněž zakázali opustit zemi.
Q i když poté došlo k obrovským pouličním protestům, hádejte, co se stalo? Nestalo se nic! Ze strany činitelů EU bylo jenom ticho po pěšině. Jediný, kdo se ozval, byl americký viceprezident J.D. Vance, který zkritizoval zrušení voleb.
„Pokud se bojíte svých vlastních voličů, tak vám Amerika nemůže nijak pomoci,“ mimo jiné řekl k údivu všech činitelé EU v Mnichově.
Přišel květen a všechno je v pořádku
Co bylo dál? Nyní v květnu přichází výsledek, který si bruselští mocipáni celou dobu přáli. Rumunský lid konečně zvolil „správnou cestu“. Zvolil milého, rozumného, proevropského a proNATOvského středového kandidáta, „liberálního“ starostu Bukurešti Nicusora Dana. Tedy skutečného hrdinu, který porazil ukecaného a skrznaskrz odporného nacionalistického konzervativce a spojence Georgescua George Simiona.
A to je dobré! Tyto volby už není třeba anulovat. Jejich výsledek může platit. Krize skončila. Evropa vyhrála!
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a její kolegové ostatně neskrývají nadšení. Je to celkem podobné jako svého času s Iry, kteří museli znovu volit poté, kdy napoprvé odmítli Lisabonskou smlouvu. I oni stejně jako nyní Rumuni nakonec dosáhli toho jediného a správného vítězství.
Rumuni volí prezidenta. Vítěz 1. kola odmítá vojenskou pomoc Ukrajině
Avšak to, co se stalo v Rumunsku, by se mělo týkat nás všech! Tedy pokud opravdu věříme v demokracii. A jsou-li naše voličské hlasy nadevše! Totiž: Jestli si voliči chtějí zvolit kandidáta označeného za představitele „krajní pravice“ nebo „krajní levice“, je to zcela na nich. Je to zcela na nás!
Praxe však ukazuje něco jiného. Jen si všimněte, jak se „elitní liberální“ diskurz posouvá k řečem o „demokratických hodnotách“, zatímco opravdová demokracie ale jen a jen zachází na úbytě.
Rumunsko je toho pěkným příkladem. A netýká se to jen Rumuna Georgesca. Další populisticko-nacionalistickou euroskeptickou rumunskou političku Dianu Sosoacaovou rovnou vyloučili z kandidatury jak v původních listopadových prezidentských volbách, tak i v opakovaných volbách. Takzvaně byla „v rozporu s demokratickými hodnotami“. A navíc měla tu smůlu, že nebyla tak populární, jako byl Georgescu.
Prozíravý a skvělý George Orwell se nejspíš obrátil v hrobě
Náš George Orwell by si samozřejmě s touhle rumunskou lapálií užil spoustu legrace. Ale legrace to není. To vše, co teď vidíme v Rumunsku i leckde jinde, se totiž děje v reálném čase, přímo před našima očima. Děje se to v Evropě. A děje se to právě teď. Položte si proto otázku: Opravdu věříte, že v roce 2025 bude kandidátovi, který zastává protiunijní a protiNATOvské názory ve strategicky důležité evropské zemi, dovoleno vyhrát volby? Co třeba Marine Le Penová? I tu přece vyloučili z nadcházejících voleb!
Elon Musk zkritizoval francouzský soud za rozhodnutí o Le Penové
Zhusta kritizujeme jiné země za fingované a nedemokratické volby, v nichž kandidují a vyhrávají pouze oficiálně „schválení“ kandidáti. Ale ptám se vás – nejsme my na tom našem „demokratickém Západě“ už alespoň v půli té stejné cesty?
Neil Clark, The Spectator
—
Pozn. red.: The Spectator je britský týdenní konzervativní časopis. Poprvé vyšel 6. července 1828. Je tak vůbec nejstarším dosud publikujícím časopisem psaným v anglickém jazyce. V současné době jsou vlastníky časopisu David a Frederick Barclay, kteří vlastní i The Daily Telegraph. Hlavním tématem časopisu je politika a kultura.
—
Aktualizace: Prezident Petr Pavel dnes [20.5.] naznačil, jak bude postupovat při sestavování vlády po říjnových sněmovních volbách. Pokud by do ní mířil někdo, kdo nepovažuje členství České republiky v NATO a Evropské unii za důležité, Pavel by měl výhrady. „Považoval bych za naprosto nezodpovědné, kdybych se této otázce nevěnoval i při sestavování vlády,“ řekl v podcastu Bruselský diktát.
—
Aktualizace: Neúspěšný rumunský prezidentský kandidát George Simion na úterní tiskové konferenci oznámil, že napadne výsledek prezidentských voleb u Ústavního soudu Rumunska. Informuje o tom tamní televize Digi24, podle níž Simion své rozhodnutí odůvodňuje údajným kupčením s hlasy. Rumunské prezidentské volby byly už jednou zrušeny v prosinci.
Jen doufám, že si to naši lidé nenechaji líbit za žádných okolností.
Vzhledem k tomu, že současná Evropa je skrz naskrz prolezlá bolševismem (Neplést s komunismem, to je stranická příslušnost. Bolševismus je způsob uvažování, kdy nepřítele a protivníka -dříve ideového oponenta- přinutíte k tomu „jedinému správnému“ za jakoukoliv cenu.), je tento postup naprosto logický. Pro bolševika je demokracie pouze potvrzením vlastních cílů. Vše co by se jim vzdálilo je nedemokratické, proruské (dříve nacistické) a určeno k likvidaci jakýmikoliv způsoby. V Evropě je skutečná opozice určena pouze k likvidaci, či ostrakizaci (viz. AfD). Na skutečnou demokracii ,tedy vládu lidu. klidně zapomeňte. A pro své dobro – mlčte……
Řeknu vám, lidi, jednu věc. Ta vás uklidní. Pan Clark má svým způsobem pravdu. Jenže nic není ideální a bylo by bláhové se domnívat, že ti, kteří jsou u vlády, že se od ní jen tak hnou. To principiálně ještě neznamená ohrožení demokratických principů, protože pouliční protesty jsou na nic. Kdyby lidé skutečně chtěli, no tak udělají stejný výsledek. Nikdo jim ve volbě nebránil. Ale neudělali. Proč? Prostě kandidát nebyl nic moc, tak neobhájil. Těžko v tom hledat něco jiného. Ne proto, že by byl špatný, ale ten současný, vítězný, nabídl něco, co vedlo tenkrát na Ukrajině k tamnějším protestům. To něco je boj a zatočení s korupcí. A jak vidět, je to těžký bolák i u nás. Proto to téma táhne. Takže pokud vítěz dodrží slovo v tom, že bude mít i výsledky, tak to v podstatě demokratický způsob života jen posílí. Protože nic ho nenaleptává tak, jako korupce a nespravedlnost. Že jeden zaplatí a může, a kdo má holou zadnici, se může jít picnout, protože to tak funguje, ať je u vlády kdokoliv.
Já bych z lidí zase totální hlupáky nedělal. Sice v průměru politice moc nerozumí, nechávají se zlákat, uvažují naivně, ale na druhé straně dovedou porovnávat a protože mají oči, tak velké špatnosti a nerovnosti vidí. A nelíbí se jim.
Tohle je mega … portál, další prorusská stránka pro … 😄 [redakčně upraveno]