Stát nemá peníze. A tak Stanjura mluví o prohloubení deficitu

27
Stanjura
Ozdravíme veřejné finance, hlásá dlouhodobě ministr financí Zbyněk Stanjura. Navzdory zvýšení přímých i nepřímých daní, zvýšeným příjmům státního rozpočtu kvůli historicky rekordní inflaci v posledních letech, teď ale nemá peníze na to, aby zvýšil investice do obrany státu, jak schválila vláda, v níž ministr Stanjura sedí. A tak si Češi opět půjčí a zadluží budoucí generace. / Foto: Redakce FinTag

Schodek státního rozpočtu bude v příštím roce vyšší než letos, mohl by se dostat až k 280 miliardám korun. Za prohloubením schodku budou mimo jiné zvýšené výdaje na obranu. České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS].

Na postupném zvyšování výdajů na obranu se tento týden dohodli představitelé Severoatlantické aliance. Vláda Petra Fialy [ODS] už dříve rozhodla, že chce do roku 2030 dosáhnout úrovně tří procent hrubého domácího produktu [HDP] u výdajů na obranu.

Anketa: Zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP je mimo fiskální realitu

Stanjura upozornil, že i bez započtení té části výdajů na obranu, která přesáhne ze zákona povinná dvě procenta HDP, by se schodek rozpočtu na příští rok měl pohybovat mezi 255 a 257 miliardami korun. Zároveň bude navrhovat růst obranných výdajů na 2,3 procenta HDP. To by znamenalo dodatečné výdaje zhruba 25 miliard korun.

Co říká NRR a opozice. A co říká dlouhodobě Stanjura

Člen Národní rozpočtové rady [NRR] Jan Pavel řekl, že dalším důvodem prohloubení deficitu bude stavba nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Stát se chystá poskytnout půjčku na stavbu společnosti Elektrárna Dukovany II [EDU I], která je za vybudování nových bloků odpovědná.

Podle Stanjury by to mělo být příští rok 24 miliard korun. Společnost vlastní z 80 procent stát, zbylých 20 procent patří polostátní energetické společnosti ČEZ. Stanjura se ještě nedávno chlubil, že náklady na dostavbu Dukovan budou v nejbližších letech pro státní rozpočet neutrální.

Vláda si na povodně půjčila 40 miliard korun, ale dala na ně jen 4 miliardy

Stínová ministryně financí Alena Schillerová [ANO] v reakci na ministra Stanjuru řekla, že zvýšení deficitu by bylo fiaskem vládní rozpočtové politiky. Možné zvýšení rozpočtového schodku odsoudila.

„Meziroční růst deficitu by byl definitivním fiaskem slibované rozpočtové politiky této vlády a zároveň výsměchem všem lidem, kterým vláda rekordně zvýšila daně a zdražila život,“ řekla Schillerová.

Stanjura, který v tomto týdnu například prosazoval osvobození od daně z příjmů krypto investory s příjmem nad 40 milionů korun, dlouhodobě tvrdí, že dělá, co může, aby ozdravil veřejné finance. A to se mu prý i daří.

V kauze špinavých bitcoinů jede dál Stanjura, ale nově i Benda z ODS

V ČT vyjádřil přesvědčení, že strukturální schodek veřejných financí, tedy výsledek hospodaření očištěný o vliv hospodářského cyklu a o mimořádné vlivy, v příštím roce ve vyjádření vůči HDP mírně klesne. Stát by tak měl dodržet pravidla stanovená zákonem o rozpočtové odpovědnosti, která v příštím roce vyžadují strukturální schodek nanejvýš 1,75 procenta HDP.

Rozpory mezi uváděným rozpočtem a reálným rozpočtem

NRR dlouhodobě upozorňuje na rozpory mezi příjmy a výdaji, s nimiž pracuje Stanjura ve státním rozpočtu, a reálnými příjmy a výdaji. Opozice zase upozorňuje, že vláda Petra Fialy sjednává půjčky z evropských institucí jako na běžícím pásu. A to zejména proto, že se účtují mimo státní rozpočet. Anebo jejich splácení jde postupně a v dalších letech.

Ministr Kupka říká, že půjčka 65 miliard korun je pro stát výhodná

NRR již dříve upozornila, že bez dalších konsolidačních opatření se nepodaří snížit v roce 2027 strukturální schodek pod 1,25 procenta HDP, jak zákon vyžaduje.

Deficit státního rozpočtu se prohloubil o 44,4 miliardy korun

V letošním roce stát plánuje hospodařit se schodkem 241 miliard korun, na konci května deficit činil 170,5 miliardy korun Schodek státního rozpočtu se od roku 2021, kdy dosáhl rekordních 419,7 miliardy korun, postupně snižuje. Za vysokým deficitem rozpočtu stála pandemie covidu a útlum ekonomiky. Loni byl deficit 271,4 miliardy korun. Což byl nejlepší výsledek od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší schodek od vzniku Česka.

–ČTK/DNA–

2 KOMENTÁŘE

  1. Naši státní vládní loutkoví zločinci se mohou utěšovat čím chtějí, argumentovat čím chtějí. Fakta jsou nepopiratelná. Nezdůvodnitelně vysokých výdajů na zbrojení a podpory Ukrajiny se nevzdají. Druhým zásadním faktem je, že velké zbrojní výdaje a zejména nákup F-35 Babiš kritizuje (pokud budou nakoupeny, je velká pravděpodobnost, že budou přeprodány). Dva typy nakupovaných bojových vozidel jsou s velmi slabou ochranou a slabým vyzbrojením, na rozdíl od bojových vozidel třeba čínských (ta mají například rotační kanón na sestřelování vzdušných cílů a špičkovou elektroniku). Ta naše jsou snadno zničitelná a vojensky nevyspělá vozidla. Ani vesty pro vojáky nejsou neprůstřelné.

  2. Budeme moci sledovat práci světského boha – ekonomických zákonů. Už se nechal vidět, jak pracuje. Zahlédli jsme to u peněz, které byly označeny, že jsou na povodně.
    Úmysly, neúmysly, tady velím já, ekonomický zákon! A já rozhodnu, jak se v ekonomice budou peníze točit. A když to nebudete respektovat, kola ekonomiky vám zastavím!
    Přesvědčili se o tom nacisté, po letech rudí komunisté a jak to sleduji, začínají se o tom po čase opět přesvědčovat i ti zelení komunisté. A s nimi se svezou ti, kteří se s nimi zadají. V případě naší republiky to jsou eurohujeři, kteří automaticky a s nadšením přijímají vše, co z EU přijde. A v návaznosti i my, v životní úrovni, kteří s tím nesouhlasíme, protože oni pracují i pro nás. My, a nikdo jiný, jsme jim vystavili povolenky nám vládnout. Tak to prostě dělají. Je však na nás, aby to nebylo tak, jak to nechceme.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here