Polsko dokončilo jednání s jihokorejskou společností Hyundai Rotem o dodávce 180 tanků K2, v pořadí už druhé. Obě strany plánují v nejbližší době podepsat smlouvu, informuje agentura Reuters.
Odvolává se na korejskou vládní agenturu, která má na starosti armádní zakázky. Celková hodnota kontraktu na dodání 180 tanků podle odhadů agentury Jonhap činí asi 6,5 miliardy dolarů [cca 136,3 mld. Kč].
Nová zakázka navazuje na předchozí kontrakt z roku 2022, kdy Polsko objednalo rovněž 180 tanků. Nový kontrakt počítá s vybudováním výrobního závodu přímo v Polsku, píše Reuters. Tanky se budou na místě montovat ve spolupráci mezi Hyundai Rotem a polskými společnostmi ze zbrojního sektoru.
Ze Spojených států do Polska v červnu dorazily první vrtulníky Apache. Varšava z USA už dříve objednala i tanky Abrams, stíhačky F-35 nebo protiraketové systémy Patriot.
Anketa: Zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP je mimo fiskální realitu
Nákupy souvisí se snahou Polska posílit armádu a její vybavení po zahájení ruské invaze na Ukrajinu z února 2022. Polsko v posledních letech výrazně zvýšilo výdaje na obranu, loni na ni putovaly přes čtyři procenta hrubého domácího produktu [HDP]. Tedy nejvíce ze všech zemí NATO.
Poláci si jdou svou vlastní cestou
„Poláci nakupují zbraně v Jižní Koreji a stávají se evropskou vojenskou velmocí,“ uvedl nedávno bruselský list Politico v článku Meet Europe’s coming military superpower: Poland. A to hněte Spojené státy nebo Francii, upozornil server zároveň.
Již několik let polské výdaje na obranu převyšují dvě procenta HDP. V roce 2023 se Varšava zavázala dát do obrany pět procent HDP. To bylo v době, kdy Německo vydalo na obranu zhruba 1,5 procenta HDP. A vedly se v něm diskuze o připravenosti armády na případné vojenské hrozby.
Výdaje na obranu V4 2019 až 2023 v % HDP
[Zdroj: World Bank Group]
Polsko za tu dobu operuje větším množstvím tanků a houfnic než Německo. A v budování armády pokračuje. Jeho cílem je dosáhnout do roku 2035 stavu 300 000 vojáků, to oproti současným 170 000 v německé armádě.
Dnes má polská armáda zhruba 150 000 vojáků. Z nich 30 000 patří novým obranným jednotkám vytvořeným v roce 2017. To jsou takzvaní „víkendoví“ vojáci, kteří podstupují 16denní cvičení, aby si osvojili nové zkušenosti. Původně je nikdo nebral vážně, ale úspěch Ukrajiny při využívání mobilních milicí vyzbrojených protitankovými a protiletadlovými raketami smysluplnost jejich existence potvrdil. A dále: Na rozdíl od Německa, které se potýká s váznoucím náborem nových vojáků, v Polsku takový problém nemají.
„Poláci mají k armádě mnohem lepší vztah než Němci, protože země už za svoji svobodu bojovala. Ve vojenských kruzích kvalitu polské armády nikdo nezpochybňuje,“ uvedl Gustav Gressel, bývalý rakouský důstojník a konzultant Evropského výboru mezinárodních vztahů.
Jaké zbraně a kde Poláci nakupují
Zatímco většina evropských zemí, včetně Česka, se obrací s nákupy nových zbraní na USA, u Polska tomu tak není. Anebo alespoň ne stoprocentně. Polsko sice už na jaře 2022 podepsalo kontrakt v hodnotě 23 miliard zlotých [cca 119,4 mld. Kč] na nákup 250 amerických tanků Abrams. Ty ale měly urychleně nahradit 240 starých sovětských tanků odeslaných na Ukrajinu.
Letectvo má Polsko z amerických F-16, ale už v roce 2020 Varšava podepsala kontrakt v hodnotě 4,6 miliardy dolarů [cca 97 mld. Kč] na nákup 32 bitevníků F-35.
Avšak těžištěm posledních vojenských nákupů Polska byla Jižní Korea. Právě s ní podepsalo množství smluv na nákup tanků, letadel a jiných zbraní.
„Dosud Polsko objednalo v Koreji zbraně za 10 až 12 miliard dolarů,“ říká Mariusz Cielma, provozovatel webových stránek se zaměřením na zprávy a analýzy z vojenské technologie.
Zvýšit daně je nejlepší způsob, jak financovat vyšší výdaje na obranu
Uzavřené kontrakty se v přepočtu pohybují v rozmezí 200 až 300 miliard korun. Zahrnují 180 kusů tanků K2 Black Panther, 200 kusů houfnic K9 Thunder, 48 kusů lehkých útočných letounů FA-50 a 218 kusů raketometů K239 Chunmoo. To jsou zbraně z „druhé“ ruky. Polsko ale usiluje i o nové. Korea má dodat do poloviny tohoto desetiletí 1 000 tanků K2 a 600 houfnic K9.
„Žádná západní země takovým tempem nezbrojí. Kdokoli dostane polskou zakázku, bude mít na desetiletí vystaráno, protože mu bude poskytovat i následný servis těchto zbraní,“ zdůraznil Cielma.
EBRD zhoršila odhad růstu české ekonomiky. Favorizuje Polsko
Výhodou Koreje je, že její vojenský materiál je levnější než americký a evropský. A země je schopna stroje dodat velmi rychle. Solí v očích ale nejsou polské nákupy v Koreji jenom Američanům. Už je okomentoval i francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyjádřil se v tom duchu, že sní o „evropské strategické autonomii“. Přeloženo do běžného jazyka to znamená, že Evropa by měla spoléhat na evropské zbraně, to hlavně na ty francouzské.
–ČTK/RED–
…..sní o „evropské strategické autonomii“. Přeloženo do běžného jazyka to znamená, že Evropa by měla spoléhat na evropské zbraně, to hlavně na ty francouzské…..
Je to tak. Začátek zásadních sporů v EU. Je to samozřejmě podmíněno tím, jak dlouho ještě bude válka na Ukrajině pokračovat. Když dlouho, snaha zbrojit vydrží a pak Francie a další přitvrdí. Pochybyuji totiž o tom, že EU vyhlásí možnost půjček stylem, tady máte a někde něco hezkého si kupte. Bude to stejný kšeft, jako udělal Trump na Ukrajině. Něco za něco. Prachy za možnost si rozhodnout, kde a co. To vše za situace, že jeden bude moci také prodávat a logicky inkasovat, ale druhý bude jen platit, protože nemá kde, něco vyrobit. Kdo už bude mít do té doby nakoupeno, bude za vodou. A kdyby náhodou válka na Ukrajině z tohoto hlediska skončila předčasně, smůla to není, protože kdyby dluhy z toho vzniklé přerostly přes hlavu, přijme se euro, do tohoto spolku dnes berou každého, je totiž cíl, aby ho měli všichni a tam za dluhy ručí všichni.
A v této atmosféře pak připravujte a vyhlašujte další smělé klimatické cíle. Proto se zelení komouši dnes tak zvaně zbláznili a chtějí v GD ještě přitvrdit. Nezbláznili. Realita je taková, že hloupí nejsou (jen omezení, protivníka se za žádných okolností nevyplácí podceňovat), tak už začínají cítit v kostech, že Belzebub přichází, aby se s ďáblem porval. Nezvdávají se a ze svého pohledu chtějí ze svých nereálných snů do formy závazků ještě stihnout, co se dá.
Je jasné, že stejně jako na naši životní úrovni, toto nadělá nedozírné škody na evropském projektu, kterému začíná věřit stále méně lidí, že k něčemu, co má pro zúčastněné nějaké hmatatelné výsledky, nezadržitelně spěje.
Z geopolitického hlediska je tomu tak, že začíná zásadní spor u kormidla, ho otočit někam jinam. Kam přesně, to ani aktéři sporu nemají zcela ujasněné, ale i tak se mělčina nezadržitelně blíží. Kapitán remorkéru s vlastní lodí bude velmi žádanou komoditou. Možná, že se některý ze současných velících důstojníků lodi zvané EU stane dokonce prezidentem svazu remorkérů, kterému osazenstvo lodi uvízlé na mělčině bude nadšeně tleskat. Pokud k tomu dojde, nebude to ani poprvé, ani naposledy v lidském snažení přežít a k něčemu rozumnému se dopracovat.
Přípodotek: Většině Poláků se paktování proti Rusku, investování do zbrojení, zajídá. Jak se to ukáže v příštích volbách ?
Ruská armáda údajně v dubnu tohoto roku použila revoluční plazmovou zbraň „Zeus“ na území Ukrajiny, přičemž konkrétní úder byl podle dostupných informací proveden v oblasti Pavlogradu. Útok podle tvrzení ruského novináře Olega Ivanova vypadal jako jaderná exploze – ovšem bez radioaktivního záření.
Podle jeho slov se jedná o nejnovější torzní-plazmový komplex, který je schopen „zcela spálit vše ve svém okruhu“. Ivanov zdůrazňuje, že Rusko dlouho tajilo existenci této zbraně právě proto, aby ochránilo životy konstruktérů, kteří ji vyvíjeli – neboť někteří vědci už podle něj přišli o život při atentátech, které údajně organizovaly zahraniční zpravodajské služby.
Tvrdí, že i omezená demonstrace této zbraně měla děsivé následky.
– Při testech byl použit pouze malý zlomek možností této zbraně. I ten minimální náboj projevil monstrózní sílu. Pokud by se použil plný výkon, domnívám se, že celé město by mohlo být během jediné noci spáleno – prohlásil Ivanov.
„Zeus“ je víc než jen zbraň – je to orbitální platforma: To, co dále posiluje zájem o „Zeus“, je skutečnost, že tento projekt byl poprvé představen veřejnosti v roce 2021 na Moskevském mezinárodním leteckém a kosmickém salonu MAKS. Tehdy státní korporace „Roskosmos“ vystavila maketu orbitálního komplexu, který používá jaderně-elektrický pohon a plazmové motory.
Zeus byl vyvíjen jako vesmírný tahač schopný přepravovat vědecké vybavení k Měsíci a dalším planetám, ale jeho vojenské využití nikdy nebylo oficiálně potvrzeno. Podle dostupných údajů může být Zeus vypuštěn pomocí rakety „Angara-A5V“ a pokrývá oblasti v okruhu až 4 300 kilometrů v závislosti na výkonu radarového systému – čímž by mohl monitorovat celé vzdušné území Ruska a části okolních zemí.
Informace o skutečném vojenském nasazení tohoto systému byly dosud přísně tajné, a pokud by se potvrdilo jeho použití na Ukrajině, mohlo by to znamenat zásadní technologický zlom v moderním vedení konfliktů.