Dolar od začátku roku oslabuje o více než 15 procent

17
dolar
Foto: Archiv FinTag

Měnový pár EUR/USD je mezi obchodníky dlouhodobě nejoblíbenějším měnovým párem. Poslední zhruba dva roky byl relativně stabilní a pohyboval se v pásmu od přibližně 1,04 po 1,15. To se začátkem letošního roku ale změnilo.

Od svých lokálních minim z ledna letošního roku americký dolar na měnovém páru s eurem oslabuje už o více než 15 procent. To představuje na poměry daného měnového páru velký a rychlý pohyb.

Vývoj kurzu eura vůči dolaru od konce loňského roku

[Zdroj: Investiční platforma XTB]

Takové výrazné oslabení dolaru je neobvyklé i v kontextu posledních 25 let. Na obrázku dole můžete vidět sezónnost pohybů dolarového indexu za prvních šest měsíců roku. V průměru [druhý řádek tabulky Bloomberg, pozn. red.] dolar první tři měsíce roku mírně posiluje, v dubnu oslabuje, v květnu opět posiluje a v červnu opět mírně klesá. Letos [poslední řádek tabulky] dolar ale klesá šest měsíců po sobě.

USA ztrácejí jako bezpečný přístav, říká investiční šéf Amundi Petr Zajíc

A dolar neoslabuje jenom na páru s eurem, ale hodnotu ztrácí i dolarový index. Ten porovnává sílu této měny s košem jiných měn. Pro americký dolar představuje toto oslabení nejhorší první pololetí od roku 1973. Tehdy dolar výrazně oslabil poté, kdy USA ukončily propojení dolaru s cenou zlata.

Vývoj kurzu dolaru v prvním pololetí od roku 1986 v %. Červeně je letošek.

[Zdroj: FactSet]

Důvodů poklesu hodnoty dolaru je hned několik. Avšak zřejmě nejdůležitějším z nich je odklon investorů od této měny jako takové. Dolar bývá obecně považován za bezpečné a bezrizikové aktivum, nicméně letos je v USA velmi turbulentní dění. Část investorů si myslí, že nedávno schválené kroky v rámci amerického rozpočtu oslabí pozici dolaru a zhorší ekonomickou situaci Spojených států. Před pár dny kongres schválil rozsáhlý návrh zákona o výdajích, který zadlužení USA ještě zhorší a může přinést vyšší inflaci.

Dolar pokračuje v oslabování. Koruna naopak dál posiluje

Nepomáhá ani obchodní politika Donalda Trumpa a jeho celní války, které mohou mít na ekonomiku negativní dopady. Mimo ekonomických vlivů jsou přítomny četné diplomatické kroky USA – i ty mohou do určité míry oslabit pozici Ameriky jako světového lídra a celkově se hovoří i o ztrátě důvěry v USA jako obchodního partnera. Dalším tématem, které budí nejistotu, je dlouhodobá kritika Donalda Trumpa směřující na šéfa FEDu Jerome Powella. Všechny jmenované faktory vážně narušují narativ toho, že dolar je bezpečným přístavem v turbulentních časech.

Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here