Výsledky předních amerických bank riziko recese v USA nepotvrzují

14
americkych
Sídlo americké banky J.P Morgan Chase v Londýně. / Foto: Archiv FinTag

V poslední době se mimo jiné spekulovalo o tom, že vysoké úrokové sazby americké centrální banky se negativně projeví na kvalitě úvěrových portfolií amerických bank, což by mohlo vést ke krizi a přispět k recesi.

To se ale nepotvrdilo. Více k tématu v textu na FinTag od hlavního ekonoma Argos Capital Kryštofa Míška: Období zveřejňování hospodářských výsledků za letošní druhý kvartál potvrdilo robustnost amerického bankovního sektoru. Zisky amerických bank meziročně vzrostly v průměru až o devět procent.

Solidní výsledky opět doručila J.P. Morgan Chase, největší bankovní gigant americké ekonomiky z pohledu aktiv. I přes mírný pokles úrokové marže došlo ke zlepšenému výhledu čistého úrokového výnosu pro letošní rok. Významně k výsledkům přispělo i investiční bankovnictví.

Celkově firma reportovala tržby ve výši 45,7 miliardy dolarů [cca 962,4 mld. Kč]. Čistý zisk dosáhl necelých 15 miliard dolarů [cca 316 mld. Kč]. Zisk na akcii činil 4,96 dolaru [cca 104,5 Kč]. To je přibližně o 50 centů [cca 10,53 Kč] více, než očekávali analytici.

Vývoj ceny akcií J.P. Morgan Chase od roku 2018

[Zdroj: xStation 5]

Za nejvýmluvnější ukazatel celkové kondice sektoru lze však považovat vývoj úvěrového portfolia této banky, které zůstává naprosto stabilní již pátý kvartál za sebou. Tento vývoj nenaznačuje hrozbu blížící se ekonomické recese. Celkové odpisy totiž ve 2Q 2025 činily pouze 0,7 procenta z celkových úvěrů. Podobně i kapitálová přiměřenost zůstává na 15 procentech, což je 150 bazických bodů nad požadavky regulátora.

HDP USA klesl o 0,5 procenta. Za 2. čtvrtletí se ale čeká asi 3% růst

[Pozn. red.: Čtvrtletní zisk největší americké banky je v přepočtu „jen“ o 143 mld. Kč nižší, než činí zisk všech ruských bank za letošní první pololetí. V letošním prvním pololetí ruské banky vydělaly v přepočtu 459 miliard korun. Srovnání s českými bankami vychází ještě s větším rozdílem. Loni české banky za celý rok vydělaly 118 miliard korun. To je o 198 miliard korun méně, než americká banka vydělala jen za letošní druhé čtvrtletí.]

I výsledky dalších amerických bank jsou dobré

Také u Citigroup se dočkali investoři pozitivních výsledků. Zisk na akcii dosáhl 1,96 dolaru [cca 41,3 Kč]. To bylo meziročně o 29 procent více. Trh očekával 1,60 dolaru [cca 33,7 Kč]. Čistý zisk třetí největší americké banky činil 4,02 miliardy dolarů [cca 84,7 mld. Kč]. To představuje meziroční nárůst o 25 procent. Ačkoli banka upozorňovala na 16% nárůst opravných položek u poskytnutých úvěrů, ve své prezentaci uvedla, že pro rok 2025 očekává tržby ve výši 84 miliard dolarů [1,77 bil. Kč]. Jedná se o horní hranici předchozího odhadu. Citigroup navíc nedávno zvýšila svou kvartální dividendu z 56 na 60 centů.

Vývoj ceny akcií Citigroup od roku 2018

[Zdroj: xStation 5]

Rovněž Goldman Sachs překonala očekávání Wall Street. Banka navýšila tržby o 15 procent. Zisk zvýšila na 14,6 miliardy dolarů [cca 307,5 mld. Kč]. V tradingu opět ukázala, že kvalita jejích obchodních týmů zůstává na nejvyšší úrovni. Bankovním traderům zjevně svědčila volatilita během čtvrtletí, kdy se jim podařilo zajistit příjmy ve výši zhruba 4,3 miliardy dolarů [cca 90,6 mld. Kč]. To je o celých 600 milionů dolarů [cca 12,6 mld. Kč] více, než očekávali analytici. A šlo o historicky rekordní čtvrtletí.

Rizika zůstávají v podobě nevyjasněné obchodní politiky

Jediným prvkem, který mírně kazí celkový dojem z výsledků, jsou slova šéfa J.P. Morgan Jamieho Dimona. Tento zkušený bankovní veterán opět upozornil na rizika v podobě cel, obchodní nejistoty a rozpočtových deficitů, které podle něj nadále ohrožují ekonomiku USA.

Inflace v USA roste třetí měsíc za sebou. Všichni mluví o clech

Právě v těchto oblastech spočívá současný neuralgický bod americké ekonomiky, který by mohl zhoršit její – zatím překvapivě odolný – stav. Jasněji by mohlo být po 1. srpnu, kdy mají začít platit nová cla na dovoz zboží z EU.

Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

1 komentář

  1. To máte tak. Když hospodářství šlape jak švýcarské hodinky, tak se můžete bez problémů zůčastnit hospodářského kvasu pouhými úvahami přes směnný prostředek, tedy peníze, za který směňujete hodnoty ekonomikou vytvořené. A můžete být vcelku bez obav. Taková analogie s řidičem vozu, třeba osobního by byla. Teď přidej rychlost, teď zatoč, teď začni brzdit a na křižovatce zastav a rozhlédni se a podobně. Dokonce k tomu ani nepotřebujete vědět, že má vůz motor a kola.
    Jenže, když už jízda neprobíhá jako jízda, ale je to třeba závod, můžete si představit styl ujíždění policii, když by vás honila, nejlépe se ještě dvěma vozy, tak s tímto už nevystačíte. Musíte brát v úvahu výkony motorů, svého a pronásledujících vozidel, musíte brát v úvahu i fyzikální zákony (smyk), také parametry vozu, jako třeba výška těžiště – s náklaďákem plným lahví piva až po střechu je to jiné ujíždění než s Porschem a tak podobně.
    Takže to je vysvětlení toho, proč se předpovědi ekonomů nevyplnily. Ne, že by byli hlopí v tom smyslu, že mají nesprávné znalosti, ale že je použili na nesprávnou situaci, přesněji řečeno, nedocenili hloubku ekonomických změn. Takže na konstrukci svých předpovědí nevzali v úvahu všechna fakta. Možná z lenosti, možná že se s touto situací ještě nikdy v životě nesetkali.
    A v opačném gardu, i když stejným stylem, je to u zelených komoušů, kteří stejně jako ti rudí komouši si zase myslí, opět úvaha přes peníze, že se k zářným zítřkům spokojeného života všech obyvatel prodotují. U těch si však myslím, že to z hlouposti, přesněji řečeno z omezenosti chápat souvislosti v celé šíři, je určitě. O to je to právě nebezpečnější. Ekonomové předvídali, že vše bude špatné, spletli se a špatné nenastalo. Ti zelení se snaží docílit dobré, ale také se pletou, ovšem dopadne to špatně.
    Nejhorší na tom je to, že pro ně většinou ne. Za politický plat budou mít krásné důchody, některý z nich se ještě na stará kolena stane třeba prezidentem a bude sloužit dřívějším způsobům řízení ekonomiky, těm způsobům, za kterých ekonomika ještě jela a proti kterým dnes hrdě bojuje a ten zbytek obyvatel utře nos. Ale jak vždy říkám, nespravedlivé to není. Nenanominovali se tam sami, lidé jim to u voleb hodili. A na všudypřítomou propagandu se také nedá odvolávat. Ty možnosti, jak se k pochopení reality dopracovat, jsou dnes oproti dávné minulosti přímo kolosální. Stačí jen nebýt líný a při konzumaci informací přemýšlet. Nezhltnout vše bez rozmyslu tak, jak mi to na talíři předloží. Je třeba pokrm nejprve rozkrojit a podívat se, co je uvnitř v lahodném těstíčku zabalené, okořeněné a zapečené.
    Ale je to i poučné. Nádherně při tom pochopíte, jak velká je lidská kreativita. Jen kdyby byla využívána jen k tomu správnému. Jenže to už bychom byli v ideálním světě, který neexistuje a nikdy existovat nebude. Proto je třeba být neustále ve střehu a jíst pomalu, nehltat.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here