
Když loni v září zasáhly Česko rozsáhlé povodně, vláda Petra Fialy [ODS] se zavázala pomoci postiženým regionům. Kvůli vyšším výdajům na odstraňování povodňových škod v říjnu i novelizovala zákon o státním rozpočtu.
Deficit státního rozpočtu pro rok 2024 tehdy vláda dodatečně zvedla o 30 miliard korun a deficit státního rozpočtu pro letošek o dalších deset miliard korun. Celkem si vláda na sanaci povodňových škod půjčila 40 miliard korun. Co se týče loňska, vláda zvedla svým rozhodnutím schválený schodek z 252 miliard korun na 282 miliard korun. Přičemž už loni dosáhly náklady na obsluhu státního dluhu 88,5 miliardy korun. Deficit rozpočtu pro letošní rok vláda dodatečně zvedla o deset miliard korun na schválených 241 miliard korun.
Už tehdy mnozí vládu kritizovali za to, že v době, kdy přišly povodně, měla rozfofrovanou rozpočtovou rezervu na krytí nečekaných, to je mimořádných událostí. I varovali před tím, že vláda situaci zneužije k tomu, aby snížila své deficitní hospodaření. A tvrdili, že peníze na povodně nakonec použije kabinet jinde a jinak. Snad nejzřetelněji to nahlas a veřejně řekl někdejší ministr financí Miroslav Kalousek.
Pilný i Kalousek upozornili na to, že vláda hospodaří bez rezervy
Ten loni v říjnu v televizním pořadu Otázky Václava Moravce [OVM] uvedl, že „nevěří, že vládě se podaří vydat na povodňové škody do konce roku 30 miliard, o které navýšila deficit státního rozpočtu.“ Podle jeho slov si tímto navýšením deficitu kvůli povodním naopak sníží schodek rozpočtu na další rok, jehož výši omezují rozpočtová pravidla.
A dále naznačil, že část z peněz nakonec skončí jinde než v sanaci škod po povodních. I když zástupci vlády, a zejména ministr financí Zbyněk Stanjura [ODS] se jeho slovům tehdy vysmáli, realita ukazuje, že Kalousek měl nakonec pravdu.
Na povodně dala vláda 4 miliardy korun
Jak totiž vyplývá z Výroční zprávy Národní rozpočtové rady [NRR] za rok 2024, i když vláda prosadila v režimu legislativní nouze zvýšení deficitů loňského a letošního státního rozpočtu v součtu o 40 miliard korun, na sanaci povodňových škod dosud vydala jen čtyři miliardy korun. Což potvrdil na jednání sněmovního Rozpočtového výboru minulý týden i člen NRR prof. Jan Pavel.
Jakou máme populaci, takové máme politiky, říká Miroslav Kalousek
„Schválilo se 30 miliard korun na povodně v roce 2024 a deset miliard korun na povodně v roce 2025. Z těch 30 miliard korun se 16 miliard převedlo do ukazatelů souvisejících s povodněmi. A z nich se čtyři miliardy korun vyčerpaly. To znamená 12 miliard vám tam zůstává z loňska, které můžete utratit letos a k tomu ještě deset miliard korun navíc,“ uvedl profesor Pavel.
Poslancům pak nabídl i svůj odborný náhled na hospodaření s účelově vyčleněnými prostředky.
„Pokud bych to měl nějak zaobalit, generalizovat, tak mě se toto nelíbí. Protože jestli je deklarace, že navyšuji saldo státního rozpočtu z důvodu odstraňování povodňových škod a potom jsou ty výdaje přesunuty někam jinam, tak se domnívám, že to není splnění účelu té novelizace státního rozpočtu,“ uvedl před poslanci.
Kde jsou peníze vypůjčené na povodně se neví
Rozpor v tom, kolik si vláda na povodně půjčila a kolik na ně skutečně vydala, poslancům detailněji vysvětlil na příkladu z loňského roku.
„Ve své podstatě se ta situace má tak, že novelizací došlo ke zvýšení výdajů státního rozpočtu o 30 miliard korun. V důvodové zprávě bylo deklarováno, že je to z důvodu povodní. Když se podíváme na to, jakým způsobem ta rozpočtová rezerva byla rozpuštěna, tak v podstatě 16,6 miliardy bylo rozpočtovými opatřeními převedeno do rozpočtových kapitol na povodňové výdaje a 14 miliard korun bylo převedeno na jiné než povodňové výdaje. A z těch 16,6 miliard korun na povodňové výdaje se podařilo vyčerpat čtyři miliardy korun,“ uvedl profesor Pavel.
Dál žijeme na dluh, říká Jan Pavel z Národní rozpočtové rady
A dodal: „To znamená, že těch dvanáct miliard korun je tam dneska v nárocích nespotřebovaných výdajů, které jsou zamašličkované na ty povodně. Takže z těch 30 miliard korun šlo na ty povodně 16,6 miliardy. Stačily se ale utratit ty čtyři miliardy v roce 2024. Tedy očekáváme, že těch 12 miliard se utratí pravděpodobně letos. A mělo by to jít tedy rovněž na povodně,“ doplnil.
Půjčují se desítky miliard korun, ale nikdo neví na co
Podle zástupců opozičních poslanců měl a má ministr financí rozpočtový výbor informovat pravidelně o tom, jak se vyvíjí hospodaření státního rozpočtu. Což se ale neděje. Ministr se jednání výboru, jak uvedli, neúčastní. Členové výboru jak z vládních koaličních stran, tak opozičních stran tak nemají informace, kde peníze, které si vláda na povodně půjčila, skončily či skončí.
Vláda Petra Fialy si půjčí, aby měla na sanaci škod po povodních
Jasno ale nemá ani NRR. Ta se ve své výroční zprávě tak omezila pouze na konstatování: „Sledování výdajů na odstraňování následků zářijových povodní tak zůstane i v roce 2025 jednou z důležitých agend Národní rozpočtové rady. Stejně jako příprava státního rozpočtu na rok 2026, jehož sestavení bude z řady objektivních důvodů [ukončení platnosti tzv. windfall tax, upravené nakládání s výnosy z emisních povolenek či další snížení strukturálního salda] ještě náročnější, než bylo konstruování rozpočtů v minulosti.“
Co se týče odstraňování škod po povodních, doplňme, že loni vláda Petra Fialy nejdříve mluvila o tom, že Česku na sanaci těchto škod přispěje 50 miliard korun Evropská komise. Toto tvrzení se záhy ale ukázalo jako nepravdivé. Vláda pak připustila, že si na sanaci škod bude muset půjčit. Což se také stalo. Problém ale je, že si na to vláda loni půjčila 30 miliard korun plus deset letos, ale takzvaně na povodně prozatím vydala jen čtyři miliardy. Povodně přitom byly v září 2024 a teď je květen 2025. Nabízí se tedy otázka, kde skončily, případně ještě skončí zbývají miliardy korun.
Peníze z EU na povodně nejsou peníze navíc. Tyto peníze Česko už má
O tom, že ministr financí Zbyněk Stanjura jako správce státní kasy avšak nouzi o miliardy korun ze státního rozpočtu nemá, svědčí například jeho nové video. V něm jako úspěch prezentuje zbrusu novou investici ve výši pět miliard korun do výstavby Fakultní nemocnice Ostrava v Moravskoslezském kraji. Ostatně právě tam jen tak mimochodem ministr Stanjura za ODS kandiduje v nadcházejících sněmovních volbách.
Daniel Tácha
Hmm, nikdo neví kde peníze skončily. Někdo to ale moc dobře ví. Je třeba si uvědomit, že je tady u moci opět vláda ODS s přicmrndy z pidistrat, jako za divokých časů největších rozkrádaček v 90 letech. Tedy máme tu vládu organizovaného zločinu zpět. Dnes se už ale nechodí krást peníze státu s kufříky, ale posílají se vyprat přes Ukrajinu, kde jejich stopa zmizí. Je však známo, že pračky peněz fungují tak, že určitá část peněz se tzv. vypraná (přerozdělená) vrací zpět, ale už pouze na osobní či stranická konta těch, kteří ty peníze do pračky peněz poslali. Ukrajina je už ve světě pověstná, jako obří pračka peněz, kde perou špinavé prachy kdejací šmejdi a Zelenský je něco jako spojka, která vyprání zajišťuje.
Podvodníci !! Mají teď důvod obhajovat zvyšující se zadlužení : vždyť oni pomáhají po povodních..
obnovte za korupci trest smrti .
Podváděli s předvolebními sliby, podvádějí i při řešení živelné pohromy… Nevím, proč jim mnozí spoluobčané pořád věří. Pravděpodobně se jedná o nějakou psychickou anomálii.
Podváděli v předvolebních slibech, podvádí i při řešení důsledků povodní. Na Krnovsku a Opavsku o tom vědí svoje…Nevím, proč jim pořád věří tolik lidí, asi mají nějaký problém s pamětí nebo trpí nějakou psychickou úchylkou.
A toto je naše vláda. Nechápu, kdo ji ještě může volit.
doufám, že nám občanům, bude řádně vysvětleno, kde jsou peníze na povodně !! tady se nejedná o pár korun !
Nejde jen o povodně. Po tornádu na jižní Moravě se vybralo 2,5 mld. Vesnicím bylo rozděleno necelých 300 milionů. Obvykle za to vesnice postavily novou hospodu, hasičskou stanici apod… budiž, jejich problém… Kam ale zmizelo 2,2 mld. – nikdo neví. Lidé naposílali několik po strop plných tělocvičen věcí pro ty, kteří přišli o vše – přijely kamiony, všechno naložily a odjely. Komu patřily a kam to odvezly – nikdo neví… A nikdo to ani neřeší…
U těchto věcí pomůže jen skutečně nezávislý tisk, jako třeba zde a pak samozřejmě voliči. Jenže ti nesmí propadat iluzi a volit podle emocí, to znamená, že mají svého koně a na toho sází pravidelně a jsou mu věrni. Tak to v politice nefunguje, ta rozhodně není fotbal. Úplně stejné to totiž bylo za Babiše. Ze začátku to jelo polehoučku. Zkoušel to různě. Nejprve v rozpočtu rozpustil rezervy, které zbyly z privatizace, když se prodávaly podniky, to bylo deset miliard. Pak zkoušel rozprodat část státních rezerv. Speciálně se zaměřil na komodity. To bylo ještě za situace, kdy tržní kapitalismus dojížděl, tak byly suroviny levné. Oproti dnešku. Na vlastní uši jsem slyšel, že je prý není třeba držet, dají se koupit na trhu. Z pohledu kšeftmona tehdy pravdu měl. Pak zkoušel, že by rezervy zdravotních pojišťoven, které si vytvářenjí na zlé časy, jako jsou ty dnešní, zdanil a stejně tak i zisky ČEZU. Tehdy už věděl, že stavba jaderky-bobek, priotita nejnižší. A to měl dokonce nápad, že to, co ČNB vykáže jako účetní zisk, se zdaní. Z toho ho vyvedli stejně, jako současného guvernéra s bitcoinem. No a zadlužovací orgie naprosto stejné jako ty dnešní, osobně rozjel za covidu. Tím tehdy zelepil například zdravotnictví takovým způsobem, že to na ty časy s láskou vzpomíná. V podobném stylu, jako při střelbě v Praze. Borec vystřílí školu a rektorka si s vedením vyplatí patřičně zvýšenou odměnu, zřejmě proto, že zažili mimořádnou událost.
Zkrátka a dobře, bez patřičné kontroly vlád, a to každé, se to neobejde, protože ať u koryta plného zlaťáků stojí kdokoliv, tak odolá jen ten se svatozáří. A tu jsem bohužel nad politickými hlavami nikdy zazářit neviděl. Kamery mají velkou citlivost, tak by zachytily i její slabý odlesk.
P.S. Mimochodem, pan Kalousek. Mám ještě v paměti tu jeho „dočasnou“ stokorunu zvýšených daní na tehdejší povodně. Už ani nevím, kdy skončila a zda vůbec skončila.
Nechápu, jak je to možné. Půjčit si 40 miliard- na povodně a dát jenom 4 miliardy. Někdo za toto musí nést zodpovědnost. Kde se peníze “ ztratili ? “ Za toto by mněli být trestně stíhaný, pokud nedoloží kde je rozdíl , který chybí. Hrozná vláda, pořad dokola lži a podvody. Je dobře že byl zveřejněn takový článek- ať to otevře očí lidem , který ještě pořád chtějí volat tuto demoliční vládu.
A co proto uděláme? Budeme dál volit ty převlečený komunisty?
Jedině republikáni to umí srovnat ale nikdo je moc nevolí a lidé v ČR se stali ovcemi.