Americká společnost Intel oznámila, že odstupuje od plánu vybudovat továrny na výrobu čipů v Německu, Polsku a Kostarice. Posune i otevření svého nového výrobního závodu v americkém Ohiu.
Intel se dlouhodobě potýká se špatnými hospodářskými výsledky a ztrátou kdysi dominantní pozice na trhu. Informace o zrušení plánů na výstavbu nových továren firma oznámila společně se svými hospodářskými výsledky za letošní druhý kvartál [více níže, pozn. red.].
Rozhodnutí společnosti nepřekvapilo. Výstavbu továrny na výrobu čipů v Magdeburgu v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko měl Intel zahájit už loni. Závod měl zaměstnat zhruba tři tisíce lidí. Vedení Intelu už loni v září projekt ale zmrazilo na dobu dvou let.
Intel, která jako jedna z mála firem čipy nejen vyvíjí, ale také vyrábí, se dlouhodobě potýká s finančními problémy. Na konci loňského roku došlo dokonce na její vyřazení z akciového indexu Dow Jones. V něm se držela pětadvacet let. V indexu nejvýznamnějších amerických firem Intel nahradila konkurenční americká firma Nvidia. Letos došlo ve vedení společnosti k další významné personální změně. Od letošního března vede Intel nový generální ředitel Lip-Bu Tan.
Pád Intelu pokračuje. Končí v indexu Dow Jones. Nahradí ho Nvidia
List The Wall Street Journal [WSJ] s odvoláním na informované zdroje přesto už letos v únoru uvedl, že výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing [TSMC] a americká společnost Broadcom zvažují podání nabídky na odkup Intelu.
WSJ dále napsal, že pokud by došlo k převzetí společnosti, nejspíš by to vedlo k oddělení vývoje od výroby. Připomněl, že od roku 2022 fungují výrobní závody společnosti samostatně. Loni pak začaly závody Intelu samostatně i vykazovat finanční výsledky. Plánuje se, že se promění v dceřiné společnosti s vlastní právní subjektivitou.
Intel zaostal za konkurencí
K dění kolem americké společnosti Intel se nedávno pro FinTag vyjádřil portfolio manažer společnost Amundi Wesley Lebeau, který se specializuje na disruptivní příležitosti na trzích a umělou inteligencí. Příběh Intelu je podle něj učebnicová ukázka několika klíčových špatných rozhodnutí, která vedla ke ztrátě vedoucí pozice na trhu.
„Jedním z nich je zanedbání vývoje a výzkumu nových produktů,“ řekl.
Podle něj se Intel příliš zaměřil na produkci pro datová centra a PC, kde si chtěl udržet hlavní pozici na trhu. Přitom ale podcenil sílu konkurence, která přišla s modernějšími čipy.
Disrupce je tu od nepaměti, říká portfolio manažer Wesley Lebeau
„Zároveň prošvihl příležitosti, které nabízel trh s telefony. A to samé se mu teď děje s nástupem umělé inteligence,“ dodal.
Inovace jsou podle něj v dnešním technologickém světě „základem přežití“. Zdůraznil stále sílící význam datových center. Analytik XTB Tomáš Vranka ve své analýze na FinTag napsal, že za výsledky hospodaření stojí špatné řízení firmy.
Následuje Intel osud zkrachovalé Nokie či Kodaku? Bojuje o přežití
„Společnost kdysi vedli techničtí inženýři, kteří si uvědomovali, že firma je tam, kde je, protože navrhuje a vyrábí nejlepší produkty. V posledních dvou desetiletích se v čele Intelu ale vystřídalo několik generálních ředitelů. Někteří z nich místo toho, aby se soustředili na technologie, provedli škrty a začali se více orientovat na akcionáře. Intel postupně začala předbíhat konkurence,“ popsal analytik.
Výsledky za očekáváním a propuštění 15 % zaměstnanců
Společnost Intel v aktuální tiskové zprávě oznámila, že propustí 15 procent zaměstnanců. To je zhruba 15 000 až 24 000 lidí. Do konce roku chce jejich počet snížit na 75 tisíc.
Tchajwanská TSMC, která vyrábí čipy, zvýšila zisk o 61 procent
Co se týče samotných výsledků, podle vedoucího analytika XTB Jiřího Tylečka zklamala nízká ziskovost – hrubá marže zaostala za očekáváním a společnost vykázala vyšší než očekávanou čistou ztrátu.
Výsledky Intelu ve 2. čtvrtletí
- Tržby: 12,86 mld. USD [cca 270 mld. Kč].
- Hrubá marže: 29,7 %, očekávaná 36,6 %.
- Čistá ztráta: 2,9 mld. USD [cca 61 mld. Kč].
Akcie Intelu po zveřejnění výsledků výrazně oslabily. Důvod poklesu ceny akcií je podle analytiků kombinace zklamání z výsledků, nízkých marží, rizika ztráty technologického postavení a jasných náznaků výrazných škrtů, jež vzbuzují pochybnosti o perspektivní budoucnosti společnosti.
Reakce ceny akcií Intel na oznámené hospodářské výsledky
[Zdroj: xStation 5]
„Trh se obává, že Intel ustupuje od svých velkých ambicí a přechází k boji o přežití ve srovnání s konkurenty jako Nvidia, AMD a TSMC,“ uzavřel pro FinTag Tyleček.
–DNA–
Riziko podnikání je téměř vždy veliké. Konkurence chyby neodpouští. Zde chybovali manažeři. Taiwan vyrábí čipy s prvky 3 i 2 nm. Rusko 7 nm, ale získává čipy a díly přes Čínu.
Významný český expert na technologii AI, Jeho Magnificence Jiří Zlatuška z Masarykovy Univerzity v Brně, byl opakovaně „vědecky“ zvolen rektorem Masarykovy univerzity v Brně v podstatě za to, že připravil ČR o významnou konkurenční výhodu v technologii AI. Jsem dosud žijící svědek této události. Strojové učení G. Hintona v té době ještě neexistovalo. Připravoval jsem aplikaci technologie AI matematika-logika Doc. Václava Poláka, který byl vyhozen z UJEP v Brně, pozdější Masarykovy Univerzity v Brně. Miroslav Pivoda, Brno.