Deficit státního rozpočtu i státní dluh vzrostl i v září

262
deficit
Foto: FinTag.cz

Státní rozpočet skončil na konci září deficitem ve výši 326,3 miliardy korun. Po očištění o příjmy a výdaje u projektů a mechanismů EU činil deficit 325 miliard korun. Uvedlo to Ministerstvo financí ČR [MF ČR].

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 326,3 miliardy korun ze srpnových 298,1 miliardy korun. Jde o nejhorší zářijový výsledek od vzniku České republiky. Loni ke konci září byl schodek 252,7 miliardy korun.

Saldo státního rozpočtu za leden až září 2021

[Zdroj: MF ČR]

V meziročním srovnání tak došlo k meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu o 73,6 miliardy korun. Meziměsíční prohloubení deficitu oproti předchozím měsícům vzrostlo na 28,2 miliardy korun.

Příjmy a výdaje státního rozpočtu

Celkové příjmy vzrostly meziročně o 2,0 procenta a výdaje o 7,2 procenta. Celkové příjmy rozpočtu ke konci září meziročně stouply o 20,8 miliardy na 1,08 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci září pak meziročně stouply o 94,4 miliardy na 1,41 bilionu korun.

Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 35,7 miliardy na 943,9 miliardy korun. Samotné příjmy z daní bez pojistného meziročně klesly o 11,6 miliardy na 503,8 miliardy korun.

Inkaso daně z přidané hodnoty stouplo ke konci září meziročně o 4,8 miliardy na 208,7 miliard korun. Výběr daně z příjmů právnických osob meziročně stoupl o 24,2 miliardy korun na 103,2 miliardy korun. Naopak inkaso daně z příjmů fyzických osob kleslo o 31,1 miliardy na 75,9 miliardy korun.

Na běžných výdajích stát ke konci září vydal 1,31 bilionu korun, meziročně o 100,6 miliardy více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 6,3 miliardy na 99,6 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá za celý rok s kapitálovými výdaji 185,2 miliardy korun.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci září 521,3 miliardy korun, meziročně o 15,8 miliardy korun více. Z toho na důchody šlo 399,3 miliardy korun. Více zde.

Letošní schválený schodek státního rozpočtu činí 500 miliard korun. Podle nedávného vyjádření ministryně Aleny Schillerové rozpočet za celý rok ale skončí se schodkem zhruba 400 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok vláda schválila schodek 376,6 miliardy korun.

Nejen deficit rozpočtu, ale i státní dluh vzrostl

Známy už jsou i aktuální data o výši státního dluhu. Ten letos ke konci září stoupl o 284,2 miliardy korun na 2,334 bilionu korun. V samotném třetím čtvrtletí pak dluh klesl o 82 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 218 000 korun. Podle MF ČR státní dluh letos rostl v prvním čtvrtletí, v druhém pak začal klesat.

„Za růstem státní dluhu v prvních měsících letošního roku byla zvýšená emisní činnost ministerstva financí, které se tak rozhodlo předfinancovat krytí letošních splátek státního dluhu a částečně i krizového schodku státního rozpočtu, a to ještě před očekávaným zahájením cyklu zvyšování základních úrokových sazeb ze strany České národní banky,” uvedl úřad.

Podle MF ČR je pohyb výše dluhu v průběhu jednotlivých čtvrtletí běžný jev způsobený zejména nesouladem rozložení většího množství aukčních dnů proti několika splátkám státních dluhopisů v průběhu roku. V relativním vyjádření představuje státní dluh podle ministerstva 39,1 procenta hrubého domácího produktu [HDP].

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky. Více zde.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here