Čínské úřady uzavřely kvůli covidu čínskou Havaj

307
cinske
San-ja je město a městská prefektura v Čínské lidové republice na jihu provincie Chaj-nan. Na stejnojmenném ostrově je druhým největším městem po hlavním městě provincie Chaj-kchou. Jde o nejjižnější město Čínské lidové republiky. / Foto: Pixabay.com

Více než 80 000 turistů uvízlo v čínském přímořském letovisku San-ja. Důvod je necelých 300 případů nákazy koronavirem. Čínské úřady požádaly tamější hotely, aby hostům daly 50% slevu do dobu, než protiepidemická opatření skončí.

Na svých internetových stránkách o tom informovala stanice BBC. Letovisko, kterému se přezdívá “čínská Havaj“, restrikce zasáhly na vrcholu turistické sezony. Město ležící na ostrově Chaj-nan na jihu Číny si oblíbili zejména surfaři. San-ja je vzhledem ke svým tropickým plážím jedním z hlavních čínských turistických a prázdninových letovisek. K městu patří i mezinárodní letiště San-ja Feng-chuang.

[Čínská San-ja/Foto: Pixabay.com]

Nyní úřady ale zrušily všechny lety, z města neodjíždějí ani vlaky. V pátek testy potvrdily nákazu u 263 lidí. Z města se nyní mohou dostat jedině ti, kdo budou mít pět negativních PCR testů během sedmi dnů.

Obchody prodávající zboží základní potřeby zůstaly otevřené. Zábavní podniky jsou ale zavřené už několik dnů. Úřady uvedly, že požádají hotely, aby svým hostům poskytly padesátiprocentní slevu do doby, než protiepidemická opatření skončí.

Čína filtruje cestující na letištích

Uzavření čínského letoviska přišlo ve stejný týden, kdy Čínský úřad pro civilní letectví [CAAC] zmírnil protipandemická pravidla u mezinárodních letů. Peking zkrátil dobu přerušení letů na týden. To platí, když mají letadla na palubě čtyři pozitivně testované na koronavirus, respektive čtyři procenta z celkového počtu. Pokud přiletí s osmi procenty nakažených, zastaví se lety na dva týdny. V obou případech se zákazy zkrátily o polovinu.

Změna má podle prohlášení za cíl podpořit výměnu personálu mezi Čínou a zahraničím, cestování a spolupráci a zároveň “vědecky a přesně” dosáhnout prevence a kontroly epidemie. Hongkong pozastavil podobný systém zákazu letů minulý měsíc.

Letiště Praha loni odbavilo o 20 % více lidí než předloni

Upřesněme, že Čína neobnovila přímé lety do Česka po pandemické přestávce. Podle některých hlasů jedním z důvodů je i skutečnost, že předseda českého Senátu Miloš Vystrčil [ODS] v roce 2020 vyrazil na oficiální cestu na Taiwan.

Dosud největší změnou v protipandemické politice Číny bylo v červnu zkrácení karantény o polovinu pro ty, kteří do země dorazí ze zahraničí. Nyní musejí cestující v karanténním zařízení strávit týden a posléze mají tři dny monitorovat svůj zdravotní stav doma.

Čínské úřady u covidu dál drží tvrdou linii

Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu. San-ja není jediným čínským městem, které v posledních měsících zažilo koronavirovou uzávěru. Minulý měsíc ji úřady vyhlásily asi pro milion lidí na předměstí Wu-chanu, města, odkud se nákaza podle dosavadních zkoumání původně rozšířila. Hygienici tam odhalili čtyři asymptomatické případy. V červnu skončil přísný dvouměsíční lockdown pro 25 milionů obyvatel Šanghaje.

Čína pokračuje v politice nulové tolerance

Podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse [JHU] zemřelo v Číně od začátku pandemie covidu-19 méně než 15 000 lidí. Panují však reálné obavy, že tvrdé restrikce negativně dopadají na ekonomiku nejlidnatější země světa.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here