Inflace v Česku byla v listopadu vůbec nejvyšší v Evropské unii

587
inflace
Foto: Redakce FinTag.cz

Míra inflace v zemích Evropské unie v listopadu klesla o půl procentního bodu na 3,1 procenta a je nejníže zhruba za dva roky. Ve své zprávě to dnes [19.12.] oznámil statistický úřad Eurostat. Podle něj vůbec nejvyšší inflaci má Česko.

Nejvyšší růst spotřebitelských cen má v celé unii Česká republika, kde ceny meziročně vzrostly o 8,0 procenta. V říjnu byla inflace v Česku podle Eurostatu drahá nejvyšší v EU. Naopak v Belgii už je deflace, tam ceny meziročně o 0,8 procenta klesly.

Vývoj inflace v zemích EU v listopadu [v %]

[Zdroj: Eurostat]

Nižší inflace než v České republice tak už je například i v Maďarsku, které bylo dlouho nejhorší v unii. Teď je na hodnotě 7,7 procenta. V Polsku míra inflace zůstala na říjnové hodnotě 6,3 procenta, na Slovensku klesla na 6,9 procenta. Před rokem byla inflace v Česku na 17,2 procenta, v Maďarsku na 23,1 procenta, na Slovensku 15,1 procenta a v Polsku 16,1 procenta.

V zemích eurozóny míra inflace v listopadu klesla rovněž o půl bodu a činila 2,4 procenta.  Eurostat tak potvrdil svůj původní odhad. Vývoj spotřebitelských cen v celé Evropské unii součástí jeho odhadu nebývá. Před rokem, tedy loni v listopadu, byla míra inflace v eurozóně 10,1 procenta a v celé unii 11,1 procenta.

Nejhorší je Česko, Maďarsko, Slovensko a Rumunsko

Po Belgii byla v zemích EU nejnižší míra inflace v Dánsku, kde činila 0,3 procenta. Třetí nejlepší byla Itálie, kde ceny meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Naopak druhou nejhorší zemí po Česku bylo Maďarsko, třetí pak Slovensko s Rumunskem, shodně 6,9 procenta. Ve srovnání s říjnem se v sedmadvacítce členských států míra inflace zmírnila ve 21 zemích, ve třech se nezměnila a ve třech se zvýšila.

ČNB zřejmě už ve čtvrtek sníží sazbu o čtvrt procentního bodu

V zemích platících eurem k inflaci nejvíce přispěly služby, jejichž příspěvek činil 1,69 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 1,37 procentního bodu. Naopak o zmírnění zdražování se nejvíce zasloužily energie, a to příspěvkem -1,41 procentního bodu.

Inflace podle Českého statistického úřadu

Spotřebitelské ceny v listopadu podle Českého statistického úřadu [ČSÚ] meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta. Meziročně inflace v listopadu stoupla o 7,3 procenta. To je o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu.

„Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 7,3 procenta. Avšak bez započtení vlivu vládního energetického úsporného tarifu na ceny loni by meziroční cenový růst dosáhl hodnoty 4,7 procenta,” uvedl ČSÚ.

Inflace v listopadu zpomalila na 7,3 %, respektive na 4,7 %

Oslabení meziročního cenového růstu statistici hlásí napříč celým spotřebním košem, nejvýraznější pak u potravin a bydlení. Dále klesaly hlavně ceny pohonných hmot. Co se týče meziměsíčního růstu cen, u bydlení stouply ceny elektřiny o 1,6 procenta a zemního plynu o 0,7 procenta. Ceny oděvů vzrostly o 1,1 procenta. Z potravin zdražily nejvíce ovoce [+3,1 %], zelenina [+2,6 %], ale i uzeniny, oleje, tuky, sýry a tvarohy.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here