Závody 14 a 15 Liberty Ostrava ožily. Podnik zachová 1 350 míst

1722
Liberty
Foto: Liberty Ostrava a.s.

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava díky tollingovému financování od společnosti Vítkovice Machinery Trade [VMT] ze skupiny CE Industries Jaroslava Strnada obnovuje provozy ve svých dvou klíčových závodech 15 a 16.

To jsou válcovny plochých výrobků, jako jsou svodidla, a rourovna. Díky obnově provozů v nich zůstane 1 350 pracovních míst. Celkem má nyní podnik zhruba 3 000 zaměstnanců. Na konci roku by jich v podniku mělo zůstat přibližně 2 300. Novinářům to dnes [10.10.] řekli zástupci firem a insolvenční správce Šimon Peták.

„Dopad tohoto opatření a nového rozjezdu výroby by měl vést k celkovému zachování provozu závodu Liberty jako takového. A v důsledku toho tedy k zachování až zhruba 2300 pracovních míst a k možnosti tento závod prodávat jako běžící závod, a tudíž i k vyššímu uspokojení věřitelů,“ uvedl správce Peták.

Závody 15 a 16 jsou klíčové části podniku s největším potenciálem pro případného nového vlastníka firmy. Například Závod 15 Rourovna je největší výrobce trubek v České republice.

„Výroba svodidel se rozjíždí dnes, rourovna se snad rozjede poslední týden v říjnu. Příští týden se zase znovu rozjede středojemná válcovna,“ nastínil ředitel Liberty Pavel Šedivý.

Zatím poslední dodávku podle něj dokončila středojemná válcovna [Závod 14 Válcovny] ve středu. Provoz závodu 14 nyní zajišťuje polská společnost Donquixote.

Jak funguje tolling

Tolling využívá dodatečné cizí zdroje financování, nejčastěji bankovní úvěry. Ty banka neposkytuje výrobci, ale tollingové společnosti, která se zavazuje tyto poskytnuté prostředky bance splatit.

V Liberty došlo na nejčernější scénář. Rozprodává majetek a propouští

V praxi to vypadá tak, že tollingová společnost si ze zdrojů poskytnutých bankou nakupuje od dodavatelů materiálové a energetické vstupy, a od výrobce si z těchto vstupních prostředků nechá za odměnu vyrobit hotové výrobky. Ty tollingová firma sama prodá odběratelům.

Ostrava byla pro Mittal jen dojnou krávou, říká odborář Slanina

Hlavní výhodou tollingu je získání finančních prostředků, aniž by společnosti hrozilo nebezpeční případného konkurzu. To proto, že vlastníkem vstupů a výrobků není výrobce, ale tollingová společnost. Mezi další přednosti takového financování patří zachování vztahů výrobce s dodavateli a odběrateli, kde se mění pouze právní základ.

Liberty Ostrava je v úpadku od června

Liberty Ostrava je v úpadku od letošního června. Většina jejích provozů stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část pracovníků zůstala od té doby doma.

Ještě loni měla Liberty Ostrava přibližně 6 000 zaměstnanců, nyní jich má zhruba 3 000. V závodě 14 pracuje asi 650 lidí, závody 15 a 16 mají dohromady asi 1 350 pracovníků. Dalších zhruba 450 zaměstnanců pracuje ve firmě v obslužných profesích. A 600 lidí dobíhají například výpovědní lhůty.

U Liberty podpoří stát investora s plánem na produkci zelené oceli

Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Liberty Ostrava vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Prvovýrobu, tedy výrobu oceli, už ale podnik ukončil. Před rokem odstavil poslední fungující vysokou pec a letos v srpnu koksovnu. V druhovýrobě se nyní v podniku ze surového materiálu dělají další výrobky.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here