Finanční trhy nežijí jenom výnosy amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale i hospodářskými výsledky velkých firem. Letošní první kvartál ukazuje, že většina z nich hlásí solidní růst, přesto je něco i jinak.
A to je, že téměř každá firma se ve svých komentářích dotýká nejistoty, která je v podnikání nejvíc paralyzující. Ale i tam, kde aktuální hospodářské výsledky zaostaly za očekáváním, nejde o žádnou katastrofu. Doplňme, že aktuální čísla brzy zveřejní například i společnosti jako Lockheed Martin, Tesla, Alphabet nebo Intel.
Banky si vedou dobře, ale stále s prstem na spoušti
Jako vždy se výsledkové sezóny první ujaly americké banky. A hned na úvod přinesly příjemná překvapení. JP Morgan oznámila meziroční růst tržeb, zisků a čistého úrokového výnosu. To poslední je obzvlášť zajímavé. Ukazuje, že banka dokáže efektivně těžit z vyšších úrokových sazeb. Dařilo se i Morgan Stanley, zatímco Wells Fargo přinesla smíšenější výsledek – drobný pokles tržeb, ale žádné velké drama.
Vývoj ceny JMP.US, denní svíčky
[Zdroj: xStation]
Společným rysem všech bank byl výrazný nárůst výnosů z tradingu. Volatilita trhů jim hraje do karet. S čísly ale přicházejí i varovné hlasy. Jamie Dimon z JP Morgan otevřeně mluví o geopolitickém napětí, riziku zvýšení daní a cel a rostoucí pravděpodobnosti recese. Banky jsou sice zatím v pohodě, ale cítí, že situace může rychle změnit směr.
ASML a TSMC: Dva pohledy na trh s polovodiči
Technologický sektor nabízí možná nejzajímavější kontrast celé sezóny. Nizozemská společnost ASML zazářila růstem tržeb téměř o 50 procent a zisku o neuvěřitelných 100 procent. Přesto nad výsledky visí jeden otazník. Nové objednávky byly výrazně nižší, než očekával trh. Namísto předpokládaných 4,8 miliardy eur [cca 120 mld. Kč] jich přišlo jen za 3,9 miliardy eur [cca 98 mld. Kč]. Znamená to snad, že se výrobci čipů bojí dalšího vývoje? Že vyčkávají, jak se vyvine světová ekonomika a případné obchodní války?
Vývoj cen ASML.NL [zeleno-červená] a TSM.US [modro-bílá], denní svíčky
[Zdroj: xStation]
Tento dojem rozbíjí TSMC, největší světový výrobce pokročilých čipů pro technologické giganty jako Apple, Nvidia či AMD. Jejich výsledky byly výtečné. A co víc, firma vyslala silný signál do budoucna: investice [CAPEX] dosáhly rekordních 10,1 miliardy dolarů [cca 220 mld. Kč]. TSMC dává jasně najevo, že navzdory geopolitickým otřesům vidí svou budoucnost v růstu. A neváhá na něj vsadit obrovské prostředky.
Výsledky LVMH a kocovina z Číny
Luxus má svá specifika a v posledních měsících také své potíže. Evropský módní gigant LVMH vykázal za první čtvrtletí pokles tržeb o 2 procenta. I když se jednotlivým segmentům dařilo různě, největší bolest přinesl trh s alkoholem. Celý segment klesl o 8 procent, a tvrdý alkohol dokonce o těžko přehlédnutelných 17 procent.
Vývoj ceny MC.FR [LVMH], denní svíčky
[Zdroj: xStation]
Za propady stojí hlavně problémy na čínském trhu. Číňané dlouhodobě ztrácejí zájem o západní značky a čelí ekonomickým těžkostem. LVMH doufal, že mu záda podrží trh v USA, ale tamní nejistota spojená s politikou prezidenta Trumpa ochlazuje i spotřebitelské nálady. Výsledek je opatrnější chování zákazníků a slabá chuť utrácet za luxus.
Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce