Americká agentura Moody’s Investors Service včera [16.5.] snížila rating úvěrové spolehlivosti USA z nejvyššího stupně AAA na Aa1. Moody’s byla poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která USA hodnotila nejvyšším stupněm.

„Po sobě jdoucí americké administrativy a Kongres nepřijaly opatření, která by zvrátila trend vysokých ročních fiskálních deficitů a rostoucích nákladů na obsluhu státního dluhu,“ vysvětlila své rozhodnutí agentura Moody’s.
Tlak na prohlubování státního dluhu, za který Amerika ročně na úrocích zaplatí přes bilion dolarů [cca 22,5 bil. Kč], podle agentury navíc ještě zesílí slíbené snížení daní americkým prezidentem Donaldem Trumpem. A tak Bílý dům rozhodnutí agentury zpochybnil. To přesto, že ratingový výhled je podle Moody’s stabilní.
„Mark Zandi, ekonom agentury Moody’s, je Obamův poradce a Clintonův dárce, který od roku 2016 nikdy nepodpořil Donalda Trumpa. Nikdo nebere jeho ´analýzy´ vážně. Znovu a znovu se ukazuje, že se v nich mýlí,“ uvedl šéf komunikace Bílého domu Steven Cheung.
Avšak už v roce 2011 nejvyšší rating USA odebrala agentura S&P Global Ratings, v roce 2023 tak učinila společnost Fitch. I její rozhodnutí se setkalo s nesouhlasem tehdejší americké ministryně financí Janet Yellenové a prezidenta Joea Bidena.
To, že Amerika patří k nejzadluženějším zemím světa není žádná novinka. Zřetelně na to v poslední době poukázal právě prezident Donald Trump nebo jeho spolupracovník Elon Musk. Avšak rating není jen o zadlužení, ale o schopnosti dluh splácet. Čím nižší rating daná země má, tím víc platí za své dluhy.
Amerika má specifické postavení na dluhopisovém trhu
V případě Ameriky je věc ale složitější. Už kvůli tomu, že na světa je pouze devět zemí s nejvyšším ratingem od ratingových společností. Jsou to Německo, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Lucembursko, Austrálie a Singapur. Avšak například trh s dluhopisy USA je 5x větší než trh s dluhopisy všech zmíněných zemí se známkou AAA dohromady. Což mimo jiné před investory klade otázku – kam tak ohromný balík peněz investovat, když ne do amerických vládních dluhopisů.
Tématu amerického státního dluhu a ratingu USA se na stránkách FinTag podrobně věnoval už v roce 2023, kdy Americe ponížila rating společnost Fitch, ekonom XTB Štěpán Hájek. Už tehdy upozornil na to, že prognózy týkající se amerického dluhu ukazují na jeho růst z úrovně mírně přesahující 100 procent hrubého domácího produktu na téměř 200 procent do roku 2050!
USA ztratily AAA rating. Je to začátek konce naší civilizace?
Připomněl i rok 2011, kdy USA přišly po rozhodnutí agentury S&P poprvé o svou korunu trojnásobného AAA. To byl jakýsi milník, protože Spojené státy se najednou nestaly bezrizikovými. A například časopis Time ukázal na obálce George Washingtona s monoklem a titulek na obálce zněl „Velká americká degradace“. Trh reagoval otřesem na burze. Do problémů USA promluvily problémy Evropy, zejména ty fiskální, jenž provázely obavy z rozpadu eurozóny.
Trhy zprávu o nižším ratingu zapracovaly po svém
„Výsledek byl, že dluhopisový trh ratingové varování z velké části ignoroval, a ceny dluhopisů dokonce získaly! To souviselo s přílivem kapitálu do bezpečných přístavů a navzdory snížení ratingu je americký dluh stále považován za jeden z nejbezpečnějších na světě. Velmi z toho těžilo zlato, jehož ceny v té době dosáhly rekordních hodnot,“ uvedl Štěpán Hájek a doplnil, že Americe nahrála i evropská dluhová krize.
Nakonec i americký index S&P 500 během dvanácti měsíců od rozhodnutí S&P posílil o zhruba 20 procent.
„Trh vždy reaguje prudce hned napoprvé. Když se něco stane podruhé, potřetí nebo následně, reakce trhu již není tak prudká. Situace v roce 2011 navíc ukázala, že náklady na nové zadlužení v USA v podstatě nevzrostly a výraznější reakce nastala jen na akciových, měnových nebo komoditních trzích,“ doplnil Štěpán Hájek.
Zlato vs. měnové páry, dluhopisy a měnové páry
[Zdroj: Bloomberg Finance L.P., XTB Research]
Pozn. red: V roce 2011 reagoval nejhůře index S&P 500 a nejvíce z toho profitovalo zlato, i když to bylo důsledkem růstu cen dluhopisů. Měsíc po rozhodnutí trh zaznamenal pokles výnosů o více než 50 bazických bodů! Měnová situace byla stabilní.
Nižší rating potvrzuje dlouhodobý trend, nešokuje
Existují ekonomiky, kterým nikdy nesnížily rating z trojnásobného stupně AAA, například Austrálie, Švédsko a Německo. Na druhou stranu v nedávné historii došlo k negativním změnám ratingu, které způsobily různé faktory. V případě Kanady šlo o výrazný nárůst výdajů, a tedy i zadlužení, během pandemie covid-19. V případě Spojeného království pokles ratingu souvisel s referendem o brexitu.
„Ukázalo se ale, že během několika desítek seancí po snížení ratingu jsme nepozorovali negativní dopady. Naopak dluhopisy těchto zemí velmi často získávaly,“ říká Štěpán Hájek, ale i dodává: „Samozřejmě nebudu tvrdit, že snížení ratingu je pro emitenta pozitivní. Rozhodnutí o ponížení ratingu ale často pouze odrážela postupné změny a investoři je brali spíše jako určité potvrzení než jako novou ´šokující´ informaci.“
Vývoj dluhopisů s 10letou splatností od bodu, kdy došlo k ponížení ratingu emitenta
[Zdroj: Bloomberg Finance L.P., XTB Research]
Pozn. red.: Graf ukazuje změny výnosů normalizované na hodnotu 100 k datu rozhodnutí o snížení ratingu. Jak je vidět, výnosy klesly během několika desítek úvodních seancí! Čímž ale „celé ratingové dobrodružství“ skončilo.
Za zmínku stojí, že z investiční politiky některých investičních fondů vyplývá, že peníze investují pouze do nejbezpečnějšího dluhu s ratingem AAA. Z tohoto pohledu by se mohlo zdát, že rozhodnutí agentur je klíčové, protože převažující rating pro USA už není AAA.
Moody’s snížila rating Slovenska i Francie. Důvody jsou podobné
„Je tu však jeden problém. Současný trh s dluhovými cennými papíry USA je téměř pětkrát větší než celkový trh všech ostatních vládních emitentů s ratingem AAA od všech agentur. A je téměř čtyřikrát větší s ohledem na země s převažujícím ratingem AAA,“ vysvětluje.
Klíčová otázka a klíčová odpověď
Klíčová otázka tedy zní: Kam by tedy peníze z amerického dluhu šly, kdyby je manažeři mechanicky přesunuli jinam?
Odpověď na tuto otázku je: I kdyby americký dluh neměl pro danou instituci zvláštní status [což se často stává], bylo by jednodušší změnit ustanovení než skutečně opustit americké dluhopisy. A dluh USA je téměř čtyřikrát vyšší než dluh zemí s nejvyšším úvěrovým ratingem, minimálně dvojnásobný oproti zemím se známkou AAA. Mimochodem, tato skutečnost také znamená, že dluh vlád, které si udržely AAA, může být investory obzvláště ceněn, protože ho zbývá tak málo.
Moody’s opět snížila rating Izraeli. Varuje před rozšiřováním konfliktu
„Impéria padají pomalu. Rozhodnutí snížit rating Spojených států nejspíš nevyvolá velké pohyby na trhu. A i ty, které uvidíme, jsou výsledkem překvapivého okamžiku. […] Rozhodnutí o snížení ratingu proto vnímejme jako varovný signál, že bez skutečných změn nejen v hospodaření USA bude finanční hegemonie Spojených států upadat,“ uzavírá Hájek.
Daniel Tácha