Důvěra v ekonomiku v květnu v Česku stoupla jak u domácností, tak podnikatelů. Index Českého statistického úřadu [ČSÚ] dokonce překonal 100bodovou hranici. Podle analytiků jde jednoznačně o dobrou zprávu.
Důvěra v českou ekonomiku se letos v květnu dostala nad svůj dlouhodobý průměr poprvé za tři roky, to od května 2022. ČSÚ ve své aktuální zprávě uvádí:
- Důvěra mezi podnikateli se v květnu zvýšila, a to poměrně výrazně ve vybraných odvětvích služeb a také v průmyslu. Ve službách posílila zejména pozitivní očekávání vývoje poptávky ve finančním sektoru. Zlepšení sentimentu v průmyslu pramenilo hlavně z očekávaného zvýšení tempa růstu výrobní činnosti v nadcházejících měsících.
- Spotřebitelská důvěra se v květnu dostala na své půlroční maximum a pohybuje se mírně nad svým dlouhodobým průměrem. Důvodem jsou především meziměsíčně výrazně nižší obavy ze zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v Česku a také mírnější obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace.
„Pár měsíců do voleb a důvěra spotřebitelů a podnikatelů v českou ekonomiku je poprvé za takřka čtyři roky dlouhodobě nadprůměrná. Vládní strany si těžko mohly přát lepší zprávu,“ okomentoval aktuální výsledky hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Co říkají analytici? Cla už nálady v ekonomice neřídí
„Celková nálada v ekonomice se v průběhu května zlepšila. Příznivější sentiment panuje v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Důvodem jsou jednoznačně příznivější očekávání do budoucna,“ říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Podle něj „strach z celní války s USA opadá a firmy v průmyslu hledí do příštích měsíců s mírným optimismem“. Také ale dodává, že na zakázkách to zatím moc vidět není. Na druhé straně průmysl po letech útlumu nejspíš dosáhl svého dna a jeho situace se stabilizovala. Podle něj firmy nyní více věří domácí než zahraniční poptávce, což je naprosto realistický předpoklad.
„V průmyslu se dál propouští, a ještě propouštět nejspíš bude, avšak už zřejmě pomalejším tempem. Zajímavé na dnes zveřejněném průzkumu nicméně je, že firmy zde věří, že budou moci zdražovat,“ upozorňuje dál Dufek.
Tak jako vždy ale zdůrazňuje, že i když se spotřebitelé zdaleka neobávají budoucnosti jako dříve, do nakupování se bezhlavě nehrnou. Ostatně to potvrzují průběžná data z maloobchodu a některých služeb.
„Květnové výsledky průzkumu důvěry potvrzují pokračující pozvolné oživení ekonomiky navzdory slabé zahraniční poptávce a hrozbám objevujícím se v mezinárodním obchodě. Výsledek druhého čtvrtletí nebude v českém hospodářství nijak oslnivý, ale stále půjde o růst,“ uzavírá.
Důvěra v ekonomiku podrobně
Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku stoupl v květnu o výrazné 4,3 body na 101,0 bodu. Což je nejvyšší úroveň od května 2022. Zlepšila se nálada podnikatelů i spotřebitelů. Důvěra podnikatelů se zvýšila hlavně ve službách, to o 6,6 bodu. Zde byli optimističtí především respondenti ve finančním sektoru, kteří očekávají růst poptávky.
„Podstatně lépe na tom byla i důvěra podnikatelů v průmyslu [+3,9 bodu]. Ti očekávají v nadcházejících měsících zvýšení tempa růstu výrobní činnosti. Indikátor důvěry se tak dostal poprvé od července 2022 nad svůj dlouhodobý průměr,“ doplnila analytička Komerční banky Jana Steckerová.
Důvěra v ekonomiku: Třetina lidí v ČR sotva vyjde se svými penězi
Solidně rostla i důvěra spotřebitelů, a to o 3 body na 100,7 bodu. Dostala se tak na své půlroční maximum a pohybuje se tak nad svým dlouhodobým průměrem. Spotřebitelé se výrazně méně obávají zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v Česku a mají menší obavy ze zhoršení finanční situace.
„Vývoj indikátorů důvěry je zatím příznivý. Vše další se odvine na zaváděných clech. Průmyslový segment nyní těží ze snahy US firem a spotřebitelů předzásobit se výrobky před jejich zavedením. Jejich skutečné uvalení by ale českou ekonomiku ve druhé polovině letošního roku podle našeho odhadu jistě poslalo do mírné recese,“ doplnila Steckerová.
–RED–