Loni české firmy zaplatily včas 61,8 procenta faktur. To je dobrá zpráva, protože mezi lety 2022 a 2023 šlo o 59,2 procenta včas zaplacených faktur. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti Dun & Bradstreet a Cribis.
Podle průzkumu se řadí Česko v platební morálce firem do první třetiny evropského žebříčku. Je mezi státy jako Německo [61,6 % včas zaplacených faktur] či Švýcarsko [63,5 %]. Naopak výrazně zaostává za Dánskem [94,2 %] a Polskem [87,5 %], ale třeba také Ruskem [81,3 %]. Lepší výsledky má i Nizozemsko [80,2 %] nebo Maďarsko [73,6 %].
„Český výsledek je sice nad evropským průměrem, ale dynamika zlepšení není výrazná,“ uvedla předsedkyně představenstva tuzemské pobočky Dun & Bradstreet Kateřina Klosová.
Upozornila na to, že například podíl faktur, které české firmy proplácejí 90 a více dnů po splatnosti, stagnuje v posledních třech letech na 0,4 procenta.
Sousední Slovensko [55,6 %] se umístilo zhruba ve středu žebříčku za Švédskem [55,8 %] a před Slovinskem [51,5 %].
Tomáš Chadzivasilis: Rumuni jsou prozápadní. Z podpory Ukrajiny profitují
K nejhůře hodnoceným státům patří Rumunsko [12,0 %], Portugalsko [18,7 %], Bulharsko [19,1 %], Řecko [24,9 %] a Belgie [38,1 %]. Podíl včas zaplacených faktur se mezi lety 2023 a 2024 u více než třetiny sledovaných evropských trhů mírně snížil, a to u firem z Belgie, Německa, Švédska, Bulharska, Chorvatska, Francie, Portugalska, Slovinska a Španělska a významně pak u firem z Lucemburska.
Firmy se potýkají s problémy v exportu
Zajímavá data od českých firem přinesly minulý týden i Hospodářská komora ČR [HK ČR] a Exportní garanční a pojišťovací společnost [EGAP]. Podle nich čtyřem z deseti českých exportérů klesá poptávka. Celkem jde o 43 procent českých exportujících firem.
„26 procent tuzemských exportérů nyní nejvíc pálí ztráta konkurenceschopnosti v důsledku vyšších nákladů na energie v porovnání s konkurencí. A podobné množství vývozců trápí narůstající konkurence ze třetích zemí, zejména z Asie,“ uvádí HK ČR.
Ztrátu konkurenceschopnosti kvůli vyšším nákladům na energie v porovnání s konkurencí uvedlo více než 26 procent firem. 25,6 procenta firem označilo jako problém narůstající konkurenci ze třetích zemí, hlavně z Asie. Ztrátu konkurenceschopnosti v důsledku Trumpových cel označila za překážku desetina dotázaných.
Naopak příliš vysokou administrativní a byrokratickou zátěž související s regulatorními požadavky na export označilo za komplikaci 18,7 procenta firem, kurzová rizika 15,3 procenta a problémy v dopravě zboží 13,8 procenta.
Roste počet firem v insolvenci
S ne příliš pozitivní zprávou přišla analytická společnost InsolCentrum. Podle ní šlo do konkurzu v Česku letos už 368 firem. Což je meziročně o 12 procent více. Nejvíce firem v nově prohlášených konkurzech ve druhém čtvrtletí podnikalo v odvětví velkoobchod, maloobchod a opravy a údržba motorových vozidel.
„Pozvolna stoupá počet prohlášených konkurzů firem. Vedle tradičních odvětví, jako jsou velkoobchod, maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel a zpracovatelský průmysl, se do popředí dostávají i činnosti v oblasti nemovitostí,“ komentovala vývoj jednatelka InsolCentra Jarmila Veselá.
Česká rodinná firma KV Final posiluje v USA. Investuje půl mld. Kč
Mezi firmy s větším počtem zaměstnanců patří Aluprogress ve Strakonicích a Vetro – Plus v Hradci Králové. Předpřipravená reorganizace byla povolena i Solek Czech Services, která je členem solární skupiny Solek holding. Závazky dlužníka dosahují šest miliard korun včetně ručení za dluhopisy vydané skupinou, které v insolvenci uplatňuje asi tisícovka věřitelů.
Soudy v prvním pololetí povolily 13 reorganizací, před rokem jich bylo osm. V letošním druhém čtvrtletí povolily osm reorganizací.
–RED–
Včas ? Z těch 62% je většina státních firem „naoko“ soukromých, pak jako malá domů pro „politiky“ kteří jim přihráli st. zakázku. Jó něco za něco bylo už za vényláhev ! Stejně jako nedávno při stejném všehoschopném Pávkovi