Tchajwanská TSMC, která vyrábí čipy, zvýšila zisk o 61 procent

18
TSMC
Foto: TSMC

Zisk tchajwanské společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. [TSMC] díky poptávce po čipech vzrostl v druhém čtvrtletí bezmála o 61 procent [60,7 %]. V přepočtu dosáhl 288 miliard korun [398,3 mld. TWD].

Společnost TSMC si udržuje dominantní postavení na trhu a vyrábí zhruba 90 procent nejmodernějších čipů na světě, včetně čipů vyráběných 5nm, 3nm a 2nm technologií. Firma těží z pokračujícího zájmu o hardware pro umělou inteligenci a ve třetím čtvrtletí očekává další vysoký růst. Zveřejněné hospodářské výsledky předčily odhady analytiků.

Vývoj ceny akcií TSMC od roku 2021 v USD

[Zdroj: xStation 5]

„Výsledky přinesla také tchajwanská společnost TSMC, která vyrábí čipy například pro Apple, Nvidii či AMD. Výsledky firmy byly výborné, překonala očekávání ve všech oblastech a zvýšila i výhled na aktuální kvartál i zbytek roku,“ říká ve svém aktuálním videu k TSMC analytik XTB a spolupracovník redakce FinTag.cz Tomáš Vranka.

Tržby firmě vzrostly o 38,6 procenta. Růst táhly především 3nm a 5nm AI čipy.

„Výsledky společnosti TSMC pomohly uklidnit nervy investorů. To signalizuje, že američtí technologičtí giganti jako Apple a Nvidia nadále zadávají tchajwanskému výrobci čipů významné objednávky čipů,“ doplňuje Vranka

Na druhé straně se mírně propadl trh s čipy pro smartphony. Firma ve svém prohlášení uvedla, že její budoucí výnosy mohou negativně ovlivnit americká cla. Obchod společnosti ovlivňuje i posilování tchajwanského dolaru. Letos tchajwanský dolar posílil už o 12 procent. Hrubá marže firmě kvůli kurzové ztrátě klesla z 64 procenta na 58,6 procenta.

Poptávka po čipech pro AI převyšuje výrobní kapacity

Společnost přesto uvedla, že v tomto čtvrtletí očekává růst výnosů o 40 procent. Za celý rok pak odhaduje, že její výnosy v dolarovém vyjádření vzrostou o 30 procent, dosud předpokládala růst o zhruba 25 procent.

Na zisk v druhé polovině roku by mohl mít negativní dopad případný slabší prodej Applu, který patří mezi významné zákazníky TSMC. Apple obvykle uvádí nové produkty na trh ve čtvrtém čtvrtletí. Na druhou stranu je příznivé, že další důležitý zákazník, Nvidia, získala nedávno povolení k obnovení prodeje speciálních čipů pro AI do Číny.

USA zmírnily pravidla vývozu čipů pro AI. Platí to i pro Česko

To odráží pokračující silnou poptávku po pokročilých čipech s umělou inteligencí, zejména od společností Nvidia a Advanced Micro Devices [AMD]. Zástupci TSMC uvedli, že poptávka v současné době převyšuje její výrobní kapacitu. A počítá s tím, že jí díky tomu stoupnou tržby i v následujících letech, a to o zhruba 20 procent.

Výsledky firmy ovlivňují i investice do nových továren v USA a Japonsku. TSMC v březnu oznámila, že plánuje investovat v USA 100 miliard dolarů [cca 2,1 bil. Kč]. Tato investice doplní již slíbených 65 miliard dolarů [cca 1,4 bil Kč] pro tři továrny ve státě Arizona, z nichž jedna už je v provozu.

Americká Nvidia rozjede výrobu čipů v USA do 12 až 15 měsíců

Analytici upozorňují také na nebezpečí cel. Americký prezident Donald Trump nedávno prohlásil, že by mohl brzy oznámit cla pro polovodiče. A Tchaj-wanu v dubnu pohrozil recipročním clem 32 procent.

Jak si stojí nizozemská ASML

Tento týden přinesl i další výsledky ze sektoru IT technologií. Nizozemský producent strojů pro výrobu čipů ASML ve středu uvedl, že jeho zisk v druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 45 procent na 2,29 miliardy eur [cca 56 mld. Kč].

Nizozemská ASML hlásí obtíže. Už není evropská jednička

Tržby se zvýšily o 23 procent na 7,69 miliardy eur [cca 189 mld. Kč]. Firma ale varovala, že by nemusela v roce 2026 dosáhnout růstu. To proto, že výrobci čipů budující továrny v USA zatím čekají na jasnější informace o tom, jak tvrdě je zasáhnou cla.

Ani 30% cla USA neudělají víc škody v EU než covid či válka na Ukrajině

ASML je jediná firma na světě, která vyrábí EUV litografické stroje, bez nichž se neobejdou ti největší výrobci čipů, jako jsou právě TSMC, Samsung nebo Intel.

–RED/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here