Anketa: Zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP je mimo fiskální realitu

4613
obranu
F-35 Lightning II / Foto: Lockheed Martin

Státy Severoatlantické aliance [NATO] se včera zavázaly vynakládat do roku 2035 pět procent hrubého domácího produktu [HDP] na obranu. 3,5 procenta by mělo být určeno na armádu a 1,5 procenta na širší výdaje spojené s bezpečností.

Jak to vidí čeští analytici? Ti se shodují, že zvýšení obranných výdajů na pět procent HDP představuje velký zásah do veřejných financí. Na tyto výdaje by si podle nich Česko muselo půjčit, nebo zvýšit daně, případně obojí.

Zvýšit daně je nejlepší způsob, jak financovat vyšší výdaje na obranu

V dopadech růstu obranných výdajů na firmy se neshodují. Zatímco podle některých by se jednalo o příležitost pro tuzemský průmysl, jiní míní, že firmy nejsou na takový nárůst kapacitně připraveny.

David Marek, Deloitte: „Navýšení na obranu na pět procent HDP vychází z geopolitických potřeb, nicméně z ekonomického pohledu jde o velmi silný zásah do veřejných financí. Momentálně není žádný fiskální prostor, který by dovolil zvýšit výdaje na obranu bez kompenzace jinde v rozpočtu.“

Podle jeho názoru by se měly jasněji stanovit rozpočtové priority.

Jiří Tyleček, XTB: „Pět procent HDP na obranu je extrémně vysoké číslo. O tom, že bude cíl smysluplně naplňován, mám pochyby.“

NRR: Vyšší výdaje na obranu sníží výdaje do nevojenských aktivit

Vít Hradil, Investika: „Zvýšení investic do armády nepřinese významný ekonomický impulz. Tento efekt bývá největší v sektorech, které mají velký podíl na celkové zaměstnanosti, vysokou technologickou přidanou hodnotu a nízký podíl dovozu, což v případě vojenské techniky u nás neplatí.“

Za evropskou ocel! Na výrobu tanku jí je zapotřebí 60 tun

Doplnil, že v prvních letech by si Česko na výdaje spíše půjčilo, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobý závazek, bylo by pravděpodobné zvýšení daní.

Petr Dufek, Banka Creditas: „Stávající výrobní kapacity obranného průmyslu jsou už nyní vytížené válkou na Ukrajině. Stačí si vzpomenout, jak negativně se ještě nedávno k této industrii stavěly evropské autority a část finančního sektoru. Byla to vlastně oblast tolerovaná nikoliv protěžovaná.“

České zbrojní firmy jedou, ale brzdí je tuzemské banky

Petr Bartoň, Datarun: „Zvýšení výdajů na obranu je příležitostí pro tuzemský průmysl. Česko má největší podíl průmyslu v EU. Otázka, kde na to vzít, je ale složitější. Státy nejeví žádnou ochotu přestat rozdávat lidem peníze či jinak na potřebnou obranu ušetřit ani nechtějí zvyšovat daně. A daně platíme v EU už tak vysoké v porovnání se zbytkem planety. Takže se peníze budou brát budoucím generacím.“

Nové peníze na zbraně, investice a Ukrajinu schválil i Bundesrat

Lukáš Kovanda, Trinity Bank: Otázkou zůstává, zda členské země budou muset plnit závazek 3,5 procenta HDP k roku 2030 nebo k jinému datu. Často se skloňuje rok 2032. Pokud by platil termín roku 2030, Česko bude muset navýšit oproti letošku svůj obranný rozpočet v nominálním vyjádření o 120 procent. O takřka 200 miliard korun. V rámci Visegrádské čtyřky dává na obranu nejméně.“

Výdaje na obranu V4 2019 až 2023 v % HDP

[Zdroj: World Bank Group]

„ČR má vskutku co dohánět. Podle nejnovějších dat Světové banky neplnilo do roku 2023 závazek alespoň dvou procent HDP na obranu jako jediná země v rámci Visegrádské čtyřky [viz graf Světové banky výše, pozn. red.]. Na chvostu tohoto kvarteta zemí je Česko, co se výdajů na obranu v poměru k HDP týče, prakticky soustavně od roku 2016. Takže jeho obranný sektor je podle všeho nejvíce podinvestovaný v rámci V4,“ doplnil.

Proti vyššímu zadlužení na obranu ve Sněmovně hlasovalo jen SPD

Český hrubý domácí produkt za loňský rok dosáhl podle Českého statistického úřadu 8,01 bilionu korun. Pokud by hospodářský růst v příštích letech pravidelně dosahoval dvouprocentní úrovně, jaká se očekává v letošním roce, plánovaný podíl obranných výdajů pěti procent HDP by v roce 2035 odpovídal 498 miliardám korun.

–ČTK/RED–

8 KOMENTÁŘE

  1. Summit NATO přijal včera, za nadšeného povyku universitního pa.lba Fialy a jeho politických kumpánů, závazek o zvýšení zbrojních výdajů všech zemí aliance na 5 % HDP. Ačkoli vláda ČR tvrdí, že část těchto miliard bude směřovat do zdravotnictví, společná akce Fialova politického kumpána Síkely, a 13cti dalších komisařů EU ze sdružení EPP (Za ČR strany KDÚ-ČSL, STAN, TOP-09), opak je pravdou. Brusel se chystá přesměrovat 1.2 bilionu EUR ze sociálních fondů, určených k rozvoji zdravotnictví, vědy, školství a techniky, a k rekvalifikacím osob, které v důsledku politiky Geen Deal přijdou o práci, na zbrojení! Pro ČR to znamená, že přibližně 600 miliard CZK bruselských dotací v příštích 6 letech bude přesunuto ze zdravotnictví, atd., na zbrojení. Protože nárůst zbrojních výdajů ČR od posledního Babiše ke včerejšímu Fialovu závazku v Haagu činí skoro 3,5 % HDP, je z hodnoty HDP ČR jasné, že naše země bude v důsledku Fialova řádění ve věcech veřejných nucena brzy každoročně přesunout ze zdravotnictví, atd. cca celkem 3.5 x 80 miliard CZK = 280 miliard CZK, a ještě přijde o 100 miliard CZK z dotací Bruselu na zdravotnictví atd. Celkem tedy ročně ČR přijde a přesune na válečné výdaje 380 miliard CZK.
    Jednoznačně se tak ukazuje, že Fiala představuje absolutní zmar pro budoucnost ČR, a hodlá ve své destrukční činnosti, která se už projevuje historicky dosud nikdy nezaznamenaným vymíráním našeho národa absolutně mizivou porodností, i nadále pokračovat. Málačová (SOCDEM) se ve volbách prý hodlá paktovat s Konečnou (KSČM). Protože proti plánům Ursuly a Síkely na přesun bilionu EUR ze zdravotních programů na zbrojení protestují v Komisi EU jedině evropští socialisté, (evropské pravicové vlastenecké strany nejsou členy Komise EU), je zřejmé, že moderní levice bude v příštích letech zastávat zájmy mladých lidí, kteří potřebují byty, a takové životní podmínky, aby mohli zakládat rodiny a plodit děti. A proto je vznik širokého levicového subjektu v ČR pouze otázkou času. Ze spojení Konečné z Maláčovou nebude mít radost hlavně Fiala, protože hypotetická šance, že STAČILO! nepronikne do parlamentu, a SOCDEM propálí další 2 % hlasů, tímto spojením padla, a bude tak po volbách po Fialovi. Zajímavé bude, zda odpadem části hlasů od SOCDEM kvůli spojení s KSČM budou profitovat Piráti. Pokud ne, můžou si už jít vykopat politický hrob, protože nová levicová koalice je začne vysávat, podobně jak učinily STAN a TOP. (Faktem ovšem je, že evropští socialisté proti plánu Ursuly na přesun bilionu EUR do zbrojení protestují také proto, že mají být kráceny i fondy na Green Deal.)

  2. Já myslím, že politici zkouší, co dostane lidi na náměstí, aby je konečně zbavili toho šíleného břemene, se kterým si nevědí rady. A s hrůzou zjišťují, že nic!

  3. Na jedné straně slyšíme jak Rusko bojuje polními lopatkami,vykrádá čipy z praček,ekonomika
    v háji, Putinova rakovina.Když je potřeba lidi vystrašit,hrozí se,jak Rusko napadne okolní státy
    NATO.No,perfektní propaganda pro ovce.
    Ještě otázka-jak může prezident republiky bez ekonomických kompetencí slibovat navýšení výdajů na zbrojení.Vláda ,která za čtyři měsíce končí slibuje navyšování v příštích deseti,
    letech.No to si snad někdo dělá srandu.
    Chápu,že zbrojit se musí,ale tak,aby to stát nezruinovalo.Strukturální deficit dnes 200 mld.
    K tomu Green Deal a zbrojení.To tedy nám pomáhej Pán Bůh.

  4. V době kdy stávající vláda nedokáže utratit smysluplně ani ta 2% která má momentálně k dispozici a k tomu, aby kvótu splnila posílá dodavatelům další a další zálohy, je naprosto nesmyslné zvyšovat povinnost (minimálně co se týká ČR), na 5%.
    A to nemluvím o tom, jakým způsobem jsou zbraně, technika, střelivo, zásoby do skladů, výstrojní součástky a ochraané pomůcky pro AČR nakupovány. Transparentní soutěže jsou něco o čem na MO zřejmě nikdo nikdy neslyšel, nebo slyšet nechce (akce „nehty“.
    Rozehnat MO, včetně GŠt a poslat sbírat brambory. Tam z nich bude více užitku!

  5. „Modertátore“ v čem byl můj názor neslušný?
    Můžete mi to sdělit? Rád s enechám poučit!
    Vy budete asi něco jako ten Fialův Foltýn že?

  6. Poslyšte lidi, než se začnete čílit a nechat si zvedat tlak, je třeba se zamyslet, o co tu jde. Za tímto účelem se musíte vrátit až do doby počínající rokem 2017 a k tomu nashromáždit i fakta.
    Takže dějství jedna.
    To je už víc než osm let. Protože USA na tom nejsou zrovna dobře (formy špatného mohou být různé), tak v tom roce v USA zvítězil Trump. Nebojte se, všichni tam věděli a vědí, co je zač. Tehdy ještě neměl politické zkušenosti a USA na tom byly o trochu lépe než dnes. Trump si totiž plně uvědomoval, kam hospodářství USA bez možnosti devalvovat dolar jede. Jede do stavu, že by se všechna výroba přirozeně odstěhovala. Z EU mizí také, ale to evropští voliči chtějí, tak se z EU násilně vyhání. Výsledek by byl ale stejný. Tehdy také už věděl a viděl, že Evropané jsou v NATO černými pasažéry. Tehdy se to říkalo mezi politiky, dnes se však tam o tom mluví i mezi obyvatelstvem, že jsme vyžírky. A skutečně. Třeba to české upocené procento – můžete si to vyhledat. USA dávali a dávají 3,7% HDP. Trump si to vzal za své a tehdy jezdil, přemlouval, prosil, nakonec i vyhrožoval. To byly tenkrát ty jeho řeči, že USA opustí NATO a že kdo nebude dávat ta 2%, že smolík, nechá ho předhodit agresorovi. A místo chycení se za nos zelenými komouši, dostávalo se mu jen posměšných úšklebků a nelichotivých označení za současného vyhlašování dalších obřích výdajů na smělé zelené plány. K nim byl samozřejmě potřeba bezkonkurenčně nejlevnější a nejkvalitnější ryský plyn. Takže další trubka z Ruska do EU a na Trumpovy sankce na stavitele opět klacky pod nohy, kdy Merkelová zajistila ochranu německého státu stavitelům proti sankcím ze strany USA. Takže Trump opět utřel nos.
    Dějství dvě.
    Jenže ani USA nemají svatozář. Snahu dostat NATO až k ruským hranicím Rusko řešilo nejprve speciální operací (podobně jako u nás v roce 1968, kdy očekávali, že se na Ukrajině zhroutí prozápadní vláda) a když to nevyšlo, protože se Ukrajina postavila na odpor, klasickou vojenskou agresí se vším všudy. To jsou ty Trumpovy řeči, že za něj by tam válka nevznikla. Viděl jsem tehdy na západních politicích, že mají před očima jen zeleno, tak si mysleli, že Ukrajina snadno podlehne a bude klid. Němci dokonce na počátku dodali helmy. A účinné zbraně? To jste viděli sami, jak se postupovalo pomalu. Jenže jak se válka rozjede, není cesty zpět a není jiných konců než těch, že někdo prohraje. Nebo prohrají oba. Jinak to nejde. A v té chvíli nastala nová geopolitická situace. Rusko dříve (kámoš a odbytiště průmyslových výrobků) není Rusko dnes (rozjetá válečná mašinérie) a to je poměrně nebezpečná situace. Každá válka se může zvrtnout. Nikdy nevíte. Je tedy třeba na novou situaci reagovat.
    Dějství tři.
    Zelenými komouši a jejich šílenou hospodářskou politikou je v nové geopolitické situaci Evropa chycena v nedbalkách a bez USA, dnes zastoupenými vysmívaným Trumpem, si ani nepšoukne. Jenže ten má na starosti hlavně USA, aby tuto americkou unii opět dostal do sedla a na rozdíl od evropských politiků své předvolební sliby plní. Tak se zkrátka i evropští politici musí něčím vytasit. Ale čím? Slunečními panely to nepůjde, větrníky také ne, snem o zelené a neporušené planetě také ne, to se v USA nenosí, ty jsou naopak největším znečišťovatelem a spotřebovatelem zdrojů na obyvatele, takže čím? Něčím, na co Trump slyší a co je i v zájmu EU. Takže zkrátka a dobře, vypálili na zbrojení 5% HDP (2% jako ta slíbená a k nim 3% splátka dluhů minulých). A nyní čekají, co na to Trump. Ten je nyní v sedle a svoji pozici si nejspíše náležitě užije.
    Má to dějství čvrté a páté, to nastane v budoucnu, ale s nimi příspěvek nebudu prodlužovat.

  7. Generální tajemník NATO Rutte brzy po svém jmenování prohlásil, že země EU musí omezit sociální a zdravotní systém ve prospěch zbrojení. Tehdy se nikdo z mainstreamu neobtěžoval zeptat představitelů české vlády, jak s touto informaci naloží. Teď tu máme každoroční téměř půl bilionový závazek, který odsouhlasila tato současná vláda, ale z mainstreamu se opět nikdo neptá, kde na to hodlá vzít, když už to schválila. K této informaci bych ještě přidal další údajně nutné náklady podle představ pana Rutteho tentokrát na obranu (pravděpodobně raketovou) zvlášť, tentokrát už odhadovanou ve výši 400mld. EUR. V mírné nadsázce lze říct, že těch 5% je zřejmě myšleno na útok. Aby nebylo všem výdajů konec, paní von der Layen navrhuje zřízení „fondu“ na pronájem zbraní ve výši dalších 800 mld EUR, které by bylo zřízeno z důchodových fondů Francie a Německa, za která by zmíněná paní nakupovala zbraně a jednotlivé země by to povinně splácely formou pronájmu s tím, že profit by šel už zmíněným fondům. Dokonce už byla i stanovena úroková sazba. Celkové každoroční náklady ze státního rozpočtu by podle některých ekonomů činily 800 mld.Kč Samozřejmě vše pro naše dobro.
    Naopak, už ve zmíněném mainstraemu zaroveň běží kampaň, kde se údajní národohospodáři zabývají a jsou prý zdrceni údajnými náklady na uskutečnění volebního programu ANO, který navíc ještě ani nebyl zveřejněn. Ona kampaň běží prostřednictvím nikoli nezaujatých novinářů , jako třeba Holub na Seznam.
    Kdyby to nebyla smutná realita současné EU, české vlády a českého mainstreamu, museli bychom říct, že jde o úplný bizár naprostých pitomců z NATO, EU, současné vlády a její mediální propagandy.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here