Válek létá na dovolenou s šéfem IT firmy, kterou platí jeho ministerstvo

56
Valek
Nejen na Ukrajinu létá ministr Válek, jako tomu bylo letos v neděli 30. března [viz snímek], ale i do Dubaje za sluníčkem a na golf. Tam ho pravidelně zve šéf společnosti Aricoma, která ale hraje klíčovou roli v digitalizaci zdravotnictví za 600 milionů korun. / Foto: MZd CŘ

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] si loni v březnu zaletěl do Dubaje. Za sluníčkem a za golfem. Na pětidenním výletě mu dělal společnost Milan Sameš, nejvyšší šéf IT skupiny firem Aricoma Group.

Právě ta inkasuje desítky až stovky milionů korun za digitalizaci zdravotnictví. To, že Milan Sameš bere ministra zdravotnictví Vlastimila Válka „z vděčnosti“, jak uvedl, na dovolenou, dnes napsal server Seznam Zprávy v článku: Válek létá na golf se šéfem IT firmy. Nevím, že má od nás zakázky, říká.

Skupina firem Aricoma Group získává významné zakázky na úrovni ministerstva zdravotnictví v řádu stovek milionů korun. S velkou pravděpodobností pracuje i pro velké fakultní nemocnice. Ministr Válek ale tvrdí, že Milana Sameše zná dvacet let, ale vůbec neví, čím se živí.

„Já vůbec nevím, co dělá profesně,“ řekl Válek serveru Seznam Zprávy.

Už to, že ministr Válek neví, že Milan Sameš vede významnou IT firmu se 1 600 zaměstnanci, zaráží. Ale to, že ministr zdravotnictví Válek neví, že jezdí na dovolenou s šéfem firmy, která se velkou měrou podílí na aktuální digitalizaci zdravotnictví za celkem 600 milionů korun, zaráží dvojnásob.

Podle zjištění serveru FinTag společnost Aricoma [majitel KKCG, pozn. red.] patří mezi čtyři velké IT společnosti, které pracují na digitalizaci zdravotnictví. Přičemž ta má být naostro spuštěna v příštím roce. Projekt digitalizace zdravotnictví se rozděluje do několika oblastí. Společnost Aricoma, jejíž šéf zve ministra Válka každý rok na golf do Dubaje, se podílí minimálně na dvou klíčových zakázkách. Každá je v objemu 200 milionů korun. To zjistil FinTag z dat Národního centra elektronického zdravotnictví, Válkem nově zřízené instituce pod Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Oblasti digitalizace zdravotnictví / Náklady a dodavatelé
  • Projekt digitálních služeb: Náklady cca 200 mil. Kč
  • Dodavatelé: Aricoma Digital s.r.o., Asseco Central Europe a.s., Tesco SW a.s.
  • Zajištění podpory a rozvoje interoperability: Náklady cca 200 mil. Kč
  • Dodavatelé: Aricoma Digital s.r.o., Seyfor a.s.
  • Nalezení souladu s evropskou legislativou EHDS: Náklady cca 11 mil. Kč
  • Dodavatelé: Více subjektů
  • Projektové řízení: cca 93 mil. Kč
  • Dodavatel: Deepview s.r.o
  • Posílení kybernetické bezpečnosti resortu zdravotnictví: Náklady cca 100 mil. Kč
  • Dodavatelé: N/A

Interoperabilita značí schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby a dosáhnout vzájemné součinnosti.

FinTag se v minulosti na výše uvedené IT firmy obrátil o podrobnosti k digitalizaci za 600 milionů korun. S výjimkou společnosti Seyfor žádná na žádost o informace nereagovala.

Jak se dělá digitalizace zdravotnictví

Finance na digitalizaci zdravotnictví ministerstvo čerpá z Národního plánu obnovy. Hlavním motorem digitalizace je Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS]. Koordinátorem digitalizace je od začátku loňského roku Petr Foltýn, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví. Ještě loni působil jako náměstek ředitele pro informační technologie ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Digitalizace zdravotnictví přinese online náhled na to, co se v poskytování péče v Česku děje. […] Ta pravda tak bude vidět kdykoli online,“ uvedl v podcastu FinTag na konci loňského roku Petr Foltýn.

Do digitalizace zdravotnictví aktuálně jdou stovky milionů korun

Klíčový je v celém projektu, který se připravuje již od roku 2016, ÚZIS. Ten v rámci NPO realizuje nákupy veškerého hardwaru. To znamená serverů, virtualizačních komponent a dalšího příslušenství.

„Jedná se o stovky milionů korun, jsou tam standardní IT firmy,“ vysvětlil Foltýn s tím, že ÚZIS tím jako provozovatel datových center poskytuje ministerstvu de facto službu.

Podle něj už je celých 600 milionů korun vysoutěženo. Avšak formou realizace, která probíhá následujícími minitendry.

„My máme velký soubor IT projektů, kterých je zhruba 20, které, aby se mohly zrealizovat, protože mají celkem složitou provazbu a nějakým způsobem na sebe musejí navazovat, tak jsme je rozdělily do čtyř skupin. A nad každou tou skupinou se vyhlásilo výběrové řízení,“ vysvětlil Foltýn.

Tendrů se podle jeho slov účastnili minimálně dva a maximálně tři dodavatelé. S nimi MZd ČR uzavřelo rámcové smlouvy pro každou ze čtyř oblastí. Digitalizace zdravotnictví tím pádem nemá ani jednoho dominantního dodavatele. Přesto ve dvou ze čtyř oblastí figuruje společnost Aricoma.

Aricoma ze skupiny KKCG AG posiluje pozici na IT trhu

Specifické postavení drží i společnost DeepView, která v rámci digitalizace jako jediná získala zakázku na projektové řízení v objemu necelých sto milionů korun. Zjednodušeně řečeno do projektu dodává pracovníky.

Digitalizace, jejíž realizace se za ministra Válka o jeden rok odložila, už měla být plně funkční letos v lednu. Což se ale nestalo. Za to ho kritizovali zejména opoziční poslanci Výboru pro zdravotnictví. Posun o jeden rok Válek vysvětlil nutností vybudovat kapacitní zázemí.

Ministr Válek v Dubaji

Podle Vlastimila Válka jsou jeho dovolené v Dubaji se šéfem firmy, která pracuje pro jeho úřad, v pořádku. Serveru Seznam Zprávy popsal, že s Milanem Samešem a dalšími dvěma přáteli létá do Dubaje na krátkou dovolenou pravidelně. Všichni bydlí, jak řekl ministr, ve skromném domě, který si tam jeden z těchto kamarádů pronajímá.

„Je to takové příjemné, protože si člověk vzpomene na vojnu – bydlíme po dvou v jednom pokoji. Je to taková příjemná záležitost,“ řekl.

Kdo ale platí „skromný dům“, a zda to je Milan Sameš, už nedodal. Vyjasnil jen to, že si platí letenky. Pokud si Válek neplatí ubytování, jako ministr přijímá zřejmou výhodu od firmy, které na účet jeho resort posílá téměř každý měsíc desítky až stovky milionů korun.

Diskutabilní jsou Válkovy dovolené i z pohledu lékařské etiky. Milan Sameš byl totiž Válkův pacient. A ten Seznam Zprávy řekl, že na golf do Dubaje vzal kdysi brněnského radiologa Válka z vděčnosti, že se mu jako lékař příkladně věnoval. Podle něj se z toho stala tradice.

Co ví profesor Válek

I přes všechna ujištění lze stěží uvěřit, že by ministr Válek nevěděl, že firma „bohatého kamaráda“, s nímž létá na dovolené, působí ve zdravotnictví. Jak rovněž uvádí Seznam Zprávy Vlastimil Válek působil před tím, než se stal ministrem zdravotnictví, jako náměstek pro IT ve své domovské Fakultní nemocnici Brno. To znamená, že by měl mít alespoň základní povědomí o IT firmách, které se pohybují ve zdravotnictví. Není jich totiž mnoho. Obecně trh s IT pro veřejnou správu má ani ne do deseti významných dodavatelů. Jedná se o stále stejné firmy. Některé z nich se stávají i předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení kvůli předraženým zakázkám nebo korupci.

Miloslav Kala: IT je dnes to samé, co byly dříve dálnice

Co se týče Aricoma Group, ta patří miliardáři Karlu Komárkovi a je součástí jeho skupiny KKCG. Jde o bývalý ostravský AutoCont, který Komárek převzal v roce 2017. Pro ministerstvo zdravotnictví pak pracuje Aricoma Digital.

Podle poslední účetní závěrky měla společnost v roce 2023 obrat téměř šest miliard korun a čistý zisk přes čtvrt miliardy. Působí v oblasti digitalizace státní správy ve zdravotnictví, ale systémy dodává i bankám a velkým korporacím.

Milan Sameš, předseda představenstva, v minulosti pracoval jako ředitel české pobočky firmy Oracle a IT společnosti Ness. U Komárka začínal v roce 2018 nejprve jako poradce, po dvou letech se stal CEO celé skupiny, uvádí Seznam Zprávy.

–DNA–

4 KOMENTÁŘE

  1. To je fakt povedený ministrant z Trop09, když neví komu jeho podřízení cpou desítky milionů kč z eráru. Co tam takový lidský*mejd vůbec dělá ? Aha, zneužívá svůj post ku svému obohacení jako celá vlastizrádná hrůzovláda.

    • Lumpové z vládní koalice odklánějí co se dá a naprosto běžně přihrávají kšeftíky svým kámošům a sponzorům. Když jsou nachytáni na hruškách, tak do omrzení dělají blbé, já nic já muzikant. To je pro ně typické. Nepochopitelné ale je, že to nevadí jejich voličům, když mají furt tolik volební podpory. Přitom ti Fialovi šmejdi okrádají i je a jejich tzv. reformy taky na ně tvrdě doléhají. Když mně někdo okrádá, podrazí mně a lže mi přímo do očí, tak ho obrazně řečeno přetáhnu pantokem a ne abych mu furt hloupě věřil a dával mu pořád novou šanci.

  2. Já je svým způsobem nechápu. Nedají si pokoj a nedají si pokoj. Na ně všechny sedí ta filmová hláška:“Je to marný, je to marný, je to marný!“
    Leda že by došel k závěru, že zbývá posledních pár měsíců a proto je potřeba mít něco dalšího v záloze. V tomto případě by to smysl dávalo, že se už v nových rolích navzájem oťukávají a společná dovolená je za tímto účelem ideální příležitost. Něco podobného, jako když chodíte s fešandou a rozhodnete se váš vztah posunout na vyšší „level“. Pak ji také nabídnete společnou dovolenou s tím, že celou dovolenou zatáhnete, včetně jejích přípravných nákupů, aby tam měla co na sebe. Obvykle bývá úspěch zaručen.

    • ODS s TOP09 se od pádu Nečasovy vlády k lizu nedostala 8 let a KDUČSL 8 let. To je dlouhá doba čekání na příležitost. Politici těchto stran taky moc dobře vědí, že toto volební období může být pro ně klidně i poslední příležitostí se pořádně napakovat. K tomu mají pod palcem všechno a drží veškerou moc ve státě, takže nehrozí jim žádné nebezpečí, že by je někdo volal k zodpovědnosti. Asi proto jsou jak urvaní z řetězu. Když nad šmejdy neexistuje hrozba biče, tak si dělají co chtějí.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here