
Za první letošní pololetí odvedli zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci na účet důchodového pojištění 352,2 miliardy korun. Je to meziročně o 24 miliard korun víc. Důchodový účet je v minusu, ale ten je čtvrtý nejnižší od roku 2013.
Systém důchodového pojištění skončil za letošní první pololetí schodkem 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loni je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Vyplývá to z údajů zveřejněných Ministerstvem financí ČR [MF ČR].
Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší. Příjmy letos do konce června činily téměř 352,2 miliardy korun a byly tak dosud nejvyšší. Výdaje na penze a správu dosáhly 361,4 miliardy korun a meziročně byly zhruba o 1,5 miliardy korun vyšší.
Kumulovaný vývoj hospodaření systému důchodového pojištění, 2025 v mld. Kč
Výdaje letos do konce června činily 361,4 miliardy korun. Na důchody putovalo 357,9 miliardy korun a zbytek se využil na jejich správu. Za toto volební období ve srovnání s rokem 2021 je tak pololetní částka na výplatu důchodů asi o 90 miliard korun vyšší. Ve srovnání s prvním pololetím 2013 je téměř dvakrát větší.
Důchodový účet: 3,4 milionu penzí ročně
Vyplácených invalidních, starobních a pozůstalostních důchodů v Česku bylo ke konci roku 2024 evidováno 3,4 milionu. Do zahraničí Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] vyplatila 113 tisíc důchodů. Celkový počet důchodců, kterým ČSSZ k 31. 12. 2024 vyplácela alespoň jeden z druhů důchodů, činil 2 847 699.
Průměrná výše starobního důchodu k 31.12. daného roku v Kč
[Zdroj: ČSSZ]
Starobní důchod dostávalo 2,35 milionu lidí a jeho průměrná výše činila 21 052 korun. Další desetitisíce důchodů vyplácely ze svých systémů resorty obrany, vnitra a spravedlnosti. Jejich penze jsou vyšší. Důchody vzrostly naposledy letos od ledna. Starobní penze se zvedla průměrně o 358 korun.
Od roku 2013 zaznamenal důchodový účet za první pololetí přebytek jen v letech 2018 a 2019 na vrcholu konjunktury, jinak vykazuje minusy. Letošní schodek je druhý nejnižší. Menší byl jen v roce 2021, a to asi o 40 milionů korun. Celkově jde o čtvrtý nejlepší pololetní výsledek za posledních 13 let.
Hospodaření systému důchodového pojištění v letech 2000 až 2024
[Zdroj: MF ČR]
Loni se důchodový účet propadl o 31,7 miliardy korun a předloni o 40,3 miliardy, letos pak o 9,2 miliardy korun. Propad v posledních měsících klesá. V dubnu činil 14,5 miliardy korun, v květnu se snížil na 10,4 miliardy.
Jako výdaj se však musí započítat i náklady na jeho správu. Ty MF ČR letos odhaduje na 6,7 miliardy korun. Správní výdaje jsou známy až po skončení rozpočtového roku podle podkladu pro Státní závěrečný účet.
Příjmy důchodového systému
Příjmy systému důchodového pojištění tvoří pojistné na důchodové pojištění, penále a pokuty připadající na důchodové pojištění, které je součástí pojistného na sociální zabezpečení.
Pojistné na sociální zabezpečení zahrnuje:
- Důchodové pojištění,
- nemocenské pojištění,
- příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Povinnost platit pojistné mají zaměstnavatelé, zaměstnanci, kteří jsou účastni nemocenského pojištění, osoby samostatně výdělečně činné [OSVČ] a lidé, kteří se dobrovolně důchodově pojistili. Za zaměstnance odvádí pojistné zaměstnavatel.
Vyměřovací základ zaměstnance je úhrn příjmů. Vyměřovacím základem OSVČ pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka, kterou si sám určí. Ne však méně než 55 procent daňového základu. Je-li takto stanovená částka nižší než zákonem stanovený nejnižší vyměřovací základ, odvádí OSVČ pojistné z nejnižšího vyměřovacího základu v závislosti na druhu samostatně výdělečné činnosti.
Důchody pro celníky a vězeňskou službu přebírá ministerstvo vnitra
Minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ pro rok 2025 činí na hlavní činnost 16 295 korun, pro vedlejší činnost ve výši 5 122 korun. Pro hlavní činnost OSVČ, která zahájila samostatnou výdělečnou činnost a tuto činnost v předchozích 20 kalendářních letech nevykonávala, je 11 640 korun.
Odpuštění části pojistného pro pracující důchodce značí letos výpadek 4 mld. Kč
Záloha na pojistné z minimálního vyměřovacího základu OSVČ představuje pro hlavní činnost 4 759 korun, pro vedlejší činnost 1 496 korun. Pro hlavní činnost OSVČ, která zahájila samostatnou výdělečnou činnost a tuto činnost v předchozích 20 kalendářních letech nevykonávala, je 3 399 korun.
–RED–